Akyaka'da Gezilecek Yerler

Akyaka tatil beldesi, turizm bölgelerinden birisi olan Gökova Körfezi’nin doğusunda, Ula ilçesinde yer almaktadır. Antik Çağ’dan bu yana aktif bir yerleşke olarak kullanılan Akyaka, küçük bir yer de olsa zengin tarihi olanaklar ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. Deniz turizmiyle de öne çıkan tatil beldeleri arasındadır.

Tatil beldesi sınırları içerisinde Azmak Nehri, Akbük Koyu, Sedir Adası ve Aşıklar Yolu gibi doğal güzellikler daha yoğun şekilde gözlemlenmektedir. Ayrıca tarihi yerleri de doğal güzellikler içerisinde başka bir güzel görsel sunmaktadır. Akyaka gezilecek yerler, popüler olanaklar ile sakin bir atmosferde ziyaretçilerini karşılamaktadır. 

Akyaka'da keyifli bir tatil geçirmek için Akyaka otelleri sayfasında bulunan konaklama seçeneklerine göz atabilirsiniz.


Akyaka Orman Kampı

Akyaka Orman Kampı Akyaka Orman Kampı

Akyaka Orman Kampı, Türkiye sınırlarında yer alan en popüler kamp alanlarındandır. Akyaka Orman Kampı ile Akyaka merkez arası 600 kilometredir. Doğa severler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Azmak Nehri'ne kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan orman kampı, gizli koylarıyla da oldukça dikkat çekmektedir.

Burada bungalov kampı, çadır kampı ve karavan kampı için bölümler ayrılmıştır. Ayrıca ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz restoran, elektrik, market, otopark ve spor alanlarına da sahiptir. Akyaka Orman Kampı'nda konaklama türüne göre ücretler değişmektedir. Sunduğu konaklama olanağının yanı sıra doğal güzellikleri ile gezilecek yerler arasına da eklenmesi gerekmektedir.


Sedir Adası

Sedir Adası Sedir Adası

Kleopatra Adası olarak da bilinen Sedir Adası, Akyaka'nın Gökova Körfezi'nde küçük ve güzel bir adadır. Üçlü bir ada grubunun en büyüğü olan Sedir Adası, Antik Çağ’dan kalma yapıları barındırmaktadır. Efsaneye göre, Anthony ve Kleopatra burada yüzmüş ve buradaki kumlar Kuzey Afrika'dan gemilerle getirilmiştir. Birçok tekne turu, gezi rotasına burayı eklemektedir.

Maki, çam ve zeytin ağaçları adanın bitki örtüsünün çoğunluğunu oluşturmaktadır.  Antik kalıntıları arasında ise sur duvarları, kale, agora ve tiyatro bulunmaktadır. Hem muhteşem doğası hem de tarihi kalıntıları ile Akyaka'da gezilecek yerler arasındadır. 


Azmak Nehri (Kadın Azmağı)

Azmak Nehri Azmak Nehri

Ege Denizi'nin en güney körfezi olan Gökova Körfezi'ne akan Azmak Nehri, tatil beldesi Akyaka sınırlarından geçmektedir. Nehir, turistik potansiyeli ile tanınan Akyaka'nın doğusunda yer almaktadır. Azmak Nehri'nin diğer isimleri olan Akyaka Azmağı ve Kadın Azmağı olarak da bilinmektedir. Toplam uzunluğu 1700 metre olan nehrin en derin noktası 6 metredir. 

Yaz aylarında Azmak Nehri üzerinde düzenli olarak tekne turu ve kano turu yapılmaktadır. Ayrıca nehir tatlı su kaplumbağası ve Avrasya su samuru gibi canlılara da uygun ortam sunmaktadır. Aynı zamanda çevresinde vakit geçirmek isteyenlerin tercih edebileceği restoran ve kafe gibi mekanlara da sahiptir. Azmak Nehri, Akyaka gezilecek yerler arasına eklenerek bir gün boyunca doğa ile iç içe vakit geçirmenize olanak tanımaktadır.

