Kartal'a Ulaşım ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan ilçelerden biri olan Kartal; Sancaktepe, Sultanbeyli, Pendik ve Maltepe ilçeleri ile komşudur ve Ataşehir, Üsküdar ve Kadıköy gibi şehrin merkezi noktalarına oldukça yakın bir konumdadır. 

İstanbul seyahatinizde gidebileceğiniz yerlerden biri olan Kartal; son yıllarda nüfusun artması ve kentsel dönüşümün dahil olması ile daha çok ziyaret edilen bir bölge olmuştur.

Özellikle, metro bağlantısının dahil olması ile, Kartal’a ulaşım da daha kolay bir hale gelmiştir. 

Kartal’a; şehrin pek çok farklı bölgesinden otobüs ve minibüs ile ulaşım mümkündür. Ayrıca, geçtiğimiz yıllarda bölgeye dahil olan metro bağlantısı ile de Kartal’a ulaşım seçenekleri artmıştır. 

Anadolu yakasının sahil şeridinde yer alan Kartal ilçesine, vapur ve feribot seferleri ile ulaşım da mümkündür. 

Ayrıca dilerseniz; Metrobüs ve Marmaray bağlantısı ile aktarma yaparak da Kartal’a gidebilirsiniz.

Tarihi ve turistik mekanlar ile plaja yakın konaklama seçenekleri için Kartal oteller adresinden otelleri inceleyebilirsiniz.


Kartal’a Toplu Taşıma Araçları ile Ulaşım

Otobüs ve Minibüs ile Kartal’a Nasıl Gidilir?

Kartal’a karayolu ile gitmek isterseniz; tercih edebileceğiniz ulaşım seçeneklerinden biri otobüs ile ulaşımdır. 

Kartal ilçesinin merkezinde ve semtlerinde çok sayıda otobüs durağı bulunmaktadır. 

Kartal’a otobüs ile ulaşım sağlayabileceğiniz bölgeler; Yenidoğan, Maltepe, Pendik, Kadıköy, Üsküdar, Harem, Çekmeköy, Samandıra, Sultanbeyli, Uğurmumcu, Büyükbakkalköy bölgeleridir. 

Kartal’a ulaşım sağlayabileceğiniz İETT hatlarından bazıları şöyledir: 134, 132S, 133N, 17, 134CK, 16A, 131Y, 132A, 132C, 134UK, 16B, 16, KM60, 132M, 21K, 132M, 132ÇK.

Otobüs ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve ulaşım için İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir. 

Kartal’a ulaşım sağlayan minibüs hatları; Kadıköy- Kartal, Kartal-Akyılmaz Konutları, Kartal-Paşaköy, Kartal-Doğum Hastanesi, Kartal- Esenkent, Kartal-Samandıra, Kartal- Hürriyet Mahallesi, Kartal-Viaport, Kartal-Yakacık, Kartal- Yeditepe Üniversitesi, Kartal- Yenidoğan, Pendik- Kartal Cezaevi hatlarıdır. 

Minibüs ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve nakit ödeme kabul edilmektedir.

Yaz aylarında denizin güneşin tadını çıkartmak için İstanbul'daki tüm otelleri sizin için ayrıntılı bir şekilde İstanbul otel sayfamızda listeledik.


Dolmuş ile Kartal’a Nasıl Gidilir?

Kartal ilçesine; Bostancı- Kartal arası ulaşım sağlayan sarı dolmuşlar ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Altbostancı’dan hareket eden bu dolmuş hattı; Küçükyalı, İdealtepe, Maltepe Sahil, Kum İskelesi, Dragos Sahil, Atalar Altgeçit’ten geçerek Hükümet Caddesi’ne ulaşmaktadır. 

Dolmuş ile ulaşım ücreti ortalama 5 TL’dir ve nakit ödeme kabul edilmektedir.


Vapur ile Kartal’a Nasıl Gidilir?

Anadolu yakası ile Avrupa yakası ulaşımda, Kartal iskelesine ulaşım seçeneği bulunmamaktadır. 

Kartal iskelesinden, Adalar seferi düzenlenmektedir. Bu sefer ile Büyükada ve Heybeliada’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Ayrıca; Kartal’ın komşusu olan Pendik’e Yalova’dan feribot ile ulaşım olanağı da bulunmaktadır. 

