Didim'de Gezilecek Yerler

Ege Bölgesi'nin göz bebeklerinden biri olan Aydın'ın sevimli ilçesi Didim, tarihi eserleri, doğal güzellikleri, kilometrelerce uzunluktaki sarı kumsalları, çevresinde bulunan tatil beldelerine yakınlığı ile bilinmektedir.

Didim ilçesinin ismini buradan aldığı Didyma Antik Kenti, döneminin en önemli ticaret merkezlerin biri olan Milet Antik Kenti, upuzun altın rengi kumsalı ile ün kazanan Altınkum Plajı, botanik turlar yapabileceğiniz ve 50'den fazla kuş türünün ziyaret ettiği Bafa Gölü, ilçeye 50 kilometre uzaklıkta bulunan Dünya'da eşi benzeri bulunmayan Dilek Yarımadası Milli Parkı, masmavi görünümündeki koyu ve bol oksijenli havası ile Akbük, Didim ilçesi sınırlarında yer alan gezilecek yerlerdendir.

Didim'de uygun fiyatları ile günübirlik kalabileceğiniz hoteller için Didim otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.


Akbük

Didim Akbük Plajı Didim Akbük Plajı

Didim ilçe merkezinden yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bulunan Akbük, tertemiz havası, yemyeşil ormanları ve masmavi denizi ile tatilcileri bir araya getirir. Akbük beldesinin iyotlu deniz suyu ve çevresinde bulunan zümrüt yeşili ormanlarından gelen bol oksijenli havası astım hastalığına ciddi bir tedavi ortamı sağlamaktadır.

Mandalya Körfezi'nin Akbük koyuna açılan 15 kilometrelik sahil şeridine sahip olan beldede denizin, güneşin ve kumsalın tadını çıkartabilirsiniz. Her anlamda oldukça önemli bir yere sahip bir plaj olması ve mavi bayraklı olma yolunda da ilerlemesi, bölge halkı için de oldukça önemlidir. Modern bir kent olma yolunda ilerleyen beldenin restoranları, kafeleri, pansiyon ve otellerinin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. İlçe merkezinden hareket eden Akbük minibüslerini kullanarak bu mevkiiye kolayca ulaşabilirsiniz. Akbük Mevkii'ne giden minibüslerin yaklaşık ücreti 10 - 15 TL'dir.

Özel aracınız ile ilçe merkezinden yola çıktığınız zaman Cumhuriyet Caddesi ve Aydın - Didim otoyolunu kullanmalısınız. Denizköy Mahallesi'ni geçtikten sonra olan Akbük yön tabelalarını takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz.


Milet Antik Kenti ve Çevresindeki Tarihi Yapılar

Milet Antik Kenti Milet Antik Kenti

Milet Antik Kent'i döneminde en önemli ticaret limanlarından biri olarak bilinir. Ören mevkiinde yapılan araştırmalara göre antik kentin Cilalı Taş Devri'nde inşa edildiği düşünülmektedir.  Antik dönemin önemli filozofları Milet asıllı olduğu tahmin edildiği için bu antik kente "Filozoflar Kenti" denilmiştir. 

Antik kent sınırları içerisinde yer alan 4. yüzyıla ait olduğu düşünülen 150 metre uzunluğundaki Milet Tiyatrosu, Roma İmparatoru tarafından eşine özellikle yaptırılan Milet Tiyatrosu'ndan 150 metre uzakta bulunan Faustina Hamamı, içerisinde sikkelerin, süs eşyaların, heykellerin, kitabeler gibi tarihi eserlerin sergilendiği Milet Müzesi, Menteşeoğullarından İlyas Bey tarafından yaptırılan Milet İlyas Bey Külliye'si kesinlikle görülmesi gerekir. Antik kentin giriş ücreti 10 TL'dir. Müze kartı bulunan tatilciler ücretsiz bir şekilde antik kente girebilir. Bu gibi önemli tarihi yapılara ilgi gösteren turistlerin, Didim gezilecek yerler düşünüldüğünde mutlaka gidip görmesi gereken yerlerden olduğu ifade edilmektedir. Özellikle Milet Müzesi, bu konuda turistlere ev sahipliği yapacaktır.

Didim'de yer alan Atatürk Bulvarı önünde bulunan Atatürk Heykeli'nden kalkan Balat minibüslerini kullanarak ören yerine ulaşabilirsiniz. Minibüslerin ücreti yaklaşık 8 TL'dir. Özel aracınız ile ilçe merkezinden Güllübahçe yönünde ilerleyin, Yalıköy'ü geçtikten sonra Milet Antik Kenti yön tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Milet Antik Kenti ile diğer tarihi yerlere ve eğlence mekanlarına yakın olup göz alıcı otelleri Aydın otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Doğanbey Köyü

Doğanbey Köyü Doğanbey Köyü

Didim ilçesine yaklaşık yarım saat uzaklıkta bulunan Doğanbey Köyü emekli olduğunuz zaman buraya taşınacağınız ender köylerden biri diyebiliriz. Turistik restoranların, beton kalıpların ve otellerin bulunmadığı bu köyde sadece doğa ve huzur iç içedir. 

