Kartal Semtleri

İstanbul şehrinin Asya kıtasında yer alan Kartal ilçesi; Maltepe, Pendik, Sultanbeyli ve Sancaktepe ile komşudur ve Prens Adaları’nın tam karşısında yer almaktadır. 

2017 yılı verilerine göre nüfusu 463.433 olan Kartal ilçesi; önce vapur iskelesinin kurulması ve ardından tren hattının açılmasının ardından, giderek gelişen bir yerleşim yeri olmuştur. 

20. yüzyılın başlarında İstanbul’un bir ilçesi olarak kabul edilen Kartal, bir sanayi bölgesi olmasının yanında; tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri ile de tanınmaktadır. 

İstanbul’un balkonu olarak bilinen Ayazma’sı, birbirinden güzel doğa harikaları ve karşısında Prens Adaları’nın yer aldığı Kartal ilçesinin; Atalar, Esentepe, Orhantepe, Soğanlık, Topselvi, Uğurmumcu ve Yakacık olmak üzere, toplamda 7 semti bulunmaktadır. 

Kartal'da kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz keyifli bir tatil geçireceğiniz konaklama seçeneklerini sizin için Kartal otelleri sayfamızda listeledik.


Yakacık

İstanbul’un bahçesi olarak bilinen Ayazma’nın yer aldığı Yakacık, 1980’li yıllarda daha çok yazlık yerleşim yeri olarak tercih edilmekteydi. 

Günümüzde çok sayıda yüksek katlı konut ve iş merkezinin yükseldiği semt, Ayazma Çay Bahçesi ile ünlüdür. 

Aydos Ormanı’ndan esen rüzgar ve denizin muhteşem manzarasını bir arada bulabileceğiniz semt; hem çarşısı hem de gezilecek yerleri ile Kartal’da gidilmesi gereken yerlerden biridir. 

Samandıra, Soğanlık ve Şehit Aydın Çelik caddeleri de Yakacık semtinde yer almaktadır. 

yer almaktadır. 

Günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için İstanbul otel fiyatları sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


Esentepe

Kartal içesinde Üsküdar Caddesi ve Rahmanlar Caddesi’ne paralel bir konumda yer alan Esentepe semti, ilçenin merkezi semtlerinden biridir. 

Ankara, Kocatepe, Toros, Yakacık, Çanakkale, İnönü, Milangaz ve Tuna caddeleri de Esentepe semtinde yer almaktadır. 

Esentepe semti, adını her mevsim esen rüzgarından almaktadır. 

Kartal'a uğradığınızda gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. Kartal'da gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Soğanlık

Kentsel dönüşümün ardından son yıllarda nüfusu artış gösteren Soğanlık semti, Samandıra- Kartal bağlantısının geçtiği yerdir. 

Kartal'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerler için Kartal gezi rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz.


Atalar

Kartal ilçesinin sahili, Kordonboyu’nun arkasında yer alan Atalar semti, eskiden Rahmanlar adıyla bilinmekteydi. 

Osmanlı döneminde boş bir arazi olan semt, günümüzde, lüks yapıların ve büyük sitelerin artış göstermesi ile değerlenen ve nüfusu artan bir bölge olmuştur. 

Sahil tarafında Kordon Parkı, İstanbul Park Hastanesi ve çeşitli parklar yer almaktadır. 

Çanakkale, Kortej, Zeytinlik, Köprübaşı, Rahmanlar ve Üsküdar caddeleri de Atalar semtinde yer almaktadır. 

İstanbul'da kesinlikle gitmeniz gereken yerleri rahatça keşfetmek için İstanbul gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


Uğurmumcu

Aydos Ormanı’nın yanı başında yer alan Kartal’ın Uğurmumcu semti, son yıllarda büyük bir gelişme gösteren bir bölgedir. 

Kartal ilçesinin Akşemsettin, Mehmet Akif Ersoy, Yunus Emre, Fatih Sultan Mehmet ve Şeyh Şamil caddeleri de Uğurmumcu semtinde yer almaktadır. 

Kartal'da kaliteden ödün vermeyen ve bir çok aktiviteyi yapabileceğiniz oteller için Kartal 4 yıldızlı oteller sayfamıza göz atabilirsiniz.


Orhantepe

Kartal ilçesinde, Atalar ile Dragos semtleri arasında yer alan Orhantepe semti, ilçenin en sakin bölgelerinden biridir. 

Eski Tekel Binası ve Tekel Lojmanları, Orhantepe semtinde bulunmaktadır. 

30 Ağustos, Bankalar, Cumhuriyet, Orhangazi, Kamp Yolu, Saraylar ve Çınar caddeleri, Orhantepe semtinde yer almaktadır. 

Kartal'da plaja yakın lüks hizmetleri ile her türlü imkanları sağlayan oteller için Kartal 3 yıldızlı oteller sayfamızı kontrol edebilirsiniz.