Kartal'da Yapılacaklar

İstanbul; iki kıtayı kucaklayan, Boğaz’ın su yolu ile bölünmüş tarihi bir şehirdir. 

Anadolu ve Avrupa kültürünün karışımını benimseyen bu büyüleyici şehre geldiğinizde, bu karışımı ve zıtlığı hissetmemek mümkün değildir. 

İstanbul’a geldiğinizde, burada gezecek ve keşfedilecek çok fazla yer bulunmaktadır. Bu yerlerden biri de Kartal’dır. 

Kartal, İstanbul’un Anadolu yakasında; sahil şeridi ve çarşısını gezebileceğiniz, tarihi ve turistik yapılarını ziyaret edebileceğiniz ve yapacak farklı aktiviteler bulabileceğiniz bir ilçedir. 

Adalar manzaralı sahilinde yürüyüş yapmak, yine aynı sahilde bisiklete binmek, organik pazarında alışveriş yapmak, muhteşem doğası ile Aydos Göleti’nde piknik yapmak, Adalar’ın tam karşısında, Ayazma Çay Bahçesi’nde çınar ağaçlarının gölgesinde çay içmek ve meşhur Balkan Dondurması’nda dondurma yemek Kartal’da yapabileceğiniz şeylerden bazılarıdır.

Kartal'da açık büfe imkanlarıyla bütçe dostu oteller için Kartal otelleri fiyat sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Yürüyüş İçin Muhteşem Deniz Havası: Kartal Sahil

Kartal Sahili Manzarası Kartal Sahili Manzarası

Kartal’ın Kordonboyu mevkiine bağlı olan Kartal Sahili; muhteşem bir deniz manzarası eşliğinde bol oksijenin tadını çıkarabileceğiniz, yürüyüş yapabileceğiniz, bisiklete binebileceğiniz ya da sahildeki banklardan birinde oturup martılara simit atabileceğiniz oldukça keyifli bir sahildir. 

İstanbul’un karmaşası ve yoğun trafiğinden uzakta, keyifli vakit geçirebileceğiniz Kartal Sahil’de yürürken; pamuk şeker satan amcaları, gitar çalan ve müzik yapan gençleri, çimenlere oturup kitap okuyanları, manzara fotoğrafı çekenleri ve hatta balık tutanları görmeniz mümkündür.


Alışverişe Doyulamayan Saatler: Organik Pazar

Kartal Organik Pazar Esnafı Kartal Organik Pazar Esnafı

Kartal’ın İstasyon Caddesi’nde Pazar günleri kurulan ve 07:00 ile 17:00 saatleri arasında açık olan Ekolojik Pazar; Kartal Belediyesi ile Buğday Derneği tarafından kurulmuştur. 

Kartal Ekolojik Pazar’da; yüzde yüz organik, tamamen doğal meyve ve sebzeler, çiftlikten gelen süt ve süt ürünleri, organik ekmek, organik bal, kuruyemiş ve kuru bakliyat ürünlerinin yanı sıra, organik tavuk ve organik yumurta satışı da yapılmaktadır. 

Pazarın içerisinde ayrıca; pazarda satılan kepekli un, organik peynir ve taze otlardan yapılan gözlemelerin servis edildiği bir yemek alanı da bulunmaktadır. 

Pazarda naylon poşetler yerine daha sağlıklı olan kese kağıtları ile alışveriş yapılmaktadır. Ayrıca, Ekolojik Pazar’da satılan tüm ürünlerin organik sertifikası bulunmaktadır. 

Fiyatlar, bildiğimiz semt pazarlarına göre biraz daha yüksek olsa da organik beslenmek ve doğal bir yaşam için kesinlikle tercih edilebilir.

Hafta sonu tatilinizi ailenizle birlikte geçireceğiniz rahat konaklama imkanları sağlayan otelleri ekibimiz sizin için İstanbul bölgesi otelleri sayfasında listeledi.


Şehrin Merkezindeki Doğal Yaşam: Aydos Göleti

Doğa Harikası Aydos Göleti Doğa Harikası Aydos Göleti

Kartal’da Aydos Mesire Alanı’nın içerisinde yer alan Aydos Göleti, İstanbul’daki doğa harikalarından biridir. 

Göletin üzerinde yüzen ördekler, etrafta dolaşan kedi ve köpekler, kuşlar ve diğer canlılar, Aydos Göleti’ne geldiğinizde kendinizi doğa ile iç içe hissettirmektedir. 

Hafta sonları daha kalabalık olsa da Aydos Mesire Alanı oldukça büyük bir alanı kapladığından, yer problemi yaşamanız oldukça zordur. Yine de daha sakin ve huzurlu bir atmosfer yaşamak isterseniz, Aydos Göleti’ni hafta içi ziyaret edebilirsiniz. 

Aydos Göleti’ne geldiğinizde; muhteşem doğa manzarasının bol bol fotoğraflarını çekmeyi ve farklı bitki örtülerini gözlemlemeyi de ihmal etmemelisiniz.


