Kartal Gezilecek Yerler

İstanbul’un Anadolu yakasının sahil kıyısında yer alan Kartal ilçesi, 19. Yüzyılın ortalarında İstanbul’un bir ilçesi olmuştur. 

İstanbul’da gezilecek yerler arasında yer alan Kartal; deniz manzarasının, ormanlık alanların, piknik alanlarının, parkların ve sahilde yürüyüş yollarının bulunduğu hem yaşamak hem de gezmek için tercih edebileceğiniz bir yerdir. 

Anadolu yakasının en büyük ilçelerinden biri olan Kartal’da, sahilde yer alan meydanda bulunan mağazalarda alışveriş yapabilir, sahilde yürüyebilir, çarşıda keyifli vakit geçirebilir, bol oksijenli ormanlarında yürüyüş ya da piknik yapabilir, tepelerinden şehri, denizi ve Adalar manzarasını izleyebilir ve ilçenin farklı noktalarında bulunan müzelerini ziyaret edebilirsiniz. 

Kartal’da gezilecek yerler arasında; Dragos Tepesi, Aydos Ormanı, Aydos Göleti, Kartal Sahili, Kartal Meydanı, Masal Müzesi ve Deniz Kabukları Müzesi yer almaktadır. 

Kartal’a geldiğinizde ayrıca; ilçede yer alan resim sergilerine gidebilir, ilçenin kültür merkezlerinde düzenlenen seminerlere katılabilir ve Kartal Belediyesi tarafından gerçekleştirilen etkinlik ve konserlere de katılabilirsiniz. 

Kartal'ın tarihi ve turistik mekanlara yakın olan uygun fiyatlı otelleri için Kartal otelleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Kartal Belediyesi Masal Müzesi 

Masal Müzesi Masal Müzesi

Kartal ilçesinde gezilecek yerlerden biri de Masal Müzesi’dir. Kartal’ın merkezinde yer alan müze, Pazartesi günleri hariç 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. 

Türkiye’nin tek masal müzesi olan Kartal Belediyesi Masal Müzesi; yerli ve yabancı masalları ve masal kahramanları ile buluşabileceğiniz bir yerdir. 

Çocuklu aileler için keyifli bir ortam sunan Masal Müzesi’nin bahçesinde, çocuklar için bir oyun alanı da bulunmaktadır. 

Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırma amacıyla kurulan müzede; tüm dünyada klasikleşmiş masalların kahramanları ve yerli masal kahramanları bir arada bulunmaktadır. 

Kartal Belediyesi Masal Müzesi’ni ziyaret etmek için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir. 

Müzede, 23 Nisan gibi özel günlerde çeşitli etkinlikler ve masal etkinlikleri de düzenlenmektedir. 


Dragos Tepesi

Dragos Tepesi Dragos Tepesi

Kartal ilçesinde ve hatta İstanbul’da, en iyi Adalar manzarası için tercih edebileceğiniz Dragos Tepesi, Kartal’da gezilecek yerler arasında yer almaktadır. 

“İstanbul’un Balkonu” olarak da adlandırılan Dragos Tepesi, etrafında genellikle villaların yer aldığı ve yaz aylarında daha çok turist çeken bir bölgedir. 

Muhteşem bir deniz manzarası ve Marmara Adaları manzarasına sahiptir. Dragos Tepesi, ilerleyen yıllarda bölgenin giderek dolması ile günümüzde Kartal’ın en keyifli noktalarından biri haline gelmiştir. 

Dragos Tepesi’nden sahile doğru inen bölümde yer alan Dragos Sosyal Tesisleri de tepede izlenen muhteşem bir manzaranın ardından, lezzetli yemeklerin tadına bakabileceğiniz bir tesistir. 

Deniz kenarına yakın ve muhteşem görünümlü otellerde eğlenceli aktiviteler ile keyif alabileceğiniz İstanbul otelleri seçeneklerine göz atabilirsiniz.


Kartal Cem Evi

Kartal Cem Evi Kartal Cem Evi

Kartal İlçesi’nde Esentepe mevkiinde yer alan Kartal Cem Evi, Kartal Cemevi Kültür Vakfı tarafından kurulmuştur.

İlçede ziyaret edebileceğiniz yerlerden biri olan Kartal Cem Evi, bölgede yaşayan Alevi cemaatinin dinsel tören gerçekleştirdikleri yerdir.


Kartal Sahili

Kartal Sahili Kartal Sahili

Kartal ilçesinin Kordonboyu mahallesine bağlı olan Kartal Sahili; denizin hemen yanı başındaki konumu, uzun yürüyüş parkuru ve sakin atmosferi ile Kartal’da gidilecek yerlerden biridir. 

