Aydın'ın Doğal Güzellikleri

Ege Bölgesi'nin popüler turizm şehri Aydın'ın doğal güzellikleri hem yerli hem de yabancı tatilciler tarafından hayranlıkla karşılanmaktadır. Tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile diğer turizm şehirlerine göre bir adım önde olan Aydın'ın görülmesi gereken onlarca güzelliği yanı sıra keşfedilmeyen güzellikleri de bulunmaktadır.

Şehir merkezine yakınlığı ile bilinen genellikle yerli halkın piknik yapmak için sık tercih ettiği Aytepe Mesire Alanı ve Pınarbaşı Mesire Alanı, buz gibi soğuk suyu ve çevresinde onlarca farklı ağaç türünün yer aldığı Narlıdere Kanyonu, 256 farklı kuş türünün ve 804 farklı bitki türünün yer aldığı Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Kuşadası'nın sembolü haline gelen Güvercinada, Ege Bölgesi'nin saklı cenneti olarak ün kazanan Arapapıştı Kanyonu Aydın il sınırları içerisinde yer alan doğal güzelliklerden bir kaçıdır.

Aydın'da günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Aydın otel fiyatları sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


Bafa Gölü

Bafa Gölü Bafa Gölü

Bafa Gölü, Aydın'ın Söke ilçe sınırlarında yer almaktadır. Ünlü filozof Heraklit'in memleketi olarak bilinen Bafa Gölü'nün 2000 yıllık geçmiş mazisi bulunmaktadır. 

Beşparmak Dağları eteğinde yer alan göl 1989 yılında Bafa Gölü Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Göl çevresinde hem yeşil hem de mavinin tonları hayat bulmuştur. Bitkilerin kokusunu, kuşların cıvıltısını ve manzaranın güzelliğini gördükten sonra ayrılmak istemiyorsunuz.

Göl çevresinde doğa yürüyüşleri, mangal yakmadan piknik ve trekking turlarına katılabilirsiniz. Trekking turları sırasında rehberler bölgenin geçmiş tarihi hakkında önemli bilgiler aktarmaktadır. 

Aydın şehir merkezinden yaklaşık 85 kilometre uzaklıkta bulunan bu göle ulaşabilmek için Söke istikametinde ilerlerken D-525 karayolu üzerinde yer alan Ak-Yeniköy sapağında yön tabelalarını takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz.


Arapapıştı Kanyonu

Arapapıştı Kanyonu Arapapıştı Kanyonu

Arapapıştı Kanyonu, Denizli ve Muğla il sınırları içerisinde yer almasına rağmen Aydın'ın Bozdoğan ilçesine bağlıdır. 

İnceğiz Kanyonu olarak da bilinen bu kanyonun ismi Persler tarafından koyulmuştur. Halk arasında ismini nasıl aldığı hakkında farklı mitolojik hikayeler anlatılmaktadır. 

Arapapıştı Kanyonu'nda günlük tekne turlarını katılabilir, masmavi görünüme sahip suyunu, dağların arasında mükemmel manzaralara tanık olabilirsiniz. Nisan ve Mayıs aylarında kanyonun suyu daha fazla olduğu için bu zaman diliminde tekne turlarına katılmalısınız. 

Tekne turlarının yaklaşık fiyatları kişi başı 25 - 30 TL'dir.

Kanyonun mükemmel manzarasına tanık olabileceğiniz seyir tepesi bulunmaktadır. Kanyon ile bütüncül manzarasını görebilmek için çıkacağınız seyir tepesi arasında yaklaşık 30 dakika mesafe bulunmaktadır.

Hem tekne turuna katılmalı hem de bu olağanüstü manzaraya bütüncül olarak bakmadan dönmemelisiniz. 

Arapapıştı Kanyonu ile Aydın şehir merkezi arasında yaklaşık bir buçuk saat mesafe bulunmaktadır. Özel aracınız ile bu kanyona ulaşabilmek için Denizli istikametinde yer alan Yenipazar sapağına saptıktan sonra yön tabelalarını takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz.

Aydın'da Arapapıştı dışında mutlaka görülmesi gereken yerleri Aydın'da gezilecek yerler yazımızdan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.


