Balıkesir Plajları

Balıkesir yüzölçümü bakımından oldukça büyük bir il olup hem Marmara hem de Ege bölgelerinde ilçeleri bulunmaktadır. Bu anlamda hem Marmara Denizi’ne hem de Ege Denizine kıyısı bulunmakta olup deniz turizmi açısından oldukça gelişmiş bir il konumundadır. Deniz turizmi açısından Ege kıyısında bulunan Ayvalık, Gömeç, Burhaniye ve Edremit ilçelerinde birçok muhteşem plaj bulunmaktadır. Aynı zamanda Marmara kıyısında da Erdek ilçesinde plaj sayısı oldukça fazladır.

Balıkesir’de bulunan plajların birçoğu temiz denizin de simgesi olan mavi bayraklı plaj unvanına sahiptir. Ege kıyısında yer alan plajların genelinin ortak özelliği suyunun serin bir yapıya sahip olmasıdır. Ayvalık’ta yer alan plajların hemen hemen hepsi sığ bir yapıya sahiptir. Burhaniye de bulunan plajlar sığ olmasının yanı sıra incecik kumlarıyla tatilcileri cezbetmektedir. Edremit ilçesine bağlı mahalleler olan Akçay ve Altınoluk plajları ise soğuk sularının yanı sıra çakıllı yapıya sahip olmasıyla bilinmektedir. Erdek plajları ise İstanbul’a yakınlığı ve ulaşımının kolay olması sebebiyle yerli turistlerin gözdesi durumundadır. Balıkesir ilçelerinde herkesin istediği tarzda bir plaj bulmak oldukça kolaydır. Balıkesir’in bir başka avantajı ise Türkiye’nin nüfus anlamında en yoğun bölgesi olan Marmara bölgesine yakın konumudur.

Marmara ve Ege Denizi'nde kıyısı olan Balıkesir'de farklı konaklama seçeneklerini Balıkesir hotel sayfasında sunuyoruz.


Sarımsaklı Plajları

Sarımsaklı Plajları Sarımsaklı Plajları

Balıkesir’in en bilindik ilçelerinden biri olan Ayvalık’ta yer alan Sarımsaklı Plajları, Ayvalık merkeze 7-8 km uzaklıkta, Küçükköy Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Sarımsaklı Yarımadası’nın güney tarafı neredeyse tamamen plajlarla kaplıdır. Sarımsaklı plajlarının uzunluğu yaklaşık olarak 7 km ve eni 100 metre civarındadır. Sarımsaklıda birçok halk plajı ve beach bulunmakta olup hepsi aynı düzlemde ve yan yana olduğundan hepsinin ismine birden Sarımsaklı plajları demek mümkündür. 

Sarımsaklı plajları insan vücuduna yapışmayan ince bir yapıya sahip ve sarı renkli kumlarıyla bilinmektedir. Sarımsaklı bölgesinde deniz suyu serindir. Genel anlamda sığ bir yapıda olan plajlar bu anlamda çocuklu ailelerin de ilk tercihleri arasında yerini almaktadır.

Sarımsaklı plajlarında tatilcilere yönelik birçok aktivite de yapılmaktadır. Bu aktiviteler arasında jet ski, kano, parasailing, deniz bisikleti gibi etkinlikleri saymak mümkündür. Sarımsaklı plajlarının birçoğunda giriş ücreti bulunmazken şezlong ve şemsiye kiralama ücreti ise yaklaşık 30 TL civarındadır.

Ayvalık ile Balıkesir arası yaklaşık olarak 120 km olup Balıkesir otogardan günün neredeyse her saatinde dolmuş ve otobüslerle 1 buçuk saatlik bir yolculuktan sonra Ayvalık’a ulaşmak mümkündür. Sarımsaklı bölgesine ise Ayvalık merkezden kısa aralıklarla kalkan dolmuşlarla 10 dakikada ulaşılmaktadır.

Sarımsaklı Plajlarında bir çok aktivitenin ardından Balıkesir'de gezilecek yerler yazımızı ziyaret ederek keyifli vakit geçirebilirsiniz.


