Karasu Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Karasu, Sakarya iline bağlı 16 ilçeden biridir. Karasu, kuzeyinde Karadeniz ile komşu ve Hendek, Ferizli, Kaynarca, Kocaali ilçeleri arasında bulunmaktadır. Sadece konumu değil, doğal güzellikleri ile de dört mevsim yerli ve yabancı birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Karasu ilçesi Türkiye’nin büyük şehirleri olan İstanbul’a 148 kilometre, Ankara’ya 305 kilometre, İzmir’e 481 kilometre, Bursa’ya 234 kilometre, Eskişehir’e 238 kilometre ve Sakarya şehir merkezine 58 kilometre uzaklıktadır.

Karasu ilçesine kendi aracınız ile seyahat edecekseniz İstanbul’dan iki buçuk saat, Eskişehir’den üç saat, Ankara’dan üç saat kırk dakika, İzmir’den altı buçuk saat, Bursa’dan 3 saat ve Sakarya merkezden bir saat sürmektedir. 

Özel araçla ulaşımın yanı sıra Karasu’ya şehirlerarası otobüs ve uçak ile ulaşım alternatifleri bulunmaktadır. 

Karasu'da günübirlik eğlenceleriniz için konforlu ve uygun fiyatlarla her bütçeye hitap eden Karasu otelleri fiyat listemize uğramayı unutmayın.


Karasu’ya Uçak ile Ulaşım

Karasu’ya ulaşabilmek için en yakın havalimanı Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’dır. Havalimanına indikten sonra Karasu’ya eğer otobüs ile geçiş yapmak istiyorsanız 54/K kodlu Sakarya Belediyesi otobüslerine binip Sakarya merkezde indikten sonra Sakarya merkezden hareket eden Karasu otobüslerine veya minibüslerini kullanmanız gerekmektedir.

Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’ndan Sakarya merkeze otobüs bileti ücreti kişi başı 4 - 6 TL’dir. Sakarya’da kullanılan şehir içi kartı “Havalimanı – Sakarya Merkez” otobüsünde geçersizdir. Standart bilet tarifesi uygulanmaktadır.

Karasu’ya havalimanında iniş yaptıktan sonra araç kiralayarak ulaşmayı tercih ederseniz havalimanı çıkışında çeşitli araç kiralama şirketleri mevcuttur. Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’ndan yola çıktığınızda sırasıyla D100 ve D650 kara yollarını kullanıp Poyrazlar, Söğütlü, Ferizli ve Darıçayırı’nı geçtikten sonra Karasu ilçesine ulaşabilirsiniz. 

Eğer Karasu’ya havalimanı taksisiyle ulaşmak istiyorsanız Kocaeli Havalimanı’nda indikten sonra en kestirme araç ulaşım rotasını tarif ederseniz ekstra taksi ücreti ödememiş olursunuz. Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı ve Karasu arasındaki bu rota 85 kilometre ve trafik durumuna göre yaklaşık bir saat on beş dakika sürmektedir.

İstanbul’dan Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’na aktarmasız, direkt uçuş yoktur. Aktarmalı uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Bilet fiyatları 250 - 300 TL arasında bilet tarihine göre değişmektedir. İzmir’den ise İstanbul’da olduğu gibi 1 ve 2 aktarmalı olarak uçuşlar gerçekleştirilmekte, uçuş fiyatları da bilet tarihine göre 280- 320 TL arasında değişmektedir.

Bursa Yenişehir Havalimanı ile Kocaeli arası uçuş tarihine göre 250 - 350 TL arasında değişiklik göstermektedir. Tüm uçuşlar aktarmalı olarak gerçekleştirilmektedir. Ankara Esenboğa Havalimanı ve Kocaeli arasında tek aktarmalı uçuşlar yapılmaktadır. Bilet fiyatları ise uçuş tarihine göre 280 - 360 TL arasında değişmektedir.

Karasu'da doğal güzellikleri ile sizi büyüleyecek yerler için Karasu'da gezilecek yerler makalemizi kontrol etmeyi unutmayın.


Karasu’ya Otobüs ile Ulaşım

İstanbul’dan Karasu’ya otobüsle ulaşım sağlayacaksanız Esenler Otogarı’ndan ya da Alibeyköy Otogarı’ndan biletinizi alarak Sakarya Büyükşehir Terminali’ne ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Sakarya Otogarı’na otobüs bileti fiyatları hafta içi ve hafta sonu değişiklik göstermektedir. Bilet fiyatları 30 – 45 TL arasındadır.

Sakarya Büyükşehir Terminali’nden otogar servislerine ya da yerel minibüslere binerek Karasu ilçesine gidilmektedir.