Avrupa yakasından geliyorsanız ve Kartal’a vapur ile ulaşım sağlamak isterseniz, Kartal’a yakın bir konumda yer alan Bostancı vapur iskelesini kullanabilirsiniz. 

Bostancı- Karaköy ya da Eminönü, Kadıköy ve Adalar’a uğrayarak Bostancı’ya ulaşan Bostancı- Adalar vapurlarını kullanarak da Kartal’a vapur ile gidebilirsiniz. 

Vapur ile Bostancı’ya geldikten sonra, buradan Bostancı- Kartal dolmuşlarına ya da minibüs ve otobüs seferlerine aktarma yaparak Kartal’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kartal'da gün batımında sizi büyüleyecek yerler için Kartal'da gezilecek yerler yazımıza göz atmayı unutmayın.


Metro ile Kartal’a Nasıl Gidilir?

M4 Kadıköy- Tavşantepe metro hattı ile Kartal ilçesine doğrudan ulaşım olanağı bulunmaktadır. 

Kadıköy Rıhtım’dan hareket eden bu metro hattı; Acıbadem, Kozyatağı, Bostancı, Maltepe bölgelerinden geçerek; Hastane-Adliye, Soğanlık, Kartal, Yakacık- Adnan Kahveci gibi Kartal’ın çeşitli bölgelerine ulaşım olanağı sağlamaktadır. 

İstanbul içi metro ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve metroya binebilmek için İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir. 

İstanbul Kart’ınız yoksa, metro istasyonlarında bulunan AKBİL dolum makinelerinden, ortalama 6 TL ödeyerek tek geçiş kartlarından satın alabilirsiniz.


Marmaray ile Kartal’a Nasıl Gidilir?

Acıbadem, Üsküdar, Sirkeci, Yenikapı ve Kazlıçeşme’de durakları bulunan Marmaray hattının, Kartal’a doğrudan ulaşım seçeneği bulunmamaktadır. 

Avrupa yakasından geliyorsanız, Marmaray hattını kullanarak metro hattına aktarma yapabilir ve Kartal’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kartal’a Marmaray ile gidecekseniz; Ayrılıkçeşmesi durağında inmeniz ve M4 Kadıköy- Tavşantepe metro hattına aktarma yapmanız gerekmektedir. 

Marmaray ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve ulaşım için İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir.

Kartal'da görkemli ve sizi başka diyarlara götürecek yerler için Kartal gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


Kartal’a Taksi ile Ulaşım

Kartal; Sabiha Gökçen Havalimanı’na ve şehrin pek çok merkezi noktasına oldukça yakın bir konumda yer aldığından, taksi ile ulaşım seçeneğini de tercih edebilirsiniz. 

İstanbul’da taksi açılış ücreti ortalama 4 TL ve km başına ortalama 2.5 TL ücret alınmaktadır. 

Kadıköy Rıhtım’dan Kartal’a taksi ile ulaşım ücreti ortalama 50 TL’dir ve yolculuk ortalama 30 dakika sürmektedir. 

Bostancı’dan Kartal’a taksi ile ulaşım ücreti ortalama 30 TL’dir ve yolculuk ortalama 20 dakika sürmektedir. 

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Kartal’a taksi ile ulaşım ücreti ortalama 50 TL’dir ve yolculuk ortalama 25 dakika sürmektedir.


Kadıköy- Kartal Arası Ulaşım

Kadıköy ile Kartal arası ulaşımda tercih edebileceğiniz ulaşım seçenekleri; otobüs, metro ve minibüs hatlarıdır. 

Kadıköy’den Kartal’a otobüs ile gitmek isterseniz; 16 Pendik- Kadıköy, 21 Kadıköy- Kartal ve 16B Kartal Metro- Kadıköy otobüs hatlarını kullanabilirsiniz. 

Kadıköy’den Kartal’a minibüs ile gitmek isterseniz; Kadıköy rıhtım bölgesinden kalkarak Kartal Meydan’a giden Kadıköy- Kartal minibüs hatlarını kullanabilirsiniz. 