Badavut Plajı

Badavut Plajı Badavut Plajı

Badavut Plajı, Ayvalık’a bağlı Küçükköy Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Sarımsaklı Yarımadası’nın batı kısmında, Sarımsaklı plajlarının bitiminden sonra başlamaktadır. Badavut Plajı’nı uzunluğu 2 km eni ise 60 metre civarındadır. Denizi sığ ve temiz olan plajın suları ise bölge genelinde olduğu gibi serin bir yapıya sahiptir.

Badavut Plajı’nda tesisleşme Sarımsaklı plajlarındaki kadar bulunmamakta olduğundan genellikle sakin olan plajı aileler sıklıkla kullanmaktadır. Plajın ileri kısımlarında yazın dahi kimseciklerin bulunmadığı sakin yerler bulabilmek mümkündür. Ailelerin denize girmekle birlikte piknik yapıp hoşça vakit geçirebildiği plajın ileri kısımlarına gidilmek istenilirse yakınlarında herhangi bir işletme bulunmadığından bütün hazırlıkların önceden yapılması önem arz etmektedir.

Badavut Plajı’nın giriş kısımlarında bulunan beach clublardan 30 TL karşılığında şemsiye ve şezlong kiralamak, yeme içme ve diğer imkânlarından faydalanabilmek de seçenekler arasındadır.


Erdek’teki Diğer Plajlar

Doğanlar Plajı Doğanlar Plajı

Erdek ilçesi plaj bakımından oldukça zengin bir yapıdadır. Erdek’e bağlı Mahallelerde birçok plaj bulunmakta olup genellikle tesisleşme bakımından yetersiz bir yapıdadırlar. Mahallelerde yer alan plajların birçoğunda ücretsiz olarak denize girme imkânı bulunmaktadır.

Ocaklar Halk Plajı: Erdek merkeze 6 km uzaklıkta kuzeyde yer alan Ocaklar Mahallesi’nde bulunmaktadır. Erdek’e yakın olduğu için tercih edilen mavi bayrak ödülüne sahip olan plajın kumu ince olup uzunluğu 200 metre genişliği ise 40 metre civarındadır.

Küçükova Koyu ve Plajı: Erdek merkeze 20 km uzaklıkta yer alan İlhan Mahallesi’nde bulunmaktadır. Tesisleşmenin olmadığı koyda piknik yapıp ailecek denize girme olanağına sahip olunabilmektedir.

Büyükova Plajı: Erdek merkeze 24 km uzaklıkta Doğanlar Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Genellikle sakin olan plaja yakın konumda pansiyon tarzı konaklama yerleri de bulunmaktadır.

Doğanlar Plajı: Erdek’e yaklaşık olarak 25 km uzaklıkta Doğanlar Mahallesi’nde bulunmaktadır. Tesisleşme olmayan plajda doğallığın ve denizin tadını çıkarabilmek mümkündür. Doğanlar Mahallesi’nde apar tarzında konaklama imkânları mevcuttur.

Turanköy Plajı: Erdek’in tam tersi istikamette, Kapıdağ Yarımadası’nın kuzey tarafında bulunmaktadır. Orman yolundan gidilirse Erdek ‘e 16 km uzaklıkta yer almaktadır. Plaj diğer mahallelerde bulunan plajlara göre bir hayli uzundur. Plaja Erdek merkezden kalkan dolmuşlarla ulaşabilmek de mümkündür.

Ormanlı Manastır Plajı: Erdek’e 20 km uzaklıkta yer alan plaj Turan Mahallesi ile Ormanlı Mahallesi arasında bulunmaktadır. Plajda beach de bulunmakta olup şezlong ve şemsiye kiralamak yiyecek ve içecek dahil bütün ihtiyaçları karşılayabilmek mümkündür.

Dünyaca ünlü sahillere, plajlara ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Balıkesir'i daha fazla keşfetmek için Balıkesir gezi rehberi sayfamızı göz gezdirebilirsiniz.


Ören Halk Plajı

Ören Halk Plajı Ören Halk Plajı

Balıkesir’in en popüler plajlarından birisi de şüphesiz Burhaniye ilçesinde, Ören Mahallesi’nde bulunan Ören Halk Plajı’dır. Burhaniye’de birden çok plaj bulunmakta olup en çok tercih edilen plaj Ören Halk Plajı’dır. Plajın uzunluğu 600 metreden fazla ve genişliği ise 30 metre kadardır.

