Aydın Ulaşım ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ege Bölgesi'nde bulunan Aydın'ın kış aylarına göre yaz aylarında trafiği biraz daha kalabalıktır. Farklı şehirlerden gelen hem yerli hem de yabancı tatilciler sayesinde şehir de yer alan vasıta sayısı bir buçuk katına çıkar. 

Trafiğe çıkan araç sayısı bir buçuk katına çıkmasına rağmen şehrin trafiği korktuğunuz kadar yorucu değildir.

Tatiliniz esnasında özel araca sahip olmanız hem ekonomik hem de zaman yönünden sizlere büyük kolaylık sağlar. Ulaşımda tercih edebileceğiniz diğer seçenekler ise dolmuş, belediye otobüsü, tren, motosiklet veya özel araç kiralama olabilir.

Ege Bölgesinin tatil cenneti Aydın'da ailenizle beraber doğa ile iç içe bir tatil yapmak için Aydın'daki oteller listemize göz gezdirebilirsiniz.


Araç veya Motosiklet Kiralama

Aydın şehir merkezinde veya ilçeler arası ulaşımda sizlere kolaylık sağlayacak olan otomobilleri rent a car şirketlerinden belli bir ücret karşılığında kiralayabilirsiniz.

Araç kiralayabilmek için 21 yaşını doldurmuş ve en az 1 yıllık B ehliyetine sahip olmanız gerekir. Bu iki kritere uygun olan tatilciler en az 1 günlük araç kiralayabilir. 

Benzinli, dizel, lüks veya orta sınıf otomobillerden dilediğinizi kiralayabilirsiniz. Rent a car firmaları hem otomobil hem de motosiklet kiralama hizmeti vermektedir. 

Büyük şehirlerin trafiğinden stres olan tatilcilerin motosiklet kiralaması tavsiye edilir. Hem farklılık hem de park etme zahmeti bulunmayan motosikletler daha kullanışlıdır. 

Aydın şehir merkezi, Kuşadası, Didim ve Nazilli gibi ilçelerde araç kiralama firmaları bulunmaktadır. 

Kuşadası ilçesinde Renault SYMBOL aracın bir günlük kiralama ücreti yaklaşık 100 TL'dir.

Aydın şehir merkezinde HONDA PCX 125 motosikletin bir günlük kiralama ücreti yaklaşık 75 TL'dir.

Bulvar Rent A Car, Şahin Rent A Car ve Didim Oto Kiralama Naz Rent A Car gibi şirketlerden hem otomobil hem de motosiklet kiralayabilirsiniz.

Manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Aydın'da gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Belediye Otobüsleri

Aydın'da hem şehir içi hem de ilçe ve bazı köylere seferi bulunan belediye otobüsleri bulunmaktadır. 

Halk tarafından 'sarı otobüs' olarak adlandırılan belediye otobüslerini kullanabilmek için 'Aykart' sahibi olmalısınız. 

Aykart sahibi olabilmek için 5 TL ücret ödemelisiniz. Sarı otobüslerin tam bir kişi ücreti 2 TL, öğrenci ücreti ise 1,5 TL'dir. 

İlçelere hareket eden otobüslerin ücret tarifesi farklıdır. Örneğin, 403 numaralı sarı otobüs hattı Aydın - Kuşadası güzergahında hareket eder tam 8 TL, öğrenci ise 6 TL'dir.

'Kullan At Kart' olarak tanımlanan bu kartları bayilerden satın alabilirsiniz. Bu kartların 2 veya 3 binişlik hakkı vardır. Aydın Büyükşehir Belediyesi 58 farklı noktadan bu kart türünü satışa çıkarmıştır.

Aydın şehir merkezinde ve ilçelerinde yer alan kart doldurma noktalarından kart satın alıp içerisine bakiye yükletebilirsiniz. 

Adnan Menderes Parkı ve Aydın Meydan Kafe gibi şehir merkezinde bulunan noktalardan kart satın alabilir veya bakiye yükleyebilirsiniz.

Kart dolum noktalarını bulamadığınız zaman Aykart'ın kendi internet sitesini ziyaret ederek dolum noktalarının nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Aydın'daki birbirinden farklı mekanlar ile yeni yerler keşfetmenize imkan sağlayacak Aydın gezi rehberi yazımızı okumayı unutmayın.


Şehir ve İlçeler Arası Dolmuşlar

Aydın şehir merkezinde ulaşım için kullanabileceğiniz alternatiflerden biri de dolmuşlardır. Aydın Büyükşehir Belediyesi sarı otobüsler ile ilgilenirken 133. No'lu Şehiriçi Motorlu Taşıtlar Kooperatifi dolmuşlar ile ilgilenmektedir.

Şehir merkezinde dilediğiniz her noktaya dolmuşlar sayesinde ulaşabilirsiniz. Dolmuşların şehir içerisinde 20 farklı hattın güzergahı vardır. 

Dolmuşların tam bir insan ücreti 2,25 TL, öğrenci ise 1,75 TL'dir. 

Her ilçenin kendisine ait dolmuşlar ile sorumlu kooperatifi bulunmaktadır. Örneğin, Kuşadası Kadınlar Denizi Mevkii'nden sorumlu kooperatif şirketi bulunmaktadır.

Aydın şehir merkezinden Kuşadası ilçesine ulaşabilmek için yine aynı şekilde dolmuşları kullanabilirsiniz.

İlçeler arası ulaşımda dolmuş kullanmak isterseniz Aydın Otogar Mevkii'nden hareket etmektedir.

Aydın'da kaliteden ödün vermeyen ve bir çok etkinliklere katılabileceğiniz yapabileceğiniz oteller için Aydın 5 yıldızlı oteller sayfamıza göz atabilirsiniz.


Aydın'ı Gezerken Ulaşımda İhtiyaç Duyacağınız Birkaç Tüyo

  • Aydın şehir merkezinde kullanacağınız 2,3,4,10,11,12,15,16,17 ve 19 numaralı dolmuşlar ile Forum Aydın alışveriş merkezine kolayca ulaşabilirsiniz.
  • Şehir merkezinde sarı otobüslerin 101, 102, 103, 104, 105 ve 106 numaralı hatlarını kullanarak dilediğiniz her noktaya kolayca ulaşabilirsiniz. Aydın'ın meydanı olarak tabir edilen yer Mimar Sinan Mahallesi'dir.
  • Şehir merkezinden ilçelere sarı otobüsleri kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Örneğin, 302 numaralı hat Aydın - Nazilli arasında, 405 numaralı hat Aydın - Didim arasında ve 403 numaralı hat Aydın - Kuşadası güzergahında çalışır.
  • Kuşadası ve Didim'in popüler plajlarına özel aracınız, dolmuş veya sarı otobüsler ile ulaşma imkanınız vardır.
    Örneğin, Kuşadası'nda yer alan Kadınlar Denizi Plajı'na ulaşabilmek için 5 numaralı dolmuş hattını kullanabilirsiniz. Kuşadası'nda dolmuş fiyatları yaklaşık 3 ile 5 TL arasında değişkenlik göstermektedir.
    Didim ilçesinde yer alan Altınkum Plajı'na ulaşabilmek için 251 ve 253 numaralı sarı otobüsleri kullanabilirsiniz. Didim ilçesindeki sarı otobüslerin tam ücreti yaklaşık 2,5 TL'dir.

Hayatınızın en mutlu gününün ve bu günü taçlandıran tatilin kusursuz geçmesi için Aydın balayı otelleri yazımızı size özel hazırladık.