Edirne Doğal Güzellikleri

Edirne hem tarihi hem de doğal güzellikleri bakımından ülkemizin en önde gelen şehirleri arasında yer almaktadır. Doğal güzellikleri gezmeyi seven kişilerin Edirne’de gidebilecekleri birçok seçenek bulunmaktadır.

Şehrin özellikle Osmanlı Dönemi’nden günümüze miras tarihi yapılarını gezerken, bu deneyime mola vererek, milli parklarda, kıyı şeridinde, göl ve nehir kıyılarında vakit geçirmeniz önerilmektedir.  

Edirne'de gezilecek yerlere yakın göz alıcı dizaynları ile sizi cezbedecek oteller için Edirne oteller sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Meriç ve Tunca Nehirleri

Meriç Nehri Meriç Nehri

Edirne “Sular Kenti” olarak tanımlanmaktadır. Şehirde yer alan en önemli iki nehir ise Meriç ve Tunca’dır. Nehirlerin çevresinde hem dinlenme hem de mesire alanları bulunmaktadır. 

Meriç Nehri ülkemizin batı sınırını oluşturmaktadır. Yunanistan ve Türkiye sınırını birbirinden ayırmaktadır. Bulgaristan’dan doğan nehir, Ege Denizi’ne dökülmektedir. Ülkemizdeki en büyük 10.akarsu olma özelliğine sahiptir. Tunca ise Meriç Nehri’nin başlıca kollarından biridir. Bulgaristan sınırını oluşturmaktadır. 


Gökçetepe Tabiat Parkı

Gökçetepe Tabiat Parkı Gökçetepe Tabiat Parkı

Gökçetepe Tabiat Parkı, Keşan İlçesi Gökçetepe Köyü’nde yer almaktadır. Park, saklı cennet ve kayıp cennet sıfatlarıyla tanımlanmaktadır. Köyün bugüne kadar birçok şairin şiirlerine ilham verdiği de söylenenler arasındadır. Parkın ne önemli özelliklerinden birisi ise; deniz turizmi için uygun bir alan olmasıdır. 

Karışık su akıntıları ile denizi her zaman temiz olan tabiat parkı, Saroz Körfezi’nde denize girmek isteyenlerin dikkatini çekmektedir. Tabiat parkı aynı zamanda dalış aktiviteleri ve kampçılıkta da öne çıkmaktadır. 

Tabiat parkına şahıs ve bisikletle giriş ücreti 6.5 TL’dir. Araç ile giriş 13 – 85 TL arasında değişmektedir. Kamp yapmak isteyen konuklar içinse fiyatlandırma 60 – 240 TL ortalamasındadır. 

Edirne'de bünyesinde barındırdığı eşsiz güzelliklere şahit olmak için Edirne'de gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Erikli Plajı

Erikli Plajı Erikli Plajı

Erikli Plajı, Keşan İlçesi’ne bağlı olan Erikli Köyü’nde yer almaktadır. Köye 2.5 kilometre uzaklıktadır. Kendini temizleme özelliğine sahip olan Saroz Körfezi’nde olup, Mavi Bayraklı bir plajdır.

Edirne’de Ege Denizi’nin masmavi sularının tadını çıkartma olanağı sunan Erikli Plajı, sanayileşmenin uzak olduğu konumuyla da avantaj sağlamaktadır. 

Edirne'de binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerler için Edirne gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Gala Gölü Milli Parkı

Gala Gölü Milli Parkı Gala Gölü Milli Parkı

Edirne’de yer alan Gala Gölü Milli Parkı, ülkemizin en önemli sulak alanlarından birisi olarak geçmektedir. Parkta toplamda 163 kuş çeşidi yaşamakta, bu yüzden kuş cenneti olarak da tanımlanmaktadır. Kuş türlerinin 46’sı yerli, 90 türü yaz göçmeni, 27’si ise kış göçmeni olarak geçmektedir.

Kuş çeşitlerinin hepsini bir arada görmek isteyen kişilerin ilkbahar mevsiminde gitmesi gerekmektedir. Park, Enez ile İpsala ilçelerinin arasında, Enez’e 10 kilometre İpsala’ya ise 22 kilometre mesafede yer almaktadır. 

Pek çok doğa sporunu da gerçekleştirebileceğiniz Gala Gölü Milli Parkı’na giriş ücretsizdir. 

Edirne'de lüks mekanları ile açık büfe imkanları sağlayan ve bir çok aktivelere imkan veren Edirne 5 yıldızlı oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Koru Dağı

Koru Dağı Koru Dağı 

Gelibolu Yarımadası’nın kuzey bölümünde yer alan Koru Dağları, Ergene Havzası’na kadar inmektedir. Dağlar, Trakya’nın en önemli üç yükseltisinden biridir. Çok önemli bir coğrafya olduğu gibi özellikle yaban hayatıyla dikkatleri üzerine çekmektedir.

Yapısı karaçam, kızılçam ve meşeden meydana gelmektedir. Ormanda yaşayan canlılar ise sülün, tavşan, tilki, kurt, karaca, yaban domuzu ve kekliktir.


Erikli Tuz Gölü

Edirne Tuz Gölü Edirne Tuz Gölü

İlçenin sahilinin arkasında bulunan Erikli Tuz Gölü, oldukça büyük bir alana sahiptir. Gölün ekosisteminde çok fazla kuş türünün bulunduğu bilinmektedir.

Tuz Gölü, dünya genelinde kendi kendini temizleme özelliğine sahip 6 körfezden birisi olan Saroz Körfezi’nin arkasında yer almaktadır. Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde İstanbul’un tuz ihtiyacının büyük bir bölümü bu gölden karşılanmıştır. 

Edirne'de kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz, sorunlarınıza anında çözüm bulabileceğiniz oteller Edirne butik oteller sayfamızda yer almaktadır.


Sarayiçi Tavuk Ormanı

Sarayiçi Tavuk Ormanı Sarayiçi Tavuk Ormanı

Edirne’nin en önemli mesire yerlerinden biri Sarayiçi Tavuk Ormanı’dır. 58 alana sahip olan ormanda eski dönemlerde binlerce tavuk yetiştirilmiştir. Adını bu özelliğinden almıştır.

Ormanın içerisinde birbirinden farklı yüzlerce bitki türü bulunmaktadır. Avcı Mehmet olarak da geçmekte olan IV. Mehmet’in yaptırdığı Av Köşkü ise bu gezi noktasına tarihi değer katmaktadır. 

 Sarayiçi Tavuk Ormanı’na giriş ücretsizdir.