Balıkesir Yemekleri

Balıkesir’de yöreye özgü birçok lezzet bulunmaktadır. Bunlar arasında Höşmerim, Ayvalık Tostu, Balıkesir Kaymaklısı, Susurluk Ayranı gibi onlarca farklı lezzeti sayabilmek mümkündür. Bununla birlikte birden çok yörede yapılan ortak yemekler de Balıkesir bölgesinde sıklıkla yapılmakta ve yöreye özgü bir biçimde sunulmaktadır.

Balıkesir'in yöresel lezzetlerini yerinde tatmak ve güzel bir tatil geçirmek için Balıkesir otelleri fiyat sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Keşkek

Keşkek Keşkek

Keşkek, her ne kadar birçok yörede yapılan bir yemek olsa da Balıkesir bölgesinde sıklıkla yapılan ve özellikle düğünlerin vazgeçilmezi olan geleneksel bir yemektir. Türklerin Orta Asya’dan getirdiği düşünülen keşkek bu anlamda Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde birbirine yakın şekillerde pişirilmektedir. Keşkek 2011 yılında UNESCO tarafından Türkiye’nin Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne girmeyi başarmıştır.

Balıkesir’de etli kuzu kemiği, keşkeklik buğday veya yarma ile neredeyse bir gün gibi uzun bir sürede pişirilen keşkeğin üzerine tereyağında salça kavrularak servis yapılmaktadır. 

Perşembe günleri Bahar Lokantası’nda keşkek günü olup eğer ziyaretiniz bu güne denk gelirse kesinlikle bu harika tadı denemelisiniz.

Tatilinizi bir adım yukarı taşımak için gezmeniz gereken yerleri listeledik. Balıkesir'de gezilecek yerler yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


Höşmerim

Höşmerim Höşmerim

Höşmerim, Balıkesir’de yüzyıllardan beri yapılagelen peynirli bir tatlıdır. Höşmerim tatlısı Ege bölgesinin birçok ilinde yapılmakla birlikte esasen Balıkesir’in Havran ilçesi kaynaklı olduğu bilinmektedir.

Tarihinin Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde geçmesiyle birlikte Balıkesir yöresine yerleşen ilk göçebe Türkmenler zamanında buraya geldiği ve o yıllardan beri bu yörede yapıldığı bilinmektedir.

Hafif bir tatlı olan Höşmerimin içeriğinde yöresel tuzsuz peynir, irmik, şeker, un ile birlikte isteğe göre safran ve süs için badem veya fındık kullanılmaktadır.

Höşmerimi Balıkesir’de pastane, tatlıcı, dondurmacı ve höşmerim ile Balıkesir kaymaklısı satan dükkânlar da tadabilmek mümkündür. Höşmerim tatlısını Balıkesir merkezde veya ilçelerinde bulunan marketlerde rahat bir şekilde bulabilir ve hatta hediye olarak sevdiklerinize götürebilirsiniz.

Sizi günümüz dünyasından ayırıp başka bir diyara taşıyacak yerler için Balıkesir gezi rehberi yazımıza göz gezdirmeyi unutmayın.


Ayvalık Tostu

Ayvalık Tostu Ayvalık Tostu

Ayvalık ile bütünleşmiş olan Ayvalık tostu Türkiye’de neredeyse bütün bölgelerde bilinen ve yapılan pratik bir lezzettir. Ayvalık tostu zamanla orijinalinden farklı çeşitlerde yapılsa da lezzet olarak her zaman tatmin edici olmuştur.

Gerçek Ayvalık tostunun içerisinde tulum peyniri, kasap sucuk ve domates bulunmaktadır. Gel gör ki günümüzde Ayvalık tostunun onlarca farklı çeşidi yapılmaktadır. Ne olursa olsun orijinal Ayvalık tostunun tadını Ayvalık’tan başka yerde deneyimleyebilmek mümkün değildir.

Ayvalık ziyaretinde Ayvalık’ta yer alan ve tostçular çarşısı olarak bilinen çarşıda, birçok farklı tostçu bulunmakta olup ister orijinal Ayvalık tostu, ister kişiselleştirilmiş tost olsun kesinlikle denemelisiniz. Ancak orijinalini denemek kesinlikle tercih edilmesi gerek bir seçenektir.

Balıkesir'de doğal şifa ve huzurun merkezi olan termal otellerde keyifli vakitler geçirebileceğiniz otellerin listesi Balıkesir termal oteller 5 yıldızlı sayfasında yer almaktadır.


