Balıkesir'den Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Balıkesir’e gidildiğinde hediyelik eşya alma konusunda hiç sıkıntı çekilmez. Yöreye özgü birçok hediyelik eşya bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi şehrin simgesi haline gelen kolonya, birçok ilçesinde üretiminde uzmanlaşılmış olan zeytin, zeytin ürünleri ve zeytinyağı gibi birçok farklı hediyelik alma imkânı bulunmaktadır.

Balıkesir'de hayalinizdeki tatili doyasıya yaşamak için Balıkesir otelleri sayfasını ekibimiz sizin için hazırladı.


Höşmerim

Höşmerim Höşmerim

Balıkesir’in harika lezzetlerinden biri olan Höşmerim Tatlısı, Balıkesir’e gelen ziyaretçiler tarafından hediye olarak sıklıkla satın alınmaktadır. Küçük paketler halinde Balıkesir’deki birçok marketten alınabilecek olan Höşmerim, farklı lezzetler tatmayı seven sevdiklerinize ufak bir hediye olarak alınabilecek bir hediyeliktir. 


Gönen İğne Oyası

Gönen İğne Oyası Gönen İğne Oyası

Balıkesir’in kaplıcalarıyla ün almış olan Gönen ilçesi aynı zamanda iğne oyası ile de oldukça popüler bir ilçedir. Kelimenin tam anlamıyla el emeği göz nuru olan iğne oyaları Gönenli kadınların ev ekonomisine büyük katkılar sunmaktadır. Sabır ve büyük bir özveri gerektiren iğne oyalarının bazılar aylar sürmektedir.

İğne oyası ile yapılan başörtüsü, havlu kenarı, tepsi örtüsü, oda takımı ve masa örtüsü gibi birçok farklı ürünü Gönen’de birçok satış yerinde bulabilmek ve hediye olarak satın almak mümkündür.

İğne oyası, Gönen ilçesinde hala popülerliğini korumakta olup Salı günleri ilçede oya pazarı kurulmaktadır. Gönen ziyaretiniz Salı gününe denk gelirse hayretler içinde kalacağınız birbirinden gösterişli binlerce ürünü görebilme ve hediyelik olarak satına alabilme şansına sahip olabilirsiniz.

Balıkesir'de yaz tatillerinde deniz, güneş ve konfordan vazgeçemeyenler için Balıkesir'de gezilecek yerler yazısına mutlaka göz atmanız gerek.


Balıkesir Kolonyası

Balıkesir Kolonyası Balıkesir Kolonyası

Balıkesir’e giden herkesin kesinlikle ilgisini çeken bir durum söz konusudur; şehir mis gibi kolonya kokmaktadır. Balıkesir merkezde kolonyacılar çarşısı bile bulunmaktadır. Balıkesir kolonyası ile Türkiye genelinde ün salmış bir şehirdir. Hal böyle olunca Balıkesir’i ziyaret edenlerin hediyelik olarak tercih ettiği ürünlerin başında kolonya gelmektedir.

Yaklaşık 60 yıldır kolonyacılık sektörü devam eden Balıkesir’de kolonyanın onlarca çeşidi yapılmaktadır. Balıkesir’de akasya, çam çiçeği, hazan, ıhlamur, incir, şehr-i Banu, safran, yeşil çay, mandalina, limon, lavanta, yasemin, beyaz zambak, zeytin, tütün, menekşe, iğde çiçeği, mimoza, Japon kirazı çiçeği, safir, çikolata, akasya, ceviz çiçeği, leylak ve kekik kolonyası gibi yaklaşık 150 çeşit kolonya üretilmektedir.

Balıkesir merkezde bulunan kolonyacılar çarşısındaki dükkânlara uğrayıp aklınıza gelebilecek bütün kolonya çeşitlerini görünce şaşkınlığınızı gizleyemeyebilirsiniz. İster buradan isterseniz merkezdeki diğer satış noktalarından Balıkesir ile özdeşleşmiş, mis gibi kokan kolonyalardan hediyelik olarak kesinlikle satın almalısınız.

Balıkesir'de tekne turu, antik kent gezileri, gece hayatı ve yol gezilerinden daha fazlası için Balıkesir gezi rehberi sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Yağcıbedir Halıları

yağcıbedir Halıları Yağcıbedir Halıları

Yağcıbedir Halıları, Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde birkaç farklı köyde yaşayan Yağcıbedir Yörükleri tarafından yüzyıllarca dokunmaktadır. Günümüzde hala ilçe merkezinde ve birçok köyünde halı dokuma işi yapılmaktadır. Yörük kültürüne has simgeler ve yaşamın içinden gelen motiflerle süslenen halılar yörenin en önemli geçim kaynaklarındandır.

