Aydın'ın Yemekleri ve Restoranları

Ege Bölgesi'nde bulunan Aydın ve ilçelerinde yapılan bir araştırmaya göre insan ömrünün en uzun olduğu bölgelerin başında geldiği tespit edilmiştir. Hal böyle olunca insan ömrünün uzun olmasının en önemli sebeplerinden birisi doğal ve sağlıklı beslenmedir. Aydın'da ne yenir diye düşünürken kendinizi restoranların önünde bulabilirsiniz.

Doğal ve sağlıklı beslenme neticesinde zeytin ve zeytinyağı, yerli halkın yemiş olarak ifade ettiği kısa süreli ömrü olan yaş incir veya uzun süre saklayabileceğiniz kuru incir, bölgede yapılan arı yetiştiriciliğinden dolayı tamamen organik olan bal gibi doğal besinleri satın alabilirsiniz.

Aydın mutfağında yer alan meşhur yemeklerin birçoğunda sebze kullanılır. Ege Bölgesi'nde yer alan favori yemekleri genellikle sağlıklı beslenme üzerinedir. Yemek listesine göz gezdirilecek olursak düğünlerin vazgeçilmezi keşkek, mis gibi kokan tereyağı ile yapılan yuvalama, Ege'nin vazgeçilmezi hem kurusu hem de tazesi apayrı lezzetli olan zeytinyağlı börülce, sebzelerin bir araya getirilerek yapılması ile oluşan mükemmel lezzet kırlı kızartmasının kesinlikle tadına bakmalısınız.

Aydın'da açık büfe imkanlarıyla bölgenin yöresel yemeklerini de menüsünde sunan bütçe dostu oteller için Aydın otel sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Sünnet ve Düğün Gibi Özel Günlerin Vazgeçilmezi: Keşkek

Keşkek Keşkek

Keşkek, buğday, kuzu eti ve tereyağı ile yapılan özel günlerde misafirlere ikram edilen bir tür yemektir. 

Ege Bölgesi'nden özellikle Aydın'da düğün ve nişan gibi özel günlerde sık yapılan bu eşsiz lezzetin üzerine dökülen sosun kıvamını tutturmak çok zordur. Kırmızı biber ve tereyağı ile yapılan bu sos keşkeğe lezzet veren kısımdır. 

Aydın şehir merkezinde yer alan Meydan Keşkek Evi'nden keşkek yiyebilirsiniz. Yuvarlama ve keşkeği çok lezzetli yapan bu restoranda yemeğin arkasına sürekli demlenen taze çayından içebilirsiniz.

Adres: Güzelhisar Mahallesi, 09100 Efeler/Aydın


Sarıoğlu Lokantası'nda: Yuvalama 

Yuvalama Yuvalama

Yuvalama, kıyma, soğan ve yumurtanın birleşmesi ile birlikte bir tava içerisinde önce yuvarlanır ardından tereyağı, su ve çeşitli baharatların eklenmesi ile bir tencere içerisinde pişirilen bir çeşit sulu yemektir. 

Tencere içerisinde pişirilen yemeğin üzerine kese yoğurdu ve toz biberden yapılan bir sos dökülerek servis edilir. 

Ege Bölgesi'ne özgü meşhur yemekleri tatilcilere servis eden Sarıoğlu Lokantası'nda bu yemeğin tadına bakabilirsiniz.

Adres: Ramazan Paşa Mah. Sevgi Yolu / 1913 Sok. No:1 Aydın/Türkiye

Aydın'a uğradığınızda gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. Aydın'da gezilecek yerler sayfasına göz atabilirsiniz.


Aydın'ın Meşhur Lezzeti Paşa Böreği Lezzet-i Şahane'de Yenir

Paşa Böreği Paşa Böreği

Paşa Böreği, Aydın'a özgü ana yemekleri ile yarışır derecede lezzetli ve harika zenginliğe sahip olan bir tür aperatif yiyecektir.

Annelerimiz ellerinde özenle açılan el açması yufkaların et suyunda ıslatılıp dana kıyma ile birleştirilmesinin ardından üzeri tamamen kaplayan taze yoğurt ile servis edilir. 

Ana yemekler kadar lezzetli olan bu aperatif böreği şehir merkezinde yer alan Lezzet-i Şahane'de yiyebilirsiniz.

Adres: Hasanefendi-Ramazan Paşa Mahallesi, 09100 Efeler/Aydın


Otoyol Kenarlarında Bulunan Tezgahlardan: Yaş İncir 

Yaş İncir Yaş İncir

Aydın'ın yerli halkına neyi meşhur diye sorduğunuz zaman 'yaş incir' olduğunu kesinlikle öğrenirsiniz. 

Aydın'ın Nazilli ilçesinde üreticiliği yapılan yaş incirin kesinlikle tadına bakılması gerekir. Aydın'a tatil için geldiğiniz zaman yaş incirin tadına bakmadan dönülmemesi gerekir.

