Pendik Gezilecek Yerler

Köklü geçmişe sahip Pendik, birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapan önemli ilçelerden birisidir. Başta Makedonlara ait olmak üzere, Roma, Bizans, Doğu Roma ve Latin İmparatorluğu gibi birçok eski medeniyetin egemenliği altında kalmıştır.

Pendik, İstanbul ilinde son yıllarda yerleşimin ve turistik alanların arttığı bir bölgedir. Anadolu Yakası üzerinde bulunan Pendik ilçesine geldiğinizde, burada yapabilecek pek çok şey ve gezilecek yerler bulabilirsiniz.

Alışveriş yaparken bir yandan da lunaparkında çocuklar gibi eğlenebileceğiniz Viaport AVM, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz ve Pendik halkının arasına karışabileceğiniz Pendik Çarşısı, bol bol oksijen alabileceğiniz Pendik sahili ve arkeolojik çalışmalara tanıklık edebileceğiniz Temenye Höyüğü, Pendik gezilecek yerler arasındadır. 

Pendik'te tarihi ve turistik mekanlara yakın olan uygun fiyatlı oteller için Pendik otelleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Pendik Marina

Pendik Marina Pendik Marina

Pendik ilçesinde Batı mevkiinde olan Pendik Marina, yat ve tekne sahiplerinin kullandığı bir marinadır. 

Marinanın yanı başında gezilecek yerler arasında bulunan Marinturk AVM, Pendik Marina’ya geldiğinizde gezmek, alışveriş yapmak, yemek yemek, kahve içmek ve hoş vakit geçirmek için tercih edebileceğiniz bir alışveriş merkezidir. 

Pendik Marinturk AVM, 10:00 ile 22:00 saatleri arasında açıktır. 


Viaport AVM

Viaport AVM Viaport AVM

Pendik ilçesinde 2008 yılından bu yana hizmet veren ve ilçenin en eski alışveriş merkezi olan Viaport AVM; yerli ve yabancı çok sayıda mağazası, restoran ve kafeleri, bowling ve oyun alanları, lunapark alanı, sineması ve daha pek çok olanağı olması sebebi ile Anadolu Yakası üzerinde İstanbul halkı tarafından en çok rağbet gören alışveriş merkezlerinden biridir. 

Özellikle güzel havalarda hem lunaparkı hem de açık havadaki restoran ve kafeleri ile oldukça kalabalık olan Viaport AVM, Pendik ilçesine bağlı Yenişehir semtinde yer almaktadır. Pendik gezilecek yerler listesinde bulunmaktadır.

Viaport AVM, 10:00 ile 22:00 saatleri arası açıktır. 

İstanbul'daki günübirlik aktivitelerinizde rahat konaklama hizmetleri veren yerler için İstanbul otelleri sayfasını kontrol edebilirsiniz.


Pendik Sahili

Pendik Sahili Pendik Sahili

Pendik Sahil, ilçe halkı tarafından özellikle yaz aylarında çokça rağbet gösterilen bir yerdir. 

Deniz kenarındaki konumu, yeşil alanları, yürüyüş ve koşu parkuru, bisiklet parkuru, egzersiz aletleri, çocuk parkı, hemen yanı başındaki deniz manzaralı restoran ve kafeleri, yazın piknik yapmaya gelen aileleri, mangal kokusu ve çok daha fazlası ile gün boyunca güzel vakit geçirebileceğiniz bir yerdir. 

Pendik Sahil, özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık olsa da keyifli atmosferi ile Pendik ilçesinde gidilmesi gereken yerlerden biridir. Son olarak Pendik gezilecek yerler listesine ekleyerek sahil boyunca yürüyüş de yapabilirsiniz.


Marintürk AVM 

Marinatürk AVM Marinatürk AVM

Pendik ilçesinde sahil yolu üzerinde yer alan Marintürk AVM, Pendik ilçesinin en yeni ve en büyük alışveriş merkezlerinden biridir. İstanbul'da yaşayan birçok insan tarafından alışveriş için tercih edilmektedir.