Ören Halk Plajı, 2007 yılından beri 12 yıldır aralıksız olarak mavi bayrak ödülüne sahip bir plajdır. Plaj tertemiz ve sığ denizi, serin suyu ve incecik kumu ile Burhaniye’nin deniz turizmine çok büyük katkılar sunmaktadır.

Ören Halk Plajında birçok beach club bulunmaktadır. İstenilirse beachlerden şemsiye ve şezlong kiralamak mümkünken istenilirse de hiçbir ücret ödemeksizin havlunuz ve şemsiyenizle kendinize bir yer bulup denizin keyfine varabilmek mümkündür.

Burhaniye bölgesinin turist profilini çoğunlukla yerli tatilciler oluşturmaktadır. Ören Hal Plajı, sığ olmasından dolayı çocuklu aileler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Beach clublardan ortalama 30 TL ücretle bir şemsiye ve iki şezlong kiralayarak işletmelerin olanaklarından yararlanmak mümkünken yiyecek ve içeceklerinizi plajın hemen yanı başında bulunan marketlerden karşılayıp piknik tadında yemeğinizi yiyebilmek ve aynı zamanda belediyenin hizmeti olan duşlar ve soyunma kabinlerinden ücretsiz olarak yararlanmak da mümkündür.


Altınkum Plajı

Altınkum Plajı Altınkum Plajı

Altınkum Plajı, Balıkesir’in en gözde ilçelerinden biri olan Edremit’e yaklaşık olarak 9-10 km uzaklıkta bulunmakta olup bir mahalle konumunda olan Akçay Mahallesi’nde yer almaktadır. Plaj kum çakıl karışık bir yapıya sahiptir. Bölge genelinde olduğu gibi suyu serin ve denizi sığdır. Sığ olması hasebiyle çocuklu ailelerin tercih ettiği bir plajdır.

Plaj yerleşim alanı içerisinde yer aldığından hem ulaşım anlamında hiçbir sorun olmamakta hem de yiyecek ve içecek dâhil bütün ihtiyaçları karşılayabilecek birçok işletmeye yakın bir konumdadır. 

Plajda belediye tarafından konulan şemsiye ve şezlonglar ücretsiz olup yakında bulunan işletmelerden de istenilirse 10 TL karşılığında kiralayabilmek mümkündür.

Giriş ücreti alınmayan Altınkum Plajı’nda yeterli sayılacak düzeyde duş ve soyunma kabini bulunmakta olup ücretsiz olarak yararlanabilmek mümkündür.

Balıkesir'de hayalinizdeki tatili doyasıya yaşamak için Balıkesir tatil otelleri sayfasını ekibimiz sizin için hazırladık.


Pateriça Koyu

Pateriça Koyu Pateriça Koyu

Ayvalık’a bağlı Cunda (Alibey) Adası’nda birçok bakir koy ve plaj bulunmaktadır. Bunlardan en bilindik olanı ise Pateriça Yarımadası’nın başlangıç kısmında yer alan Pateriça Koyu’dur. Koyda birkaç tane beach bulunmaktadır. Ancak Pateriça’yı tercih eden kişiler genellikle beachlerden öte kimselerin olmadığı temiz sakin bir yer bulup denize girmeyi tercih etmektedirler.

Pateriça Koyu, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırlarına dâhil olan bölgededir. Bu anlamda yolları toprak yol olup ulaşım zorluğu nedeniyle de bölgenin bakir kalmasının sağlandığı söylenebilir. Denizi çok temiz, sığ ve büyük bölümü kum olan plajlar, ailecek eğlenceli vakit geçirmek için ideal bir ortam sunmaktadır.


Öğretmenler Mahallesi Halk Plajı

Öğretmenler Mahallesi Halk Plajı Öğretmenler Mahallesi Halk Plajı

Burhaniye’nin en güzel plajlarından biri olan Öğretmenler Mahallesi Halk Plajı, Ören Halk Plajı’na yakın bir konumda bulunmaktadır. Yaklaşık 8 senedir mavi bayrak ödülüne sahip olan bu plaj 500 metre uzunluğa ve 20 metre civarında bir genişliğe sahiptir.

