Fethiye Doğal Güzellikleri

Fethiye koyları, mavi bayrak ödüllü plajları, tarihi noktaları ve vadileri ile doğal güzellikler bakımından oldukça zengin tatil duraklarından biridir. Her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlayan Fethiye Kelebekler Vadisi, Ölüdeniz, Saklıkent Kanyonu, Çubucak Tabiat Parkı ve plajları ile dikkat çekmektedir.

Türkiye'nin en güzel manzarasına sahip Fethiye'de konforlu konaklamalar için Fethiye oteller sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi Yukarıdan Bakış Kelebekler Vadisi Yukarıdan Bakış

Endemik bitki türlerinin bir battaniye gibi kapladığı Babadağ’ın eteklerindeki Kelebekler Vadisi görülebilecek en güzel doğal yerlerden biridir. Bu yüzden 1955 yılında doğal sit alanı olarak kabul edilip korunma altına alınmıştır.

Kelebekler Vadisi’nde bulunan 80 farklı kelebek türünden dolayı bu adı alan vadide kelebekler genel olarak derin noktalarda ve şelalelerin etrafında gözlemlenebilir.

Kelebekler Vadisi’nde herhangi bir işletme bulunmadığından dolayı güzellikler korunmuştur. Bununla beraber kamp yapmak isteyen tatilciler için ağaçlardan yapılan bungalovlar oldukça uygundur. Ortalama 35 TL’ye bungalov kiralanmaktadır.

Kelebekler Vadisi’ne kısa yoldan tek ulaşım tekne yolculukları ile sağlanmaktadır. Vadiye girişler ücretsizdir.

Fethiye dışında konaklamalar için Muğla otel sayfasında bulunan tesislerdeki seçenekleri değerlendirebilirsiniz.


Ölüdeniz

Eşsiz Ölüdeniz Manzarası Eşsiz Ölüdeniz ManzarasıFethiye merkeze yaklaşık olarak 14 kilometre mesafede bulunan Ölüdeniz, ilçenin en çok beğenilen doğal güzelliklerindendir. Fethiye’den 30 dakikalık araç yolculuğu ile gidilen denizde yamaç paraşütü, jet ski, su kayağı, rüzgâr sörfü ve flyboard yapılmaktadır. Bununla beraber en çok yapılan aktivite ise su altı dalışlarıdır. Ölüdeniz’e girişler ise ücretsizdir.

Fethiye'de gezilecek yerlerin tam listesine erişmek için sizler için özel oluşturduğumuz Fethiye gezilecek yerler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Kabak Koyu

Doğa Harikası Kabak Koyu Doğa Harikası Kabak Koyu200 metreye ulaşan koyu ile muhteşem doğal güzelliklerden biri olan Kabak Koyu, Fethiye ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Yine birinci derece sit alanı olarak kabul edilen koya genel olarak tekne turları ile gidilmekte ve mola verilmektedir.

Minibüsler ile 6 TL’ye ulaşabileceğiniz koya girişler ücretsizdir.

Fethiye'de keyifli bir tatil geçirmek için Fethiye gezi rehberi sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.


Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu Ziyaret Alanı Saklıkent Kanyonu Ziyaret AlanıFethiye’ye 50 kilometre uzaklıkta olan Saklıkent Kanyonu 300 metre derinliğinde 18 kilometre uzunluğundadır. Binlerce yıl boyunca dağlardan akan sular kayaları aşındırarak oluşturduğu kanyonda kışın su seviyesi yükseldiği için yalnızca yaz aylarında gezilmektedir.

Özellikle fotoğrafçılar tarafından gezilen kanyonda el değmemiş birçok alan bulunmaktadır. Akan suyun üzerinde kurulmuş olan ahşap dinlenme platformlarında yemek yiyebilir ve manzara eşliğinde mola verilebilir.

Fethiye merkezden 45 dakikalık minibüs, dolmuş veya seyahat acentesinin aracıyla ulaşmak mümkündür. Minibüs ücretleri ise ortalama olarak 15 TL’dir.

Fethiye'nin eşsiz güzelliklerinde tatil geçirenler ve tatillerini uzatmak isteyenler Muğla gezi rehberi kategorisini inceleyebilirler.


Katrancı Koyu

Fethiye Katrancı Koyu Fethiye Katrancı KoyuFethiye merkeze 16 kilometre uzaklıkta bulunan koy özellikle kamp yapmak isteyen tatilciler tarafından tercih edilmektedir. Oldukça doğal bir ortama sahip olan koy etrafı okaliptüs ve çam ağaçları ile sarılıdır.

Çeşitli konaklama noktaları ile beraber restoran, kafe, kamp alanları ve plajlar ile oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan koy, konaklama noktası olarak da tercih edilmektedir. Bununla beraber 15 dakikalık doğa yürüyüşü ile bir başka nokta olan Kızlar Koyu’na da ulaşım mümkündür. 

Fethiye merkezden veya Göcek Beldesi’nden minibüslere binerek 6 TL karşılığında ulaşmak mümkündür. Minibüsten indikten sonra ise yaklaşık olarak 1 kilometrelik bir yürüyüşün ardından plaja ulaşılabilir.


Çalış Plajı

Fethiye Çalış Halk Plajı Fethiye Çalış Halk PlajıÇalış Plajı diğer plajlara göre daha sakindir. Merkezden 5 kilometre kadar uzakta olan plaj yumuşak bir kuma sahiptir. Yaklaşık 14 kilometrelik sahil şeridi ile Fethiye’nin en uzun plajları arasındadır. Caretta Caretta kaplumbağalarının yaşam alanı olan Çalış Plajı gündüzleri tatilcileri ağırlarken geceleri ise kaplumbağalara aittir.