Aydın şehir merkezinde yer alan manavlardan yaş incir satın almak yerine ilçelere giderken kullanacağınız otoyollar üzerine kurulan tezgahlardan taze incir alabilirsiniz.

Dünyaca ünlü sahillere, plajlara ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Aydın'ı daha fazla keşfetmek için Aydın gezi rehberi sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Tarifi Sır Gibi Saklanan: Çine Köftesi

Çine Köftesi Çine Köftesi

Türkiye'nin farklı il ve ilçelerinin kendilerine özgü köfteleri olduğunu artık öğrendik. Her ilçenin kendine özgü köftesi olmasına rağmen çoğunlukla tarifleri sır gibi saklanmaktadır.

Aydın'ın Çine ilçesinde ortaya çıkan bu eşsiz lezzetin baş mimari olan Tahsin Işık, Çine Köftesi'nin tarifini sır gibi saklamaktadır. 

Aydın şehir merkezinde veya Çine ilçesinde bu meşhur köfteyi yapan sayılı restoran bulunmaktadır. Aydın'da rastgele girebileceğiniz yemek yerleri sizlere bu lezzetli köfteyi sunma konusunda problem yaşayabilir. Bu sebeple Çine ilçesinde bulunan Köfteci Tahsin'den bu köftenin tadına bakmalısınız.

Adres: Yeni Mahallesi, 342. Sk. No:1, 09500 Çine/Aydın

Aydın'da kendinizi evinizdeki rahatlıkta hissedebileceğiniz apart oteller için Aydın apart oteller listemize uğramayı unutmayın.

Patlıcanı, Biberi, Domatesi ve Soğanı ile Eşsiz Lezzet : Kırlı Kızartması

Kırlı Kızartması Kırlı Kızartması

Kırlı Kızartması, dik ve alacalı kesilen patlıcanları, tavada kavrulan yeşil biberleri ve soğanları, sarımsak ve zeytinyağının enfes birleşimi ile soğuk servis edilen kızartmalardan biridir.

Soğuk servis edilen bu kızartma yanında kesinlikle kese yoğurdu tavsiye edilir. Ege Bölgesi'nden Aydın'a özgü olan Kırlı Kızartması daha çok yerli halkın evinde yapılır. 

Ege Bölgesi'nde İzmir'de belli başlı birkaç restoran bu yemeği hazırlarken Aydın'da günlük menü çıkartan restoranlar bu kızartmayı müşterilere servis eder. Bu sebeple Aydın'dan birinin evine konuk olursanız Kırlı Kızartmasını sizin için özel olarak yapabilir.


Aydın İlçelerinde Yer Alan Pidecilere Uğramadan Sakın Ayrılmayın

Aydın Pidecileri Aydın Pidecileri

Aydın'da yediğiniz pide ile başka bir ilde yediğiniz pide arasında dağlar kadar fark olabilir. Aydınlılar burada yapılan pidelerin çok lezzetli olduğunu her fırsatta belirtirler. 

Söke ve Nazilli ilçelerinde sık sık bulunan pide salonlarından kuşbaşılı kaşarlı pide, kıymalı pide ve kıymalı kaşarlı pidelerin tadına bakmalısınız.

Kıymalı, kuşbaşılı ve peynirli kıymaların dışında yapılan tahinli pide ise bu yöreye özgüdür. Köşk ilçesinde yer alan Güçoğlu Pide Salonu'ndan tahinli pide yemelisiniz. 

Pide salonunda yapılan tahinli pide genellikle gençlerin çok sık tükettiği waffle tatlısına benzemektedir. Tahinli pide üzerine eklenen dondurma, çikolata sosu ve meyveler ile birlikte ap ayrı bir lezzete kavuşur.

Adres: Soğukkuyu Mahallesi, Şen Sk., 09570 Köşk/Aydın

Sabah uyanıp pencereden baktığınız da masmavi denizin içerisinde kaybolabileceğiniz oteller için Aydın denize sıfır oteller sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Kirazlı Köyü'nden Zeytinyağı Alın ve Nefis Bir Köy Kahvaltısının Tadına Bakın

Kirazlı Köyü Kirazlı Köyü

Kirazlı, Aydın'ın Kuşadası ilçesine bağlı bir mahalledir. Genellikle yerli halkın bulunduğu bu mahallede zeytin, zeytinyağı, incir ve turunç gibi tamamen organik besinler üretilir ve toptancılara satılır. 

Mahallede bulunan esnaf tezgahlarından organik besinler satın almalısınız. Aydın'dan zeytinyağı almadan kesinlikle dönmemelisiniz. 

Zeytinyağını aldıktan sonra bu mahallede bir daha aynı tatları bulamayacağınız tamamen organik olarak yetiştirilen ve müşterilere köy kahvaltısı eşliğinde sunulan lezzetlerin tadına bakmalısınız.

Köy kahvaltısını bu mahallede Kirazlı Köy Sofrası restoranında yapabilirsiniz. 

Adres: Kirazlı Mahallesi, Kirazlı Camlık Yolu Üzeri, 09400 Kuşadası/Aydın