Köy içerisinde bulunan taş evleri gezerek çam ağaçlarının kokusunu bol bol içinize çekebilirsiniz. Doğanbey Köyü ile Didim arasında yaklaşık 40 kilometre mesafe bulunmaktadır. Özel aracınız ile ulaşmak isterseniz ilçe merkezinden Güllübahçe yönünde ilerlemelisiniz. Akköy ve Balat Mahalleleri'ni geçtikten sonra yaklaşık 20 kilometre mesafe bulunmaktadır. Bu iki mahalleyi geçtikten sonra yön tabelalarını takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz.


Altınkum Plajı

Altınkum Plajı Altınkum Plajı

Altınkum Plajı, Didim ilçesinin en gözde plajlarından biridir. Kilometrelerce uzunluktaki sahilinin, masmavi görünümü ile denizinin ve sıra sıra dizilmiş küçük koylarının görülmesi gerekir. Altınkum Plajı'nın denizi sığ ve oldukça berraktır. Deniz suyu sıcaklığı yaz aylarında ortalama 22 ile 26 derece arasında değişmektedir. 

Denizin içerisinde yer yer yosunların bulunduğu unutulmaması gerekir. Altınkum Plajı'nda akşamüstü upuzun kumsalında yürüyüş yapabilir, güneşin batışını seyredebilirsiniz. Plajın girişi ücretsizdir. Plajın kendisine ait WC, duş ve soyunma kabinleri bulunmamaktadır. Bu hizmetleri özel işletmeciler yaklaşık 5 ile 20 TL arasında karşılamaktadır. Şezlong ve şemsiye ücreti ise 10 TL'dir. Plajın çevresinde 3 farklı koy bulunmaktadır. 1. koy, 2. koy ve 3. koy olarak bilinen bu koylar Altınkum Plajı'na göre koyların denizi sığ olmadığı için genellikle olta balıkçılığı için tercih edilir. Sığ deniz sevmeyen tatilciler bu koylarda yüzebilir. 

Didim ilçe merkezinde bulunan Atatürk Bulvarı önünde bulunan Atatürk Heykeli'nden kalkan minibüsleri kullanarak bu plaja ulaşabilirsiniz. Minibüs ücretleri yaklaşık 5 TL'dir. Özel aracınız ile ilçe merkezinde yer alan Atatürk Bulvarı'ndan kıyı şeridine doğru ilerleyin altın renginde upuzun kumsalı göreceksiniz.

Didim'de eski tarihi yapılardan tutun görkemli ve nefes kesen yerler için Didim gezi rehberi yazımızı ziyaret edin.


Didyma Antik Kenti 

Didyma Antik Kenti Didyma Antik Kenti

Yunanca'da "İkiz Kardeş" anlamına gelen antik kent içerisinde Artemis'in ikiz kardeşi, Zeus'un oğlu Apollon yer almaktadır. Efes'in dünyaca ünlü antik kent dönemi içerisinde en ünlü kehanet merkezidir. 

12 kentten oluşan Didyma Antik Kent'i içerisinde bulunan Apollon Tapınağı kesinlikle görülmesi gerekir. 2000 yıl önce inşa edilen Apollon Tapınağı, günümüze kadar bu denli sağlam ulaşabilmiş olması tatilcileri şaşkına çevirmektedir. Müzekart ile giriş yapıldığı zaman ücretsiz olan kent, müzekart haricinde giriş ücreti 10 TL'dir. Yenihisar Mevkii'nde bulunan antik kente özel aracınız ile 10 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. İlçe merkezinden kalkan minibüsler ile 40 dakikada antik kente ulaşabilirsiniz. Didim gezilecek yerler düşünüldüğünde, tarihle de ilginiz varsa eğer Apollon Tapınağı es geçilmemesi gereken bölgelerden biridir.

Didyma Antik Kenti'ne ulaşabilmek için ilçe merkezinden hareket eden minibüsleri kullanabilirsiniz. İlçe merkezi ile antik kent arasında yaklaşık 2 kilometre mesafe bulunmaktadır. Minibüs ücretleri yaklaşık 5 TL'dir.


Bafa Gölü Tabiat Parkı

Bafa Gölü Tabiat Parkı Bafa Gölü Tabiat Parkı

Bafa Gölü, Aydın ve Muğla il sınırları içerisinde Didim'e yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta balık tutabileceğiniz, fotoğraf çekebileceğiniz, kuşları seyredebileceğiniz, çevresinde bulunan antik kentleri gezebileceğiniz, doğa yürüyüşü ve botanik turlar yapabileceğiniz mükemmel bir parktır.

