Datça'da Gezilecek Yerler

Datça özellikle koyları ve berrak denizi ile tatilcileri kendine çekmektedir. Ciddi anlamda pürüzsüz doğası ile tatilcileri büyüleyen Datça her yıl binlerce tatilciyi ağırlamaya devam etmektedir.

Doğal güzellikler ile beraber birçok kültürel mekâna, antik kente ve tarihi noktaya sahip olan ilçede başta Knidos Antik Kenti olmak üzere Ovabükü, Hayıtbükü, Kent Park, Datça Limanı, Kargı Koyu, Can Yücel’in Evi ve Eski Datça gezilip görülmesi gereken yerlerdendir. Datça gezilecek yerler açısından da son derece zengindir. Tarihi yerlerinin yanı sıra aynı zamanda birbirinden güzel plajlarıyla da oldukça keyifli bir tatil fırsatı sunmaktadır.

Her yıl on binlerce tatilciyi ağırlayan Datça'da konaklama ihtiyaçlarınız için daha fazla seçenek Datça otelleri sayfasında bulunmaktadır.


Kent Park

Datça Kent Parkı Datça Kent Parkı

Ilıca Gölü’nün hemen yanında bulunan Kent Park, Datça’yı gezerken soluklanıp bir çay içilebilecek yeşil bir alandır. Bir diğer özelliği ise muhteşem deniz manzarası olarak ifade edilmektedir. Burada oturup gün batımını seyretmek oldukça güzel olacaktır. Daha çok dinlenmek için uygundur.

2003 senesinde oluşturulmuş olan bu güzel parkın, öncesinde tamamen bataklık olduğu belirtilmektedir. Ilıca Göleti'ne ve Taşlık Plajı'na oldukça yakın bir mevkide yer almaktadır. Özellikle manzarasıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bu park, Datça gezilecek yerler düşünüldüğünde bu özel ambiyansıyla bile ön plana çıkmaktadır. 

Datça'daki eşsiz güzellikleri farklı noktalar keşfederek devam etmek isteyenler Muğla otelleri kategorisinde yer alan otelleri incelebilirler.


Eski Datça

Eski Datça Sokakları Eski Datça Sokakları

M.Ö 11. yy’da inşa edildiği tahmin edilen ve Datça’nın en eski yerleşim yeri olan Eski Datça'nın, gerek mimarisi gerek dar sokakları gerekse de her yanı taş kaplı evleri ile dikkatleri çekmektedir.

Eski Datça bölgesinde girilen her sokak, bakılan her kapı birbirinden farklı anlamlar taşımaktadır ve tarihi bir yolculuğa davet etmektedir. Özellikle mimarisiyle yerli ve yabancı tüm turistleri kendine hayran bırakmayı başaran bu bölgede yürüyüş yaparken dahi huzura ulaşmanız mümkündür. Denize mesafe olarak biraz uzak kalsa da sıcak ortamıyla bu açığı da kapatmayı başarmaktadır.

Bunların yanı sıra bir diğer özelliği de tarihi yapılarıyla gezilecek yerler düşünüldüğünde birçok özel bölgeye sahip olmasıdır. Ege Bölgesi'nde yer alan bu hoş ilçe gezi turu ile de sık sık gidip görebileceğiniz yerler arasındadır.

Datça'nın en tarihi sokaklarını gezenler için daha çok seçenek Datça gezi rehberi sayfasında size özel olarak hazırlanmıştır.


Hayıtbükü

Hayıtbükü Manzarası Hayıtbükü Manzarası

Son yıllarda tatilciler tarafından sıklıkla gezilen yerlerden biri olan Hayıtbükü, Datça merkeze 19 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Yol boyunca muhteşem manzarası ve dere gibi kıvrıla kıvrıla giden yolu ile sahile ulaşım sağlanır.

Mavi ve yeşilin her tonu ile karşılayan Hayıtbükü, daire şeklindeki biçimi ile en güzel koylardan biridir. Etrafı dağlar ile çevrili olduğundan adeta saklı bir cenneti andıran koy, sürekli olarak serin bir havaya sahiptir. Datça gezilecek yerler düşünüldüğünde özellikle berrak bir deniz ve huzurlu bir yer sizi beklemektedir. Kamp yapmak isteyenler için de oldukça doğru bir seçim olarak gösterilen Hayıtbükü, yüzerken görebileceğiniz türlü türlü balıklarıyla da ün salmıştır. Kamp konusunda çadırların gündüz kalmasının da yasak olduğu belirtiliyor. Jandarmanın anonsuyla birlikte kampçıların çadırlarını toplamak zorunda olduğu ama akşamları herhangi bir sorun olmadığı ifade edilmektedir.