Susurluk Ayranı

Susurluk Ayranı Susurluk Ayranı

Balıkesir’in Susurluk ilçesi genellikle tarım ve profesyonel bir şekilde yaptığı hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır. Yıllardan beri bu işlerle uğraşan yöre halkının yaklaşık bir asırdır yaptığı ayranı oldukça lezzetli olup Türkiye’nin her yerinde bilinmektedir. 

Susurluk ayranının lezzetinde yılların birikimiyle birlikte kendi üretimleri olan yoğurtun da payı oldukça büyüktür. Türk mutfağının vazgeçilmez içeceği olan ayranı bol köpüklü ve yöreye has bir lezzete ulaştırmak için teknolojinin bu kadar ilerlemediği zamanlarda dakikalarca yayarak köpüğü elde edilmiştir.

Günümüz teknolojisiyle birlikte yörenin yoğurduyla yapılan ayran, motor kullanılarak ince bir boru yardımıyla yukardan tekrar yapıldığı kaba boşaltılır ve yoğurdun yağı böylelikle yüzeye çıkarak kıvamlı bir köpük oluşturur. En az ayranın lezzeti kadar köpüğünün de bol olması Susurluk ayranını diğer ayranlardan ayıran en temel özelliktir.

Birçok bağlantı noktası üzerinde yer alan Susurluk ilçesine yolunuz düştüğünde Susurluk ayranını kesinlikle tatmalısınız.


Susurluk Tostu

Susurluk Tostu Susurluk Tostu

Susurluk tostu, Susurluk ayranı ile birlikte tüketildiğinde lezzeti zirve yapan muhteşem bir yiyecektir. Ayranı kadar olmasa da Susurluk tostu da epey meşhur bir lezzettir. Özel ekmeği, yöresel lezzetli peyniri ve yöresel fevkalade sucuğuyla birlikte muhteşem bir lezzet fırtınası yaratan Susurluk tostunun üzerine sürülen salça ise bu tostun en büyük farklarından biridir

Susurluk tostunu eğer Susurluk’tan şöyle bir geçiyor iseniz ya da otobüsünüz Susurluk’ta mola verdiyse dinlenme tesisinde deneyimleyebilmek mümkündür. Ancak biraz zamanınız var ise anayoldan biraz iç tarafta yer alan ve aynı zamanda kahvehane olarak hizmet veren Düzdağ Tost’a kesinlikle uğramalı ve bu muhteşem lezzeti burada denemelisiniz. 


Papalina Balığı

Papalina Balığı Papalina Balığı

Balıkesir’in hem Ege Denizi’ne hem de Marmara Denizi’ne kilometrelerce kıyısı bulunmakta olup birçok kişinin geçim kaynağı da balıkçılık olmaktadır. Genellikle Ayvalık ilçesi civarında avlanan ve adına “Papalina” denilen lezzetli bir balık çeşidi bulunmaktadır. Papalina balığının gerçek adı ise “Çaça”dır. Hamsi gibi küçük bir balık olan papalina balığının kılçığı ince ve yumuşak bir yapıda olduğundan kılçığıyla birlikte tüketilmekte olan lezzetli bir balıktır.

Papalina Ağustos ayından itibaren avlanmaya başlanılmaktadır. Genellikle Cunda Adası’nda yer alan restoranlarda ve balıkçılarda bulunmaktadır. Ayvalık geziniz bu aylara denk gelirse kesinlikle Cunda Adası’na geçip çıtır çıtır olan bu lezzetli balığı tatmalısınız. Edremit ve Burhaniye’de de bazı restoranlarda bulabileceğiniz papalina, en lezzetli halini Ayvalık’ın Cunda Adası’nda deneyimleyebilirsiniz.

Balıkesir'de her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Balıkesir apart oteller sayfamıza uğramayı unutmayın.


Balıkesir Kaymaklısı

Balıkesir Kaymaklısı Balıkesir Kaymaklısı

Balıkesir’de tarım ve hayvancılık faaliyetleri oldukça yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Bunun sonucunda tarımsal ve hayvansal birçok ürün elde edilmektedir. Balıkesir kaymaklısı da yöreye özgü muhteşem lezzetlerden biridir.

Malzemeleri un, tereyağı, süt, yumurta, kaymak ve şekerden oluşan tatlının yapımı ise biraz ustalık gerektirmektedir. Kendi evinizde de deneyebileceğiniz bir tatlı olan Balıkesir kaymaklısını Balıkesir merkezde tadabileceğiniz birçok tatlıcı bulunmaktadır.