Edirne Alışveriş Rehberi

Edirne geziniz sonrasında dönüşte sevdiklerinize hediye götürmek istediğiniz zaman alabileceğiniz Edirne’ye özgü olan birçok hediyelik eşya da yer almaktadır. Hem yiyecek olarak hem de süs eşyası olarak kullanmaya yönelik birçok seçenek bulunmaktadır. 

Tarihi ve turistik mekanlara yakın konaklama seçenekleri için Edirne otel fiyatları adresinden otelleri inceleyebilirsiniz.


Kavala Kurabiyesi

Kavala Kurabiyesi Kavala Kurabiyesi

Ülkemizde Edirne kurabiyesi olarak da kendisini duyuran Kavala Kurabiyesi aslında Yunanistan’a özgü bir lezzettir. Bademden yapılan un kurabiyesi, Yunanistan halkıyla Edirne halkının tarih boyunca birbiriyle iç içe olmasında dolayı kültürlere geçiş yapmaktadır.

Edirne mutfağında badem çok fazla kullanılmaktadır. 


Badem Ezmesi

Badem Ezmesi Badem Ezmesi

Osmanlı saraylarından kalan önemli lezzetlerin arasında badem ezmesi de yer almaktadır. Badem ezmesi hazırlanırken ayıklanmış olan bademler ezilerek yoğrulmaktadır. Sonrasında ise tatlıya şekil verilmektedir. 


Edirne Peyniri

Edirne Peyniri Edirne Peyniri

Ülkemizde genel olarak ünlü olan peynirlerin arasında Edirne beyaz peyniri de yer almaktadır. Edirne’de süt hem kaliteli hem de bol olduğu için peynir olarak soğuk hava depolarında tutularak hem yağlı hem de lezzetli bir ürün haline gelmektedir.  

Edirne'de birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerlerde keyifli vakit geçirmek için Edirne'da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Edirne'de birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerlerde keyifli vakit geçirmek için Edirne'de gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Aynalı Süpürge

Aynalı Süpürge Aynalı Süpürge

Edirne’de süpürgecilik hala hediyelik eşya pazarında bir el sanatı olarak tercih edilmektedir. Aynalı süpürge Edirne geleneklerinde çok önemli bir yere sahiptir. Bir evin kapısına aynalı süpürge asıldığı zaman o evde evlenecek yaşta gelinlik kızlar olduğu işaret edilmektedir. 


Mis Sabun

Edirne Mis Sabunu Edirne Mis Sabunu

Kokulu meyve sabunu üreticiliğinin ilk olarak Edirne’de çıktığı düşünülmektedir. Geçmişi incelendiği zaman 1600’lü yıllara kadar uzandığı görülmektedir. 17. yüzyılda amber, misk ve gül esansları kullanılarak hamur kıvamına getirilen sabunlar meyve şeklinde hazırlanmaktadır.

Aynı zamanda gerçek meyve renklerine uygun bir şekilde de boyanmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde önemli konuklara sunulan değerli eşyaların arasındadır. 


Edirne Kari

Edirne Kari Edirne Kari

Edirne işi anlamına gelen Edirne Kari, deri, karton ve ahşap gibi yüzeylerin boyanarak şekillendirilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Boyamadan sonra cila yapılmakta ve süs eşyası olarak kullanmaktadır.

Edirne'de aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Edirne gezi rehberi sayfasını incelemeyi unutmayın.


Edirne’de Hediyelik Eşya Nereden Alınır?

Erasta AVM

Erasta AVM Erasta AVM

Alışveriş merkezleri her ne kadar yöresel hediyeler alınması sırasında çok fazla tercih edilmiyor olsa da farklı hediyeler bulabileceğiniz bir adrestir. Erasta AVM sadece alışveriş noktasında değil aynı zamanda yeme içme ve eğlence noktasında da tercih edilmektedir. 


Margi Outlet

Margi Outlet Margi Outlet

Alışverişlerinizi ve hediyelik eşyalarınızı daha uygun fiyatlar üzerinden almak isterseniz tercih edebileceğiniz bir alışveriş merkezidir.

Edirne'de uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden tatil köyleri için Edirne tatil köyleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Selimiye Arastası

Selimiye Arastası Selimiye Arastası

Selimiye Camisi’ne gelir sağlama amacıyla inşa edilen arasta, III. Murad tarafından Mimar Davut Ağa’ya yaptırılmıştır. 73 kemerli olan yapı 256 metre uzunluğa sahiptir. Evliya Çelebi burası hakkında “Kavaflar Çarşısı” ifadesini kullanmıştır. Çarşının içerisinde hediyelik eşya alınabilecek birçok dükkan yer almaktadır.  


Edirne Park AVM

Edirne Park AVM Edirne Park AVM

Edirne’de yer alan alışveriş merkezleri arasında en büyüğüdür. Ziyaretçilere zengin seçenekler sunmaktadır.  


Edirne Bedesten Çarşısı

Edirne Bedesten Çarşısı Edirne Bedesten Çarşısı

Edirne Merkez’de bulunan Bedesten Çarşısı, 1417 ile 1418 yıllarında Çelebi Sultan Mehmet Eski Cami’sine gelir getirebilmek için kurulmuştur. Kurşunla kaplı 14 tane kubbesi bulunan yapı, iki tane farklı taş kullanılarak inşa edilmiştir. Evliya Çelebi yazmış olduğu seyahatnamesinde burası hakkında “değeri eşyaların alınıp satıldığı yer” şeklinde açıklamada bulunmuştur. 


Ali Paşa Çarşısı

Ali Paşa Çarşısı Ali Paşa Çarşısı

Edirne’de tarihi çarşılar arasında yer almaktadır. Birçok restoran ile hediyelik eşya satan dükkana ev sahipliği yapmaktadır. Kokulu sabun, havlu, magnet, aynalı süpürge gibi süs eşyalarını alabildiğiniz gibi kavala kurabiyesi, Edirne peyniri, badem ezmesi gibi yiyecekleri de bulmanız mümkündür. 

Edirne'deki tatil zevkinizi en yüksek kaliteye taşıyacak oteller için Edirne 5 yıldızlı oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Renk Mis Sabunu

Renk Mis Sabunu Renk Mis Sabunu

Hediyelik eşyalar arasında yer alan mis sabunlarını almak istediğiniz sırada Selimiye Arasta Çarşısı’nda yer alan Renk Mis Sabun öne çıkmaktadır. Dükkanın önünden geçtiğiniz sırada burnunuza harika sabun kokuları da gelecektir.