Karasu'da Gezilecek Yerler

Karasu ilçesi hem yemyeşil doğası hem de Türkiye’nin en uzun ikinci sahiliyle sakin bir tatil yapmak isteyen seyahat severlerin gözdesidir. Bu huzur verici doğal güzellikleriyle ilçe her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Karasu gezilecek yerler düşünüldüğünde birçok doğal güzelliğe ve popüler noktalara sahiptir.

Bu noktalar arasında en bilindik olanlar tabiatıyla nefesleri kesen Acarlar Longozu, balıkçılık ile uğraşanların vazgeçilmesi Küçükboğaz Gölü, eşsiz bir doğal güzelliğe sahip Maden Deresi, yerel hayatın simgesi halini almış Yenimahalle ve uçsuz bucaksız Karasu Sahili’dir.

Karasu’daki bu seyahat noktalarını gezerek seyahate çıktığınız dostlarınızla birlikte hoş anılar biriktirebilir, çektiğiniz güzel fotoğraflarla Karasu seyahatinizi daha anlamlı kılabilirsiniz.

Karasu'da tarihi ve turistik mekanlara yakın olan uygun fiyatlı oteller için Karasu otelleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Acarlar Longozu

Acarlar Longozu Acarlar Longozu

Acarlar Longozu günümüzde artık Karasu’yu sembolize eden eşsiz bir doğal güzellik halini almıştır. Hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın en büyük ikinci logozu olma özelliğiyle de yabancı turistler için de merak uyandırmaktadır. 

Longoz, kelime olarak su içine batmış orman anlamına gelmektedir. Karasu seyahatinizde Acarlar Longozu’nu gezmek istiyorsanız Sakarya Karasu Kaynarca yolunu kullanıp Denizköy Mahallesi’ne ulaşmanız gerekmektedir. Karasu merkezinden yapacağınız bu yolculuk yaklaşık 15 dakika sürmektedir. 

Acarlar Longozu’nu bu derece özel kılan etmen, doğal oluşum sürecinde bir arada bulundurduğu kum, deniz, orman ve gölden oluşan yapısıdır. Tabiatta bu dört yapıyı bir arada bulunduran başka bir doğal varlık yoktur. Bu yapılar bir araya geldiğinde Longoz oluşmaktadır. Bu eşsiz özellikleri nedeniyle de Acarlar Longozu’na her yıl binlerce misafir gelmektedir. Karasu gezilecek yerler planlaması yapacağınız zaman Acarlar Longozu ve yakınlarında bulunan özel dereyi ilk sıralara yazmanı önerilmektedir. Muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olan bu bölge, genelde hem günlük güneşlik bir hava hem de yeşiller içerisinde oldukça temiz bir alan vadetmektedir. Türkiye sınırları içerisinde bölge bazlı bakıldığında diğer alanlara göre çok daha sakin ve huzurlu bir yer olmasının yanı sıra büyük bir alana da hitap eden Sakarya Karasu Acarlar Longozu, çevresindeki gezi alanları ve birbirinden güzel balık çeşitliliğiyle de görülmeye değer bölgelerden biri arasındadır. Güzel bir doğa yürüyüşü için de tercih edebileceğiniz yerlerden olan bu longozu hafta sonları ailenizle birlikte de gönül rahatlığıyla ziyaret edebilirsiniz. 

Karasu’ya seyahat eden gezginlerin ilk olarak uğradığı ve gezdiği nokta Acarlar Longozu’dur. Sadece bitki örtüsü ve doğal yapısı değil, buradaki özel tabiatın etkisiyle bölgede bulunan endemik canlı çeşitliliği buraya olan ziyaretleri artırmaktadır. Bunun bir sonucu olarak da Acarlar Longozu 1. derece doğal sit alanı olarak korunmaya başlamıştır.

Bu sebeple Karasu tatilinizde gezebileceğiniz başlıca noktalardan birisi Acarlar Longozu’dur. Burada tabiatın içerisinde muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabilir, sevdiklerinizle birlikte park yolunda yürüyüşe çıkabilir ve Karasu seyahatinizi daha da güzel kılabilirsiniz. 

Sakarya'da gezilecek yerlere yakın, açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için Sakarya otelleri sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Maden Deresi

Maden Deresi Maden Deresi

İsmini eskiden bu bölgede Fransızların işlettiği madenlerden alan Maden Deresi, Karasu seyahatinizde mutlaka gezip görmeniz gereken noktalardan birisidir. Maden deresi konum olarak Akpınar Mahallesi’nde bulunmaktadır.