Muğla'da gezilecek yerlere yakın, açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için Muğla otelleri sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Akbük Koyu

Akbük Koyu Akbük Koyu

Güllük Körfezi’nin kuzey kıyılarında bulunan Akbük Koyu, 1. derece doğal sit alanı olarak koruma altına alınmıştır. Zarar görmemiş tertemiz doğası ile Akyaka gezilecek yerler arasındadır. Ulaşım için Akyaka’dan kalkan tekne turları ve özel araç seçenekleri bulunmaktadır. 

Mavinin ve yeşilin en güzel tonları ile sizleri karşılayan Akyaka Akbük Koyu üzerinde yapılaşmaya izin verilmediği için doğa ile iç içe güzel bir ortam sizleri karşılamaktadır. Küçük taşlardan oluşan sahil şeridi, sakız ağaçları ile çevrili ormanlık alanları ile oldukça temiz denize sahip saklı bir koy gibidir. Deniz, bir anda derinleşmediği için çocuklu ailelere avantaj sağlamaktadır. Koy alanında kamp yapmaya uygun popüler alanlar yer almaktadır. Ayrıca Akbük Koyu çevresinde butik otel ve pansiyon gibi seçenekler de mevcuttur.

Akbük Koyu girişi için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmemektedir.


Akyaka Plajı

Akyaka Plajı Akyaka Plajı

Akyaka Plajı, Akyaka sınırlarındaki denize girilebilecek en güzel plajlar arasında değerlendirilmektedir. Mavi bayrak ödülüne sahip plaj, halk plajı olarak hizmet vermektedir. Sığ denize sahip plajın sahil şeridi altın rengi kumlar ile kaplıdır. Ayrıca deniz suyu ideal bir sıcaklığa sahiptir. Bedensel engelliler için de uygun olanaklar sağlanarak keyifli zaman geçirebilmelerine olanak tanınmıştır. 

Doğası hiçbir şekilde zarar görmemiş Akyaka Plajı, 1. derece sit alanı içerisindedir. Gezilecek yerler arasındaki plajın en yoğun ziyaretçi aldığı dönemler ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Aynı zamanda ziyaretçilerinin yeme içme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri uygun kafe ve restoran olanakları da bulunmaktadır. Akyaka'da konaklamak isteyenler ise Akyaka Plajı'na yakın konumda yer otel seçeneklerine göz atabilirler.

Akyaka Plajı girişi ücretsizdir. Şezlong ve şemsiye kiralama ücreti kişi başı 10 TL’dir.

Akyaka'da aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Akyaka gezi rehberi sayfasını incelemeyi unutmayın.


Aşıklar Yolu

Aşıklar Yolu Aşıklar Yolu

Gökova beldesine bağlı Akçapınar köyü üzerinde yer alan Muğla ile Marmaris'in birbirine bağlayan bir konumda yer alan Aşıklar Yolu, okaliptus ağaçları ile çevrilidir. Romantik bir yürüyüşe çıkmak isteyenler tarafından mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Aşıklar Yolu günümüzde Türkiye üzerindeki en güzel ve popüler yol olarak kabul edilmektedir. Ziyaretiniz esnasında fotoğraf çekinerek anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Aşıklar Yolu, Akyaka'da gezilecek yerler arasında ilk sıralardadır.


Çınar Plajı

Çınar Plajı Çınar Plajı

Gezilecek yerler arasındaki Çınar Plajı, Akyaka'ya 3 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Serin ve tertemiz suyu ile Akyaka sınırları içerisindeki en popüler ve güzel plajlar arasında gösterilmektedir. Suyunun serin olması, Azmak Nehri'nden kaynaklanmaktadır. Azmak, Çınar Plajı üzerinden denize karışmaktadır.

Çınar Plajı'nın sahil şeridi renkli taşlardan oluşmaktadır. Ayrıca sırtını ormana dayayan plaj, deniz ile ormanın eşsiz uyumunu gözler önüne sermektedir. Plaj üzerinde WC, duş ve soyunma kabini gibi temel ihtiyaçlarını giderilebiceği alanlar bulunmakta olup, ayrıca yeme içme ihtiyacı için de uygun olan restoran ve kafeler hizmet vermektedir. Plaja yakın otel ve farklı konakla birimleri de bulunmaktadır.

Çınar Plajı'na giriş ücretsizdir. Şezlong ve şemsiye kiralamak isteyenlerin kişi başı ücret ödemesi gerekmektedir.


