Balıkesir Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Balıkesir hem Ege Denizi’ne hem de Marmara Denizi’ne kıyısı bulunan Marmara Bölgesi’nde yer alan zengin coğrafyaya sahip illerimizden biridir. Doğusunda Bursa, güneyinde Manisa, Batısında Çanakkkale ve Kuzeyinde Marmara Denizi yer almasıyla da geçiş güzergahı olarak önemli bir konumdadır.  İller arası da ilçeler arası da kolaylıkla ulaşım sağlanabilen Balıkesir’de Havalimanı olarak Balıkesir Koca Seyit Havalimanı kullanılmaktadır.

Balıkesir'de gezilecek yerlere yakın, açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için Balıkesir otel sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Balıkesir Şehir içi Ulaşım

Balıkesir merkezde şehir içi ulaşım büyük ölçüde belediye otobüsleriyle sağlanmaktadır. Merkez Karesi ve Altıeylül ilçelerinde 85 farklı otobüs hattı bulunmakta olup kısa aralıklarla Balıkesir’in bütün mahalle, cadde ve sokaklarına ulaşım sağlanmaktadır. İl genelinde ise hat sayısı 455’tir. Ulaşımda “Balkart” adı verilen manyetik çipli kartlar kullanılmakta olup bayilerden 1 TL karşılığında kolayca satın alınabilmekte ve içerisine istenilen miktarda para yüklenebilmektedir. Balkart hem belediye otobüslerinde hem de özel halk otobüslerinde kullanılabilmektedir.

Balkart ile seyahat etmek için ödenecek en düşük ücretler ise tam bilet 2,50 TL ve indirimli bilet ise 1,50 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca tek kullanımlık Balkartlar ise 3 TL’dir.

Balıkesir’in vazgeçilmez ulaşım araçlarından biri olan taksi dolmuşlar ise yenilenerek taksiden çok dolmuş görünümüne sahip olmuş ve bu dolmuşlarda da Balkart sistemine geçilmiştir. 

Tatilinizi bir adım yukarı taşımak için gezmeniz gereken yerleri listedik. Balıkesir'de gezilecek yerler yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


Balıkesir İlçeler Arası Ulaşım

Balıkesir ile merkez Karesi ve Altıeylül ilçeleri haricinde yer alan diğer 18 ilçe arasında her gün düzenli olarak otobüs ve minibüs seferleri bulunmaktadır. Turizm anlamında en bilindik ilçeler olan Ayvalık, Burhaniye, Edremit, Bandırma ve Erdek ilçelerine belediye otobüsleriyle ulaşım kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Bu ulaşımlarda Balkart kullanılmaktadır.


Balıkesir – Edremit – Burhaniye - Ayvalık Ulaşım

Balıkesir ile deniz turizminin en canlı olduğu Edremit, Burhaniye, Ayvalık arasında haftanın bütün günleri ve karşılıklı olmak üzere günde dört belediye otobüsü seferi bulunmaktadır. Sefer saatleri Balıkesir ve Ayvalık’tan karşılıklı olarak 07.00, 11.00, 15.00 ve 18.00 saatleridir. Edremit ve Burhaniye ilçeleri de bu hat üzerinde bulunmaktadır. Otobüs ücreti ise Edremit ve Burhaniye için tam bilet 15 TL, indirimli bilet 13 TL ve Ayvalık için tam bilet 17 TL, indirimli bilet 15 TL olarak uygulanmaktadır.

Sizi günümüz dünyasından ayırıp başka bir diyara taşıyacak yerler için Balıkesir gezi rehberi yazımıza göz gezdirmeyi unutmayın.


Edremit – Ayvalık Arası Ulaşım

Edremit ile Ayvalık arasında sabah 07.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında günde 8 tane belediye otobüsü seferi düzenlenmektedir. Bu otobüs aynı zamanda Burhaniye’den de geçmektedir. Edremit Ayvalık arası tam bilet ücreti 6 TL indirimli bilet ise 4 TL olarak uygulanmaktadır.


