Fethiye’de Gezilecek Yerler

Muğla’nın 13 güzel ilçesinden biri olan Fethiye, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla dikkat çeken ilçe, dünya çapında bilinen en güzel tatil duraklarındandır.

Yemyeşil ormanları, ışıklar ülkesi olarak adlandırılan Likya, sit alanı olarak korumaya alınan Faralya, onlarca kelebek türünün bulunduğu Kelebekler Vadisi, ünlü Ölüdeniz’i ve bir dünya harikası olan Saklıkent gezilmesi gereken muhteşem yerlerden bazılarıdır. Fethiye gezilecek yerleri düşünüldüğünde özellikle plajları konusunda beklentilerinizi bir hayli karşılayacaktır. Bunun yanı sıra muhteşem denizi ve koyları da sizi bekliyor olacaktır.

Ekstrem sporların da oldukça popüler olduğu Fethiye'de, özellikle yamaç paraşütü büyük ilgi görmektedir. Yamaç paraşütü konusunda profesyonel eğitimlerden tutun bireysel atlayışlara kadar gerçekleştirebileceğiniz fazlasıyla bölge bulunmaktadır.

Fethiye'de bütçenize uygun olabilecek Fethiye otelleri listesini sizler için bir araya getirdik.


Kelebekler Vadisi

Eşsiz Güzellikte Kelebekler Vadisi Eşsiz Güzellikte Kelebekler Vadisi

Kelebekler vadisi eşsiz güzellikte yerlerden biridir. Fethiye’ye bağlı olan ve Ölüdeniz sınırları içindeki vadide 80 farklı türde kelebek yaşamaktadır. Bu konuda dünyaca ünlü bir bölge haline gelen Fethiye, içerisinde yer alan ve görülmesi gereken güzel yerler ifade edildiğinde mükemmel bir tatil yeri olarak da ifade edilmektedir. Milattan önce 400'lü yıllara kadar uzanan bir tarihe sahip olan bu vadi, Bizans ve Yunan uygarlıklarına dahi ev sahipliği yapmıştır. 

Fethiye gezilecek yerler düşünüldüğünde Kelebekler Vadisi ilk sıralarda yer alan ve turistler tarafından da oldukça sevilen bir bölgedir. Vadi gezisi sırasında içeride bulunan şelalede serinlemek mümkündür. Ayrıca burada kamp alanları da bulunmaktadır. İster çadır ister bungalovlarda kamp yapılabilir. Kelebek Vadisi yakınlarında kamp yapmayıp konaklamak isterseniz, direkt alanın içinde olmasa da otel ve pansiyon seçenekleri sizleri beklemektedir. Doğayla iç içe olup vadinin direkt olarak içinde bir maceraya atılmak isterseniz de profesyonel kamp seçeneği sizleri bekliyor. İster çadırınızı alıp gelebilir isterseniz de buradaki kamp alanından çadır kiralayıp, tatilinizin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Fethiye gezilecek yerler arasında özellikle doğası, denizi ve ekstrem spor seçenekleriyle Kelebek Vadisi mutlaka gidilmesi gereken bir yer olarak adını bu listeye yazdırmaktadır.

Çadırlar ortalama 90 - 100 TL iken bungalovlar ise 120 - 130 TL arasındadır. 

Fethiye dışında muhteşem görünümlü otellerde eğlenceli aktiviteler ile keyif alabileceğiniz Muğla otelleri seçeneklerine göz atabilirsiniz.


Ölüdeniz

Ölü Deniz Manzarası Ölü Deniz Manzarası

Fethiye’nin en güzel yerlerinden biri olan Ölüdeniz, ilçenin güney tarafında Belceğiz Körfezi’nin ise kıyısında bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük koylarından biri olan Ölüdeniz eşine az rastlanır bir güzelliğe sahiptir.

