Dalyan'da Gezilecek Yerler

Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı ve bölgenin güzel bir tatil beldelerinden olan Dalyan, Akdeniz ile Köyceğiz Gölü’nü birleştiren bir noktada konumlandırılmıştır. Dalyan, gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir liman kenti olup; yemyeşil ormanları, temiz denizi ve zarar görmemiş doğal güzellikleri ile hoş bir atmosfere sahiptir. Ulaşımların Türkiye'nin her yerinden yapılabildiği Dalyan beldesinin, Dalaman Havalimanı ile uzaklığı ortalama 30 kilometredir. Dalaman Havalimanı, iç hatlar ve dış hatlar seferleriyle dünyanın birçok yerinden Dalyan beldesini ziyaret etmek isteyen turistlerin aktif olarak kullandığı bir limandır.

Dalyan ayrıca tarihi ve kültürel dokusuyla da dikkat çekmektedir. Dalyan, her mevsim gezilecek yerler arasında bulunan güzel bir belde olsa da, en çok Nisan ile Kasım ayları arasında ilgi görmektedir.  

Dalyan'da keyifli bir tatil geçirmek için Dalyan otelleri sayfasında bulunan konaklama seçeneklerine göz atabilirsiniz.


İztuzu Plajı

İztuzu Plajı İztuzu Plajı

4,5 kilometre uzunluğundaki İztuzu Plajı, Dalyan beldesi merkezine 7 kilometre uzaklıktadır. İztuzu Plajı, Akdeniz’in popüler plajları arasında kabul edilmekte olup, tatlı su ve deniz suyunu bir arada sunmaktadır. Tatlı suyun, tuzlu suyla birleştiği ender görülen plajın bir bölümüne caretta carettalar yumurtalarını bıraktığı için İztuzu Plajı, Kaplumbağa Plajı olarak da bilinmektedir. İztuzu Plajı'na ulaşımlar, karayolu ile sağlanabilirken aynı zamanda denizyolu araçları ile de yapılabilmektedir.

Caretta caretta yumurtalarının korunabilmesi için yumurtaların bulunduğu bölgelere işaret konulmaktadır. 1988 yılından beri İztuzu, kaplumbağaların rahatsız olmaması için 20.00 ile 08.00 saatleri arasında kapanmaktadır. Plaj, aynı zamanda mavi yengeç adı verilen yengeç türlerine de ev sahipliği yapmaktadır. İztuzu Plajı ayrıca temiz olması ve doğallığını koruması sebebiyle önceki dönemlerde Avrupa'nın en iyi plajı olarak seçilmiştir. Bölgeden hareket eden Dalyan tekne turları ile de ulaşım sağlanabilen plaj, dünya çapında üne sahiptir.

İztuzu Plajı’nda şezlong ve şemsiye kiralama ücreti 40 TL’dir. İztuzu Plajı'na özel aracıyla gelenler için Otopark ücreti ise 15 TL’dir. 


Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti, Dalyan Mahallesi’nde yer alan önemli antik kentlerden birisidir. Dalyan gezilecek yerler arasında öne çıkan Kaunos Antik Kenti, bölge tarihine ışık tutmaktadır. Dalyan tekne turları ile labirenti andıran rota üzerinde ulaşılabilen veya 10 dakikalık bir yürüyüş ile gidilebilen, nehir kenarına kurulmuş bir yer olan Kaunos Antik Kenti, Karia ve Likya arasında sınır konumundadır. Antik Çağ’da Calbys ismiyle bilinmektedir. Dalyan Deltası oluşumu sebebiyle deniz kıyısından uzaklaşarak liman kenti özelliğini kaybetmiştir. 

Kentin girişindeki Kaunos Kaya Mezarları yoğun ilgi toplamaktadır. Ayrıca kenti görür konumda olan 3 kilometre uzunluğa sahip sur duvarları da antik kente girer girmez dikkatinizi çekecektir. Kaunos Antik Kenti içerisinde gezilecek yerler arasında ise agora, hamam, stoa, çeşme, tapınak ve tiyatro gibi önemli kalıntılar da bulunmaktadır. Yerleşim yeri olarak kullanıldığı dönemler ise Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemleridir. M.S. 6. Yüzyıla kadar sürekli olarak kullanılmış fakat Orta Çağ Dönemi’nde çok kısa süreliğine yerleşim amacıyla kullanılmış ve terk edilmiştir. 

Kaunos Antik Kenti’ne giriş 14 TL’dir.

Tarihi ve turistik mekanlar ile plaja yakın konaklama seçenekleri için Muğla otelleri adresinden otelleri inceleyebilirsiniz.