Karasu ilçesinde doğal güzellik denilince Acarlar Longozu’ndan sonra akla gelen ilk yer Maden Deresi’dir. Buradaki bozulmamış doğal yapı, gürleyerek akan Maden Deresi’nin suyu ve dere çevresinde bulunan hayvan çeşitliliği ziyaretçi sayısını her geçen gün arttırmaktadır. 

Maden Deresi çevresinde arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle beraber güzel fotoğraflar çekilebilir, yürüyüş, piknik ve mangal yapabilir, huzurlu ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Çevresinde kahvaltı ya da piknik yapıp iyi bir hafta sonu başlangıcı yapabileceğiniz bu bölgede, içinde birbirinden güzel balıkların olduğu temiz suyuyla da bölgede ayrı bir hava yakalandığı ifade edilmektedir. Karasu gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken bölgelerden olan Maden Deresi, böyleye yakın konaklama yerleriyle de sizlere hizmet sunmaktadır.

Maden Deresi bölgesini Ekim ve Kasım aylarında gezerseniz yere düşen kestanelerden toplayabilir, şehir hayatının boğucu kalabalık ve stresinden uzak huzurlu bir gün geçirme fırsatını yakalayabilirsiniz.


Karasu Sahili

Karasu Sahili Karasu Sahili

Dünyanın en uzun üçüncü, Türkiye’nin de ikinci sahili olan Karasu Sahili’ne her yıl binlerce yerli ve yabancı turist gelmektedir. Bu uçsuz bucaksız sahil sadece deniz, kum, güneş turizmi için değil, Karasu Sahili kumunun şifası sayesinde romatizma gibi hastalıklar için de önerilmektedir.

Havaların ısındığı dönemden son bahara kadar Karasu Sahili her daim renkli ve canlıdır. Burası Karadeniz sularında denize girmek, sahilde yürüyüşe çıkmak ve sevdiklerinizle eğlenceli vakit geçirmek için kaçırılmayacak bir fırsattır. Sakarya ve çevresinde bulunup güzel bir hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenler için ideal bir yer olan Karasu Sahili, gezilecek yerler arasında da ilk sıralarda yerini almaktadır. Sakarya bölgesinde özellikle yaz dönemleri oldukça aktif ve canlı olan bu sahil, çevresinde bulunan oteller ve yeni yeni açılan mekanlarla daha da gelişen bir bölge konumundadır. Ayrıca bölgede çocuklar için su parkı ve özel park alanlarının var olmasıyla birlikte Sakarya Karasu hattındaki en büyük ve en geniş sahil kesimine de hitap etmektedir. 

Karasu Sahili’nde gündüz ve akşam farklı aktivite olanakları vardır. Gündüzleri denize girip eğlenen insanların yerini akşam vakti geldiğinde gece hayatı ve eğlence için bölgeyi tercih eden ziyaretçiler almaktadır. Karasu seyahatinizde gezeceğiniz yerleri planlarken Karasu Sahili’ni listenize mutlaka eklemeniz önerilmektedir. 


Küçükboğaz Gölü

Küçükboğaz Gölü Küçükboğaz Gölü

Karasu seyahatinizde mutlaka gezmek isteyeceğiniz popüler noktalardan birisi de Küçükboğaz Gölü’dür. Aziziye Mahallesi’nde yer alan Küçükboğaz Gölü’ne Karasu merkezden kendi aracınızla 10 dakikada ulaşım sağlamanız mümkündür. Bu alanı özel kılan birçok derenin birleşiminden oluşmuş bir tatlı su gölü olmasıdır.

Küçükboğaz Gölü’nü gezmeye gelirken yanınızda olta takımınızı getirmeniz önerilmektedir. Gölde çok çeşitli tatlı su balıkları bulunmaktadır. Küçükboğaz Gölü bölgesini baştan sonra gezdikten sonra göl etrafındaki alanda ailenizle birlikte piknik veya mangal yapmanız önerilmektedir. Karasu gezilecek yerler düşünüldüğünde bu göl mutlaka görmeniz gereken bölgeler arasında yer almaktadır.

Eğer piknik ve mangal sezonunun olmadığı, Karasu’nun yoğun yağış aldığı sonbahar ve kış dönemlerinde buraya gelirseniz, Küçükboğaz Gölü'nün sularının kabarıp Karadeniz’e dökülüşünü izleyebilirsiniz. Yılın sadece belirli dönemlerinde görebileceğiniz bu muhteşem manzarayı fotoğraflayarak anı ölümsüzleştirebilirsiniz. 