Bafa Gölü Tabiat Park'ı çevresinde bulunan Hereklia ve Latmos adındaki iki antik kentin gezilmesi gerekir. Hem doğa yürüyüşü tadında hem de farklı tarihi eserleri görmek adına bu iki antik kentin çevresini keşfedebilirsiniz. Özel aracınız ile bu göle ulaşmak isterseniz Aydın - Didim otoyolunu kullanmalısınız. 

Aydın - Didim otoyolunun döner kavşağında Milas - Söke yolu ile birleştiği noktada sağa döndükten sonra Bafa Gölü Tabiat Parkı yön tabelalarını takip etmelisiniz.

Didim'deki gezinize Aydın'da devam etmek isterseniz Aydın gezi rehberi kategorimizi incelemenizi önermekteyiz.


Didim Yat Limanı 

Didim Yat Limanı Didim Yat Limanı

Didim Yat Limanı, kafa dinleyebileceğiniz, denizin eşsiz manzarasını seyredebileceğiniz, denize karşı bir şeyler içebileceğiniz sessiz ve huzurlu bir yerdir. 

Yat ve tekneler turlarını tamamladıktan sonra deniz kenarına zincirlenmesi ile birlikte oluşan eşsiz görüntünün kesinlikle görülmesi gerekir. Yat Limanı çevresinde dükkanlar, kafeler ve restoranlar bulunmaktadır. Hem alışveriş yapıp hem de limanın akşamüstü eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz. Altınkum Plajı'nın 3. koyunda yer alan yat limanı ile ilçe merkezi arasında yaklaşık 6 kilometre mesafe bulunmaktadır. 

Didim Yat Limanı'na yaya, minibüs veya özel aracınız ile kolayca ulaşabilirsiniz. 


Didim'de Günübirlik Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Aydın’ın turizm alanında en gelişmiş ilçeleri arasında yer alan Didim, kumsalları ve masmavi denizi ile hem yerli hem de yabancı turistlerin sıklıkla tercih ettiği ilçeler arasında yer almaktadır. Tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle de eksiksiz bir gezi olanağı sunmakta olan ilçe günübirlik geziler için de ziyaretçilerine pek çok olanak sunmaktadır.


Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti Efes Antik Kenti

Didim’e yaklaşık olarak 92 km mesafede yer alan Efes Antik Kenti, Selçuk ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Günümüze uzanan kalıntıları ile ziyaretçilerine 8 km alana sahip bir gezi deneyimi yaşatmakta olan bu antik kent hem yerli hem de yabancı turistler tarafından en çok gezilen noktalar arasında yer almaktadır. Artemis Tapınağı’na, Celsus Kütüphanesi’ne ve Yedi Uyurlar’a öncelik vermeniz tavsiye edilmektedir.

Antik kentlerden konu açıldığı zaman Efes'in yeri hiçbir şekilde doldurulamayacak durumdadır. İzmir'e gelen turistlerin çok büyük bir çoğunluğunun mutlaka ziyaret ettiği antik kentin, aynı zamanda Şirince Köyü'ne de oldukça yakın olmasından ötürü gelen herkesin iki bölgeyi de gezme şansı bulunmaktadır. Didim gezilecek yerler listenizde, Didim sınırları içerisinde olmasa da 1.5 saatlik mesafede yer alan Efes ve Şirince gibi yerleri yapılacak ve gezilecek bölgeler listesine dahil etmenizde fayda olduğu belirtilmektedir.


Şirince Köyü

Şirince Köyü Şirince Köyü

Didim ilçe merkezine yaklaşık olarak 99 km mesafede yer alan Şirince Köyü ziyaretçilerine keyif dolu bir günübirlik gezi deneyimi yaşatmaktadır. Bağcılığın ve zeytinciliğin gelişmiş olduğu köyde huzur dolu bir gün geçirebilir, restoranlarda yerel lezzetleri tadabilir ve tarihi kiliseleri gezebilirsiniz. 

Didim gezilecek yerler konusunda oldukça zengin olsa da aynı zamanda çevresinde yer alan birbirinden güzel bölgelerle de bu zenginliğini arttırmaktadır. Bu konudaki en büyük örnekler ilki Şirince Köyü'dür. Şehirlerdeki gürültüden uzaklaşmak ve hem kendi içinizdeki huzura ulaşmak hem de güzel bir gün geçirmek için ideal mekanlardan biridir. Küçük bir yer olmasıyla birlikte özellikle şaraplarıyla ünlü olan bu köy, turistler tarafından oldukça tercih edilen ve görülmeye değer diye ifade edilen nadide bölgelerdendir. Konaklama konusunda da herhangi bir soruna mahal vermeyen halk sakinleri, gelen turistleri hem evlerinde misafir ediyor hem de birbirinden güzel oteller ile de birçok konuda oldukça iyi hizmetler veriyor. Dört mevsimde de oldukça güzel bir görüntü veren Şirince, özellikle geçiş dönemi olan Mart ve Ekim aylarında mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

İzmir bölgesinde bulunan Şirince, Didim'e yaklaşık 1.5 saatlik mesafededir.