Sert rüzgârlar esse dahi sakin bir denize sahip olduğu için günübirlik tekne turları ile ziyaretçiler uğramakta ve burada denizin tadını çıkarmaktadırlar. Bununla birlikte Datça merkezden Mesudiye minibüsleri ile gidişler de mümkündür.

Datça dışında il genelinde yapılmakta olan tüm etkinliklere ulaşmak için Muğla gezi rehberine göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.


Knidos Antik Kenti

Knidos Antik Kent Kalıntıları Knidos Antik Kent Kalıntıları

Aktif olduğu dönemde ticaret, sanat ve kültür anlamında oldukça zengin olan Knidos, Ege ile Akdeniz’in birleştiği yerde yer alır. İlk olarak Dorlar tarafından Datça merkeze kurulan Knidos daha sonra 35 kilometre uzakta bulunan Tekir Burnu’na taşınmıştır.

M.Ö 4. yy’da yapımı tamamlandığı düşünülen kent 1858 yılında araştırma ve kazı çalışmalarına tabi tutulmuş ve araştırmacı Charles Newton tarafından keşfedilen eserler Londra’ya taşınmıştır. Knidos Antik Kenti, dönemin en büyük bilim ve sanat merkezlerinden biri olarak gösterilmektedir. Özellikle matematik ve fizik üzerine, çağa dair oldukça önemli çalışmalar üstlenmişlerdir. Aynı zamanda astronomi üzerine de oldukça ciddi çalışmalar sürdürmeleriyle birlikte dönemin en önemli gözlemevi de yine Knidos'ta bulunmaktaydı. Knidos Antik Kenti Datça üzerinden düşünülecek olursa gezilecek yerler arasında ilk sıralara alınması gereken bölgelerden biridir.

Datça merkezden Knidos Antik Kenti’ne Palamutbükü minibüsleri ile gidiş mümkündür.

Datça'da doğa ile iç içe bir tatil yapmak ve konaklamaların her şey dahil olmasını isterseniz Datça tatil köyleri her şey dahil listemize göz gezdirebilirsiniz.


Datça Koyları ve Bükleri

Eşsiz Datça Koyları Eşsiz Datça Koyları

Muhteşem doğal güzellikleri ile Datça koyları ve bükleri gezilip görülmesi gereken yerlerdendir. Çoğu yere araçla gidişler mümkün olsa da de en çok tercih edilen yolculuk tekne turlarıdır.

Palamutbükü, Ovabükü, Hayıtbükü, Kargı Koyu, Kızılbük, Mesudiye Koyları ve Domuzbükü harika denizi ve plajları ile hoş zaman yaşatacaktır. Özellikle Palamutbükü Datça sınırları içerisinde yer alan bir koy olmasıyla birlikte bu koylar arasındaki en iyi denize sahip olan ve mavi bayraklı suyuyla diğerlerine bir tık fark atan yer olarak ifade edilmektedir.

Tek yapılması gereken Datça limanı üzerinden bir tekne kiralayıp günübirlik gidip gelmek olacaktır. Ortalama fiyatları 50-60 TL arasında değişen teknelerin çoğu aynı güzergâhı izlemektedir. Bu geziler sırasında koylarda molalar vererek denizin tadı çıkarılabilir.


Ovabükü

Datça Ovabükü Datça Ovabükü

Uzaktan bakınca dahi insanı büyülemeyi başaran Ovabükü, muhteşem doğası, berrak denizi ve ormanlık alanı ile Mesudiye’nin en güzel koylarından biridir.

Genel olarak aile işletmelerinin bulunduğu, sahili ile doğal bir tatil yeri olarak hizmet veren bu koy, oldukça güzel bir yer olmakla birlikte harika bir denize de sahiptir. Şimdilerde daha çok büyük otellerin yapılması planlanan koyun kısa zaman sonra doğallığını kaybedeceğini düşündürmektedir. Bu anlamda henüz doğallığını kaybetmediği için gidilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Datça’dan Mesudiye minibüslerine binerek kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Akşam saatlerinde de suyunun pek soğumaması ve sahil açısından da herhangi bir sorun teşkil etmemesiyle, Datça yarımadası üzerinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken koylar arasında yer almaktadır. 