Son derece hareketsiz olan denizi, su altı deniz ekosistemi ve sahil kumu ile dikkat çekmektedir. Kumsalda ise bodur bitkileri, defne ve mersin çiçekleri görülmektedir. Muhteşem bir denizin yanı sıra çevresinde bir çok ekstrem spor da yapılabilecek bir yer olan Ölüdeniz, özellikle yamaç paraşütü konusunda bölgenin en iyi yerleri arasında yer alıyor. Bir gün mutlaka ziyaret etmeniz gereken bu deniz, Fethiye gezilecek yerler arasında temiz görüntüsüyle yer alan ve diğer denizlere göre daha sıcak ve keyifli olmasıyla göze çarpıyor. Ayrıca farklı bir gün geçirmek isterseniz Ölüdeniz'den kalkan 12 adalar tekne turuyla güzel bir etkinlik yapmanız da mümkündür. Ölüdeniz Fethiye arası ortalama 13 km uzaklıkta olup araçla yaklaşık olarak 25 dakikalık yol mesafesindedir.

Kumsalın bir bölümü işletmelere ayrılmıştır. Burada büfeler, kafeteryalar, soyunma odaları ve duş alanları bulunmaktadır. Dipten çıkan soğuk su kaynaklarının beslediği Ölüdeniz’in bazı yerleri soğuk olsa da genel olarak ılıktır. Bölgeye yat girişleri kesinlikle yasaklanmıştır.

Ölüdeniz'de eşsiz güzelliklerin ardından daha fazla tatil seçeneği için Fethiye gezi rehberi kategorisini inceleyebilirsiniz.


Likya Yolu

Likya Dağ Yolu Likya Dağ Yolu

Likya Yolu ülkemizin en ünlü dağ yürüyüş güzergâhıdır. Dünyanın belki de en güzel manzarası eşliğinde yapılan bu yolculuk Antik Çağ’da Likyalılar tarafından ticaret maksadı ile kullanılmıştır.

Toplamda 540 kilometrelik uzunluğu ile 10 farklı parkurdan oluşan güzergâh Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar uzanmaktadır. Ülkemizin en uzun yürüyüş yolu olan Likya Yolu üzerinde muhteşem koy manzaraları ile birlikte geniş ormanlık alanlar içinden de geçilmektedir. Özellikle bu tarz bir doğa yürüyüşüne katılmak isteyenler, Fethiye gezilecek yerler listesine bu dağ yolunu eklemeyi unutmamalı.


Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu Ziyaretçi Alanı Saklıkent Kanyonu Ziyaretçi Alanı

Antalya ve Muğla arasındaki sınır olarak kabul edilen Eşen Çayı binlerce yıl akarak kayaları aşındırmış ve bu sayede Saklıkent Kanyonu oluşmuştur. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında durmadan akan çay kış aylarında oldukça yükselir bu nedenle kanyonda yürüyüşler yapılamamaktadır. Ancak yaz aylarında ise oldukça sakin ve yürüyüşlere son derece uygundur.

Buraya kadar gelmişken Saklıkent Milli Parkı'nı da mutlaka görmeli ve oradaki doğal yaşama yakından şahit olma fırsatı yakalamalısınız. Kanyonun yamaçlarına yapılmış olan ahşap yolda doğal manzara eşliğinde dolaşmak ve dinlenmek mümkündür. Fethiye, Kaş ve Kalkan’dan kalkan minibüsler ile Saklıkent’e ulaşım sağlanabilir.


Kayaköy

Tarihi Kayaköy Tarihi Kayaköy

1900’lü yılların başına kadar son derece büyük bir kasaba olan Kayaköy şimdilerde terk edilmiş ev ve sokaklardan oluşmaktadır. Evlerini kayalık yamaçlara kuran Rumlar evlerini terk ettikten sonra buralar bir daha kullanılmamıştır.

1923 yılında gerçekleşen mübadeleden sonra boşalan kasabaya Türkler yerleştirilmek istenmiş ancak Türkler buralarda yaşamak istemeyip başka yerlere göç etmişlerdir. 3 binden fazla konut, kız ve erkek okulları, sarnıçlar, çeşmeler, dükkânlar, eczane, yel değirmenleri, şapeller ve iki büyük kilise görülmektedir.

Fethiye’den iki farklı güzergâh ile gidilebilen Kayaköy’e ilk güzergâh dağ yollarıdır. Burası 8 kilometrelik bir yürüyüş parkurudur diğeri ise eski garajdan kalkan minibüsler ile yapılan yolculuktur.

Birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerler için Muğla gezi rehberi yazımıza göz atabilirsiniz. 


Faralya

Faralya Yukarıdan Bakış Faralya Yukarıdan Bakış

Faralya Yukarıdan Bakış

Fethiye merkez ile 25 kilometre uzaklıkta olan Faralya sit alanı ilan edilen eşsiz yerlerden biridir. Roma ve Likya kalıntıları ile beraber Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu da burada bulunmaktadır. Faralya içinde trekking yaparak tarihi yerleri ve doğal güzellikleri görebilmek mümkündür.

Genel olarak tekne turlarının mola noktası olan Faralya’da ilk olarak tarihi noktalara geziler yapılmaktadır. Doğa yürüyüşünün ardından ise Kabak Koyu’na geçilerek yüzülmektedir.


Aşıklar Tepesi

Fethiye Aşıklar Tepesi Fethiye Aşıklar Tepesi

Karagözler Mahallesi’nden başlayıp Kesikkapı Mahallesi’ne kadar devam eden Âşıklar Tepesi gün batımı veya gün doğumunu izlemek için en güzel yerlerden biridir. Eşinizi ya da sevgilinizi alıp huzurlu ve keyifli bir gün geçirmek adına son derece ideal olan bu tepede aynı zamanda oldukça güzel mekanlar da yer alıyor. 

Fethiye’yi kuş bakışı ile izlemek ve fotoğraflamak için en iyi konuma sahip olan tepede piknik alanları ve masalar bulunmaktadır. Buradan Fethiye manzarası eşliğinde yemek yiyerek veya içeceklerinizi içecek sohbet etmek en çok yapılan aktivitedir.

Fethiye gün batımını ve gün doğumuna şahit olmak için Fethiye denize sıfır otelleri değerlendirebilirsiniz.


Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kent Kalıntıları Tlos Antik Kent Kalıntıları

Likyalıların en önemli yerleşim noktalarından biri olan Tlos, Fethiye’ye 42 kilometre uzaklıkta Yaka Köyü sınırları içinde bulunmaktadır. Bazı kaynaklarda ‘ülke’ olarak geçen Tlos oldukça büyük bir alana sahiptir. İçinde kaya mezarlar, tapınaklar ve surlar bulunmaktadır.

Dünyanın en güzel manzaralarından birine sahip olan bu antik kent, diğerlerine göre hem daha uygun hem de doğal güzelleri açısından bir hayli etkilidir. Bu kente giriş ücreti ise 5 TL’dir.


Fethiye Müzesi

Fethiye Müzesi Ziyaret Alanı Fethiye Müzesi Ziyaret Alanı

Arkeoloji ve Etnografya olmak üzere iki salondan oluşan Fethiye Müzesi, sergilenen tüm eserler Fethiye kazılarında bulunan eşyalardan oluşmaktadır. Arkeoloji bölümünde bölge tarihini anlatan yazıtlar, heykeller, sikkeler ve seramik cam ürünlerini görebilmek mümkündür. 1987 yılından beri ziyarete açık olan müze ilçe merkezinde olduğu için kolaylık ulaşmak mümkündür.

Sabah 9’dan akşam 19’a kadar açık olan müzenin girişi ise ücretsizdir.


Balık Hali

Fethiye Balık Hali Fethiye Balık Hali

İlçenin tam merkezinde bulunan Balık Hali önceleri yerli esnafın balık sattığı bir yerdi. Ancak turizmin artması ile birlikte burada da değişiklikler yapılmıştır.

Balık Hali’nin tam merkezinde bulunan pazarın etrafı tamamıyla işletmeler ile doludur. Bu işletmeler küçük bir ücret karşılığında balığınızı temizlemekte ve pişirip servis etmektedir.


Amintas Kaya Mezarları – Fethiye Kral Mezarları

Fethiye Kral Mezar Kalıntıları Fethiye Kral Mezar Kalıntıları

Âşıklar tepesine oldukça yakın olan Amintas Kaya Mezarları en çok ziyaretçi çeken noktalardan biridir. Likya Dönemi’nin saygın kişileri için yapılan kaya mezarlar doğal kayaların oyulması ile yapılmıştır.