Altınkum Plajı

Altınkum Plajı Altınkum Plajı

Altınkum Plajı, Aydın'ın Didim ilçesinde yer almaktadır. Plaj ismini sapsarı kumsalından almıştır. İnce ince ve sapsarı görünen kumsalında akşam üstü güneşin batışına karşı sahil yürüyüşü yapılması gerekir.

Altınkum'un yanlarına sıralanan üç farklı koy bulunmaktadır. Birinci, ikinci ve üçüncü koy şeklinde adlandırılan bu koyların denizi sığ değildir.

Plajın en önemli özelliği ise denizden kıyıya gelen dalgaların denizi temizleme özelliğidir. Plajın denizi oldukça berrak ve mavi bayraklıdır. 

Didim şehir merkezinden Altınkum Plajı'na ulaşabilmek için ilçe merkezinden kalkan Altınkum minibüslerini kullanmalısınız.

Minibüslerin kişi başı yaklaşık ücreti 5 TL'dir.


Zeus Mağarası

Zeus Mağarası Zeus Mağarası

Zeus Mağarası, Kuşadası Milli Parkı'nın girişinde yaklaşık 500 metre yanında bulunmaktadır. Milli Park ile yan yana bulunmasına rağmen yön tabelaları yetersiz kaldığı için tatilciler mağarayı bulma konusunda sorun yaşamaktadır.

Zeus Mağarası, 30 - 40 metrelik kalker kayaçların aşınması ile birlikte su birikintilerinin zaman içerisinde artması sonucunda küçük bir göl izlenimi vermektedir. Hem yaz hem de kış aylarında mağaranın ortalama su sıcaklığı 5 derecedir.

Zeus Mağarası'na ulaşabilmek için Kuşadası veya Söke ilçe merkezinden hareket eden Milli Park dolmuşlarını kullanabilirsiniz.

Aydın'da tatile çıkmadan önce il genelinde yer alan tüm etkinlik ve festivallerin tamamını görmek için Aydın gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Güvercinada

Güvercinada Güvercinada

Güvercinada, Kuşadası ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Ada liman tarafından gelebilecek saldırıları önlemek amacıyla Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılmıştır. 

Hem doğal güzelliği hem de içerisinde bulunan iç kale ve surlarının görülmesi gerekir. Ada içerisinde yer alan surlar yaklaşık 2,5 metre boyundadır. Adanın geçmiş tarihi hakkında bölgede yer alan rehberler sizlere önemli bilgiler aktarabilir.

Rehber ücretleri kişi başı yaklaşık 5 TL'dir.

Kuşadası'nın Hacıfeyzullah Mahallesi'nde bulunan adaya ulaşabilmek için sahil şeridinin takip edilmesi yeterli olacaktır. 


Saplı Ada

Saplı Ada Saplı Ada

Saplı Ada, Aydın'ın Didim ilçesinde Akbük Mevkii'nde yer almaktadır. Akbük Beldesi'nde bulunan adaya tepeden bakıldığı zaman kaşığa benzediğine dair rivayetler vardır. 

M.Ö 1500'lü yıllarda Ege Denizi'nde meydana gelen patlama sonucunda bu volkanik ada meydana gelmiştir. Akbük Beldesi'nin simgesi haline gelen bu adanın etrafında yer alan külleri görebilme imkanınız bulunmaktadır.

Didim ilçe merkezinden kalkan Akbük minibüslerini kullanarak bu adaya ulaşabilirsiniz. Aydın ile Saplı Ada arasında yaklaşık 90 kilometre mesafe bulunmaktadır. 

Özel aracınız ile bu adaya ulaşmak isterseniz Aydın - Söke istikametinde ilerlerken D-525 karayolu üzerinde yer alan Akbük yön levhalarını takip etmelisiniz.


Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

256 farklı kuş türünün bulunduğu, 804 farklı bitki türünün yaşadığı, 28 çeşit memeli ve 42 çeşit sürüngeni içerisinde barındıran Milli Park, Kuşadası ve Söke ilçe sınırlarında yer almaktadır. 

