Maltepe Tarihi Yerleri

Tarihi Bizans dönemine kadar uzanan Maltepe ilçesi, İstanbul’da eski yerleşim bölgelerinden biridir. 

Define bulunan tepeleri ile Maltepe ismini alan ilçe, tarihte ilk olarak Bryas adıyla anılmıştır.

Cumhuriyet döneminde de popüler bir yerleşim bölgesi olan Maltepe’de, günümüzde çok sayıda tarihi ve turistik yapı bulunmaktadır. 

İlçenin simgesi haline gelen Süreyya Plajı, Süreyya Plajı’nın simgesi Bakireler Tapınağı, Maltepe tarihinde önemli bir yer tutan Feyzullah Efendi’nin adını taşıyan cami, çeşme ve hamam, tarihi arkeoloji alanı Küçükyalı Arkeopark, Türk televizyonlarının sevilen dizisi Mahallenin Muhtarları’nın çekildiği kahvehane, nostaljik Pınar Müzikhol ve Maltepe’nin birbirinden güzel piknik alanları, burada görebileceğiniz tarihi ve turistik yerlerdir. 

Maltepe'de gezilecek yerlere yakın göz alıcı dizaynları ile sizi cezbedecek oteller için Maltepe oteller sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Küçükyalı Arkeopark

Küçükyalı Arkeopark Küçükyalı Arkeopark

Maltepe ilçesinde Çınar Mahallesi mevkiinde yer alan Küçükyalı Arkeopark, kültürel mirası korumak için yapılmış, arkeolojik bir ziyaret alanıdır. 

Kazılarda bulunan eserlerin yer aldığı Küçükyalı Arkeopark, şehrin günümüze ulaşmayı başarmış en büyük arkeolojik alanıdır. 

Antik dönemden beri varlığını sürdüren alan, Maltepe ve İstanbul turizmine alternatif sunan yeni bir konsepttir. Ekolojik Arkeopark olarak hayatına devam eden Küçükyalı Arkeopark; Bizans döneminde bir manastırdı. 

Burada, 800’lü yıllarda inşa edilen Satyros Manastırı da yer almaktadır. 

İstanbul'daki günübirlik aktivitelerinizde rahat konaklama hizmetleri veren yerler için İstanbul otel sayfasını kontrol edebilirsiniz.


Beşçeşmeler

Beşçeşmeler Beşçeşmeler

Maltepe ilçesinde Yalı Mahallesi mevkiinde yer alan Beşçeşmeler, ilçenin en nostaljik ve tarihi yerleşim bir bölgesidir. 

Tarihi Bizans İmparatorluğu’na kadar dayanan eski bir yerleşim bölgesi olan Maltepe’de popüler bir bölge olan Beşçeşmeler; adını meydanında yer alan çeşmesinden almaktadır. 

Meydanında bulunan ağaçları ve dar sokakları ile Maltepe’nin nostalji kokan bölgesi Beşçeşmeler, özellikle yaz aylarında oldukça yoğun bir ilgi görmektedir. 

Beşçeşmeler, Türk televizyonlarında severek izlenilen Mahallenin Muhtarları isimli dizinin de çekildiği yerdir. 

Bölgede ayrıca, Mahallenin Muhtarları Cafe isimli bir işletme de bulunmaktadır. 

Buraya geldiğinizde ayrıca; kahve dükkanları, balık dükkanları, kültür evleri, mantıcı, gözlemeci ve çay bahçeleri de bulabilirsiniz. 


Süreyyapaşa

Süreyyapaşa Sahil Süreyyapaşa Sahil

Süreyya Plajı, Maltepe ilçesinin popüler turizm bölgelerinden biridir. 

Maltepe ilçesinde Yalı Mahallesi mevkiinde yer alan Süreyya Plajı, adını son dönem Osmanlı paşalarından biri olan Süreyya İlmen’den almıştır. 

Günümüzde, yeme- içme ve alışveriş merkezi haline gelen Süreyyapaşa’da, eskiden yapımı 1940’larda tamamlanan Süreyya Plajı bulunuyordu. 

İnsanlar buraya, temiz denizinin dışında tiyatro ve sinema izlemeye de gelmekteydi. 

Bugün, karadaki bir otoparkın ortasında yer alan Bakireler Tapınağı da plajın simgesiydi. 

Dalyan’dan Tuzla’ya uzanan bu uzun sahil şeridi boyunca; yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir, Adalar’a karşı keyifli bir gün geçirebilirsiniz. 

Maltepe'de eski tarihi yapılarından tutun, görkemli ve nefes kesen yerleri ziyaret etmek için Maltepe'de gezilecek yerler yazımızı ziyaret edin.


Pınar Restaurant

Pınar Restoran Pınar Restoran

Maltepe’de Başıbüyük Mahallesi mevkiinde yer alan Pınar Restaurant; Türk müziğinin usta isimlerinden Zeki Çetin’in sahibi olduğu bir restorandır. 

1980’li yıllarda açılan restoranın alt kısımları müzikhol olarak hizmet vermektedir ve burada, bugüne kadar pek çok ünlü isim sahne almıştır. 

