Kars Aktiviteleri

Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden birine sahip olan Kars, kış sporlarına elverişli alanları ile meşhur şehirler arasında yer almaktadır. Kars aktiviteleri içerisinde ilk sırada yer alan kayak ve snowboard haricinde, şehir sınırları içerisinde oldukça farklı aktivitelere elverişli alanlar bulunmaktadır.

Bu aktiviteler, kuş gözlemciliği, buzda balık avlama, road trip, yaban hayatına yönelik çalışmalar, buzda sürat deneyimi, atlı kızakla safari ve kar kızağı şeklinde sıralanmaktadır. 

Kars'ta gezilecek muhteşem yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için Kars otelleri listemize göz atabilirsiniz.


Kayak & Snowboard

Kayak & Snowboard Kayak & Snowboard

Sarıkamış Kayak Merkezi, pist dışı kayakçılara ve snowboardculara uygun bölgeler arasında yer almaktadır. Dünyada kayak için en elverişli bölge olan Alpler gibi kristal kara sahip olması en önemli özelliklerinden biridir. 

Hem kar sezonunun uzun olması hem de sakin pistleri ile bu kayak merkezi, Türkiye’nin kayak merkezleri arasında özel bir yere sahiptir. Hava şartları açısından kayak yapmaya uygun olan bölgede kar örtüsü ortalama 140 gün boyunca kalkmamaktadır. 

Bölgede kar örtüsü uzun süre yerde kalırken, havanın her daim güneşli olması da kayak severlere uygun ortamı sunmaktadır. Pistin çevresinde yer alan Sarıçam ağaçlarının etkisi ile pistlerde buzlanma ihtimali sıfırdır. Bu durum kayak merkezini Türkiye’nin en güvenli pistleri arasına sokmaktadır.

Sarıkamış Kayak Merkezi’nde farklı zorluk seviyelerine göre belirlenmekte olan pistler yer almaktadır. Başlangıç, orta ve zor seviye pistlerden yeşil ve mavi pistler başlangıç ve orta seviyelere, kırmızı ve siyah pistler ise orta-zor ve zor seviyelere denk gelmektedir. Kayak merkezinde 4 adet telesiyej hizmet vermektedir. Tek bir pass ile tüm liftleri kullanma imkanı sunulmaktadır. Bu liftler sabah 08.30 akşam 17.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Kayak merkezi fiyatları ise diğer merkezlerle kıyaslandığında oldukça uygundur. Sınırsız ski pass ücreti hafta içi 30 TL, hafta sonu ise 45 TL’dir. Sarıkamış Kayak Merkezi’nde özel ders ve ekipman kiralama hizmeti sunulmaktadır. Bu hizmet, oteller ve dükkanlar tarafından sağlanmaktadır. Kayak ve Snowboard Öğretmenleri Derneği, bölgede özel ders hizmeti veren tek yetkili kurumdur.  


Buzda Balık Avı

Buzda Balık Buzda Balık

Şehir sınırları içerisinde yer alan Çıldır Gölü, balıkçılığın en geliştiği noktalar arasında yer almaktadır. Alışılagelmiş olta ve ağ balıkçılığından farklı olarak, gölün kış aylarında tamamen donmasından dolayı burada buzda balık avı aktivitesini gerçekleştirme imkanı bulunmaktadır. 

Kürek, demir çubuk ve testere yardımı ile balık avı, ziyaretçiler tarafından oldukça farklı bir aktivite olarak değerlendirilmektedir. Gölde sadece yürüyüş yapma ya da kızakla gezme imkanının yanı sıra, balıkçılarla iletişim kurarak bu aktiviteyi gerçekleştirme imkanı bulunmaktadır. 

Kars'a uğradığınızda gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. Kars'ta gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Kuzeydoğa Derneği Aktiviteleri

Kuzeydoğa Derneği Aktiviteleri Kuzeydoğa Derneği Aktiviteleri

Kars, yaban hayatının hala aktif olarak devam ettiği şehirler arasında yer almaktadır. Bu nedenle şehir içerisinde Kuzeydoğa Derneği kurulmuştur. Yaban hayatının devamlılığı ve bu hayvanların yaşamı hakkında çalışmalarda bulunan dernek, katılımcılara açıktır. 