Ayrıca yaklaşık 219 kuş türünün yaşadığı bir bölge olan Çalış, Akdeniz bölgesindeki en güzel gün batımını tatilcilere sunmaktadır. Girişlerin ücretsiz olduğu plajda deniz, kum, güneş ve doğanın tadı çıkarılmaktadır.

Fethiye'de en iyi konaklama için Fethiye butik oteller sayfasını incelemenizi öneriyoruz.


Babadağ

Babadağ Yamaç Paraşütü Babadağ Yamaç Paraşütü2000 metre yüksekliğe sahip olan Babadağ, Ölüdeniz mevkiinde bulunan en ünlü dağlardandır. Özellikle yamaç paraşütü için tercih edilen dağ aynı zamanda müthiş bir manzaraya sahiptir.

Zirveye araçla yaklaşık 20 dakikada ulaşım mümkündür. Yolun bir kısmı asfalt iken bir kısmı ise oldukça dar ve bozuk yoldan oluşmaktadır. Sadece rüzgârın sesinin duyulduğu zirvede Fethiye manzarası önünüzde durmaktadır.

Trekking için de son derece ideal olan Babadağ yeşillikler içinde oldukça serin ve güzel noktalardan biridir. Dağı ücretsiz olarak tırmanmak mümkündür.


Günlüklü Koyu

Günlüklü Koyu Halk Plajı Günlüklü Koyu Halk PlajıGöcek karayolu üzerinde bulunan koy Fethiye’ye 17 kilometre mesafede bulunmaktadır. Doğa, tatil ve deniz üçlüsünün en güzel hali olan Günlüklü genel olarak günübirlik turlar ile ziyaret edilip mola verilmektedir.

Tatilcilerin birçoğu tarafından piknik yapmak için tercih edilen koy hem geniş ormanlık alana hem de oldukça güzel bir plaja sahiptir. Altın sarısı kuma sahip olan plaj berrak ve ılık bir denize sahiptir.

Koya girişler 20 TL ile ücretlendirilmektedir. Sezon içerisinde bu ücret farklılık gösterebilmektedir. 


Gizlikent Şelalesi

Doğal Gizlikent Şelalesi Doğal Gizlikent ŞelalesiSon dönemlerde keşfedilen şelale oldukça ilgi çekmektedir. Oldukça zorlu bir yürüyüşün ardından ulaşılan şelale oldukça güzel bir manzara sunmaktadır. Ayrıca etrafta bulunan işletmelerde yemek molası verilmektedir.

300 metrelik su içindeki yürüyüş ve 200 basamak indikten sonra ulaşılan şelale filmlerde görülen bir parkura sahiptir. Ormanlık alan içinde başlayan yürüyüşün sonunda şelalede serinlenmekte ve fotoğraf çekilmektedir.

Saklıkent Kanyonu’na yakın olan Gizlikent Şelalesi’ne girişler ise 5 TL ile ücretlendirilmektedir.


Gemiler Adası

Fethiye Gemiler Adası Fethiye Gemiler Adası

Adanın adı tam karşısında bulunan Gemiler Vadisi ve Gemiler Koyu’ndan gelmektedir. Bir başka sit alanı olan ada Ölüdeniz’in ardından en büyük ve en güzel koyu olarak sayılmaktadır.

En önemli özelliği ise kesinlikle manzarasıdır. Merkeze 9 kilometre mesafedeki ada, temiz kumsalı, zeytin ağaçları ve tarihi kalıntıları ile gezilip görülecek yerlerden biridir.

Doğa yürüyüşleri için son derece uygun olan Gemiler Adası’na ulaşım tekne turları ile gerçekleşmektedir. Girişlerin ücretsiz olduğu ada sit alanı olarak korunmaya aldığından dolayı bakir olarak kalmıştır.

Balayınız için en iyi otelleri Fethiye balayı otelleri adresinde tüm detayları ile listeledik.


Girdev Gölü ve Yaylası

Doğa Harikası Girdev Gölü Ve Yaylası Doğa Harikası Girdev Gölü Ve YaylasıFethiye Antalya karayolunun 74. kilometresinde bulunan Seki beldesinin Döğer Yaylası’ndan sonra ulaşılan Girdev Yaylası uçsuz bucaksız otlak alana ve muhteşem bir göle sahiptir. 1800 metre rakımda bulunan gölün dört tarafı tepeler ile çevrilidir. Son derece sığ olan Girdev Gölü ortaya doğru derinleşmektedir.

Yüksek rakımdan dolayı tertemiz bir havaya sahip olan yayla oldukça yeşil ve temizdir. Rivayetlere göre Antik Xanthos halkının yaz aylarında göç etmesinden dolayı etrafta antik kalıntıları da görebilmek mümkündür.

Yaylaya tek ulaşım özel araç ile sağlanmaktadır.


Belcekız Sahili

Belcekız Sahili Yukarıdan Bakış Belcekız Sahili Yukarıdan BakışÖlü Deniz’in hemen yanındaki kumsal Belcekız Plajı olarak bilinmekledir. Deniz suyunun muhteşem rengi ve berraklığı ile Fethiye’nin en güzel plajlarından biri sayılmaktadır. Bu güzelliğinden dolayı oldukça kalabalık olan plajın etrafında birçok butik otel, restoran ve kafe bulunmaktadır.