Didim'de günü birlik gezilecek yere yakın ve konforlu bir konaklama ihtiyaçlarınız Didim butik oteller sayfasında yer almaktadır.


Priene Antik Kenti

Priene Antik Kenti Priene Antik Kenti

Didim ilçe merkezinden yaklaşık olarak 22 km uzaklıkta yer alan Priene Antik Kenti, Söke ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. İonia'nın en eski yerleşmelerinden biri olan bu antik kent, İonia Birliğinin siyasal ve dinsel merkezi olma özelliğine sahiptir. Bu gibi özelliklerinden ötürü de farklı dinlerden olan binlerce turiste ev sahipliği yapıyor.


Güvercinada

Güvercinada Güvercinada

Didim’e yaklaşık olarak 77 km mesafede yer alan Güvercinada, 1957 yılında yapılan çalışma ile karaya bağlanmıştır. Tarihi Bizans Dönemi’ne kadar uzanan bu adanın üzerinde kendisi ile aynı ada sahip görkemli bir kale bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda ışıklandırılan kale, akşam eşsiz bir manzara yaratırken, doğal güzelliklerin içerisinde yer alan kafeler ise ziyaretçilerine keyifli bir dinlenme deneyimi yaşatmaktadır.


Kuşadası Milli Parkı

Kuşadası Milli Parkı Kuşadası Milli Parkı

Didim ilçe merkezine yaklaşık olarak 78 km mesafede yer alan Kuşadası Milli Parkı, farklı kıyı şekillerine sahip özelliği ile hem yerli hem de yabancı turistlerin oldukça dikkatini çekmektedir. Milli park, doğal güzelliklerinin ve eşsiz denizinin yanı sıra Dilek Tepesi’nin eteklerinde tarihi kalıntıları ile kültür gezisine de olanak sunmaktadır. 

Plaja yakın lüks hizmetleri ile her türlü imkanları sağlayan oteller için Didim otelleri 5 yıldızlı herşey dahil sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Saplı Ada

Saplı Ada Saplı Ada

Saplı Ada'nın milattan önce 1500'lü yıllarda, Ege Denizi'nde meydana gelen oldukça büyük bir volkanik patlama sonucu çevreye dağılan küllerin birleşimi sonucu oluştuğu ifade ediliyor. 

Günümüz itibariyle bu külleri adanın çevresinde ve su birikintilerinin alt kısımlarında görebilmek hala mümkün. Ayrıca SİT alanı ilan edilen ada, koruma altına da alınmıştır. Saplı Ada, karayla bağlantısı olan bir ada olarak da görülmektedir. Adaya ulaşmak için yüzmek yerine su içerisinden yürüyüp adaya ulaşmanız da mümkün. Akbük Koyu'yla arasında yaklaşık 100 metre olan Saplı Ada, özellikle suların çekildiği dönemlerde belinize kadar ulaşan su miktarından ötürü oldukça kolay bir şekilde yürüyerek ulaşıma açık hale geliyor.

Hem olağanüstü bir görüntüye sahip olan hem de farklı bir durum sonrası ortaya çıkmasından ötürü Akbük'ün en önemli bölgeleri arasında olan ve Didim gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken adalardan biridir.


Büyük Menderes Dalyanları

Büyük Menderes Dalyanları Büyük Menderes Dalyanları

Aydın'ın Didim ilçesinde bulunan Büyük Menderes Dalyanları, pek popüler olmasa da Didim'in en özel bölgelerinden biridir. Doğayla iç içe ve huzurlu bir tatil arayanlar için Didim gezilecek yerler arasında ilk sırayı Büyük Menderes Dalyanları almaktadır. 

Her mevsim ayrı bir güzelliğe ışık tutan bu yere; Mayıs ayında gittiğinizde ufak tekneler kiralayıp hem balık tutabilir hem de yüzebilirken Aralık ayında gittiğinizde ise birbirinden güzel pembe flamingoların sizlere nasıl eşlik edeceğine şahit olabilirsiniz. Erken saatlerde bölgeye gelip, o muhteşem manzara eşliğinde güneşin doğuşunu da izleyebilirsiniz. Didim merkeze de uzak sayılmayan Büyük Menderes Dalyanları, Akköy mevkinde yer almaktadır.