Kışın karışan göl ve deniz suları yaz aylarında Karasu’ya seyahat ettiğinizde içerisinde yüzebileceğiniz harika bir alan yaratmaktadır. Bu bölgede kamp yapabileceğiniz alanlar vardır. Eğer hazırlıklı gelirseniz Küçükboğaz Gölü mesire alanı çevresinde çadırınızı kurarak güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Karasu'da muhteşem manzaraları ile sizi farklı diyarlara götürecek gezi rehberi için Karasu gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


Yenimahalle’yi Görün

Karasu Yenimahalle Sahili Karasu Yenimahalle Sahili

Yenimahalle, Karasu’daki doğayla iç içe yerleşik hayatı görmek için mutlaka gezilmesi gereken Karasu ilçesinin önemli bir noktasıdır. Karasu merkezinden özel araçla 10 dakikada Yenimahalle’ye ulaşılmaktadır. Bu yörede Sakarya Nehri’nin suları Karadeniz ile buluşmaktadır.

Sakarya Nehri’nin ve Karadeniz’in sularının buluştuğu nokta da bölgeyi Yenimahalle ve İhsaniye olarak ikiye ayırmaktadır. Yılın dört mevsiminde bu bölgede birbirinden güzel doğa manzaraları ziyaretçilerini beklemektedir. Kış zamanı burada kabaran Karadeniz sularının hırçınlığına, yazın da dalgaların sakinliğine tanıklık etmeniz mümkündür. Yaz kış ziyaret edebileceğiniz bu sahil, gezilecek yerler arasında mutlaka bulunması gereken bölgeler arasındadır.

Buradaki yerel halkın açtığı işletmelerde hem Karadeniz hem de Sakarya Nehri’ni karşınıza alıp bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Sahilde bulunan balıkçı tekneleri de Yenimahalle’yi gezerken size bir sahil kasabasında yürüyormuşsunuz hissi uyandırmaktadır. 


Karasu Günübirlik Gezilecek Yerler

Karasu, Sakarya’nın doğal güzelliklerle bezenmiş ilçelerinden biridir. Çevresinde yer alan diğer ilçelerin doğal ve tarihi güzelliklerini de Karasu gezinizde günübirlik olarak keşfe çıkabilirsiniz. Ayrıca çevredeki popüler ilçelere de yakınlığıyla bilinen bölge, özellikle Adapazarı ilçesine yaklaşık 40 dakikalık mesafededir. Günübirlik gezilerinizde her iki ilçeyi de çok rahat bir şekilde gezme şansına sahip olabilirsiniz.


Sapanca Gölü

Sapanca Gölü Sapanca Gölü

Sapanca Gölü Karasu’ya yaklaşık 75 km uzaklıktadır. Sapanca'da göl kaynağını dağ sularından almaktadır. Birçok balığın yaşama alanı bulduğu göl ve çevresi görülmeye değerdir.


Poyrazlar Gölü

Poyrazlar Gölü Poyrazlar Gölü

Poyrazlar Gölü Karasu’ya yaklaşık 45 km uzaklıktadır. Doğa içerisinde aktivite yapmak isteyenler için dizayn edilmiş en güzel alanlardan biri Poyrazlar Gölü çevresidir.

Sakarya'daki birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak Sakarya gezi rehberi sayfamızı okumayı unutmayın.


Saklı Göl

Saklı Göl Saklı Göl

Saklı Göl Karasu’ya yaklaşık 60 km uzaklıktadır. Çam ağaçları arasında güzel bir manzaraya sahip olan Saklı Göl günübirlik geziler için ideal rotadır.

Karasu'da yeni evlenen çiftler için romantik balayı tatili seçeneklerini Karasu balayı otelleri sayfasında yer almaktadır.


Sakarya Müzesi

Sakarya Müzesi Sakarya Müzesi

Sakarya Müzesi Karasu’ya yaklaşık 55 km uzaklıktadır. Roma ve Bizans Dönemlerinden kalan arkeolojik eserler ile etnografik eserler sergilenmektedir.

Karasu'da denize bir kaç dakika yürüme mesafesinde olup sizi cezbedecek oteller için Karasu denize sıfır oteller sayfamıza göz atmayı unutmayın.


Davlumbaz Yaylası

Davlumbaz Yaylası Davlumbaz Yaylası

Davlumbaz Yaylası Karasu’ya yaklaşık 120 km uzaklıktadır. Her yıl şenliklerin kutlandığı ve çeşitli etkinliklerin yapıldığı yayla görülmeye değer güzellikleri barındırmaktadır.