Didim Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Didim, Aydın'ın bir ilçesidir. 1991 yılında ilçe olarak kabul edilen Didim'in etrafında turistik il ve ilçeler yer alır. Tatilcilerin uğrak noktası olan Didim'in doğusunda Muğla, batı ve güneyinde Ege Denizi bulunmaktadır. 402 kmyüz ölçümüne sahip olan ilçe Kuşadası'na 70 kilometre, Bodrum'a 110 kilometre uzaklıktadır.

Her yıl %70'lik nüfus artışı yaşanan bu ilçeye farklı alternatifler kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Hangi ilde bulunduğunuza göre farklı ulaşım seçeneklerini kullanarak ulaşabilirsiniz. Havaalanı, şehirlerarası otobüs seferleri veya özel aracınız ile ilçeye ulaşım mümkündür.

Didim'de keyifli bir tatil için bütçenize uygun olabilecek tüm Didim otelleri fiyat listesini sizler için bir araya getirdik.


Havayolu ile Didim’e Ulaşım

Didim ilçesinde havalimanı bulunmadığı için en yakın havalimanına iniş yaparak gelebilirsiniz. Didim'in etrafında 3 farklı havalimanı bulunmaktadır. İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Milas-Bodrum Havalimanı ve Dalaman havalimanı’dır. Bu havalimanları sırasıyla yaklaşık 150 kilometre, 95 kilometre ve 200 kilometre uzaklıktadır. Didim'e en yakın havalimanı ise Milas - Bodrum havalimanı 95 kilometre uzaklıkta güney tarafındadır.

Didim'in çevresinde bulunan havalimanlarına iniş yaptıktan sonra birkaç farklı alternatif ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Milas - Bodrum havalimanına iniş yapan tatilciler MUTTAŞ, HAVAŞ, taksi, araç Kiralama, tur şirketleri minibüs seferleri, uçak şirketlerinin servisleri veya Transfer kullanarak ilçeye ulaşabilirsiniz.

MUTTAŞ araçları havalimanı içerisinden yolcuları aldıktan sonra Milas Üç Yol'a 10 TL ücret karşılığında götürmektedir. Milas Üç Yol'da indikten sonra Didim'e giden minibüsleri kullanarak 7,5 TL ücret karşılığında ulaşabilirsiniz. Milas Üç Yol ayrımı dışında Bodrum, Menteşe ve Yatağan otogarlarında inerek Didim'e giden araçları tercih edebilirsiniz.

Taksi ile ortalama 150 - 200 TL karşılığında Didim ilçe merkezine ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra taksi hizmetinden farklı olarak düşünebileceğiniz VIP araçlar ile konforlu bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Transfers ücreti firmadan firmaya değişkenlik gösterebilir. Ortalama ücreti ise 250 - 300 TL arasındadır.

İzmir Adnan Menderes Havalimanına iniş yaptıktan sonra öncelikle İzmir Otogarı'na ulaşım sağlamalısınız. HAVAŞ servisleri otogara indirdikten sonra Didim'e giden otobüs seferlerini kullanabilirsiniz.

İzmir Otogarı'na 20 TL ücret karşılığında HAVAŞ servislerini kullanabilirsiniz. 

Direkt olarak Didim'e geçiş yapabilmeniz için taksi, tur şirketleri ve transfer alternatiflerini kullanmanız gerekiyor. 

150 kilometre mesafede bulunan Didim'e taksi ile ulaşım sağlayabilmeniz için taksiciler kilometre başına yaklaşık 4,5 TL'den ulaştırır.

Transfer ile ulaşım sağlamak istediğiniz zaman kilometre başına fiyatı yaklaşık 6 TL'dir.

Deniz kenarına yakın ve muhteşem görünümlü otellerde eğlenceli aktiviteler ile keyif alabileceğiniz Didim'de gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Otobüs ile Didim’e Ulaşım

İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir gibi büyük şehirlerden otobüs ile ulaşım sağlayabileceğiniz farklı firmalar bulunmaktadır. 

İstanbul'dan 13 saat, Ankara'dan 11 saat, Bursa'dan 8 saat ve İzmir’den 1,5 saat içerisinde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. 

Büyük şehirlerden gelen tatilcilerin otobüs ile seyahat engeli bulunmadığı takdirde tercih etmesi daha uygun olacaktır. 

İstanbul'dan 130 TL, Ankara'dan 110 TL, Bursa'dan 80 TL ve İzmir'den 30 TL karşılığında otobüs ile ulaşabilirsiniz. 

Büyük şehirlerden sağlayacağınız aktarmasız seferlerde şehirden şehire farklılık göstererek en az 2 mola verilmektedir. İzmir'den ulaşım sağlayan otobüs seferlerinde mola verilmemektedir.

Didim'de birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerler için Didim gezi rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.


Özel Araç ile Didim’e Ulaşım

Araç ile ulaşım sağlayacak tatilcilerin kesinlikle telefonlarına harita uygulamaları indirmesi gerekir. Haritada göster uygulamaları sayesinde ilçeye kaybolmadan en kısa mesafeden ulaşabilirsiniz.

Didim, Kuşadası'na 70 kilometre, Bodrum'a 110 kilometre, Aydın'a 120 kilometre, İzmir'e 150 kilometre, Bursa'ya 476 kilometre, Ankara'ya 715 kilometre ve İstanbul'a 720 kilometre uzaklıktadır. 

Didim'e kendi aracınız ile ulaşım sağlamadan önce hangi güzergahı tercih edeceğiniz konusunda ve yolların trafik durumu hakkında araştırma yapmalısınız. Ankara'dan gelen tatilcilerin kullanabileceği iki farklı alternatif yol güzergahı bulunmaktadır. 

Ankara - Afyon - Denizli - Aydın - Söke - Didim ve Ankara - Uşak - Manisa - İzmir - Selçuk - Kuşadası - Söke ve Didim güzergahlarından birisini trafik durumuna göre tercih edebilirsiniz. Her iki güzergah durumu içinde ortalama 700 kilometredir. 

İstanbul üzerinden gelecek olan tatilciler ise İstanbul - Bursa - Balıkesir - Manisa - İzmir- Söke - Didim güzergahını tercih edebilir.

Didim'de yapabileceklerinizin sınırı olmayan tatil köyleri için Didim tatil köyleri yazımızı incelemeyi unutmayın.


Aydın’dan Didim’e Otobüs ve Minibüs Seferleri

Aydın'dan Didim ilçe merkezine otobüs ve minibüs seferleri ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Didim'e ulaşabilmeniz için iki farklı alternatif bulunmaktadır. Minibüs ve belediye otobüsleri ile ilçe merkezine ulaşabilirsiniz.

405 numaralı otobüs seferleri Aydın'dan hafta içi 06:20'de hafta sonu 07:30'da Forum Aydın'dan kalkmaktadır. Didim'den 405 numaralı otobüs hattı ise hafta içi 06:30'da hafta sonu ise 09:00'da kalkmaktadır. 

Otobüs ücretleri ise kişi başı yaklaşık 10 TL'dir.

Dinlenmek ve uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz o hayalinizdeki tatili yapmak için Didim tatil otelleri kategorisine göz atmayı unutmayın.