Trabzon Doğal Güzellikleri

Trabzon ülkemizin toplam nüfusu ile yirmi dördüncü en kalabalık ili konumundayken, Karadeniz’in en kalabalık ikinci şehridir. Zigana Dağları ile Karadeniz arasında bulunan ilin 18 adet ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçelerden 9’u sahil şeridi boyunca uzanırken, 9 tanesi dağların arasında yer almaktadır.

Trabzon’un batısında Giresun, doğusunda Rize yer almaktadır. Merkezde ve etrafında çok sayıda doğal alan bulunmaktadır. Öne çıkanlar Uzungöl, Çal Mağarası ve şehrin yaylalarıdır. 

Trabzon'da gezilecek yerler yakın göz alıcı dizaynları ile sizi cezbedecek oteller için Trabzon oteller sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Uzungöl

Uzungöl Uzungöl

Trabzon’a yıl boyunca gelen turistlerin ilk uğrak noktalarından birisi Uzun Göl olmuştur. 1625 hektar alan ile çevrili olan bölgedeki doğal oluşum ve ziyaretçilerine eşsiz bir güzellik sunmaktadır. 

Bir heyelan sonucu oluşan göl alanı günümüzde etrafında yapılan düzenlemeler ile doğası bozulmadan konaklamaya, bölgedeki lezzetleri denemeye ve doğa ile iç içe zaman geçirmenize imkan tanımaktadır.

Çaykara sınırlarında yer alan bölgeye Trabzon’dan bir saatlik araç yolculuğu ile ulaşılabilmek mümkündür. Göl etrafında doğa yürüyüşü yapabilir, kuş gözlem aktivitelerine katılabilir ve yüksek noktalardaki yaylalara çıkarak bölgeyi kuş bakışı izleyebilirsiniz. 


Çal Mağarası

Çal Mağarası Çal Mağarası

Trabzon’un ilçelerinden Düzköy sınırlarında yer alan mağaranın toplam uzunluğu 8 kilometre olup, dünyanın en derin mağaralarından birisi olarak dikkat çekmektedir. Merkeze 45 kilometre olan mağaraya araç ile bir saat içerisinde ulaşım sağlanmaktadır. 

Günümüzde 1 kilometrelik kısım ziyarete açılmıştır. İlk 500 metresi için yapılan yürüyüş yolu konfor sağlamaktadır. Mağara içerisinde dikitler, sarkıtlar, şelale ve göl bulunmaktadır. Mağara etrafında insanların oturup rahatlayabilecekleri ve lezzetli yemek yiyebilecekleri restoranlar yer almaktadır. 

Çal Mağarası ziyaretiniz için kişi başı 7,5 TL giriş ücreti ödemeniz gerekmektedir. 

Trabzon'da bünyesinde barındırdığı eşsiz güzelliklere şahit olmak için Trabzon'da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Sera Gölü

Sera Gölü Sera Gölü

Trabzon merkeze 12 kilometre uzaklıkta yer alan Sera Gölü bölgenin en çok ziyaretçi çeken göllerinden birisidir. Akçaabat sınırlarında yer alan göl 1950’li yıllarda yaşanan bir toprak kayması ile insanların gözleri önünde oluşmuştur. 

Genişliği ortalama 150 metre olan gölün uzunluğu 1200 metreyi bulmaktadır. Gölalanı içerisinde en derin yer 20 metredir. Yağış alan aylarda bu değerler değişebilmektedir. 

Alınan karar ile 2010 yılında tabiat parkı olarak ilan edilen alanda çok sayıda tesis hayata geçirilmiştir. Gölü ziyaret ederek üzerinde deniz bisikletine binebilir, piknik yapabilir ve doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. 


Boztepe

Boztepe Manzarası Boztepe Manzarası

Trabzon merkezini ve Karadeniz’i yüksek bir noktaya çıkarak seyretmek istiyorsanız tamamen doğal bir oluşum olan Boztepe’yi ziyaret edebilirsiniz. Denizden yüksekliği yaklaşık 250 metre olan alana dolmuşlar ile 5 dakika da ulaşabilirsiniz.

Bölge ağaçlar içerisine yer alan Trabzon’un tamamını ve harika denizini izleme şansını sunmaktadır. Burada yer alan çay bahçeleri içerisinde çayınızı yudumlarken aynı zamanda bölgeye has lezzetleri de denemeniz mümkündür. Özellikle gün batımında buradan manzarayı seyretmek harika bir keyif sunmaktadır. 