Yağcıbedir halılarında ince yün iplikler kullanılmaktadır. Renk olarak lacivert, kırmızı, kahverengi, siyah ve beyaz renklerin kullanıldığı halılarda, renkli iplikleri elde etmek için kök boya olarak bilinen ve doğal bitki köklerinden yapılan boyalar kullanılmaktadır.

Yağcıbedir halıları, hediye olarak alınması biraz külfetli olsa da, sevdikleriniz veya çok önem verdiğiniz kişiler için tercih edilebilecek paha biçilemez hediyeliklerdir.

Yağcıbedir halılarını, Sındırgı ilçe merkezinde, Karakaya, Eğridere, Alakır, Çakıllı, Eşmedere ve Gölcük mahallelerinde satın alabilmek mümkündür.


Zeytin ve Zeytinyağı 

Balıkesir Zeytini Balıkesir Zeytini

Balıkesir bölgesi Türkiye’de zeytin üretimi açısından çok önemli bir yere sahiptir. Balıkesir’in birçok ilçesinde kalite açısından üst düzey zeytinler yetişmekte, bu zeytinler sofralık ve zeytinyağı yapımında kullanılmaktadır.

Zeytinciliğin en çok yapıldığı ilçeler arasında Ayvalık, Gömeç, Burhaniye, Edremit, Havran gibi ilçeler gelmektedir. Ayvalık’ta 2012 yılında faaliyete giren Ayvalık Ticaret Tarihi Galerisi ve Zeytinyağı Tadım Laboratuvarı zeytinciliğin ne kadar profesyonel yapıldığını ve geliştirilmek için uğraşıldığını gözler önüne sermektedir.

Balıkesir merkez de dâhil olmak üzere tatilinizden dönerken özellikle Ayvalık ve Edremit ilçelerinde bulunan zeytin satış noktalarından eşe dosta yörenin aroması yüksek lezzetli zeytinlerinden mutlaka hediye olarak almalısınız.

Ayrıca Edremit yöresinde yapılan ızgara zeytin ve zeytinyağının birçok doğal çeşidini hediye olarak satın almak da mümkündür.

Balıkesir'de denize bir kaç dakika yürüme mesafesinde olup sizi cezbedecek oteller için Balıkesir denize sıfır oteller sayfamızı incelemeyi unutmayın.


Zeytin Şekeri

Zeytin Şekeri Zeytin Şekeri

Birçoğumuz zeytinin yeşil ve siyah zeytinden ibaret sanmakta ve kahvaltılarımızda tüketmekteyiz. Ancak Edremit bölgesinde zeytine tamamen farklı bir boyut kazandırılmış ve “Zeytin Şekeri” de denilen zeytin reçeli üretilmiştir. 

Edremit merkez ve Akçay Mahallesi’nde birçok satış yerinde bulunabilecek olan zeytin reçeli, hediyelik olarak kesinlikle alınması gereken ürünlerdendir. Edremit’te, zeytin şekerinden başka zeytinyağı sabunu, zeytin lokumu ve zeytin kolonyası gibi zeytinden üretilen birçok ürün bulunmakta olup bu ürünler de bölgeye gelen tatilcilerin hediyelik olarak tercih ettiği ürünler arasında bulunmaktadır.

Bir çok özel aktiviteleri ile lüks bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz Balıkesir 5 yıldızlı oteller listemize uğramayı unutmayın.


Balıkesir Balı

Balıkesir Balı Balıkesir Balı

Balıkesir ilçesi verimli toprakları, denizi, yeşillikleri ve ormanlarıyla bal üretimi oldukça fazla olan bir ilimizdir. Öyle ki adı bal peteği anlamına gelen Gömeç ilçesi arıcılık ve bal üretimi konusunda oldukça gelişmiş bir ilçedir. Sadece Gömeçle sınırlı olmamak üzere Edremit, Burhaniye ve Havran gibi ilçeler de de arıcılık faaliyetleri profesyonelce yapılmaktadır.

Özellikle Gömeç ve Havran ilçelerinde bulunan satış noktalarından yörenin lezzetine doyum olmayan ballarından hediyelik olarak satın almak olanaklar dâhilindedir.