Kadıköy’den Kartal’a metro ile gitmek isterseniz; M4 Kadıköy- Tavşantepe metro hattını kullanabilirsiniz. Metro ile Kartal’a gitmek için; Hastane-Adliye, Soğanlık, Kartal ve Yakacık- Adnan Kahveci duraklarında inebilirsiniz.


Üsküdar- Kartal Arası Ulaşım

Üsküdar ile Kartal arası ulaşımda tercih edebileceğiniz ulaşım seçenekleri; otobüs ile doğrudan ulaşım ve Marmaray ile aktarma seçeneğidir.  

Üsküdar’dan Kartal’a gitmek için 16A no’lu Pendik- Üsküdar İETT hattını kullanarak otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Üsküdar’dan Kartal’a Marmaray ile gitmek isterseniz; önce Marmaray Ayrılıkçeşmesi durağında inmeniz ve buradan M4 Kadıköy- Tavşantepe metro hattına aktarma yapmanız gerekmektedir.

Kartal dışında İstanbul'un tüm tarihi mekanları ve turistik yerleri için İstanbul gezi rehberi sayfasını inceleyebilirsiniz.


Kartal AVM’lere Nasıl Gidilir? 

İstMarina Kartal AVM’ye Nasıl Gidilir?

İstMarina Kartal AVM’ye; metro, minibüs ve otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Otobüs ile gitmek isterseniz; E9 Bostancı- Sabiha Gökçen, 222, 16 ve 17 no’lu Kadıköy- Pendik, 133 Güzelyalı-Kartal ve 16D no’lu Kadıköy- Altkaynarca/Pendik İETT hatlarını kullanabilirsiniz. 

Metro ile gitmek isterseniz; M4 Kadıköy- Tavşantepe metro hattını kullanmanız gerekmektedir. Metronun, Kartal durağında indikten sonra 16B otobüs hattına aktarma yaparak alışveriş merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Minibüs ile ulaşım sağlamak isterseniz, Gebze- Harem minibüslerini kullanabilirsiniz.

Kartal'da lüks mekanları ile açık büfe imkanları sağlayan ve bir çok aktivelere imkan veren Kartal 3 yıldızlı oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Anatolium Marmara AVM’ye Nasıl Gidilir?

Kartal ilçesinde Soğanlık semtinde yer alan Anatolium AVM’ye; otobüs, minibüs ve metro hatlarını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Otobüs ile gitmek isterseniz; 21U Kadıköy- Uğurmumcu İETT hattını kullanabilirsiniz. 

Metro ile gitmek isterseniz; M4 Kadıköy- Tavşantepe metro hattını kullanmanız gerekmektedir. Metronun Hastane- Adliye durağında inerek, alışveriş merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Minibüs ile gitmek isterseniz; Harem- Gebze arası ulaşım sağlayan minibüs hatlarını kullanabilirsiniz.


Kartal’daki Otobüs Durakları

Kartal ilçesindeki otobüs duraklarından bazıları şöyledir; Vergi Dairesi, Keresteciler, Kartal Köprüsü, Bölge Trafik, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Kartal Sanayi, Soğanlık Metro, İBB Ek Hizmet Binası, Anadolu Adalet Sarayı, Cevizli Köprüsü, Veteriner Araştırma, Yunus, Hava Evleri, Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kartal Meydan, Egemenlik Bulvarı, Üsküdar Caddesi, Şehit Kemal Tosun, Teknik Lise, Beyaz Köşk, Atalar Marmaray, İstasyon.

Kartal'da tatilinizde masaj ve terapilerin bir arada sunulduğu tesislerde konaklamak isterseniz Kartal spa otelleri listemizden birini tercih edebilirsiniz.


Kartal’a Ulaşımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kartal ilçesi, şehir merkezine uzak konumda olan bir ilçe olduğundan, ulaşım süresini kısaltmak ve trafiğe takılmamak için; Marmaray ve metro ile ulaşım seçeneklerini tercih edebilirsiniz. 

Kartal ilçesine E-5 karayolu üzerinden ulaşım sağlayacaksanız, sabahın erken saatleri ve akşam iş çıkış saatlerinde burada yoğun bir trafik olduğundan, öğle saatlerinde ulaşım sağlamanız önerilmektedir.