Yerli ve yabancı giyim mağazaları, aksesuar mağazaları, eğlence alanları, restoran ve kafeler, kozmetik marketleri ve daha pek çok popüler işletmenin yer aldığı Marintürk AVM’de bulunan restoran ve kafelerde, son olarak deniz manzarası eşliğinde eşsiz bir yemeğin de tadını çıkarabilirsiniz. Pendik gezilecek yerler listenize ekleyerek hem kendiniz hem de sevdikleriniz için alışveriş de yapabilirsiniz.

Marintürk AVM’de ayrıca bowling ve oyun alanları da bulunmaktadır. 


Pendik Höyüğü 

Pendik Höyüğü Pendik Höyüğü

Arkeolojik kazılara ve tarihe merak duyuyorsanız, Pendik Höyüğü, Pendik gezilecek yerler listesinde büyük bir tarihi öneme sahiptir. Tarih öncesi dönemlerde geçiş noktası olan Pendik ilçesinde yapılan kazı çalışmalarında elde edilen kalıntıları görebileceğiniz Pendik Höyüğü, Temenye Höyüğü olarak da bilinmektedir. Bir yerleşim yeri olarak geçmişi 4000 yıl öncesine dayanmaktadır.

Tarih öncesi döneme ait bir yerleşim yeri olarak kullanılan Temenye Höyüğü'nde yapılan ilk kazı çalışmalarına göre birçok eser gün yüzüne çıkarılmıştır. Yapılardan en dikkat çekeni Hz. Yahya Kilisesi, ayrıca Saint Jean Babtist Kilisesi olarak da bilinmektedir. Hz. Yahya, Hristiyan aleminde önemli yere sahiptir. Bizans dönemine ait mezarları da, bir diğer dikkat çeken eski tarihe sahip alanlardır.

Marmara Denizi kıyısında yer alan Temenye Höyüğü, ilçe merkezine yaklaşık 1 km uzaklıkta, Ankara Caddesi üzerinde yer almaktadır. 


Pendik Çarşısı 

Pendik Çarşı Pendik Çarşı

Pendik Çarşı, Pendik ilçesinde alışveriş yapmak ve gezmek için tercih edebileceğiniz yerlerden bir diğeridir. Pendik ilçesine bağlı Nisan Caddesi üzerindedir.

Gezilecek yerler arasında çok sayıda dükkan, işletme, restoran ve kafenin olması, genellikle günün her saati kalabalık olmasına sebebiyet vermektedir. Özellikle yerli halk tarafından sıklıkla alışveriş için tercih edilen bir çarşıdır.

Daha sakin saat dilimini tercih etmek isterseniz, günün erken saatlerinde ziyaret edebilirsiniz. 

Pendik Çarşısı’nda; giyimden ayakkabıya, aksesuardan takılara, kahveden tatlıya, günlük kullanımdan hediyelik eşyalara kadar aradığınız hemen her şeyi bulmanız mümkündür. 

Pendik'te doğal güzellikleri ile hayata bir daha tutunmanızı sağlayacak ihtişamlı yerleri ekibimiz sizin için Pendik gezi rehberi sayfasında listeledi.


Sultan Konağı

Sultan Konağı Sultan Konağı

Sultan Abdülmecit döneminde Pendik ilçesine bağlı Çamlık semtinde inşa edilen Sultan Konağı, 19. yüzyıl mimari özellikleri ile dikkat çekmektedır. Bir diğer ismi Aynalık Konak olan Sultan Konağı, sultanın ilk emri üzerine inşa edilmiştir.

Sultan Konağı, tarihi yolculuğa çıkmak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden birisidir.


Gözdağı Sosyal Tesisleri

Gözdağı Sosyal Tesisleri Gözdağı Sosyal Tesisleri

Saklı cennet olarak nitelendirilen Gözdağı Korusu üzerinde yer alan sosyal tesisler, rengarenk çiçekler ve çam kokusu ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. Yalova, Adalar ve İstanbul bölgelerine hakim bir tepe üzerinde, Gözdağı Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Sosyal tesislerde yararlanabileceğiniz alanlar içerisinde restoran, kafe, çocuk parkı, seyir çardakları, gezi ve piknik alanları bulunmaktadır. Aileniz veya arkadaşlarınız ile giderek keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Pendik dışında il genelinde yapılmakta olan tüm etkinliklere ulaşmak için İstanbul gezi rehberi sayfasına göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.