Kültür ve Sanat Etkinlikleri

Kartal Kültür Sanat Aktiviteleri Kartal Kültür Sanat Aktiviteleri

Kartal ilçesinde; Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi, Hürriyet Mahallesi Kültür Merkezi, Uğur Mumcu Kültür Merkezi, Soğanlık Kültür Merkezi ve Yakacık Kültür Merkezi olmak üzere toplamda altı adet kültür ve sanat merkezi bulunmaktadır.

Tiyatro gösterilerinin, anma programlarının, seminerlerin, konser ve söyleşilerin gerçekleştirildiği kültür merkezlerinde bazı etkinlikler ücretli ve bazı etkinlikler ücretsizdir. 

Etkinlik takvimi ve bilet fiyatları hakkında detaylı bilgiye, Kartal Belediyesi’nin resmi internet adresinden ulaşabilirsiniz. 

Kartal’da bulunan kültür ve sanat merkezlerinde, çeşitli sergilere de katılabilirsiniz.

Kartal'da tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve daha fazlası için Kartal'da gezilecek yerler yazısına uğramayı unutmayın.


Prens Adaları Manzarası’na Sahip: Dragos Sosyal Tesisleri

Dragos Sosyal Tesisleri Günbatımı Manzarası Dragos Sosyal Tesisleri Günbatımı Manzarası

2007 yılından bu yana Kartal’ın Dragos semtinde hizmet veren Dragos Sosyal Tesisleri, Dragos Tepesi’nden sahile doğru inilen yolda yer almaktadır. 

Prens Adaları manzarasına sahip olan tesiste gün, keyifli kahvaltı seçenekleri ile başlamaktadır. 

Yeşil bir atmosfer ve deniz havasının buluştuğu Dragos Sosyal Tesisleri; Kartal sahilinde keyifli vakit geçirmek ve uygun fiyatlı kahvaltı yapmak için ideal bir yerdir. 

Burada kahvaltı tabağının fiyatı ortalama 17 TL, tost çeşitleri ortalama 4 TL ve börek çeşitleri ortalama 6 TL’dir. 

Dragos Sosyal Tesislerinde; haşlanmış yumurta, salam, sucuk, yeşillik, söğüş, peynir çeşitleri, reçel çeşitlerinden oluşan kahvaltı tabağının yanı sıra, günün ilerleyen saatlerinde yiyebileceğiniz taze ve lezzetli balık seçenekleri de bulunmaktadır.

Kartal'da manzarası ve tarihi yerleri ile sizi büyüleyecek yerler için Kartal gezi rehberi sayfasını ziyaret etmeyi unutmayın.


Açık Büfe Kahvaltıdan, Canlı Müzikli Akşamlara: Esinti Kır Evi

Esinti Kır Evi Esinti Kır Evi

Günün erken saatlerinde başlayan açık büfe kahvaltıdan akşam saatlerinde başlayan canlı müzik etkinlerine kadar günün her saati keyifli vakit geçirebileceğiniz Esinti Kır Evi; ailece gidebileceğiniz bir yerdir. 

Sabah saatlerinde, burada açık büfe kahvaltı hizmeti bulunmaktadır. Akşam saatlerinde ise kebap ve ızgara çeşitlerini tercih edebilirsiniz. 

Güzel havalarda, yeşillikler içindeki bahçesinde yer alan masalarda da oturabilirsiniz. 

Esinti Kır Evi’nde; Cuma, Cumartesi akşamları canlı müzik programları da gerçekleştirilmektedir.

İstanbul'daki birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak İstanbul gezi rehberi sayfamızı okumayı unutmayın.


Pazar Günü Aktivitelerinden Pikniğin Yeri: Aydos Mesire Yeri

Aydos Mesire Yeri Oturma Alanı Aydos Mesire Yeri Oturma Alanı

Aydos Mesire Yeri; İstanbul’da maviyi ve yeşili buluşturan sayılı yerlerden biri olan Kartal’da, doğa ile buluşabileceğiniz, piknik yapabileceğiniz bir yerdir. 

Bol oksijeni, göleti, muhteşem doğası, keyifli manzaraları, huzuru ve sakinliği aynı ortamda buluşturan Aydos Mesire Yeri’nde; kendin pişir kendin ye mangal seçenekleri ve buna ek olarak piknik alanları da bulunuyor. 

Aydos Göleti mevkiinde yer alan piknik alanları, özellikle sıcak havalarda İstanbullu ailelerden büyük ilgi görmektedir. 

Aydos Mesire Yeri’ne; yaya olarak giriş ücreti ortalama 7 TL, öğrenci için ortalama 3.5 TL, otomobil ortalama 20 TL, minibüs ortalama 55 TL ve otobüs ile giriş ücreti ortalama 140 TL’dir. 