Milli Park sınırları içerisinde 'Tepeli Pelikan, Küçük Akbalıkçıl, Akkuyruklu Kartal ve Tepeli Pelikan' gözlemlenmiştir. Park içerisinde bulunan kuş gözetleme kulesi sayesinde sizde kuşları gözlemleyebilirsiniz. 

Mavi ve yeşil tonlarının hayat bulduğu Milli Park'ın içerisinde yürüyüş parkurları, seyir tepesi, botanik tur yolu ve bisiklet parkurları bulunmaktadır. Doğa ile iç içe hoşça vakit geçirebileceğiniz sınırlı alanlardan biridir.

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'nın yaya ve bisikletler için 4 TL, araba ile 12 TL giriş ücreti bulunmaktadır. 

Aydın şehir merkezinden 83 kilometre uzaklıkta bulunan parka ulaşabilmek için şehir merkezinden önce Söke ilçe minibüslerine ardından ilçe merkezinde yer alan Milli Park minibüslerini kullanarak ulaşabilirsiniz. 

Söke minibüslerinin ücreti kişi başı yaklaşık 15 TL'dir. Söke'den Milli Park'a hareket eden minibüslerin ücreti ise yaklaşık 5 TL'dir.

Özel aracınız ile ulaşabilmek için Aydın'dan E-87 ve D-525 kara ve otoyollarını kullanarak Söke ilçesine ve ardından yön tabelalarını takip ederek kolayca parka ulaşabilirsiniz.

Aydın'da doğa ile iç içe mekanlara yakın kaliteli hizmet sunan konaklama seçeneklerini Aydın herşey dahil sayfasında bulabilirsiniz.


Çine Çayı

Çine Çayı Çine Çayı

Çine Çayı, Muğla'nın Yatağan ilçesi ile Aydın'ın Çine ilçesi arasında yer almaktadır. Çine Çayı ile Aydın şehir merkezi arasında yaklaşık 35 kilometre mesafe bulunmaktadır.

Yatağan ilçesinin doğusunda yer alan çay Sarıgerme Deresi ile Karagedik Dağları'ndan beslenen yaklaşık 360 kilometre uzunluğunda bir akarsudur. İlkbahar ve yaz aylarında hem yerli halk hem de tatilciler çayın çevresinde piknik, doğa gezileri ve olta balıkçılığı yapar. 

Çine Çayı'na özel aracınız ile ulaşabilmek için Aydın - Muğla istikametinde Çine ilçesini geçtikten sonra yön tabelalarını takip etmelisiniz. Aydın şehir merkezinden Yatağan ilçesine giden minibüsleri kullanarak da bu çaya ulaşabilme imkanınız bulunmaktadır.


Aytepe Mesire Alanı

Aytepe Mesire Alanı Aytepe Mesire Alanı

Aytepe Mesire Alanı, Aydın'ın kuzey doğusunda üniversite bölgesinde yer almaktadır. Aydın il merkezini panoramik olarak görebileceğiniz parkın yüksekliği 150 metredir.

Aydın Valiliği'nin arka tarafından kalkan teleferik hattı tatilcileri mesire alanına indirmektedir. 6 kişilik kabini bulunan teleferik hattı 650 metre uzunluğundadır. 

Mesire alanı içerisinde çam ağaçları, yapay havuzlar, kafe ve oyun parkı bulunmaktadır. Hem çocukların eğlenebileceği hem de yetişkinlerin hoşça vakit geçirebileceği noktalardan biridir.

Aydın şehir merkezinden kalkan üniversite dolmuşlarını kullanarak buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Üniversite civarında minibüsten indikten sonra yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. 

Üniversite dolmuşlarının ücreti yaklaşık 3 TL'dir.


Pınarbaşı Mesire Alanı

Pınarbaşı Mesire Alanı Pınarbaşı Mesire Alanı

Pınarbaşı Mesire Alanı, Aydın şehir merkezinde yer almaktadır. Şehrin tam ortasında bulunan mesire alanı hem yerli halk hem de tatilciler tarafından çok sık tercih edilir.

Piknik alanı, ormanlık ağaçları, teleferiği, oyun parkı ve ücretle çalışan oyuncakları sayesinde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Hem kafa dinleyebileceğiniz hem de hoşça vakit geçireceğiniz mesire alanının kafesinde bir şeyler yudumlayabilirsiniz.