Pendik Yakınında Görmek İsteyebileceğiniz Önemli Yerler

İstanbul Anadolu Yakası’nın geçmişte yazlık olarak kullandığı ilçeler arasında olan Pendik, bugün gelişmiş ve önemli bir yerleşim merkezi konumuna sahiptir. Gezilecek yerler, Pendik ile sınırlı değildir. Pendik yakınında görmek isteyeceğiniz çeşitli yerler bulunmaktadır.


Tuzla Marina

Tuzla Marina Tuzla Marina

Mağazaları, restoranları, kafeleri ve yatların sunduğu eşsiz manzarası ile marinada hoş vakit geçirebileceğiniz noktalar bulunmaktadır. Pendik ilçe merkezine ortalama 9 km mesafede yer almaktadır.

Pendik'te kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz, sorunlarınıza anında çözüm bulabileceğiniz oteller Pendik butik oteller sayfamızda yer almaktadır.


Aydos Tepesi

Aydos Tepesi Aydos Tepesi

İstanbul ilinin en yüksek tepe noktası olan Aydos Tepesi, 531 metre yüksekliğe sahiptir ve Pendik ilçesinin komşu ilçesi Kartal’da yer almaktadır. Tepe üzerinde yürüyüş parkurları, piknik alanları, büfe ve çocuk oyun alanları bulunmaktadır. Pendik ilçe merkezi ile tepe arası mesafe yaklaşık olarak 10 km’dir. Doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenlerin Pendik gezilecek yerler planına dahil ettiği popüler bir güzergahtır.


Tuzla Kaplıcaları

Tuzla Kaplıcaları Tuzla Kaplıcaları

Tuzla'daki kaplıcalar, unutulmaz birgezi deneyiminin içerisine ruhen ve bedenen şifa bulacağınız bir seçenek eklemenize olanak sunmaktadır. Tuzla'da bulunan kaplıcalar için yapılan araştırmalar sonrası suyunun birçok hastalığa şifa olduğu ortaya çıkarılmıştır. Pendik ilçe merkezine yaklaşık olarak 6 km mesafede bulunmaktadır.


Kartal Sahili

Kartal Sahili Kartal Sahili

Tıpkı Pendik gibi kıyı şeridine sahip İstanbul ilçeleri arasında bulunan Kartal’ın 17 km uzunluğundaki sahilinde, denize karşı keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Kartal'da bulunan sahil yolu ile Pendik ilçe merkezi arası mesafe yaklaşık olarak 7 km’dir.


Holografik Hayvanat Bahçesi

Holografik Hayvanat Bahçesi Holografik Hayvanat Bahçesi

Şelale Eğitim Parkı’nın içerisinde bulunan Holografik Hayvanat Bahçesi, nesli tükenmekte olan hayvanların hologram teknolojisi ile tanıtıldığı dikkat çeken önemli noktadır. İstanbul iline bağlı Tuzla'daki Holografik Hayvanat Bahçesi, Pendik ilçe merkezine yaklaşık olarak 8 km mesafede bulunmaktadır. 


Aydos Kalesi

Aydos Kalesi Aydos Kalesi

Aydos Tepesi'nin üzerinde Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilen tarihi Aydos Kalesi vardır. Pendik ilçe merkezi ile İstanbul iline bağlı Sultanbeyli ilçesine yer alan Aydos Kalesi arası 11 kilometredir. Yapılan araştırmalara göre kale ve çevresi, hem doğal güzelliği hem de tarihi dokusu ile birinci derecede arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmiştir.

Pendik'te hayatınızın en mutlu gününün ve bu günü taçlandıran tatilin kusursuz geçmesi için Pendik balayı otelleri sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Maltepe Sahil Parkı

Maltepe Sahil Parkı Maltepe Sahil Parkı

Maltepe Sahil Parkı'nın Pendik ilçesine uzaklığı 18 kilometredir. Sahil parkı üzerinde vakit geçirebileceğiniz futbol ve basketbol sahaları, yelken sporlarının yapılabileceği bir merkez, piknik alanı, bisiklet platformu ve daha birçok seçenek sunulmaktadır.