Bölgedeki gezilecek yerler arasında mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alan bu bölgeyi ziyaret etmeden turunuzu bitirmemeniz önerilmektedir.

Muğla'nın en şirin tatil beldelerinden biri olan Datça'da konaklamalarda konfor isteyenler için Datça herşey dahil sayfamızı ziyaret etmenizi önermekteyiz.


Sevgi Yolu

Datça Sevgi Yolu Datça Sevgi Yolu

Genel olarak süs ve hediyelik eşyaların satıldığı bir yer olan Sevgi Yolu’nda el emeği olan binlerce ürünü görülebilir ve satın alınabilir. Bu yol oldukça sakin ve deniz sesi ile huzurlu bir yürüyüş yapılabilecek yerlerden biridir.

Sevgi Yolu üzerinde ekipler halinde yoga, ısınma hareketleri, yürüyüşler ve buna benzer aktiviteler yapılmaktadır. Aynı zamanda bu yoldan denize doğru yürüdüğünüz zaman Datça Belediyesi tarafından açılan ve yaz sporlarına yer verilen bir büroyu görebilirsiniz. Buraya kayıt olarak yelkencilikten tutun rüzgar sörfüne kadar birçok yaz sporun eğitimini alma şansınız bulunmaktadır. Clup Datça taraflarına doğru yürümeniz yeterli olacaktır.


Kızlan Yel Değirmenleri

Kızlan Yel Değirmenleri Kalıntıları Kızlan Yel Değirmenleri Kalıntıları

Kızlan Köyü’nün az ilerisinde bulunan değirmenler geçmişten bugüne heybetli şekilde varlığını sürdürmektedir. Toplamda 6 adet değirmen mevcuttur. Bunlardan iki tanesi lokanta olarak hizmet verirken bir diğeri ise ev olarak kullanılmaktadır. Kızlan Köyü için de turizm açısından son derece değerli kalıntılardır.

Yaklaşık 120 yaşındaki bu değirmenlerin içini gezmek mümkündür. Etrafı rengârenk çiçekler ve yemyeşil ağaçlar ile süslü olan değirmenlerin çevresi hem tarihi hem de doğal bir güzellik sunmaktadır. Bu değirmenlerden ilki Datça'ya yetişmeden 8 km uzaklıkta yer alıyor. Bölge kaymakamlığının turizm kaynağı olarak görmeyi planladığı bu değirmen, turistik açıdan da göze hitap ettiği için kiraya verilmiş ve restoran olarak hizmete sunulmuştur.

Küçük bir yer olsa da son restorasyonla birlikte gezilip görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.


Can Yücel’in Evi

Şair Can Yücel Şair Can Yücel'in Evi

Eski Datça’da uzun bir süre kalan merhum Şair Can Yücel, ölümünden önceki 10 seneyi buradaki evinde geçirmiştir. Şu sıralar tadilatta olan evi gezmek pek mümkün değil ancak gidip görülmesi gereken yerlerden biridir. İçinde şaire ait özel eşyalar, el yazmaları ve resimler sergilenmektedir. Aynı zamanda Can Yücel Sokak'ta evin bulunduğu bölgededir.

Datça gezilecek yerler düşünüldüğünde Can Yücel'in evi ilk sıralarda gelmektedir. Girişler ise ücretsizdir.


Kaleler

Datça Kale Kalıntıları Datça Kale Kalıntıları

Datça’nın eski tarihini göz önünde bulundurarak ilçede kale olmaması ihtimali yok denecek kadar azdır. Bu kalelerin birçoğu yıkılmış olsa da tarihi anlamda gezilip görülmesi gereken yerlerdendir.

İlk olarak Eski Datça Mahallesi’nde bulunan Eski Datça Kalesi, daha sonra Hızırşah Köyü’nde bulunan Yarıkdağ Kalesi görülebilir. Bununla beraber Kumyer Kalesi, Yazıköy mevkiinde bulunan Yazıköy Kalesi, ağaçları ile büyüleyen Hazırşah’taki Cıngırık Kalesi, Emecik Özil’de bulunan Özil Kalesi, Kargı Tepeleri’nde bulunan Damlantı ve Gökyer Kalesi, Ovabükü ve Hayıtbükü’nü ayıran Adatepe Kalesi, Mesudiye’de bulunan Ada Kale gezilip görülebilecek yerlerdendir. Bu kaleler arasında özellikle Yarıkdağ Kalesi, direkt olarak Ege ve Akdeniz'i gördüğü için manzara açısından muhteşem bir yere sahiptir. Bu bölgede doğa yürüyüşleri de oldukça popülerdir.

