Didim Doğal Güzellikleri

Aydın'ın sevimli ilçesi Didim'de yer alan doğal güzellikler tatilciler tarafından keşfedilmesi gerekir. Deniz, kum ve güneş üçlüsünden oluşan tatilin içerisine tarihi eserleri ve doğal güzellikleri de gezi rehberi eklenmelidir.

Ege Bölgesi'nin en fazla tercih edilen sarı renkli kumsalı ile ün salan Altınkum Plajı, Ege Denizi'nde meydana gelen volkanik patlama sonucunda oluşan Saplı Ada, yemyeşil ormanları ve masmavi denizinin görünümü ile akıllar da yer edinen Bafa Gölü, kuş gözetleme kulesi, seyir tepesi ve foto safari yapabileceğiniz noktaları bulunan Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Didim ilçe sınırlarında yer almaktadır.

Didim'de açık büfe imkanlarıyla farklı fiyat seçeneklerindeki oteller için Didim oteller sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Bafa Gölü

Bafa Gölü Bafa Gölü

Büyük Menderes Nehri Deltası'nın güneydoğusunda bulunan Bafa Gölü'ne Söke - Milas yolu üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Didim şehir merkezine yaklaşık 30 dakika uzaklıkta bulunan Bafa Gölü, 1994 yılında tabiatı koruma alanı seçilmiştir.

Her yıl yüzbinlerce kuş türünü ağırlayan Bafa Gölü, girintili çıkıntılı kayaları ile kıyısında manzaranın tadını çıkarmanıza olanak sağlamaktadır. Bafa Gölü'nün çevresinde antik kalıntılar yer almaktadır. Hayaletada, İkizada ve Menet Ada'sı gibi küçük adalar bulunmaktadır. Bafa Gölü'nün masmavi görünümü ve çevresinde bulunan Zeytin ağaçları görülmeye değerdir. 

Didim ile Bafa Gölü arasında yaklaşık 23 kilometre mesafe bulunmaktadır. Özel aracınız ile bu göle ulaşmak isterseniz Aydın - Didim ve Milas - Söke otoyollarını kullanmalısınız. Milas - Söke otoyolunda D-525 karayolu üzerinde yer alan Bafa Gölü Tabiat Parkı kahverengi tabelaları takip etmelisiniz.

Aydın'da birbirinden cazip uygun fiyatları ile eğlenceyi doyasıya yaşamanız için Aydın otel listesine göz atabilirsiniz.


Ege'nin Dünyaca Ün Salmış Plajı: Altınkum

Altınkum Plajı Altınkum Plajı

Ege Bölgesi'nin en önemli sahillerinden biri olan Altınkum, ana plajın yanı sıra üç farklı küçük koydan oluşmaktadır. Birinci, ikinci ve üçüncü plaj şeklinde isimlendirilen koyların masmavi görünümü tatilciler tarafından büyük ilgi görmektedir. Üçüncü plajın olduğu koy içerisinde Didim Marina bulunmaktadır. 

Altınkum'un en önemli özelliği; sahilden denize doğru gelen küçük dalgalar ile denizin kendini temizleme özelliğidir. Pırıl pırıl denizi ile eşsiz bir güzellik sunan Altınkum'da rüzgâr sörfü yapabilir, güneşlenebilir ve dilerseniz yüzebilirsiniz. Didim'de yer alan otellerin büyük çoğunluğu Altınkum çevresinde yer almaktadır.

Altınkum Plajı'nda şezlong ve şemsiye ücreti ortalama 10 TL'dir.

Altınkum Plajı'na ilçe merkezinden kalkan minibüsleri kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İlçe merkezinden kalkan minibüslerin ücreti yaklaşık 5 TL'dir. Didim ile bu plajın arasında yaklaşık 3 kilometre mesafe bulunmaktadır. 

Manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Didim'de gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Akbük Koyu

Akbük Koyu Akbük Koyu

Balık tutabileceğiniz, masmavi denizinde yüzebileceğiniz, kamp kurabileceğiniz ve tertemiz görüntüsü ile manzarasına hayran kalacağınız Akbük Koyu doğal bir liman özelliği taşımaktadır. 

Akbük Koyu çevresinde onlarca su aktivitesi olmasının yanı sıra denizin masmavi görünümü tatilcilere huzur vermektedir. Akbük Koyu'nun çevresinde olta balıkçılığı yapıp, yüzlerce lezzetli balık türünü taze bir şekilde tüketebilirsiniz. 

Akbük Koyu'ndan 100 metre uzakta bulunan Kömür Adası'nı görmeden dönmemelisiniz. Kömür Adası'nın çevresinde trekking ve kamp aktivitelerinin yapıldığı uygun alanlar bulunmaktadır.

Didim ilçesi ile Akbük Koyu arasında yaklaşık 20 kilometre mesafe bulunmaktadır. İlçe merkezinden hareket eden Akbük minibüslerini kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz.

