Datça Nerededir ve Nasıl Gidilir?


Muğla’nın şirin ve bir o kadarda güzel ilçelerinden biri olan Datça yemyeşil ormanları ve masmavi denizi ile tatilcilerin gözde duraklarından biridir. Yeni yeni turizm alanında gelişen Datça, bu anlamda diğer tatil yerlerine göre biraz daha sakin ve huzurludur.

Genel olarak ailelerin tercih ettiği Datça’nın doğal güzellikleri, el değmemiş doğası, tarihi ve mutfağı ile tatilinizi unutulmaz kılacak yerlerdendir.

Muğla şirin ilçelerinden biri olan Datça Güney-Batı Ege’de yer almaktadır. Kuzeyinde Gökova, güney tarafında Hisarönü Körfezleri bulunur. Hem Ege hem de Akdeniz’in buluşma noktası denilen Datça’nın kara ile tek bağlantısı ise Marmaris’tir. Dağlık ve engebeli arazisinde alabildiğine büyük ormanları ve badem ağaçları vardır.

Muğla'nın şirin ilçesi Datça'da doğa güzellikleriyle Büyükşehir stresinden uzaklaşmak isterseniz Datça otelleri fiyat kategorisinden otel fiyatlarını incelemenizi önermekteyiz.


Karayolu ile Datça’ya Ulaşım

İstanbul’dan Datça’ya Özel Araçla Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan yola çıkıp Gebze, Gemlik, Karacabey, Susurluk üzerinden yola devam edip Balıkesir, Akhisar, Manisa, İzmir’i geçtikten sonra Söke, Milas, Bodrum ardından feribot ile Datça’ya gidiş sağlanmaktadır.

Bu yolculuk ortalama olarak 725 kilometre uzunluğundadır. Yaklaşık 10 saatte Datça’da ulaşım sağlanabilir. Bunun 1.30 saati ise Bodrum Datça arası feribot ile gerçekleşmektedir. Araçla feribot ücreti ise ortalama 130 TL civarındadır. 

Karayolu ile Datça'ya özel aracınızla geldiğinizde gezebileceğiniz farklı noktaları Datça'da gezilecek yerler sayfasından bulabileceksiniz.


Ankara’dan Datça’ya Özel Araçla Nasıl Gidilir?

Ankara’dan Datça’ya araçla gitmek için Afyonkarahisar üzerinden Denizli, Muğla, Marmaris ve Datça’ya ulaşım sağlanmaktadır. Bu güzergâh da yaklaşık olarak 730 kilometre uzunluğundadır. Yolculuk ortalama 9 saat sürmektedir.


İzmir’den Datça’ya Özel Araçla Nasıl Gidilir?

İzmir’den araçla yola çıkacak olan tatilciler Torbalı üzerinden Aydın, Söke, Milas, Bodrum ve oradan da feribot ile Datça’ya ulaşabilirler. Yaklaşık 5 Saat içinde Datça’ya ulaşım sağlanmaktadır.

İzmir'den ya da Ankara'dan Datça'ya gelmeden önce Datça gezi rehberi sayfamızı ziyaret ederek gezi planı yapabilirsiniz.


Muğla’dan Datça’ya Özel Araçla Nasıl Gidilir?

Muğla’da tatil yapıp Datça’yı da gezmek için özel araçla gitmek isteyen tatilciler ise Marmaris üzerinden Datça’ya gidebilirler. Muğla merkezden Datça’ya araçla yaklaşık olarak 2 saatte ulaşım sağlanmaktadır.


Otobüs ile Datça’ya Ulaşım

İstanbul’dan Datça’ya Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Sezon dışı sadece birkaç firma sefer düzenlerken sezon içinde birçok firmanın Datça’ya seferleri bulunmaktadır. Ortalama 150 TL gibi bir ücret ile ulaşım sağlanabilir. Yaklaşık 13 saat süren yolculuk sonrası Datça’ya varılır.

Datça'da en çok tercih edilen tatil köylerinin tam listesini Datça tatil köyleri kategorimizde detaylı olarak incelemeniz mümkündür.


Ankara’dan Datça’ya Otobüs

12 Saatlik bir yolculuk ile Ankara’dan Datça’ya otobüs ile ulaşım sağlanabilir. Ortalama olarak 100 - 120 TL olan otobüs biletleri ile yola çıkılabilir.


İzmir’den Datça’ya Otobüs

İzmir Datça arası otobüsle yaklaşık olarak 5 saat sürmektedir. Ortalama olarak 60 – 70 TL gibi bir ücret talep edilmektedir.

Yeni evlenen çiftler için VIP karşılamalardan sürpriz ikramlara, balayına özel oda süslemelerinden SPA merkezlerindeki kadar seçebileceğiniz otelleri Datça balayı otelleri sayfamızda listeledik.


Havayolu ile Datça’ya Ulaşım

 Datça’ya havayolunu kullanarak gitmek için aktarmalı veya direk uçuşlar ile Dalaman Havalimanı’na veya Bodrum Havalimanı’na inişler mümkündür. 

  • Eğer Dalaman Havalimanı’na inildiyse buradan 25 TL ödeyerek HAVAŞ servislerine binip önce Marmaris’e ardından tekrar otogardan minibüse binerek 50 TL ödeyip Datça’ya doğru gidilebilir. Bu yolculuk ortalama 1 saat kadar sürmektedir.
  • Bodrum Havalimanı’na iniş yapıldıysa yine 18 TL ödeyerek HAVAŞ araçlarına binip 40 dakikalık yolculuğun ardından Bodrum’a oradan da 50 TL ödeyip 1,5 saatlik feribot yolculuğu ile Datça’ya ulaşım sağlanabilir. Eğer Marmaris değil de Bodrum üzerinden gitmek planlanıyorsa Feribot seferlerine göre bilet almanız önerilir. Feribot saatleri haftalık olarak değişmektedir ancak genel olarak iki sefer düzenlenmektedir. Biri sabah saat 09.00 diğeri ise akşam 18.00’dadır.