Yaban hayatına ilgisi olan ziyaretçiler, bu derneği ziyaret ederek, gönüllü çalışmalara katılabilmekte ve yılın farklı mevsimlerinde düzenlenen aktiviteler ile kuşların göç yolları ve şehirde yaşayan ayı, kurt, vaşak ve tilkiler hakkında bilgi alabilmektedir.


Atlı Kızakla Safari & Kar Kızağı

Atlı Kızakla Safari Atlı Kızakla Safari

Atlı kızakla safari ve kar kızağı da şehirde yapılacak farklı aktiviteler arasında yer almaktadır. Her iki aktivite de kayak merkezinde gerçekleşmektedir. Kar kızağı, kayak yapmak istemeyenler için oldukça eğlenceli bir alternatif olurken, Atlı Kızakla Safari, zor hava ve zemin şartlarından dolayı atlara zarar vermektedir. 

Kars il genelinde yapılmakta olan tüm etkinliklere ulaşmak için Kars gezi rehberi sayfasına göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.


Road Trip

Road Trip Road Trip

Kış aylarında beyaza bürünen Kars, yaz aylarında ise yeşil doğayı ve masmavi gökyüzünü ziyaretçilerine cömertçe sunan şehirler arasında yer almaktadır. Posof, Şavşat, Çam Geçidi ve Sarıkamış, road trip aktivitesi için en uygun bölgelerdir. 

Kış ve yaz olmak üzere farklı doğal güzelliklere tanıklık edilen bu aktivite, tüm koşullara uygun arazi araçları ile gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle, yollar ne kadar karla kaplı olursa olsun, tehlike arz etmemektedir.

Kars'ta her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Kars pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


Buzda Motor Sporları

Buzda Motor Sporları Buzda Motor Sporları

İsveç ve Finlandiya gibi kuzey ülkelerinde oldukça popüler olan buz üzerinde sürat deneyimi, Çıldır Gölü’nde de yapılmakta olan aktiviteler arasında yer almaktadır. 124 metrekarelik bir alana sahip olan göl, 80 santimetreye kadar donma özelliğine sahip olmasından dolayı Türkiye’de bu spora en elverişli bölge olma özelliğini göstermektedir. 

Donan gölde yapılan etkinliklerden biri de drift etkinlikleridir. Bu etkinliklerin en büyüğü Çıldır Drift Snowfest olurken, kış boyu farklı etkinlikler de düzenlenmektedir. 

Kars'ta bir çok aktiviteyi içerisinde barındıran ihtişamlı otelleri sizin için Kars 5 yıldızlı oteller sayfasında listeledik.


Kuş Gözlemciliği

Kuş Gözlemciliği Kuş Gözlemciliği

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli kuş cenneti olan Kuyucuk Gölü, başlıca türler olan angut, uzunbacak, sakarmeke, karaboyunlu batağan, dikkuyruk, sığıcık ve bozkaz kuş türlerini barındırmaktadır. Bu türlerin haricinde gölde 56 farklı türden 1209 kuş yaşamaktadır. 

Kuyucuk Gölü, kuş gözlemciliğine ilgi duyan ziyaretçiler için oldukça elverişli bir ortam sunmaktadır. Ramsar, belirlenen 9 kriterden birini karşılaması durumunda göllere verilen dünya çapında bir statüdür ve Kuyucuk Kuş Gölü, sadece 1 değil, 5 kritere birden uymaktadır. 

Bu özelliğinin yanı sıra Türkiye'nin ilk su kuşu halkalama merkezi Kuyucuk Gölü'nde kurulmuştur. Halkalama çalışmaları hakkında detaylı bilgi Kuzeydoğa Derneği’nden alınabilmektedir.