Buralara araçlarla gidebilmek mümkün değildir. Kalelerden birçoğu doğa yürüyüşleri sırasında görülmektedir.


Datça Günübirlik Gezilecek Yerler

Datça Doğa Yürüyüşleri Datça Doğa Yürüyüşleri

Datça Muğla’nın doğal ve tarihi güzelliklerinin büyük bölümünü içinde barındıran ilçelerden biridir. Datça’ya yakın konumda olan ilçeler de Datça tatilinde görülmeye değerdir.


Sedir Adası

Sedir Adası Tekne Turları Sedir Adası Tekne Turları

Sedir Adası Datça’ya yaklaşık 93 km uzaklıktadır. Kleopatra Plajı olarak da bilinen Sedir Adası, kumlu plajı ve berrak denizi ile oldukça tercih edilen deniz tatiline uygun tatil beldesidir.

Sedir Adası'na geldiğiniz zaman aynı zamanda Kleopatra Plajı'nı ve Kedrai Antik Kenti'ni de ziyaret etme imkanınız oluşmaktadır. Kedrai Antik Kenti, Muğla il sınırları içerisinde olup Ula ilçesinde yer alan ve oldukça özel bir aşk hikayesine de sahip olan bir bölgedir. Bu adanın en önemli özelliği altın renginde muhteşem bir kuma ve masmavi eşsiz bir denize sahip olmasıdır. Oldukça huzurlu ve sakin bir bölge olmasıyla birlikte Datça gezilecek yerler arasında da bu anlamda oldukça popüler bir durumdadır. Datça limanı ile arasında 1.5 saatlik mesafe olan bu bölgeye kendi teknenizle çok daha kısa sürede ulaşmanız da mümkündür. 

Sedir Adası'na giriş ücreti 30 TL'dir. Müzekart sahiplerine ise ücretsizdir. 


İçmeler

İçmeler Manzarası İçmeler Manzarası

İçmeler Datça’ya yaklaşık 72 km uzaklıktadır. Deniz tatili yapan binlerce turistin ağırlandığı şirin ve popüler bir tatil beldesidir. Uzun plajı ve konaklama alternatifleri ile çokça tercih edilen yerlerden biridir.

İçmeler Koyu, özellikle denizinin Türkiye'deki en temiz ve sakin sularına sahip olmasından dolayı oldukça ün salmış olup yerli ve yabancı turistlerin de akınına uğramaktadır. Dalgasız ve berrak bir denizde yüzmek isteyen turistlerin en çok tercih ettiği bölgelerden biridir. Bölgede aynı zamanda doğa yürüyüşleri, paraşüt turları, balıkçılık turları ve dağ bisikleti gibi tur aktiviteleri de mevcuttur.

Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında bir hayli kalabalık olduğu da gelmek isteyen misafirler için belirtilmektedir.


Kargı Koyu

Kargo Koyu Kargo Koyu

Datça merkeze 3 kilometrelik uzaklıkta olan Kargı Koyu, hem denizi hem de muhteşem manzarasıyla ''cennet koyları'' olarak adlandırılan koylar arasına adını yazdırmıştır.

Koyun çevresi dağlarla kaplı olduğu için, özellikle kuzey rüzgarlarının kesilmesine sebebiyet vermesiyle birlikte; bu durum rüzgarlı havalarda bile denizin etkilenmemesine ve oldukça sakin, temiz ve dalgasız olmasını sağlamaktadır. Datça'daki koylar arasında mutlaka görülmesi gereken bölgeler arasında yer alan bu koy, merkeze yürüyerek yarım saatlik mesafededir. Merkeze bu kadar yakın olmasından ötürü, son derece kalabalık olduğu ifade edilmektedir.

Kargı Koyu üzerinde tertemiz açık havada, dilediğiniz saat süresince doğa yürüyüşlerine de katılabilir, ayrıca yapılacak olan birçok aktiviteye de güzel bir hava eşliğinde katılabilirsiniz.