Akçapınar Köyü

Akçapınar Köyü Akçapınar Köyü

Akyaka'ya bağlı Akçapınar Köyü, Akyaka'da gezilecek yerler arasında mutlaka bulundurulmalıdır. Kano turu ve kitesurf yapmak isteyenlerin uğrak noktasıdır. Köye bağlı Akçapınar Plajı çevresinde uçurtma sörfü (kitesurf) eğitimi veren işletmeler bulunmaktadır. Nisan ayından Eylül ayına kadar, kitesurf için tercih edilen en ideal zamanlardır.

Bir diğer aktivite olan kano turu ise koruma altına alınan Akçapınar Azmağı üzerinde gerçekleşmektedir. Kano kiralayabileceğiniz işletmeler de oldukça fazladır. Aynı zamanda Akçapınar Tostçusu, Akyaka'ya ziyaretiniz esnasında mutlaka uğramanız gereken bir yer olarak ön plana çıkmaktadır.

Akyaka dışında il genelinde yapılmakta olan tüm etkinliklere ulaşmak için Muğla gezi rehberi sayfasına göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.


Idyma Antik Kenti

Idyma Antik Kenti Idyma Antik Kenti

Akyaka'nın en önemli tarihi kentlerinden birisi de Idyma Antik Kenti’dir. Akyaka ve Gökova arasında bir konuma sahiptir. Yapılan araştırmalar sonrasında 2500 yıllık geçmişe sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır. Tarihi keşfe çıkmak isteyenlerin Akyaka gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunmaktadır.

Akyaka'nın Gökova köyü üzerinde bulunan kısmı M.Ö. 4. ve 3. yüzyıla dayanan akropolis kalıntılarına ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanı sıra antik kent sınırlarında birçok kaya mezarına ulaşılmıştır. Antik kentin M.Ö. 5. yüzyılda Attika-Delos Deniz Birliği’ne üye olduğu ve Paktyes ailesi tarafından yönetildiği başka bir araştırma sonrası ortaya çıkarılmıştır. 

Idyma Antik Kenti’ne giriş ücretsizdir. 

Akyaka'da gezilecek yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama seçenekleri için Akyaka apart oteller sayfasından birini tercih edebilirsiniz.


Akyaka Günübirlik Gezilecek Yerler

Muğla iline bağlı Ula ilçesinin gözde bir tatil güzergahlarından olan Akyaka Mahallesi, küçük bir alan üzerinde popüler seçenekler ile konuklarını karşılamaktadır. Gezilecek yerler, Akyaka ile sınırlı kalmamaktadır. Çevresinde keşfe çıkabileceğiniz birbirinden güzel gezilecek yerler bulunmaktadır. 


Marmaris Kalesi

Marmaris Kalesi Marmaris Kalesi

Marmaris ilçesinde yer alan Marmaris Kalesi ile Akyaka merkez arası mesafe 32 kilometredir. İlk olarak M.Ö. 3000’li yıllarda inşa edilmiştir. Sonrasında yıkılan kalenin ardından Rodos seferi esnasında Osmanlı Padişahı 1. Süleyman burada yeni kale inşa ettirmiştir. 


Marmaris Milli Parkı

Marmaris Milli Parkı Marmaris Milli Parkı

Marmaris ilçesinde bulunan Marmaris Milli Parkı ile Akyaka merkez arası mesafe 38 kilometredir. 1996 yılında milli park ilan edilmiştir. Günümüzde doğası ile gezilecek yerler arasına eklenerek ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmaktadır. Kamp için de oldukça uygun bir yer olarak kabul edilmektedir.

Akyaka'da kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz uygun fiyattaki butik oteller için Akyaka butik oteller sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Sakartepe Seyir Terası

Sakartepe Seyir Terası Sakartepe Seyir Terası

Ula ilçesine bağlı Kızılağaç Mahallesi’nde yer alan Sakartepe Seyir Terası, Akyaka'nın merkezine 12 kilometre uzaklıktadır. Burada Gökova’nın eşsiz manzarası gözler önüne serilmektedir. Günübirlik gezilecek yerler arasında oldukça popüler bir yer olarak öne çıkar.