Maltepe’de müzik, eğlence ve yemek denince ilk akla gelen mekanlardan biri olan Pınar Restarant’ta, güzel bir müzik ziyafetinin yanında lezzetli bir menü de bulunmaktadır. 

Burada Türk mutfağının yanı sıra; İtalyan, Meksika mutfakları ve farklı mutfaklardan yemekler de bulunmaktadır. 

Maltepe'de binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerler için Maltepe gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Mahallenin Muhtarları Cafe

Mahallenin Muhtarları Cafe Mahallenin Muhtarları Cafe

Mahallenin Muhtarları Cafe, Maltepe ilçesinin sembollerinden biridir. 

Uzun yıllar, televizyonda severek izlediğimiz Mahallenin Muhtarları dizisinin önemli sahnelerinin çekildiği kahvehanedir. 


Bakireler Tapınağı

Bakireler Tapınağı Bakireler Tapınağı

Maltepe ilçesinde Yalı Mahallesi mevkiinde yer alan Bakireler Tapınağı; efsanelere göre evlenmek isteyen kızların sahilden yüzerek ulaştığı bir yapıdır. 

Süreyya Plajı’nda yer alan tapınak, altı direkli bir yapıdır ve yuvarlak bir kubbeye sahiptir. 

Maltepe sahiline 50 metre uzaklıkta bulunan Bakireler Tapınağı’nın tarihi Antik Yunan’a kadar gitmektedir. 

Maltepe ilçesinin sembollerinden biri olan tapınak, plajın doldurulmasının ardından kaldırılmış ve kıyı şeridinde yer alan bir parkın içerisine yerleştirilmiştir. 

İstanbul'a uğradığınızda mutlaka gidilmesi gereken yerler için İstanbul gezi rehberi sayfamızı göz gezdirebilirsiniz.


Başıbüyük Merkez Cami

Başıbüyük Merkez Camii Başıbüyük Merkez Camii

Süreyyapaşa Cami olarak da bilinen Başıbüyük Merkez Cami, Maltepe ilçesinde Başıbüyük Mahallesi mevkiinde yer almaktadır. 

Tarihi Bizans İmparatorluğu dönemine kadar giden cami, tarihte önce kilise olarak kullanılmış ve İstanbul’un fethinden sonraki dönemde yoluna cami olarak devam etmiştir. 


Feyzullah Efendi Çeşmesi

Feyzullah Efendi Çeşmesi Feyzullah Efendi Çeşmesi

18. yüzyılda inşa edilen Feyzullah Efendi Çeşmesi, adını çeşmeyi yaptıran Feyzullah Efendi’den almaktadır. 

Maltepe’nin sahil şeridindeki İskele Caddesi üzerinde yer alan Feyzullah Efendi Çeşmesi; deposu bulunan, kare planlı bir yapıdır. 

Günümüzde, çeşmenin suyu akmamaktadır. 

Maltepe'de kaliteden ödün vermeyen ve bir çok aktiviteyi yapabileceğiniz oteller için Maltepe 3 yıldızlı oteller sayfamıza göz atabilirsiniz.


Feyzullah Hamamı

Edirne Vakaları’ndan sonra idam edilen Feyzullah Efendi’nin adını taşıyan Feyzullah Hamamı, Maltepe ilçesinin tarihi yapılarından biridir. 

Kendisiyle aynı adı taşıyan Feyzullah Efendi Camisi ile aynı ismi taşıyan hamam, ilçede sahil bölgesinde yer almaktadır. 

Hamam, 07:30 ile 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. 

Feyzullah Hamamı’nın, 1700’lü yılların sonlarına doğru inşa edildiği düşünülmektedir. 


Remzi Paşa Köşkü

Maltepe’nin Çamdibi semtinde bulunan Remzi Paşa Köşkü tarihi yapılardan biridir. Yapının ilk sahibi Şeyhülislam, ikinci sahibi ise köşke adını veren Remzi Paşa’dır.  Çanakkale ve I. Dünya Savaşı dönemlerinde oldukça önemli bir yapı olarak bilinmektedir. Çanakkale’ye gönderilecek olan askerler karargah amaçlı kullanılan bu köşkten sevk edilmişlerdir. Tarih sahnesinde önemli rolü bulunmasının yanı sıra köşkün dış mimarisi de güzel ve özeldir.

Remzi Paşa Köşkü’ne toplu taşıma araçları ve özel araçla ulaşım sağlanabilmektedir.

Maltepe'de daha büyük oteller yerine, kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz, sorunlarınıza anında çözüm bulabileceğiniz oteller Maltepe butik oteller sayfamızda yer almaktadır.


Daver Baba Tekkesi

Maltepe ilçesinin Başıbüyük semtinde yer alan Daver Baba Tekkesi, Alevi- Bektaşi geleneğinden gelen dergâh ve tekkelerden biridir. 

Tarihi 14. yüzyıla kadar gittiği bilinen tekke, adını 1700’lü yıllarda burada yaşayan Daver Baba’dan almaktadır. 

Bağdadi mimari örneği olarak karşımıza çıkan Daver Baba Tekkesi, tek katlı bir yapıdır. 

Yanındaki bölümde, kaynak suyun geldiği eski bir ayazma da bulunmaktadır. Bu ayazma, tarihte Başıbüyük Köyü’ne de su göndermiştir.