Kars Tarihi Yerleri

M.Ö. 5000’lere dayanan tarihi ile Kars, geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bir şehirdir. Doğu ile batı arasındaki sınırda yer alan konumu ile şehir, Anadolu’ya açılan bir kapı olarak görüldüğü için tarih boyunca Urartular, Selçuklular, Ermeniler, Ruslar ve Osmanlıların hakimiyetine girmiştir.

Kars, kapı anlamına gelmektedir ve şehrin adı, konumu ile özdeşleşmiştir. Bu isim M.Ö. 5. yüzyıl ile M.Ö 2. yüzyıl arasında bölgede hüküm süren Karsaklar tarafından verilmiştir. Bir diğer yandan Kars, ülkemiz sınırları içerisinde en eski Türk adına sahip şehirdir. 

Tarih boyunca farklı kültürlere ve dinlere sahip medeniyetlere ev sahipliği yapan bölge, erken Hıristiyanlık dönemine ait kiliseleri, harabeleri, ihtişamlı köşklerinin yanı sıra, türbeleri, taş köprüleri ve camileriyle de dikkat çekmektedir. 

Kars'ta tarihi mekanlara yakın olan uygun fiyatlı oteller için Kars'taki oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Ani Harabeleri

Ani Harabeleri Ani Harabeleri

Türkiye – Ermenistan sınırı arasında yer alan Ani Harabeleri, Kars sınırları içerisinde Ermenilere ait tarihi yapılar arasında en meşhur olanıdır. Tarihi kayıtlarda adından ilk kez 5. yüzyılda bahsedilen Ani Harabeleri, 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. 

Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Ani, aynı zamanda bu dönemlerde birçok savaşa da tanıklık etmiştir. Bölgede 40 kilise, anıt mezarlar ve şapeller tespit edilmiştir. Bu nedenle Ani bölgesi aynı zamanda 1001 Kilise Şehri olarak da anılmaktadır. 

Yüzyıllar öncesinde, Kars’ın önemli yerleşim bölgeleri arasında yer alan Ani, en parlak dönemini Ermeni Bagratuni Hanedanlığı zamanında yaşamıştır.

Yapılan kazı çalışmaları sonrasında bölgedeki yerleşimin Bronz ve Demir çağlarına dayandığı saptanmıştır. Bu çağlara ait eşyaların yanı sıra bölgede Urartu Dönemi’ne ait çok sayıda yapıya rastlanmıştır. 

Ani Harabeleri’ne giriş 10 TL’dir.


Kars Kalesi

Kars Kalesi Kars Kalesi

Kars Kalesi, günümüze kadar büyük bir bölümü sağlam olarak gelmiş tarihi yapılar arasında yer almaktadır. Şehrin simgelerinden biri olan bu kale tarih boyunca birçok savaşa tanıklık etmesine rağmen günümüze kadar sağlam kalabilmesi bir mucize olarak tanımlanmaktadır. 

1153 yılında Sultan Melik İzzetin’in yaptırdığı kalenin dış surları, 1386 yılında Timur tarafından yerle bir edilmiş, Sultan III. Murat, 1579 yılında kalenin surlarını yeniden yaptırmıştır. Ancak bu yenilemeden sonra da kale Ruslar ile yapılan savaşa tanıklık etmiştir. 

Kalenin içerisinde türbe, askeri koğuşlar, cephanelik ve mescit bulunmaktadır. Kars Kalesi’ne giriş ücretsizdir.


Taş Köprü

Kars Taş Köprü Kars Taş Köprü

M.S. 1579 yılında Osmanlı Padişahı III. Murat’ın emri ile Mustafa Paşa tarafından yaptırılan Taş Köprü, Kars’ın Kale içi Mahallesi ile Sukapı Mahallesi’ni ikiye bölen dar boğaz üzerinde yer almaktadır.

Geçmiş dönemde bir kısmı yıkılmış olan kale, 1725 yılında onarımdan geçmiştir. Kars’ın en eski tarihe sahip yapılarından biri olması nedeni ile bu yapının önemi büyüktür. 


Havariler Kilisesi

Havariler Kilisesi Havariler Kilisesi

937 yılında Bagrat Kralı Abbas II. Takavor tarafından yaptırılmış olan Havariler Kilisesi, Hristiyanlık inancındaki 12 havari temasına sahiptir. 1064 yılında camiye çevrilen kilise, Osmanlı – Rus Savaşı’ndan sonra tekrar kiliseye çevrilmiştir. 

Günümüze kadar zarar gelmeden sağlam kalmayı başarmış ender tarihi yapılardan biri olan Havariler Kilisesi, tavanındaki 12 Havariler betimlemeleri ile dikkat çekmekte olan önemli yapılardan biridir. 


Kars Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı Beylerbeyi Sarayı

Kars Beylerbeyi Sarayı, 1579 yılında Lala Mustafa Paşa tarafından inşa edilmiştir. 1828 yılında Osmanlı Rus savaşı sırasında bir kısmı yıkılmasına rağmen, günümüze kadar sağlam kalan yerleri de bulunmaktadır. 

Şehrin köklü tarihini yansıtan yapılardan biri olan Beylerbeyi Sarayı, Kars Kalesi’ne oldukça yakın mesafededir. 


Tigran Honents Kilisesi

Tigran Honents Kilisesi Tigran Honents Kilisesi

Arpaçay mevkiinde yer alan Tigran Honents Kilisesi, Kars’ın önemli tarihi yapıları arasında yer almaktadır. 1215 yılında tüccar Tigran Honents tarafından inşa ettirilen bu kilise, zaman içerisinde yıpranmış olsa da hala sağlam ve gezilebilir durumdadır. 

