Gemlik'te Gezilecek Yerler

Bursa şehir merkezinden 30 km uzaklıkta bulunan Gemlik, Bursa ilinin tarihi alanları, doğal güzellikleri, kaplıcaları, denizi ve sahili ile dikkat çeken ilçesidir. 

Özellikle köylerinde yaz ayları boyunca hem Bursa’nın diğer ilçelerinden hem de farklı şehirlerden gelen turistler sayesinde nüfus yoğunluğu artmaktadır. Gemlik gezilecek yerler, sizlere unutamayacağınız huzurlu bir tatil fırsatı sunmaktadır.

Gemlik'te gezilecek muhteşem yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için Gemlik otelleri listemize göz atabilirsiniz.


Narlı Köyü

Narlı Köyü Narlı Köyü

Gemlik Körfezi’nde bulunan Narlı Köyü, ilçe merkezine 13 km uzaklıktadır. 

Doğal güzellikleri ve temiz denizi nedeni ile tercih edilmekte olan bu balıkçı köyüne ilçe merkezinden özel araçla ya da toplu taşıma ile ulaşım sağlanmaktadır. 

Sık ve yeşil ağaçları plajından itibaren başlamakta ve bu bölgede yeşille mavi iç içe geçmektedir. Tertemiz atmosferi ile Gemlik gezilecek yerler arasındadır.


Karacaali Köyü

Karacaali Köyü Karacaali Köyü

Gemlik ilçe merkezinden 12 km uzaklıkta olan Karacaali, deniz manzarası ile tam bir sahil kasabasını andıran meşhur bölgeler arasında yer almaktadır. 

Özellikle yaz aylarında tercih edilen bir bölge olup, burada çok sayıda yazlık site bulunmaktadır. Gemlik gezilecek yerler listenizi tamamlarken buradaki yazlıklarda konaklayabilirsiniz.

Şehir merkezinden özel araçla 15 dakika içerisinde bölgeye ulaşım sağlanabilmektedir. Özel araç haricinde ulaşım seçenekleri ilçe merkezinden hareket eden otobüs, minibüs ve taksilerdir.

Bursa ilinde plaj kenarına yakın uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için Bursa otelleri yazımızı göz atabilirsiniz.


Aytepe

Aytepe Aytepe

Hem tarihi hem de doğa gezileri için tercih edilen yerler arasında olan Aytepe, Gemlik ilçesine bağlı Umurbey Mahallesi’ndedir. 

Bölgede bulunan Kara Ali Paşa mezarı, tarihi gezilerin tercih edilen noktası olurken, ağaçların arasında kalan mesire alanı da piknik yapmak ve doğa ile iç içe güzel bir gün geçirmek isteyenlerin tercih ettikleri şirin bir bölgedir. Kara Ali Paşa, Hereke ve İznik kuşatmalarında gören alan bir paşadır.

Aytepe’de hem İznik Gölü hem de Marmara Denizi manzarası bulunmaktadır. Bu bölge, Gemlik ilçesinde manzarası ile meşhurdur. 


Gemlik Kaplıcası

Gemlik Kaplıcası Gemlik Kaplıcası

İlçe merkezine 10 dakika mesafede bulunan Gemlik Kaplıcası, Umurbey Mahallesi üzerindedir. 

Kaplıcada, tedavi havuzunun yanı sıra, 16 adet özel banyo ve çok sayıda sıra banyo yer almaktadır. Kaplıca bölgesinde konaklama tesisi, restoran, kafe ve dinlenme alanları da bulunmaktadır. 

Kaplıcanın şifalı sularına romatizma, nevralji, zihinsel yorgunluklar, nevrasteni ve kalp hastalıklarına çare arayan kişiler gelmektedir. Hem Türkiye’den hem de dünyadan çok sayıda turistin tercih ettiği kaplıcalar, Gemlik gezilecek yerler listesinde ilk sıralardadır. 

Gemlik ilçesinde aileniz ile birlikte harika bir tatil geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Gemlik gezi rehberi sayfasını incelemeyi unutmayın.


Gemlik Açıkhava Müzesi

Gemlik Açık Hava Müzesi Gemlik Açık Hava Müzesi

İçerisinde Roma Dönemi’ne ait mezarların ve törenlere ait görsellerin de bulunduğu Gemlik Açıkhava Müzesi’nin tarihi 2600 yıl öncesine dayanmaktadır. 

Arkeolojik kazıların ardından havadan çekimlerle yapılan incelemeler sonucunda bu bölgenin Bursa Belediyesi tarafından müzeye dönüştürülmesine karar verilmiştir.

Proje tamamlanma aşamasındadır. Fakat günümüzde Gemlik gezilecek yerler arasındadır. Ayrıca gezi rehberi eşliğinde açık hava müzesini keşfe çıkabilirsiniz.

Gemlik dışında il genelinde yapılmakta olan tüm etkinliklere ulaşmak için Bursa gezi rehberi sayfasına göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.


Celal Bayar Vakfı Müzesi

Celal Bayar Vakfı Müzesi Celal Bayar Vakfı Müzesi

Celal Bayar Vakfı Müzesi, Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından sağlığında kendi imkanları ile ziyaretçilere sunduğu bir müzedir. Gemlik ilçesine bağlı Umurbey Mahallesi'nde yer almaktadır.

