Karasu Aktiviteleri

Doğal güzellikleriyle Sakarya’nın saklı cenneti Karasu, yazı değerlendirmek isteyenler için şehrin en çok tercih edilen yerlerinden biridir. Deniz tatili için elverişli plajları, yürüyüşe çıkarak keşfedilebilecek ormanları ile doğal güzelliğini ve tarihini hala yaşatan Karasu, sadece turistler için değil buranın yerlileri için de çok değerlidir.

Her mevsim farklı bir güzelliğini görebileceğiniz Karasu, bahar döneminde doğal güzelliklerini keşfe çıkabileceğimiz geniş aktivite imkanları sunmaktadır. Keşfedildikçe daha fazla insanın uğrak noktası haline gelen Karasu’da tatil planları için gerekli olan bütün imkanlar sağlanmaktadır. 

Karasu’da, Karadeniz’in doğal iklimini aratmayacak, ormanlık alanları görebileceğiniz çok fazla popüler nokta vardır. Fransızların zamanında işletimine son vererek terk ettiği Maden Deresi, bunlardan biridir. Dünyanın ikinci longozu olma özelliğine sahip olan Acarlar Longozu da buradadır. Şehrin sakinlerinin yaz aylarını dolu dolu geçirmelerini sağlayacak bir diğer nokta da Karasu’nun sahil plajıdır. 

Karasu'da gezilecek muhteşem yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için Karasu otelleri listemize göz atabilirsiniz.


Karasu Yüzme Aktivitesi

Karasu Plajı Karasu Plajı

Karasu uzun zamandır yaz aylarında tatil yapmak için vazgeçilmez tercihlerden biridir. Karadeniz’in serin suları, ince kum taneleri ve temiz bir plaj ortamıyla tatil için oldukça uygun bir ortam haline getirilmiştir.

Uzun süreli bir tatil hedefleyenler için yazlık evler de konaklamaya dahil edilmiştir. İmkanlar son derece yeterlidir. Ulaşım, konaklama, yiyecek-içecek hizmetleri ziyaretçiler için uygun koşullar altında sunulmaktadır. Karasu, bir deniz tatili için tercih edilmesi oldukça uygun bir lokasyondur.

Karasu Sahili, dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ise en uzun ikinci sahili olma özelliği taşımaktadır. Karasu Plajı’na giriş ücretsiz olup, Karadeniz’in hırçın suları yaz boyu ziyaretçilerini ağırlamaktadır. 

Tarihi ve turistik mekanlara yakın konaklama seçenekleri için Sakarya otel fiyatları adresinden otelleri inceleyebilirsiniz.


Karasu Doğa Turları

Karasu Doğa Turları Karasu Doğa Turları

Maden Deresi, uzun yıllar Fransızlar tarafından işletilen ve sonrasında terk edilen madenlerden oluşmaktadırlar. Konumu olarak Sakarya’ya bağlı olup Kocaeli ve Karasu ilçeleri arasında bulunmaktadır. Günümüze kadar kendi doğasına dokunulmamış olan Maden Deresi, gelişimini tamamen doğanın etkisiyle gerçekleştirmiş, üzerinde hiçbir dokunulma veya değiştirilme gerçekleştirilmemiştir. 

Bu bağlamda, dinlenme tesisleri, alabalık çiftlikleri, şelale ve akarsu gibi gezilebilecek alanları da bulunan Maden Deresi, günübirlik aktivitelerde bile pek çok ziyaretçiyi çekmektedir.

Doğallığıyla pek çok misafirini etkilemeyi başarabilen Maden Deresi’nde şelalenin fotoğraflarını çekebilir, tarihi maden mağaralarını gezebilirsiniz. Bazı mağaralar girişe kapatılmış olsa da hala aktif halde ziyarete açık olanları bulunmaktadır.

Burada Ekim ve Kasım aylarında kestaneye, bahar ve yaz aylarında da dağ çileğine rastlayabilirsiniz. Sık ormanlık ve suya doymuş bir bölge olmasından dolayı burada verimli bitki ve meyveleri bulmak oldukça mümkündür. 


Karasu Dağ Sporları 

Karasu Dağ Sporları Karasu Dağ Sporları

Maden Deresi, yalnızca turistik bir aktivite için değil dağ sporları için de oldukça elverişli bir yerdir. Belli bir alanı sporcular için parkur olarak belirlenmiştir. Bunun yanında şelaleye tırmanmak da mümkündür. 5 metre yüksekliğinde olan bu şelaleye özel ayakkabılarla girmek ve üzerindeki basamakları kullanarak tırmanılmaktadır. 