Kaunos Kral Mezarları

Kaunos Kral Mezarları Kaunos Kral Mezarları

Dalyan'a bağlı Çandır Mahallesinde bulunan Kaunos Kral Mezarları, M.Ö. 4. yüzyılda inşa edilmiştir. Yapı, Kaunos Kaya Mezarları olarak da bilinmektedir.

Roma döneminde de kullanılan Kaunos Kral Mezarları, Dalyan beldesinin sembolik yapıları arasındadır. Toplam altılı gruptan oluşan Kaunos Kaya Mezarları arasında en çok dikkat çekenleri, tapınak cepheli olan bir kral mezarları olarak öne çıkmaktadır. Kareye yakın şekilde inşa edilmiş olan bir yapıya sahip Kaya Mezarları, sal taşları ile kapatılmıştır.

Akşam saatlerinde ışıklandırılarak, muhteşem bir manzaraya sahip Kaunos Kral Mezarları, denizden epeyce yüksek bir konumda bulunmaktadır.

Dalyan'da görülmesi gereken tarihi yapılardan olan Kaunos Kaya Mezarları, bölgede katılabileceğiniz tekne turu ile yakından görülebilmektedir. Dalyan beldesinin sembolik yapılarından olan kaya mezarlarını, dilediğiniz saatlerde ziyaret edebilirsiniz.


Dalyan Çamur Banyosu

Dalyan Çamur Banyosu Dalyan Çamur Banyosu

Çamur Banyosu, Köyceğiz Gölü’nün Akdeniz’e dökülmesinde aracı olan Dalyan Boğazı’na yakın bir konumda bulunmaktadır. Yerli halk tarafından çamur banyosunun iyi geldiği düşünülmekte fakat bilimsel araştırmalarda kesinleşen bir yararı bulunmamaktadır. Çamura girildiğinde vücutta bir gerilme olduğu için kırışıklıklarda etkili olduğu düşünülmektedir. 

Günübirlik tekne turları ile ulaşım sağlanan Dalyan Çamur Banyosu çevresinde hiçbir işletme bulunmamakta ve yapılmasına da izin verilmemektedir. Bunun yanı sıra Çamur Banyosu bölgesine oldukça yakın bir konumda, Ortaca ilçesine bağlı Ekincik beldesinde, Ölemez Dağı’nın eteklerinde, 2000 yıl önce kullanılmaya başlanmış Sultaniye Kaplıcası bulunmaktadır. Sultaniye Kaplıcası, şifalı suları ile ülke çapında üne sahiptir. Şifalı sular kalsiyum, sülfat kalsiyum, kalsiyum klorür, kalsiyum sülfür ve radon içeriyor olması sebebiyle tercih edilmektedir. Dalyan gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken Çamur Banyosu, birçok hastalığa iyi geldiği düşünülen suyun sıcaklığı 39 derecedir. 

Dalyan'da binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerler için Dalyan gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Sülüngür Gölü

Sülüngür Gölü Sülüngür Gölü

Sülüngür Gölü, Dalyan - Köyceğiz Lagün Sistemi’nin bir parçası olarak Köyceğiz Gölü’nü Akdeniz’e bağlayan göllerden bir tanesidir. Dalyan gezilecek yerler arasında öne çıkan göl, ayrıca Sülüklü Göl ismiyle de bilinmektedir. 1,5 kilometre genişliğe, 2 kilometre uzunluğa ve 10 metre derinliğe sahip bir göldür. Mavi ile yeşilin muhteşem uyumunu gözler önüne seren göl, sazlıklar ve yeşil ağaçlar ile çevrilidir. 

Sülüngür Gölü, en çok fotoğrafçılar ve doğa severler tarafından ziyaret edilmektedir. Özellikle gün batımı zamanı fotoğrafçıların en sık tercih ettiği bir zamandır. Dalaman Çayı yakınlarında yer alan göl çevresinde vakit geçirebileceğiniz restoran ve kafeler de bulunmaktadır. Bölgede görülmesi gereken bir doğal güzellik olarak karşınıza çıkan gölde levrek ve çipura yetiştiriliyor olsa da, balık kooperatifi tarafından kullanıldığı için ziyaretçilerinin balık tutmasına izin verilmemektedir. 

Muğla'daki birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak Muğla gezi rehberi sayfamızı okumayı unutmayın.


Radar Tepesi

Radar Tepesi Radar Tepesi

Muhteşem manzarası ile dikkat çeken Radar Tepesi, Dalyan beldesinin kuşbaşı izlemenize olanak tanıyan bir yer olarak öne çıkmaktadır. Tepe üzerinden Dalyan Beldesi, Köyceğiz Gölü, İztuzu Plajı ve daha fazla noktayı görmeniz mümkündür. 