Öğretmenler Mahallesi Halk Plajı, tertemiz, sığ ve serin denizi ve de ince kumları ile tatilcilerin Burhaniye’deki gözde plajlarından biri olmayı başarmıştır. 


Akçay Pat Kamp Plajı

Akçay Pat Kamp Plajı Akçay Pat Kamp Plajı

Edremit’in Akçay Mahallesi’nde bulunan Akçay Pat Kamp Plajı, hizmet kalitesi ve temizlik konusunda gösterdiği titizlik sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilen bir işletme konumundadır. Plajın denize girilen bölgesi çakıllı bir yapıya sahip olsa da ileri bölümler kumlu bir yapıya sahiptir. Buna çözüm olarak iskelesi bulunan plajda istenilirse iskeleden ilerleyerek direkt kumlu bölümlere ulaşabilmek mümkündür.

Plajın kafe bölümünde birçok yiyecek ve içecek makul sayılabilecek fiyatlara müşterilere sunulmaktadır. Plajda şezlong kiralama ücreti 10 TL olarak uygulanmaktadır.


Karaağaç Sahili ve Plajı

Karaağaç Sahili ve Plajı Karaağaç Sahili ve Plajı

Balıkesir’in Gömeç ilçesi deniz turizmi açısından oldukça gelişmiş bir konumda olan Ayvalık ve Burhaniye ilçeleri arasında bulunmakta ise de bu anlamda çok gelişmiş bir konumda olduğu söylenemez. Gömeç ilçesinde çok güzel koylar ve plajlar bulunmaktadır. Ancak bu yerler yazlık siteleri içerisinde yer aldığından halkın yararlanması birtakım şartlar altında gerçekleşebilmektedir.

Karaağaç Plajı ise ilçenin halka açık en önemli plajı konumundadır. Belediye tarafından yapılan soyunma kabinleri, duşlar ve şemsiyeler ücretsiz olarak halkın kullanımına sunulurken isterseniz kendi havlunuzu ve şemsiyenizi getirip denizin tadını çıkarabilmek mümkündür. Kum çakıl karışık bir yapıda olan plaj sığ ve serin bir denize sahiptir.

Balıkesir'de gezilecek pek çok noktaya yakın kaliteli hizmet sunan her şey dahil konaklama seçeneklerini Balıkesir tatil köyleri herşey dahil sayfasında bulabilirsiniz.


Çuğra Halk Plajı

Çuğra Halk Plajı Çuğra Halk Plajı

Balıkesir’e bağlı Erdek ilçesi Marmara Denizi’nde bulunan Kapıdağ Yarımadası’nda yer almakta olup turizm açısından gelişmiş bir ilçedir. İlçe merkezinde yer alan Çuğra Plajı ise ilçedeki en popüler plajlardan biridir. Erdek’in kuzey kesiminde yer alan plaj son birkaç yıldır gerekli kriterleri sağlayarak mavi bayraklı plaj konumuna yükselmiştir.

Çuğra Plajı’nın uzunluğu yaklaşık olarak 4000 metre ve genişliği ise 10 metre civarındadır. Plaj ince kumları temiz ve sığ denizi sayesinde tatilcilerin ve de yöre halkının en çok tercih ettiği plaj olarak bilinmektedir. Kent merkezinde bulunan plajın çevresinde palmiyelerle çevrili yürüyüş alanları, kafeler, restoranlar, çay bahçeleri, kır kahveleri ve yörenin lezzetli balıklarının tadılabileceği birbirinden güzel işletmeler bulunmaktadır.

Çuğra mevkii Erdek merkezde en çok otelin yer aldığı bölge olarak da bilinmekte olup tatilciler için konakladıkları yere çok yakın bir konumda olan Çuğra Plajı bu anlamda büyük önem arz etmektedir.

Halk plajı konumunda olan plajda beachler bulunmakla birlikte isterseniz bu işletmelerden şezlong ve şemsiye kiralanabilirken isterseniz hiçbir ücret ödemeksizin plajın uygun bir bölümüne havlunuzu ve şemsiyenizi koyup denizin tadını çıkarmak da mümkündür.