Mezarların olduğu yere çıkabilmek için 100 basamaklı merdiveni tırmanmak gerekmektedir. Eserlerin olduğu yere çıkıldığında ise muhteşem bir manzara ile karşılaşılmaktadır.

Amintas Kaya Mezarları’na giriş ücreti ise 5 TL’dir.

Lüks mekanları ile açık büfe imkanları sağlayan ve bir çok etkinliklere imkan veren Fethiye her şey dahil sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Sidyma – Dodurga Asarı

Sidyma Antik Kenti Sidyma Antik Kenti

Eşen Mahallesi’nin güney batı tarafında bulunan Dodurga Köyü yakınındaki antik Likya yerleşkelerinden biridir. En önemli olduğu zamanlar ise Roma Dönemi olarak tarihi kayıtlarda yer almaktadır. Likya Yolu üzerinde bulunan antik kentte kaya mezarlarını ve harabeleri görebilmek mümkündür.


Gizlikent

Gizlikent Fethiye Gizlikent Fethiye

İsminin hakkını tam olarak veren Gizlikent pek fazla kimse tarafından bilinmemektedir. Burası Saklıkent’ten sonra görülebilecek yerlerden biridir.

Saklıkent’ten 1 kilometre kadar öncesinde bulunan Gizlikent 200 basamak inilerek ulaşılmaktadır. Etrafınızı saran yemyeşil ağaçlar ve akan nehirler ile doğa içinde muhteşem birkaç saat geçirmek mümkündür.

Su içinde 300 metre ilerleyip 200 basamak indikten sonra ise Gizlikent Şelalesi ile karşılaşılmaktadır. Oldukça soğuk olan şelalenin suyu etrafında piknik yapılmaktadır.


Pınara Antik Kenti

Pınara Antik Kent Kalıntıları Pınara Antik Kent Kalıntıları

Fethiye merkezden 45 kilometre uzaklıkta bulunan Minare Köyü yakınlarındaki Pınara Antik Kenti kaya mezarlar, lahit mezarlar, surlar, hamam, tiyatro alanı, agora, odeon gibi yapılar görülmektedir. Eski Likya dilinde ‘yuvarlak’ anlamına gelen Pınara, dönemin refah dolu kentlerinden biridir.

Girişlerin ücretsiz olduğu kente ilçe merkezinden kalkan minibüsler ile ulaşım mümkündür. Ortalama olarak 10 TL ücret ile Pınara Antik Kenti’ne ulaşım sağlanmaktadır.


Afkule Manastırı

Tarihi Af Kule Manastırı Kalıntıları Tarihi Af Kule Manastırı Kalıntıları

Denizden 400 metre yükseklikte bulunan ve dik bir yamacın en üst kısmındaki Afkule Manastırı Karaköy’de bulunmaktadır. Muhteşem bir manzaraya karşı yapılan manastır Keşiş Elefterios tarafından yaptırılmıştır.

Keşiş Elefterios’un halktan uzak tamamen doğa ile iç içe bir noktada yaptığı manastır dönemin en ünlü ibadet merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Manastıra girişler ise ücretsizdir.


Fethiye’de Gezilmesi Gereken Koylar

Kabak Koyu

Kabak Koyu Yukarıdan Bakış Kabak Koyu Yukarıdan Bakış

Fethiye merkezden 29 kilometre uzaklıkta bulunan ve sit alanı olarak ilan edilmiş olan koy eşsiz güzellikler barındıran noktalardan biridir. Üç tarafı dev yamaçlar ile çevrili ve ön tarafı ise deniz olan koyda herhangi bir işletmenin bulunmamasından dolayı oldukça doğal kalabilmiş noktalardandır.

Genel olarak tekne turları ile gelinen Kabak Koyu, yüzmek için verilen molalarda ne denli güzel bir denize sahip olduğunu da ziyaretçilerine göstermektedir. Bununla beraber ilçe merkezinden minibüslere binip koya ulaşım mümkündür. Bu yolculuk ise 6 TL ile ücretlendirilmektedir.