Balıkesir – Susurluk – Bandırma Ulaşım

Balıkesir ile Bandırma arasında hafta içi 8, hafta sonu 4 otobüs seferi düzenlenmektedir. Otobüs seferleri hafta içi sabah 06.00 ile akşam 20.00 saatleri arasında, hafta sonu ise 10.00 ile 19.00 saatleri arasında düzenlenmektedir. Balıkesir – Bandırma tam bilet ücreti 12 TL, indirimli bilet ücreti 10 TL iken güzergâhta bulunan Susurluk için ise tam bilet 8 TL ve indirimli bilet 6,75 TL olarak uygulanmaktadır.


Bandırma – Erdek Arası Ulaşım

Marmara’nın en popüler turizm merkezlerinden biri olan Erdek’e Bandırma’dan hafta içi sabah 06.15 ile akşam 22.15 saatleri arasında yaklaşık 20 dakikada bir karşılıklı belediye otobüsü seferi düzenlenmektedir. Hafta sonu ise yine aynı saatler arasında olmak üzere hafta içine göre 5-6 daha az sefer düzenlenmektedir. Bandırma – Erdek arası tam bilet ücreti 6 TL ve indirimli bilet ücreti ise 3,75 TL olarak uygulanmaktadır.

Balıkesir'de aileniz için uygun olan alkolsüz tesettür otellerini sizin için Balıkesir islami oteller sayfamızda listeledik.


Balıkesir Şehirlerarası Ulaşım

Otobüs ile Balıkesir’e Ulaşım

Türkiye’nin birçok ilinden Balıkesir Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne direkt ulaşım seçenekleri sunulmaktadır. İstanbul’dan Balıkesir’e saat başı hareket eden otobüs firmaları bulunmaktadır ve bilet fiyatları 130 TL’den başlamaktadır. İstanbul Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası fark etmeksizin fiyatlar aynıdır. Yolculuk süresi ise yaklaşık olarak 6 saat 40 dakika sürmektedir. 

Ankara’dan da Balıkesir’e birçok otobüs firması hizmet vermekte olup, ortalama 7 saat 42 dakikalık yolculuk süresine sahiptir.


Özel Araç ile Balıkesir’e Ulaşım

Özel aracıyla yolculuk yapmayı planlayanlar için Balıkesir oldukça ideal bir konum sahiptir. Ankara’ya yaklaşık olarak 537 kilometre uzaklıkta yer alan Balıkesir’e 6 saatlik bir yolculuk sonrası ulaşım sağlanabilmektedir. Yolculuğa başladıktan sonra Eskişehir ve Bursa yol güzergahının takip edilmesi gerekmektedir. 

İstanbul’dan Balıkesir’e yolculuk yapmayı planlayanların 281 kilometre yolculuk yapması gerekir ve yolculuk süresi ortalama 3 saattir. Kocaeli’nin Gebze ilçesi üzerinden Yalova’ya doğru yolculuk başlar. Sonrasında Bursa iline geçiş yapılarak tabelalar yardımıyla ulaşım sağlanır.

Balıkesir'de dinlenmek ve uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz o hayalinizdeki tatili yapmak için Balıkesir tatil otelleri listemize göz atmayı unutmayın.


Havayolu ile Balıkesir’e Ulaşım

Balıkesir iline ulaşımda en popüler seçeneklerden birisi havayoludur. Balıkesir Koca Seyit Havalimanı, Balıkesir il merkezine 87 kilometre uzaklıktadır. Türkiye’nin birçok havaalanından direkt olarak ulaşım sağlanmaktadır. Bilet fiyatları ise alınan tarihe ve mevsime göre değişkenlik gösterebilmektedir. Havalimanından ise dilerseniz servisler ile dilerseniz taksi veya özel transfer hizmetleri ile şehir içine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.