Müzeden ve kütüphaneden oluşan binada, Atatürk’ün hatırasını yaşatan özel bir köşe, Celal Bayar’ın Kuvayı Milliye yılları, Galip Hoca Dönemi gibi önemli yıllara ait fotoğraflar ve belgeler, iktisat vekilliği, imar ve iskan bakanlığı, İş Bankası'ndaki çalışma yılları, Atatürk'ün başvekilliğini yaptığı (1937-1938) yıllarına ait belgeler, eşyalar, fotoğraflar, tablolar ve Bayar’ın cumhurbaşkanı olduğu dönemlere ait madalyalar, yazmalar, giysiler, silahlar, nişanlar, plaketler, mobilyalar, imzalı resimler ve aile yadigarı eşyalar sergilenmektedir. 

Gemlik Celal Bayar Müzesi ve Kütüphanesi, Pazartesi günü öğleden sonra, Salı günü tam gün kapalıdır. Haftanın öteki günlerinde ve hafta sonlarında mesai saatlerinde ziyarete açıktır. Müzeye giriş ücretsizdir. Ayrıca müzeyi gezerken gezi rehberi yardımı alarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Gemlik ilçesinde bir çok aktiviteyi içerisinde barındıran ihtişamlı otelleri sizin için Gemlik 4 yıldızlı oteller sayfasında listeledik.


Büyük Kumla Köyü

Büyük Kumla Köyü Büyük Kumla Köyü

Yaz tatillerinde tercih edilmekte olan Büyük Kumla Köyü, ilçe merkezine 9 km uzaklıktadır. Bölgede yazlık siteler ve konaklama alternatifleri oldukça fazladır. 

Zeytin ağaçları, sahil şeridi ve temiz denizi ile oldukça fazla ziyaretçi çeken bir yer olan Kumla Köyü’nde günübirlik geziler ve konaklamalı tatil seçenekleri bulunmaktadır. Konaklama birimlerinde yerinizi ayırtarak Gemlik gezilecek yerler listenizi birkaç güne yayabilirsiniz.

Bölgeye, özel araçlar haricinde Gemlik ilçe merkezinden kalkan minibüsler, otobüsler ve taksi ile ulaşım sağlanmaktadır. 


Küçük Kumla Kasabası

Küçük Kumla Kasabası Küçük Kumla Kasabası

Gemlik ilçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunan Küçük Kumla kasabası, arkasında Samanlı Dağları’nın yemyeşil etekleri, Gemlik zeytini ağaçları ve masmavi denizi ile bahar ve yaz aylarında tercih edilen gezilecek noktalarından biridir. Yaz tatilleri için konaklama alternatifleri de bulunmaktadır.  Sakin ve huzurlu bir tatil için gezilecek yerler planınıza dahil edebilirsiniz.

İlçe merkezinden hareketle özel araçla 10 dakikalık bir yolculuk sonunda Küçük Kumla’ya ulaşılabilmektedir. Özel araç haricinde ilçe merkezinden minibüs, otobüs ve taksi ile bölgeye ulaşım sağlanmaktadır. 

Gemlik'te kaliteden ödün vermeyen ve bir çok aktiviteyi yapabileceğiniz oteller için Gemlik 3 yıldızlı oteller sayfamıza göz atabilirsiniz.


Gemlik Günübirlik Gezilecek Yerler

Gemlik, Bursa ilinin Marmara Denizi kıyısında yer alan ilçelerinden bir tanesidir. Gezilecek yerler, Gemlik ile sınırlı kalmamaktadır. Gemlik ilçesinin etrafında bulunan doğal ve tarihi güzellikleri keşfetmek gezinizi daha güzel hale getirecektir.


Oylat Kaplıcaları

Oylat Kaplıcaları Oylat Kaplıcaları

Gemlik ile Oylat yaklaşık 80 km uzaklıktadır. Şifalı suları ile bilinen Oylat Kaplıcaları, hem doğa hem de sağlık turizmi yapmak isteyenlere hitap etmektedir. Sularından şifa arayanlar ise mutlaka hamamları veya kaplıcanın kendisini denemelidir. Derdinize derman olacak kaplıcaları gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.


Tirilye

Tirilye Tirilye

Gemlik ile Tirilye 60 km uzaklıktadır. Yüzyıllardır tarihi dokusundan ve samimi ilişki ortamından değer kaybetmemiş olan Tirilye, samimi bir gezi turu yapmak isteyenler için önerilmektedir. Rumlardan kalma yapılar görüşmeye değerdir.


Suuçtu Şelalesi

Suuçtu Şelalesi Suuçtu Şelalesi

Bursa iline bağlı Mustafakemalpaşa ilçesinde olan Suuçtu Şelalesi, Gemlik ilçesine yaklaşık 125 km uzaklıktadır. Karadere Nehri’nde yer alan şelale 464 metre rakıma sahiptir. Su içmeye elverişli olan şelale suyu doğa gezisi yapmak için güzel bir tercih olabilir.


Yeşil Medrese

Suuçtu Şelalesi Yeşil Medrese

Bursa iline bağlı Yıldırım ilçesinde yer alan Yeşil Medrese, Gemlik ilçesine yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Sultaniye Medresesi olarak da bilinen Yeşil Medrese 1414 ile 1424 yılları arasında mimar Hacı İvaz Paşa tarafından yapılmıştır. Medrese günümüzde Türk İslam Eserleri Müzesi olarak gezilecek yerler amacıyla ziyaretçilere kapısını açmıştır.


Arkeopark

Arkeopark Arkeopark

Bursa iline bağlı Nilüfer ilçesinde yer alan Arkeopark, Gemlik ilçe merkezine yaklaşık 60 km uzaklıktadır. Dünya’nın en büyük tarih öncesi parkı olarak bilinen Arkeopar bir açık hava müzesidir. Kültür turu yapmayı sevenlerin gezilecek yerler listesinde oldukça ilgisini çeken yerlerden biridir.