Akbük minibüslerinin ücretleri yaklaşık 10 TL'dir.

Özel aracınız ile ilçe merkezinden yola çıktığınız zaman Aydın - Didim otoyolunu kullanırken Akbük tabelalarını takip ettiğiniz zaman bu koya ulaşabilirsiniz.

Didim'e gelmeden önce binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerler için Didim gezi rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.


Saplı Ada

Didim Saplı Ada Didim Saplı Ada

Didim ilçe merkezi ile Saplı Ada arasında yaklaşık 23 kilometre mesafe bulunmaktadır.   Akbük'te bulunan Saplı Ada, tepeden bakıldığında kaşığa benzetilmektedir. 

Akbük beldesinin simgesi haline gelen Saplı Ada, volkanik bir adadır. M.Ö 1500'lü yıllarda Ege Denizi'nde meydana gelen volkanik patlama sonrası etrafa saçılan küllerle bu ada oluşmuştur. Günümüzde adanın çevresinde yer alan küçük kül kalıntılarını görebilmeniz mümkündür.

Didim ilçe merkezinden kalkan Akbük minibüsleri, taksi veya özel aracınız ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Özel aracınız ile ilçe merkezinden yola çıktığınız zaman Cumhuriyet Caddesi ve Didim - Aydın otoyolu üzerinde bulunan Saplı Ada tabelalarını takip ederseniz kolayca ulaşabilirsiniz.

Aydın'a uğradığınızda mutlaka gidilmesi gereken yerler için Aydın gezi rehberi sayfamızı göz gezdirebilirsiniz.


Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Büyük Menderes Deltası Büyük Menderes Deltası

Kuşadası ve Söke ilçe sınırları içerisinde bulunan Milli Park, Didim'e 50 kilometre, Söke ilçesine ise 34 kilometre uzaklıktadır. 

Milli Park içerisinde bulunan ağaçların, bitkilerin ve nesli tükenmekte olan hayvanların kesinlikle görülmesi gerekir. Milli Park, Akdeniz'in doğal sembolleri haline gelen Akdeniz Foku ve Deniz Kaplumbağalarının asıl üreme alanıdır. 

Dünya'nın en eşsiz doğal güzellikleri olarak bilinen Milli Park'ta foto safari, kuş gözlemciliği, bisiklet turları, dağ yürüyüşleri, yüzme ve mağaracılık gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Milli Park'ın deniz manzarasını izleyip eşsiz doğayı keşfe çıkabilirsiniz.

Milli Park'ın giriş ücreti yaya ve bisikletler için 4 TL, arabalar için ise 12 TL'dir. 

Toplu taşıma araçları ile ulaşmak isterseniz öncelikle Söke ilçesine ardından Milli Park'a hareket eden araçları kullanabilirsiniz. Didim ilçe merkezinden Söke'ye hareket eden minibüslerin ücreti yaklaşık 8 TL, Söke ilçesinden Milli Park'a giden minibüslerin ücreti ise yaklaşık 5 TL'dir.

Özel aracınız ile Cumhuriyet Caddesi, Aydın - Didim, Milas - Söke D-525 karayolu ve Kuşadası - Söke otoyolunda D-515 karayollarını sırasıyla takip ederseniz kolayca bu parka ulaşabilirsiniz.

Saplı Adası'na ve diğer turizm noktalarına yakın en uygun fiyatlı konaklama seçenekleri için Didim apart otelleri tercih edebilirsiniz.


Büyük Menderes Dalyanları

Büyük Menderes Dalyanları Büyük Menderes Dalyanları

Didim şehir merkezine yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta bulunan Akköy'de yer alan Büyük Menderes Dalyanları, ülkemizin sürpriz coğrafyası olarak nitelendirebilir. Dalyanların, deniz mi yoksa kara parçası mı olduğuna karar vermek oldukça zordur. 

Balıkçılık faaliyetlerin yapıldığı bu bölge kış mevsiminde flamingoların uğrak noktasıdır. Büyük Menderes Dalyanlarını kış aylarında ziyaret ederseniz eğer flamingoların arasında fotoğraf çektirebilirsiniz. Bahar aylarında ise doğanın yeşilliği ve mavinin eşsiz tonları ile muazzam fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Milet'e doğru giderken Balat Mahallesi'nden önce bulunan Büyük Menderes Dalyanları'na ilçe merkezinden kalkan Balat minibüslerini kullanarak ulaşabilirsiniz. Minibüsler ilçe merkezinde yer alan Atatürk Heykeli önünden geçmektedir. Balat minibüslerinin ücreti yaklaşık 8 TL'dir.

Özel aracınız ile dalyanlara ulaşmak isterseniz Didim - Güllübahçe otoyolunda bulunan Akköy tabelalarını takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz.

Didim'de plaja yakın lüks hizmetleri ile her türlü imkanları sağlayan oteller için Didim 5 Yıldızlı Oteller sayfamızı kontrol edebilirsiniz.