Kartal gezinizde, sabah güne erken bir başlangıç yapmak ve deniz havası eşliğinde bol oksijenin tadını çıkarmak isterseniz, yürüyüş için Kartal sahilinde yer alan yürüyüş parkını tercih edebilirsiniz. 

Kartal sahilinde; çimenlerin ortasına oturup kitabınızı okuyabilir, bazı noktalarda yer alan masalarda çayınızı içip bir şeyler yiyebilir ya da etrafta yer alan kafelerden birinde, deniz manzarasının ve keyifli bir atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.


Kartal Meydanı

Kartal Meydanı Kartal Meydanı

Kartal’da Karlıktepe mahallesine bağlı olan Kartal Meydanı, ilçeye gelen ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği, bölgenin en kalabalık noktasıdır.  

Kartal Meydanı’nda; alışveriş yapabileceğiniz keyifli bir çarşı, çok sayıda kafe ve restoran da yer almaktadır. 

Burada ayrıca; yılın belirli dönemlerinde çeşitli etkinlikler düzenlenmekte ve lunapark da kurulmaktadır. 

Özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık olan Kartal Meydanı, kış aylarında daha sakin bir atmosfere sahiptir.  


Can Geyran Deniz Kabukları Müzesi

Can Geyran Deniz Kabukları Müzesi Can Geyran Deniz Kabukları Müzesi

Kartal’da ziyarete açık olan müzelerden biri de Can Geyran Deniz Kabukları Müzesi’dir. 

Uzun yıllardır gezdiği yerlerden biriktirdiği deniz kabuklarını sergileyen Kemal Geyran’ın koleksiyonuna yer verilen müze Kartal’ın Dragos semtinde yer almaktadır. 

Türkiye’nin ilk deniz kabukları merkezi olan Can Geyran Deniz Kabukları Müzesi’nde, yüzlerce farklı deniz kabuğu sergilenmektedir. 

Sualtındaki yaşamı yakından tanıyabileceğiniz müzede, dünyanın farklı yerlerinden gelen deniz kabukları sergilenmektedir. 

Can Geyran Deniz Kabukları Müzesi’ni; Pazartesi, Perşembe ve Cuma günleri hariç 11:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 

Müzeyi ziyaret etmek isteyenlerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. 

Kartal'da binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerler için Kartal gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Kartal Belediyesi Buz ve Kaykay Pisti Tesisleri

Buz ve Kaykay Pisti Buz ve Kaykay Pisti

Kartal’da, özellikle çocuklu ailelerin yoğun ilgi gösterdiği Buz ve Kaykay Pisti Tesisleri; 08:00 ile 00:00 saatleri arasında açıktır. 

Tesiste; özel paten dersleri, grup dersleri, aile dersleri, yaz okulu ve hobi kursları gibi olanaklar bulunmaktadır. 

Kartal Belediyesi Buz ve Kaykay Pisti Tesisleri; kişiye özel dersler alabileceğiniz, çocuklarla birlikte ailece paten ve buz pateni deneyimi yaşayabileceğiniz bir tesistir. 

Burada; tek ders ücreti ortalama 50 TL ve iki kişilik ders ücreti ortalama 80 TL’dir. 

Ders almak istemeyenler için buz pistinin kullanımı için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. 

Paten kiralama ücreti ise ortalama 10 TL’dir. 

Tekerlekli paten, buz pateni ve kaykay yapabileceğiniz Kartal Belediyesi Buz ve Kaykay Pisti Tesisleri’nde; langırt gibi farklı oyun seçenekleri de bulunmaktadır. 

İstanbul’a doğru yola çıkmaya karar verdiyseniz, gezilmesi gereken yerleri öğrenmek için İstanbul gezi rehberi sayfasını ziyaret edin.


Aydos Ormanı ve Mesire Alanı

Aydos Ormanı Aydos Ormanı

Doğal güzelliği ile muhteşem bir alan olan Aydos Ormanı, çam ağaçlarının ortasında bol oksijenli bir atmosfer sunmaktadır. 

Her mevsimde ayrı bir güzelliğe sahip olan Aydos Ormanı’nda yer alan mesire alanı, Kartal’da ikamet edenlerin ve tüm İstanbulluların güzel havalarda piknik yapmak ve doğa ile iç içe olmak için tercih ettikleri bir yerdir. 

Aydos Ormanı’nın içerisinde yer alan Aydos Göleti de farklı bitki örtüleri ve huzurlu bir ortam için ormanın içerisinde görmeniz gereken yerler arasındadır. 