Katrancı Koyu

Katrancı Koyu Fethiye Katrancı Koyu Fethiye

Fethiye merkezden 15 kilometre uzaklıkta okaliptüs ve çam ağaçları ile sarılı olan Katrancı Koyu yine doğası ile büyüleyen başka bir noktadır. Çakıl ve kum karışımı plajı turkuaz rengindeki denizi ile misafirlerini karşılayan koy aynı zamanda Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. 

Ölüdeniz Tabiat Parkı da Katrancı Koyu gibi ücretli bir şekilde hizmet sunmaktadır. Ancak oldukça yoğun kitlelere ev sahipliği yaptığı için denizde yüzmek dışında pek rahat edememe durumu söz konusu. Katrancı Koyu'na göre arasındaki en büyük fark şezlonglar arasında yer ayırabileceğiniz kendinize ait bir alan bulunmuyor. Bu işletmeye ücret ödeyip giriş yaptığınız halde sahilde uzanmak isterseniz pek rahat etme imkanınız olmuyor.

Koya girişler araçla ortalama 20 TL iken kişi başı girişler ise 7 TL’dir. Yanıklar Mahallesi’nde bulunan koya Göcek yolunu kullanarak 20 dakikada ulaşmak mümkündür. Bununla beraber minibüsler ile ulaşım da sağlanmaktadır.


Günlüklü Koyu

Günlüklü Koyu Halk Plajı Günlüklü Koyu Halk Plajı

Muhteşem bir doğallığa sahip olan Günlüklü Koyu ise dört bir yanı dev günlük ağaçları ile çevrilidir. Berrak bir denizi ve hafif çakıllı kumsalı ile bilinmektedir.

Diğer plaj ve koylara nazaran daha sakin olan plaj daha çok kamp için tercih edilmektedir. Fethiye merkezden 27 kilometre uzaklıkta bulunan koya daha çok olarak tekne turları ile gidilmektedir.

Girişlerin ücretli olduğu koya kişi başı 20 TL giriş ücreti ödemek gerekir. Bununla beraber plajda bulunan şezlong ve şemsiyeler ise ortalama 30 - 40 TL’ye kiralanmaktadır.


Gemiler Koyu

Fethiye Gemiler Koyu Fethiye Gemiler Koyu

Burası yine bakir olan koylardan biridir. Diğer koyların aksine Gemiler Koyu, tarihi anlamda da zenginlikler barındıran koyun tepesinde Antik Roma Dönemi’nden kalan kiliseleri görebilmek mümkündür. Genel olarak çam ve zeytin ağaçları ile çevrili olan koya günübirlik tekne turları düzenlenmektedir.

Fethiye Kayaköy güzergâhını kullanarak karayolundan ulaşım sağlanabilir. Koya girişler ise 5 TL ile ücretlendirilmektedir.


Fethiye Günübirlik Gezilecek Yerler

Fethiye, Muğla’nın turizm açısından gelişmiş yerlerinden biridir. Fethiye gezisinde günübirlik olarak çevresinde keşfedilmeyi bekleyen birçok doğal ve tarihi güzellik bulunmaktadır.


Sarıgerme

Sarıgerme Halk Plajı Sarıgerme Halk Plajı Sarıgerme Fethiye’ye yaklaşık 57 km uzaklıktadır. Geniş kumsalı ve masmavi denizi ile yaz tatilcilerinin uğrak yerlerinden biridir. Sarıgerme Plajı 7 km’lik uzunluğu ve etrafında bulunan ormanları ile doğayı sevenlerin ilgisini çekmektedir.


Köyceğiz Gölü

Doğal Köyceğiz Gölü Doğal Köyceğiz Gölü Köyceğiz Gölü Fethiye’ye yaklaşık 90 km uzaklıktadır. Su sporlarının yapılabildiği gölün etrafında ağaçların ve bitki örtüsünün arasında piknik yapılabilmektedir. Göl, ailecek gezilebilecek yerler arasındadır.