Çok büyük bir ormanı bulunan Aydos Mesire Yeri’nde; ağaçların arasına kurulmuş olan masalardan birine oturabilir ve kendi getirdiğiniz yiyeceklerin tadını çıkarabilirsiniz. 

Bu masaları kullanmanız için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.


Manzara ve Doğa Eşliğinde: Aydos Tepesi

Aydos Tepesi Manzarası Aydos Tepesi Manzarası

İstanbul şehrinin en yüksek noktası olan Aydos Tepesi’nin yüksekliği 537 metredir. 

Kartal’da mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri olan Aydos Tepesi, şehir içinde bulabileceğiniz sayılı doğal alanlardan biridir. 

Etrafı yeşillikler ile çevrili olan ve muhteşem bir manzaraya sahip olan Aydos Tepesi’nden; Pendik ve Sultanbeyli de görülmektedir. 

Doğal bir ortam olan Aydos Tepesi’nde, oturup çay içebileceğiniz ya da yemek yiyebileceğiniz bir tesis bulunmamaktadır. 

Onun yerine, burada kendi yiyeceklerinizi getirerek piknik yapmayı tercih edebilirsiniz.

Küçük bebeği yada çocuğu olan ailelere özel olarak dizayn edilmiş olan konaklama seçenekleri Kartal çocuk dostu oteller sayfasında bulunmaktadır.


Çocukların Dünyası: Masal Müzesi

Masal Müzesi Aktiviteleri Masal Müzesi Aktiviteleri

Kartal ilçesinin Yakacık semtinin çarşısında yer alan Masal Müzesi’ni; Pazartesi günleri hariç 09:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 

Çocuklar için keyifli etkinliklerin düzenlendiği Masal Müzesi; Türk ve dünya masallarından ünlü masalları bulabileceğiniz, bahçesinde ünlü masal kahramanlarının figürlerini bulabileceğiniz, oldukça keyifli bir müzedir. 

Çocuklu aileler için Kartal’da hizmet veren Masal Müzesi’nde; heykeller ve dünya masallarının ilk basımları da yer almaktadır. Müzede ayrıca; çocuklar için çeşitli etkinlikler ve atölye çalışmaları da gerçekleştirilmektedir. 

Masal Müzesi’ni ziyaret etmek isteyenler için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.


Manzaraya Karşı Çay İçin: Ayazma Çay Bahçesi

Ayazma Aile Çay Bahçesi Ayazma Aile Çay Bahçesi

İstanbul’un balkonu olarak bilinen Ayazma Çay Bahçesi, Kartal ilçesinin Yakacık semtinde yer almaktadır. 

Asırlık çınarları, ıhlamur ağaçları, bol oksijenli havası, muhteşem manzarası, her mevsim esen tatlı rüzgârı ve tarihi geçmişi ile Ayazma Çay Bahçesi, Kartal’ın en keyifli yerlerinden biridir. 

Hem şehir hem de deniz manzarası karşısında kurulu olan Ayazma Çay Bahçesi; kahvaltıdan akşam yemeğine kadar günün her saatine uygun yemek seçenekleri bulabileceğiniz bir tesistir. 

Pide ve lahmacun, tesisin favori lezzetleridir. Fiyatları biraz yüksek olsa da yanında lezzetli bir ayran ve karşınızda muhteşem bir manzara eşliğinde yenen pidelerin lezzeti bir başkadır. 

Ayazma Çay Bahçesi’nde, günün erken saatlerinde başlayan serpme kahvaltı servisi de bulunmaktadır. 

Serpme kahvaltının fiyatı ise ortalama 30 TL’dir.

Kartal'da lüks mimari tasarımları ile eşsiz açık büfe kahvaltı sunan ve havuzlu otellerin listesini Kartal havuzlu oteller sayfamızda bulabilirsiniz.


Yazın Vazgeçilmezlerinden: Tarihi Balkan Dondurmacısı

Eşsiz Lezzetiyle Tarihi Balkan Dondurmacısı Eşsiz Lezzetiyle Tarihi Balkan Dondurmacısı

Kartal ilçesinin Yakacık semtinde yer alan ve 1969 yılından bu yana hizmet veren Tarihi Balkan Dondurması; İstanbul’un en iyi dondurmacıları arasında gösterilmektedir. 

Yakacık semtinin meydanında yer alan bu meşhur dondurmacı, kış aylarında genellikle kapalı olmakla birlikte; yaz aylarında gecenin ilerleyen saatlerine kadar hizmet vermektedir. 

Katkısız olarak hazırladıkları dondurmalar; organik süt ve gerçek meyveler ile hazırlanmaktadır. Tarihi Balkan Dondurması’nda; 1 top dondurmanın fiyatı ortalama 1 TL ve kilo fiyatı ortalama 28 TL’dir. 

Burada, ayrıca tulumba tatlısı da bulunmaktadır. Fiyatı ise ortalama 15 TL’dir.