Aydos Göleti’nde, deniz bisikleti kiralayarak etrafta gezinme olanağı da bulunmaktadır. Aydos Mesire Alanı, piknik yapmak ya da ormanın içinde keyifli bir yürüyüş için tercih edebileceğiniz bir alandır. 

Mesire alanına yaya olarak giriş ortalama 5 TL ve araç ile giriş ücreti ortalama 13 TL’dir. 

Burada yer alan yürüyüş parkurlarında yürüyüş yapabilir, ormanın içerisinde piknik yapan ailelerin arasına dahil olabilir ya da mangal yapabilirsiniz. 


Soğanlık Haseki Sultan Çeşmesi

Soğanlık Haseki Sultan Çeşmesi Soğanlık Haseki Sultan Çeşmesi

Kartal’ın Soğanlık semti, Haseki Sultan’ın yaşadığı dönemde sıkça vakit geçirdiği bir yerdir.

Haseki Sultan Vakfı’nın desteği ile inşa ettirilen Haseki Sultan Çeşmesi, Kartal’daki tarihi yapılardan biridir.

Çeşme, Soğanlık semtinde yer alan Hacı Ali Ağa Cami’nin yanında yer almaktadır.

Çevresinde ağaçların bulunduğu çeşme, 2000’li yılların başında onarılmış ve yenilenmiştir.

Kartal'da her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Kartal apart oteller sayfamıza uğramayı unutmayın.


Doğu Çınarı (Anıt Ağaç)

Kartal ilçesinde korunmaya değer ağaçlar arasında yer alan tarihi çınar Doğu Çınar, Anıt Ağaç adıyla da bilinmektedir.

150 yılın üzerinde bir geçmişe sahip olan ağacın boyu 25 metre ve gövde çevresi 465 cm’dir.

Kartal ilçesinde, Kordonboyu mevkiinde Ankara Caddesi üzerinde yer alan Doğu Çınarı, Platanus Orientalis türündedir.

Hem Osmanlı hem de Türkiye Cumhuriyeti dönemine şahitlik eden çınar, Kartal’daki tarihi değerlerden biridir.

İlçede, tarihi en az Doğu Çınarı kadar eski, farklı ağaç türleri de bulunmaktadır.


Kartal Yakınında Görmek İsteyebileceğiniz Önemli Yerler

İstanbul Anadolu Yakası’nın denize kıyısı olan ilçeleri arasında yer alan Kartal, ormanı, müzeleri ve çarşısıyla da oldukça dikkat çekmektedir. Kartal sınırlarının yanı sıra yakınında da görmek isteyeceğiniz önemli noktalar yer almaktadır. 


Pendik Marina

Pendik Marina Pendik Marina

Restoranları, kafeleri ve huzur veren deniz manzarası ile ziyaretçilerini ağırlamanın yanı sıra yat ve tekne sahipleri için de hizmet vermekte olan Pendik, Kartal’a yakın gezilecek noktalar arasında yer almaktadır. Pendik Marina, Kartal ilçe merkezine yaklaşık olarak 8 km’dir. 


Pendik Çarşı

Pendik Çarşısı Pendik Çarşısı

Oldukça geniş bir alana yayılmış ve aradığınız her şeyi bulabileceğiniz özelliklere sahip bir çarşı olan Pendik Çarşı, Kartal yakınında görmek isteyeceğiniz noktalar arasında yer almaktadır. Pendik Çarşı, Kartal ilçe merkezine yaklaşık olarak 7 km mesafede yer almaktadır. 


Maltepe Sahili

Maltepe Sahili Maltepe Sahili

Fenerli Köşk ve Bakireler Tapınağı gibi tarihi noktaları da görebileceğiniz Maltepe Sahili, son dönemde yapılan çalışmalar sonucunda oldukça zengin aktivite olanaklarına sahip bir aktivite alanı halini almıştır. Kartal ilçe merkezine yaklaşık olarak 8 km mesafede yer almaktadır. 

Tatilinizde ailenizle birlikte geçireceğiniz rahat konaklama imkanları sağlayan otelleri ekibimiz sizin için Kartal aile otelleri sayfasında listeledi.


Maltepe Çarşısı

İstanbul’un neredeyse tüm semtlerinde çeşitli çarşılar bulunmaktadır ancak Maltepe Çarşısı, uygun alışveriş seçenekleri ve farklı butikleri ile dikkat çekmektedir. Maltepe Çarşısı Kartal ilçe merkezine yaklaşık olarak 8 km mesafede yer almaktadır. 


Temenye

Tarih öncesi döneme ait bir nokta olan Temenye, Yunan ve Rum dönemine ait mezarların yanı sıra Hz. Yahya Kilisesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Temenye, Kartal ilçe merkezine yaklaşık olarak 9 km mesafede yer almaktadır.