Radar Tepesi’ne giden toplu taşıma araçları bulunmamaktadır. Özel araç ile ulaşım mümkündür fakat yollar kötü olduğundan dolayı pek tavsiye edilmemektedir. Bütün bunlardan dolayı ulaşım için en ideal seçenek jeep safari turlarıdır. Bu turlar ile hem farklı yerleri keşfedebilir hem de Radar Tepesi üzerinde manzarayı seyredebilirsiniz. Dalyan'da görülmesi gereken yerlerden olan Radar Tepesi, beldeyi kuş bakışı görebileceğiniz, mükemmel bir manzaraya tanıklık etmektedir.

Dalyan'da özellikle mütevazi konaklama talebi olanlar için uygun fiyat seçeneğinde listelenmiş olan Dalyan pansiyon kategorimize göz atabilirsiniz.


Dalyan Günübirlik Gezilecek Yerler

Dalyan, gezilecek yerler bakımından hem doğal güzellikleri hem de tarihi yerleri ile yaz tatillerini renklendiren önemli bir rotadır. Tekne turları ile çevresindeki koyları ve plajlarını keşfedebileceğiniz birçok yer, Dalyan tatiliniz boyunca keyifli bir tatil deneyimi yaşamanız için yeterli olacaktır. Bünyesinde yer alan turistik yerleri ile keyifli bir tatilin kapılarını aralamaktadır. Bunun yanı sıra diğer bir başka gezilecek yerler, Dalyan ile sınırlı kalmamaktadır. Dalyan çevresindeki beldeler de turizm açısından önemli olduğu için birçok gezilecek yeri bünyesinde barındırmaktadır. 


Ekincik Koyu

Ekincik Koyu Ekincik Koyu

Ekincik Koyu, Dalyan beldesine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktadır. Dalyan beldesinden binebileceğiniz tekne turu ile ulaşılabilen Ekincik Koyu, eşsiz doğal güzelliklere sahip olmasının yanı sıra, keyifli bir şekilde denize girebileceğiniz destinasyonlar arasındadır. Koy çevresinde sıralanan restoranlarda, bölge mutfağının önemli bir yiyeceklerinden olan mevsim salatalarının da tadına bakabilirsiniz.


Köyceğiz Gölü

Köyceğiz Gölü Köyceğiz Gölü

Alüvyal set gölü olan Köyceğiz Gölü, Dalyan merkeze 48 kilometre uzaklıktadır. Balık avcılığı açısından önemli bir özelliğe sahip olan göl, kendisini çevreleyen doğal güzellikleriyle de ilgi uyandırmaktadır. Göl içerisinde yer alan irili ufaklı 4 adet ada bulunmaktadır. Bu adaları tekne turu aktivitelerine katılarak ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca gölün kıyısında bulunan, diğer bir alternatif olarak değerlendirebileceğiniz Köyceğiz Sığla Ormanları'nı da gezi rehberinize ekleyebilirsiniz.


Sarıgerme Plajı

Sarıgerme Plajı Sarıgerme Plajı

Ortaca’nın popüler plajlarından olan Sarıgerme Plajı, Dalyan merkeze 23 kilometre uzaklıktadır. Son derece berrak ve temiz denize sahip olan plajın uzunluğu 12 kilometredir. İncecik kumlarla kaplı bir yer olmasının yanı sıra sığ denizi kolay bir şekilde yüzmeye olanak tanımaktadır. 


Toparlar Şelalesi

Toparlar Şelalesi Toparlar Şelalesi

Sürekli olarak kurumadan akmaya devam eden Toparlar Şelalesi, Dalyan merkeze 27 kilometre uzaklıktadır. Şelale çevresinde kamp, piknik ve doğa yürüyüşü alanları bulunmaktadır. Ayrıca şelalenin aktığı bölümde oluşan göl içerisinde yüzülebilmektedir. 

Dalyan'da kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz uygun fiyattaki butik oteller için Dalyan butik oteller sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Yuvarlak Çay

Yuvarlak Çay Yuvarlak Çay

Dalyan beldesine 22 kilometre uzaklıkta, Köyceğiz'e bağlı bir yer olan Pınarköy'de bulunan Yuvarlak Çay, doğal güzellikleri ve huzurlu atmosferi ile öne çıkmaktadır. Çevresinde sıralanan restoranlarında kahvaltı, öğle yemeği keyfi yapabileceğiniz Yuvarlak Çay, aynı zamanda doğa yürüyüşleri, piknik ve kamp gibi aktiviteler için de uygun bir bölgedir.