Trabzon'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerler için Trabzon gezi rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz.


Sultan Murat Yaylası

Sultan Murat Yaylası Sultan Murat Yaylası

Sultan Murat Yaylası hem doğal hem de bölgedeki konumuyla tarihi öneme sahip noktalardan birisidir. İran seferinden dönem Sultan Murat dönüş sırasında ordusu ile burada konaklamıştır. Çaykara sınırları içerisinde bulunan yayla merkeze 100 kilometre uzaklıktadır. 2 saatlik bir araç yolculuğu ile yaylaya ulaşım sağlanmaktadır.  

Yayla üzerinde her yıl 20 Ağustos’ta şenlikler yapılmaktadır. Ayrıca 23 Haziran tarihinde Şehirleri Anma Günü burada düzenlenmektedir. Doğa ile beraber harika ve eşsiz bir tatil yapmak istiyorsanız tercih edilecek noktalardan birisidir. 


Hıdırnebi Yaylası 

Hıdırnebi Yaylası Hıdırnebi Yaylası

Trabzon’a bağlı Akçaabat yaylalarından birisidir. Merkeze yakın olan yayla içerisinde konaklama noktası bulunmaktadır. Araç ile bir saatte ulaşılabilen yayla içerisinde eğlenceli vakit geçirmek mümkündür.

Her yıl 20 Temmuz tarihide şenlikler düzenlenmektedir. Kış aylarında yoğun kar yağışı nedeniyle bölgeye ulaşmak çok da mümkün olmamaktadır. 1600 metre yüksekliğe sahip yayla içerisinde 1998 yılında doğa turizmini canlandırmak için evler ve konaklama noktaları inşa edilmiştir. 

Hıdırnebi Yaylası’nda açık bir hava olması halinde Akçaabat’ı ve yakınındaki köyleri rahatça seyretme şansınız vardır.

Trabzon'da uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden tatil köyleri için Trabzon tatil köyleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Aygır Gölü – Haldizen Dağları

Aygır Gölü Aygır Gölü

Eşsiz bir güzellik ile iç içe zaman geçirmek için bölgede görülmesi gereken yerlerden birisidir. Haldizen Dağları içerisinde bulunan Aygır Gölü, doğal bir buzul gölüdür. 2740 metre yükseklikte yer alan göl bölgenin en yüksek alanlarından birisidir. 

Yıl boyunca ziyarete açık olanda en uygun olan mevsimler Haziran ile Ekim ayları arasında kalan yaz dönemidir. Alanda doğa yürüyüşüne çıkabilir, kamp kurabilir, soğuk suda yüzebilirsiniz. 


Sis Dağı Yaylası

Sis Dağı Yaylası Sis Dağı Yaylası

Sis Dağı Yaylası, Giresun ve Trabzon sınırında yer almaktadır. Denizden yüksekliği 1850 metre olan yayla alanı yıl boyunca sislerle kaplı olmasından dolayı bu ismi almıştır.

Temmuz ayı içerisinde bölgede Sis Dağı Şenlikleri yapılmaktadır. Üçüncü cumartesi günü yapılan şenlikler renkli anlara ev sahipliği yapmaktadır. Trabzon’dan Şalpazarı’na geldikten sonra dolmuşlar ile yaylaya ulaşmak mümkündür. 


Şolma Yaylası 

Şolma Yaylası Şolma Yaylası

Trabzon merkeze 52 kilometre, Maçka’ya 22 kilometre uzaklıkta yer alan yaylaya araç ile çıkılabilmektedir. Yaylada bulunan konaklama tesisi ise misafirler için bu doğa deneyimini daha uzun süre yaşama olanağı sunmaktadır. 

Bölge modern hayattan uzaklaşmadan vakit geçirmek isteyenlere su, telefon, elektrik hizmetleri sunmaktadır. Özel aracın yanı sıra Maçka’ya ulaştıktan sonra dolmuş hizmetini kullanarak yaylaya ulaşım sağlanmaktadır.  

Kış aylarında ulaşımın zorlu olduğu yayla denizden 1800 metre yüksekliğe sahiptir. Kamp yapmak isteyenler içinde uygun noktalar mevcuttur.  