İztuzu Plajı

Doğa Harikası İztuzu Plajı Doğa Harikası İztuzu Plajıİztuzu Plajı Fethiye’ye yaklaşık 65 km uzaklıktadır. Avrupa’nın en iyi plajı olarak bilinen İztuzu 5 km uzunluğunda bir sahil şeridine sahiptir. Yemyeşil ağaçların kapladığı sahil kenarında Caretta Carettalar da yumurtalarını bırakarak nesillerini devam ettirmektedir. Bu doğa harikası güzellik betonlaşmaya karşı durmakta ve keşfedilmeyi beklemektedir.


Dalaman Çayı

Dalaman Çayı Fethiye Dalaman Çayı FethiyeDalaman Çayı Fethiye’ye yaklaşık 85 km uzaklıktadır. Dalaman Çayı Türkiye’nin rafting parkurları arasında en bilinenleri arasındadır. Adrenalini ve doğayı sevenlere hitap eden doğal güzelliklerden bir tanesidir.


Dalyan Çamur Banyosu

Dalaman Kükürt Havuzu Dalaman Kükürt HavuzuDalyan Çamur Banyosu Fethiye’ye yaklaşık 96 km uzaklıktadır. Şifa ve güzellik kaynağı olarak görülen Dalyan’ın Çamur Banyosu en çok turist çeken yerlerden biridir. Ayrıca yılın dört mevsiminde ziyaretçilerin girip çamur banyosu yapma imkanı bulunmaktadır.


Fethiye Cennet Koyu

Cennet Koyu Cennet Koyu

Cennet Koyu, belki de çoğu tatilcinin henüz varlığından dahi habersiz olduğu bir yerdir. Bu bölgeye normal bir ulaşımın yapılamaması da bu durumda etkili olmuş diyebiliriz. Fethiye gezilecek yerler listesinde ciddi anlamda ilk sıraları zorlayacak olan bu koy, deniziyle ve manzarasıyla ziyaretçilerini oldukça etkiliyor.

Fethiye merkeze bir hayli uzakta olmasına karşın, eğer yola merkezden başlıyorsanız ilk olarak Kabak Koyu'na 1 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Hemen ardından direkt olarak Cennet Koyu tarafına geçişiniz mümkün ancak bunu herhangi bir otobüs seferi ya da özel araçla yapmanız söz konusu dahi değil. İki seçeneğiniz var. Bunlardan ilki yürüyerek gitmek ama yaklaşık 2-3 saatlik bir mesafe söz konusu, diğeri ise Kabak Koyu üzerinden tekne kiralayıp yaklaşık 20 dakikada bu muhteşem koya ulaşmak.

Konaklama adına sadece kamp yapabiliyorsunuz. Herhangi bir otel ya da pansiyon bulunmuyor. Dilerseniz yanınızda çadırınızı getirebilir dilerseniz de oradan kiralayabilirsiniz. Oradaki kamp işletmesinde sabah kahvaltısından tutun akşam yemeğinize hatta dilediğiniz içkiye kadar her şeyi bulabilirsiniz.


Çalış Plajı

Çalış Plajı Çalış Plajı

Çalış Plajı, Fethiye'nin merkezinde olup bölgedeki en temiz plajlardan biridir. 1 km'lik yürüyüş mesafesinde olan plaj, gönüllüler tarafından kurulup işletilen Türkiye'deki ilk plaj olma özelliğine sahiptir.

Bu bölgede yaşayan gönüllüler tarafından kurulan Çalış Koruma Derneği, bu plajın işletmesini üstlenmiştir. Girişlerde herhangi bir ücret alınmayan plajda, şezlong ve şemsiye gibi taleplerinizde de 10 TL'lik ücret almaktadır. Sezonlar dışında yılda 2 defa vinçler aracılığıyla tüm sahilin temizlendiği Çalış Plajı, özellikle Caretta Caretta'ların yaşam alanları açısından da oldukça elverişli hale getirilmektedir.

Sahil boyunca restoran, kafe, bar ya da hediyelik eşya alabileceğiniz mekanların da olduğu Çalış Plajı, aynı zamanda Ölüdeniz'in kalabalığından kaçmak adına da size oldukça iyi bir fırsat sunmaktadır.