Kilisenin en dikkat çekici özelliği ise iç cephe duvarlarının, Hz. İsa’nın hayatını konu alan fresklerle süslenmiş olmasıdır.


Defterdarlık Binası

Defterdarlık Binası Defterdarlık Binası

Baltık mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak gösterilen Defterdarlık Binası, görenleri kendisine hayran bırakan bir ihtişama sahiptir. 

1980 yılında restore edilen ve daha sonra defterdarlık binası olarak kullanılmaya başlayan bu yapıyı ziyarete gelen ve önünde fotoğraf çektiren turistlerin sayısı oldukça fazladır. Üç katlı binanın dış cephesindeki kartuş süslemeler, yapının en dikkat çekici bölümleridir. 

Kars'ta manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Kars'ta gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Hasan Harakani Türbesi

Hasan Harakani Türbesi Hasan Harakani Türbesi

Kars Kalesi’nin hemen alt tarafında yer alan Hasan Harakani Türbesi, 1579 yılında yaptırılmıştır. 1033 yılında Kars’ta bulunan Yahniler dağında Selçukluların Anadolu’ya girişini kolaylaştırmak için savaşırken şehit düşen Ebu-l Hasan El Harakani’ye ait olan türbe, her yıl hem şehir halkı hem de turistler tarafından yoğun ziyaret almaktadır. 

Türbeye giriş kapısında yer alan kitabede Osmanlıca açıklamalar yer almaktadır. Osmanlıcadan çevrilmiş versiyonu ise “Hak nasip etti yapıldı merkad-i nev gülzar. Ebul Hasan Harakan Şeyhi yattuğu bu yerdir” anlamına gelmektedir. 


Kars Büyük Katedral (Fethiye Cami)

Kars Büyük Katedral Kars Büyük Katedral

Ayasofya’nın tadilatını yapan Tiridat Usta tarafından inşa edilen Büyük Katedral, 990 yılında inşa edilmiştir. Taş mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan bu tarihi yapı, haç şeklindedir. Heykel oyuklar ile süslenen katedralin yarım daire şekline sahip apsisi diğer bölümlerinden yüksektir.

Kars Büyük Katedrali, 1064 yılında Sultan Alparslan’ın Ani’yi fethetmesiyle camiye dönüştürülmüş. Bir fetih geleneği olarak şehirdeki ilk namaz da burada kılınmıştır. 

Kars'ta doğal güzellikleri ile hayata bir daha tutunmanızı sağlayacak ihtişamlı yerleri ekibimiz sizin için Kars gezi rehberi sayfasında listeledi.


Evliya Camii

Evliya Camii Evliya Camii

İnşası 1579 yılında tamamlan ve III. Murad döneminde yaptırılan Evliya Camii, şehir merkezinde yer almaktadır.

Lala Mustafa Paşa tarafından yapılan 9 camiden biri olarak gösterilen Evliya Camii, onarım çalışmaları sonrası orijinalliğini yitirmiş olsa da Kars’ın önemli tarihi yerlerinden biri olarak gösterilmektedir.

Evliya Camii günümüzde ibadete açıktır ve giriş ücretsizdir.

Kars'ta doğa ile iç içe mekanlara yakın kaliteli hizmet sunan konaklama seçeneklerini Kars 4 yıldızlı oteller sayfasında bulabilirsiniz.


Katherina Köşkü

Katherina Köşkü Katherina Köşkü

Kars’ın Rus mimarisine ait tarihi eserleri arasında yer alan Katherina Köşkü, Sarıkamış ilçesindedir. 1896 yılında inşa edilen köşk, yapıldığı dönemde hastane ve rehabilitasyon merkezi ve av köşkü olarak kullanılmıştır. 

Tahta ve taş bloklardan inşa edilen köşkün ahşap bölümlerinde hiç çivi kullanılmamış olması dikkat çekicidir. 19. yüzyıl Baltık mimarisinin izlerini taşımakta olan yapı, Sarıkamış ormanları içerisindedir ve 6500 metrekarelik bir arazi üzerine kurulmuştur. 28 odası bulunan av köşkünün yanında bir de ahşap bina bulunmaktadır. 

Beton kolonlar sayesinde ayakta duran Katherina Köşkü, kolonların içerisinden sağlanan sıcaklık ile ısınmaktadır ve bu yönteme peç adı verilmektedir. Peçlerin içerisinde yakılan kömürlerin yaydığı ısı, duvarların içerisinde geçirilen borular ile dağıtılmıştır. 

Katherina Köşkü, Cumhuriyetin ilanından sonra, 1994 yılına kadar Sarıkamış Tugay Komutanlığı’nın denetiminde kalmış ve askeri amaçlı olarak kullanılmıştır. Daha sonra bu yapı Hazine’ye devredilmiş ve Turizm ve Kültür Bakanlığı’na tahsis edilmiştir. Tarihi yapının restore edildikten sonra otel olarak hizmet vermesi planlanmaktadır. 

Kars'ta lüks mekanları ile açık büfe imkanları sağlayan ve bir çok aktivelere imkan veren Kars 3 yıldızlı oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Ahmet Tevfik Paşa Konağı

Ahmet Tevfik Paşa Konağı Ahmet Tevfik Paşa Konağı

19. yüzyıl tarihi yapılarından biri olan Ahmet Tevfik Paşa Konağı, Hamamlar bölgesi ve Taş Köyü arasında yer alan Kars Kalesi eteklerinde bulunmaktadır. 

Tarihi Kars evlerine örnek olarak gösterilebilecek sınırlı sayıda yapılardan biridir. Tarihi önemi büyük olsa da yapı şu an virane haldedir ve duvarları tahrip edilmiştir.