Ankara’dan Karasu’ya otobüsle ulaşım sağlayacaksanız Ankara (Aşti) Otogarı’ndan Sakarya Otogarı’na giden otobüs biletlerinden satın almanız gerekmektedir. Sakarya Otogarı’ndan Karasu ilçesine giden servis ve minibüs mevcuttur. Ankara ile Sakarya arası otobüs biletleri 55 – 80 TL fiyat aralığındadır.

Karasu'da doğal güzellikleri ile hayata bir daha tutunmanızı sağlayacak ihtişamlı yerleri ekibimiz sizin için Karasu gezi rehberi sayfasında listeledi.

Karasu’ya Bursa’dan ulaşmayı düşünüyorsanız, Bursa Otogarı’ndan Adapazarı Otogarı’na otobüs bileti almalısınız. Adapazarı Otogarı’nda indikten sonra otogar servisleriyle veya buradan kalkan minibüslerle Karasu ilçesine gidebilirsiniz. Bursa ile Sakarya arası otobüs bileti fiyatları 35 – 40 TL arasındadır.

İzmir’den Karasu ilçesine giderken İzmir Otogarı üzerinden Adapazarı Otogarı’na ulaşmanız gerekmektedir. Ardından Adapazarı Karasu servislerine veya minibüslerine binerek Karasu ilçesine ulaşabilirsiniz. İzmir ile Adapazarı otobüs bileti fiyatları 75 – 80 TL arasında değişmektedir.

Eskişehir’den Karasu ilçesine ulaşımda da diğer illerde olduğu gibi önce Adapazarı Otogarı’na iniş yapmalı ardından Karasu servislerine veya minibüslerine binmelisiniz. Eskişehir Otogarı ile Adapazarı Otogarı arası otobüs bilet fiyatları 45 – 60 TL arasındadır.

Karasu'da lüks mimari tasarımları ile eşsiz açık büfe kahvaltı sunan otellerin listesini Karasu havuzlu oteller sayfamızda bulabilirsiniz.


Karasu’ya Özel Araç ile Ulaşım

Karasu ilçesi ile Sakarya merkez arası 55 kilometre ve yaklaşık 1 saat sürmektedir. Sakarya merkezden yola çıktıktan sonra Söğütlü, Ferizli ve Darıçayırı’nı geçerek Karasu ilçesine ulaşabilirsiniz. 

İstanbul Avrupa yakasından yola çıkacaksanız Avrasya Tünelini geçtikten sonra E80 yolunu takiben D100 karayoluna geçiş yapmanız gerekmektedir. Sakarya merkeze ulaştığınızda D650 yoluna saparak Karasu’ya ulaşabilirsiniz. İstanbul ile Karasu ilçesi arası 210 kilometre ve yaklaşık 2 saat 35 dakika sürmektedir.

İzmir ve Karasu arası 570 kilometredir. Eğer Osmangazi Köprüsü’nden geçerek Karasu’ya ulaşım sağlamak isterseniz  Manisa, Balıkesir, Bursa ve Yalova’yı  E881 yolunu takiben geçerek Diliskelesi’nden D100 karayoluna sapmanız gerekmektedir. 

Osmangazi Köprüsü’nden geçiş yapmak istemiyorsanız yolunuzu 40 dakika kadar uzatmanız gerekmektedir. Bu yolla da Uşak, Kütahya ve Eskişehir yollarından geçerek Karasu’ya ulaşabilirsiniz. İzmir Adapazarı arası yaklaşık altı buçuk saat sürmektedir.

Karasu’ya Ankara’dan ulaşmak için öncelikle E89 ardından E80 ve son olarak da D650 yollarını kullanmanız gerekmektedir. Bolu ve Düzce’yi geçip Sakarya merkeze ulaştıktan sonra Karasu ilçesine ulaşabilirsiniz. 4 saatlik bu yolculuğunuz yaklaşık 354 kilometre sürecektir.

Karasu’ya Bursa’dan giderken sırasıyla D160 ve D595 yolları kullanılarak, İznik merkezden de D150, D650 yolları kullanılarak Karasu’ya ulaşım sağlanmaktadır. Bu yolculuk 237 kilometre ve yaklaşık 3 saat sürmektedir. 

Karasu’ya Kocaeli’nden kendi aracınızla ulaşmak yakınlığı sebebiyle çok kolay olacaktır. Kocaeli merkezden E80 yolunu takiben Sapanca’yı geçmeli ve ardından da Arifiye’den D650 yoluna sapılmalıdır. 104 kilometre sürecek bu yolculuğunuz yaklaşık bir buçuk saat sürmektedir. 

Karasu'da hayatınızın en mutlu gününün ve bu günü taçlandıran tatilin kusursuz geçmesi için Karasu balayı otelleri sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.