Karasu'ya uğradığınızda gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. Karasu'da gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Karasu Kaplıca Turizmi  

Karasu Kaplıca Turizmi Karasu Kaplıca Turizmi

Maden Deresi’nde kaplıcalar ve şifalı sular da bulunmaktadır. Bu kaplıca ve şifalı sular cilt hastalıklarına, sinir sistemi hastalıklarına, mide rahatsızlıklarına ve yaraların iyileşmesine iyi gelmektedir. Burada bulunan kaplıca ve şifalı suların olduğu alanlar sakin ve dinlendirici alanlardır. 

Karasu'da aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Karasu gezi rehberi sayfasını incelemeyi unutmayın.


Karasu Olta Balıkçılığı 

Karasu Olta Balıkçılığı Karasu Olta Balıkçılığı

Maden Deresi’nin bir diğer sunduğu imkan da alabalık ve sazanların bulunduğu yerlerde balıkçılıkla uğraşmanın mümkün olmasıdır. Bu alanların varlığından haberdar olan pek çok insanın uğrak noktası haline gelmiştir.

Sakarya'da aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Sakarya gezi rehberi sayfasını incelemeyi unutmayın.


Karasu Kamp Aktivitesi

Karasu Karasu'da Kamp

Yalnızca günübirlikle sınırlı kalmayıp önceden hazırladığınız yiyecek ve içeceklerinizle birlikte Maden Deresi’ne gelip burada çadırınızı kurarak kamp yapabilirsiniz. 

Bunun yanında tesisin içerisinde kiralayabileceğiniz bungalovlar da mevcuttur.  Ayrıca mayıs aylarında Asya Kamp ve Karavan Derneği tarafından düzenlenen kamp etkinlikleri de renkli anlara ev sahipliği yapmaktadır. Kalacağınız yeri siz belirleyerek bu etkinliklere katılabilirsiniz. 

Maden Deresi giriş ücreti 15 TL’dir. Tesis içerisindeki bungalovların geceliği 150-200 TL arasında değişmektedir. Etkinlik ücretleri ise 15 – 20 TL ortalamasındadır. 

Karasu'da her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Karasu pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


Acarlar Longozu Doğa Yürüyüşü 

Acarlar Longozu Acarlar Longozu

Acarlar Longozu, dünya genelinde ikinci olmayı başarmış bir doğa harikasıdır. Longoz, suyun altına batmış orman anlamına gelmektedir. Bol su ve bitki içerisinde olan bu Acarlar Longozu içerisinde birçok hayvan çeşidi ve bitki barındırır. Acarlar Longozu’nda bulunmak verimli yapısı ve doğallığından dolayı sakin bir tatil için ideal bir aktivite olacaktır. 

Longozun içerisinde kayıkla ve su motorlarıyla gezmek mümkündür fakat su motorlarının canlılara zarar vermesinden dolayı tercih edilmemesi önerilmektedir. Bölgede buraya Acarlar Gölü de denmekte ve çevresinde 8 adet köy vardır. Bazı çevre sorunları ile karşı karşıya kalan bu alanın temizliği belediye tarafından üstlenilerek koruma altına alınmıştır.

Longozun etrafında ziyaretçiler için bir yürüyüş yolu bulunmaktadır. Böylelikle Longozun doğal güzelliğini yürüyüş yaparken seyretmek yapılacak en keyifli aktivitelerden biri olacaktır. Yürüyüş esnasında etrafta bulunan kuşların ve ağaçların seslerini duymak mümkündür. Bu esnada isteğe bağlı olarak burada yaşamlarını sürdüren ördekleri de besleme olanağı sunulmaktadır. 

İçerisinde bir çok aktiviteye izin veren ailenizle keyifli zamanlar geçirmenize imkan sağlayan Karasu tatil otelleri seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.


Acarlar Longozu Tekne Turları 

Acarlar Longozu Tekne Turları & Deniz Bisikleti Acarlar Longozu Tekne Turları & Deniz Bisikleti

Longozda belli bir ücret karşılığında tekne turları da düzenlenmektedir. 

Bu tur da toplamda 20-30 dakika aralığında sürmektedir. Acarlar Longozu, doğal değerlerimiz açısından önemli bir konuma sahiptir. Herhangi bir zarara karşılık Sakarya Belediyesi tarafından korunmakta ve halka açık bir hizmet sunulmaktadır. Acarlar Longozu’na girişler ücretsizdir. Tekne turları kişi başı 30 - 35 TL’dir.