Balıklı Göl

Balıklı Göl Balıklı Göl

Balıklı Göl, denizden yüksek bir noktada bulunan ve içerisinde bulunan alabalıklar ile bu ismi almış doğal bir oluşumdur. Akçaabat içerisinde konumlanan göl merkezin 40 kilometre güney batısında yer almaktadır.

Stabilize olan yolu kullanarak 1 saat içerisinde gölün olduğu alana ulaşabilirsiniz. Doğa turizmine uygun olması amacıyla yapılan düzenlemeler ile bölgede keyifli anlar yaşama şansınız var. Hıdırnebi Yaylası üzerine bulunan yoldan ulaşılabilen göl etrafında piknik alanları bulunmaktadır.

Zipline ve bisiklet popüler aktivite seçenekleri arasındadır. 


Çamburnu Tabiat Parkı

Çamburnu Tabiat Parkı Çamburnu Tabiat Parkı

Çamburnu Tabiat Parkı, 2011 yılından alınan karar ile bu özelliğini kazanmıştır. Trabzon merkeze 50 kilometre uzaklıkta Sürmene sınırlarında yer alan park alanına 45 dakika içerisinde araç ile ulaşmanız mümkündür. 

Toplam 51 hektar alanı kaplayan bu parkın en büyük özelliği deniz kenarından başlayarak uzanan sarıçam ağaçlarıdır. Park içerisinde bölgeyi seyredebileceğiniz bir teras, plaj, piknik alanları ve çocuk oyun alanları mevcuttur. Parka giriş kişi başı 3 TL’dir. Araç ile giriş 9 TL’dir.

Tatilinizde doğa ile iç içe sakin, huzurlu bir ortamda konaklamak isteyenler Trabzon yayla otelleri sayfamızda yer alan seçenekleri değerlendirebilirler.


Altındere Vadisi Tabiat Parkı

Altındere Vadisi Tabiat Parkı Altındere Vadisi Tabiat Parkı

Merkeze 48 kilometre uzaklıkta bulunan, Maçka içerisinde yer alan bu vadi toplamda 4800 hektar alanı kaplamaktadır. Çok farklı ağaç ve bitki tiplerinin bulunduğu bu doğa harikasında aynı zamanda farklı hayvan türleri de yaşamaktadır.

Çakal, tilki, yaban kedisi, ayı ve domuz gibi hayvanlar meşe, ıhlamur, kestane, ormangülü, karaçam ve ladin ağaçlarının arasında yaşamlarını sürdürmektedir. 

Orman Bakanlığı tarafından 1987 yılında milli park ilan edilen alanın içerisinde yürüyüş yolları mevcuttur. Özel olarak hazırlanan bu yolların toplam uzunluğu 65 kilometredir. Ayrıca park alanı içerisinde Sümela Manastırı da yer almaktadır. Yaya girişleri 3,5 TL, arabalar ise 11 TL ücret ödemektedir. 


Kadıralak Yaylası

Kadıralak Yaylası Kadıralak Yaylası

Kadıralak Yaylası, Trabzon'un Tonya ilçesine 9 kilometre mesafede bulunmaktadır. 1300 metre rakımda yer alan yaylanın en büyük özelliği ise mavi yıldız çiçekleridir. İlkbaharın gelişiyle açan ve endemik bir bitki olan mavi yıldız çiçekleri, 'Uluslararası Bern Sözleşmesi' ile koruma altındadır. Mavi yıldızın açtığı tarihlerde turist akınına uğrayan yaylada, çiçeklerin yarattığı renk cümbüşü görülmeye değer bir görsel şölen yaratmaktadır.


Canikdere Şelalesi 

Canikdere Şelalesi Canikdere Şelalesi

Trabzon'un Tonya ilçesinde yer alan Canikdere şelalesi, merkeze 90 kilometre uzaklıktadır. Şelaledeki ahşap yürüme yolları; hiç ağaç kesilmeden, şantiye alanı kurulmadan ve iş makineleri girmeden yapılmıştır. Böylelikle şelale, Türkiye'de doğal güzelliğin hiç bozulmadan korunduğu tek örnektir. Suyun akışının yarattığı doğa harikası  manzara ve 2019 yılında inşa edilen ahşap yürüme yolları sayesinde Canikdere şelalesi, ziyaretçi akınına uğramaktadır.