Mesire alanında mangal yasak olduğu için kafeden ücret karşılığında tüplü mangal seti kiralayabilirsiniz.

Mangal seti için yaklaşık 25 TL kiralama bedeli istenmektedir.

Teleferiğin ve oyun parkının tadını çıkarmadan dönülmemesi gerekir. Teleferik bu mesire alanında daha farklı ve güzeldir.

Şehir merkezinden her 12 dakikada bir kalkan 103, 401, 403, 404 ve 601 numaralı sarı otobüsleri kullanarak kolayca mesire alanına ulaşabilirsiniz.

Otobüslerin ücretleri kişi başı yaklaşık 3 TL'dir.

Minibüslerin ücretleri kişi başı yaklaşık 5 TL'dir.


Büyük Menderes Dalyanları

Büyük Menderes Dalyanları Büyük Menderes Dalyanları

Hem yaz hem de kış turizmi için ayrı ayrı görülmesi gereken Büyük Menderes Dalyanları, Aydın'ın Didim ilçesinde Akköy Mevkii'nde yer almaktadır. 

Bahar aylarında yeşil ve mavinin hayat bulduğu rengarenk bitkilerin arasında muazzam fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Kış aylarında daha çok balıkçıların tercih ettiği bu dalyanlar flamingoların vazgeçilmez noktasıdır. Kış aylarında dalyanlar ziyaret edildiği takdirde flamingoları görebilirsiniz.

Didim ilçe merkezinden kalkan Balat minibüslerini tercih ederek bu dalyanlara ulaşabilirsiniz. Didim ilçe merkezi ile dalyanlar arasında yaklaşık 17 kilometre mesafe bulunmaktadır.

Balat minibüslerinin kişi başı yaklaşık ücreti 8 TL'dir.

Bir çok özel aktiviteleri ile lüks bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz Aydın ultra herşey dahil listemize uğramayı unutmayın.


Görle Kanyonu

Görle Kanyonu Görle Kanyonu

Görle Kanyonu, Aydın'ın Karacasu ilçesinde Görle Mevkii'nde yer almaktadır. Karacasu ilçesi ile Görle Kanyonu arasında yaklaşık 25 kilometre mesafe bulunmaktadır.

Görle Kanyonu'nda doğa yürüyüşleri, dağ tırmanışları ve foto safari yapabilme imkanı vardır. Kanyonun yaklaşık yüksekliği 100 ile 250 metre arasında değişkenlik göstermektedir. Mavi ve yeşil tonlarının hayat bulduğu bu kanyonun yaz aylarında görülmesi gerekir.

Aydın'ın Karacasu ilçesinden kalkan Görle minibüslerini kullanarak kolayca bu kanyona ulaşabilirsiniz. 

Özel aracınız ile ulaşım için Karacasu ilçe merkezine ulaştıktan sonra Kuyucak - Tavus yolunda yer alan yön tabelalarının takip edilmesi ulaşım için yeterli olacaktır.


Narlıdere Kanyonu

Narlıdere Kanyonu Narlıdere Kanyonu

Narlıdere Kanyonu, Aydın'ın Efeler ilçe sınırlarında yer alan İmamköy Mahallesi'nde bulunmaktadır. 

Kanyon çevresinde nar, çınar, çam, köknar ve sığla ağaçları bulunmaktadır. Kanyon çevresinde çokça nar ağacı bulunduğu için kanyon ismini buradan almıştır. Paşa Yaylası'ndan akan buz gibi soğuk su kanyonun etrafını yemyeşil bitkilerle süslemiştir. Buz gibi soğuk su hem yeşil bir görünüm hem de bol miktarda oksijen oranı ile pek çok hastalığa şifa olduğu düşünülmektedir.

Narlıdere Kanyonu çevresinde 'Yılan Kartalı, Kızıl Şahin, Atmaca ve Tahtalı Güvercin' gözlemlenmiştir. 

Doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz kanyona gidebilmek için Aydın şehir merkezinden kalkan Efeler minibüslerini kullanmalısınız.