Aydın'da Gezilecek Yerler

Ege Bölgesi'nin dikkat çeken illerinden Aydın, verimli topraklarından dolayı onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış, farklı medeniyetlerin izlerini hala içerisinde barındıran bu şehir görülmesi gereken yerleri ile her yıl yüzbinlerce tatilci ağırlamaktadır.

Ege Bölgesi'nin farklı noktalarından çıkartılan tarihi eserlerin sergilendiği Aydın Arkeoloji Müzesi, üç gözlü tarihi yapısını ve eski zamanda kullanılan tuvaletleri günümüze kadar taşıyabilen Tralleis Antik Kenti, Milli Kahramana ait eşyaların sergilendiği Yörük Ali Efe Müzesi, Osmanlı Dönemi'nde sadece kadınların kullandığı Kadınlar Plajı ve Ege Bölgesi'nde meydana gelen patlama sonucunda meydana gelen çevresi doğal sit alanı olarak kabul edilen Saplı Ada Aydın il sınırları içerisinde yer alan görülecek yerler listesinde bulunan tarihi ve doğal güzelliklerden birkaçıdır.

Ayrıca bunların yanı sıra; Dilek Yarımadası, Güvercinada Kalesi, Arapapıştı Kanyonu, Milet Müzesi ve Milet Tiyatrosu da yine Aydın gezilecek yerler listesine rahatlıkla eklenebilecek bölgeler arasında bulunmaktadır.

Birbirinden cazip uygun fiyatları ile eğlenceyi doyasıya yaşamanız için Aydın otelleri listesine göz atabilirsiniz.


Arapapıştı Kanyonu

Arapapıştı Kanyonu Arapapıştı Kanyonu

Arapapıştı Kanyonu, Aydın'a bağlı Bozdoğan ilçesinde yer almaktadır. Bozdoğan Aydın il merkezine yaklaşık 95 kilometre uzaklıkta bulunan bu kanyon 380 metre yüksekliğinde ve 6 kilometre uzunluğundadır. 

Aydın Belediyesi tarafından 2017 yılının Nisan ayında ziyaretçilere açılan bu kanyon yakın zaman içerisinde foto safaricileri, su ve doğa sporu seven tatilcileri bir araya getirmeyi başaracaktır. Kanyonun en üst tepesinden mükemmel manzaraya kuş bakışı bakabileceğiniz ve tekne turu yapabileceğiniz bu kanyonun kesinlikle görülmesi gerekir. Mutlaka gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken bu kanyonda tekne turlarının kişi başı yaklaşık ücreti ise 20 - 30 TL'dir. Arapapıştı Kanyonu oldukça güzel bir yer olup hem doğasıyla hem de berrak bir deniz ve açık hava üçlüsüyle size muhteşem bir tatil fırsatı sunmaktadır.

Arapapıştı Kanyonu'na Denizli - Aydın istikametinde E-87 karayolunu kullanarak Bozdoğan ilçesine ulaştıktan sonra kanyon tabelalarını takip ederek özel aracınız ile kolayca ulaşabilirsiniz.


Altınkum Plajı

Altınkum Altınkum

Altınkum Plajı, Aydın'a Didim ilçesinde yer almaktadır. Bu plaj ismini altına benzer sap sarı kumsalından almıştır. Altınkum, Ege Bölgesi'nin popüler plajlarından biridir. Bir yılın yaklaşık 280 günü güneş alan bu plajda tatilciler yaz ayları yanı sıra ilkbahar ve kış aylarında bile güneşlenmektedir. 

İp ince kumsalı ile dikkatleri üzerine çeken plajın deniz suyu sıcaklığı yaklaşık 20 ile 24 derece arasında değişkenlik göstermektedir. Denizin kıyı kısımlarında yosunları bulunmasına rağmen ilerlediğiniz zaman temiz ve berraktır. Bir diğer özelliği ise bölgenin oldukça aktif olmasından dolayı dilediğiniz her şeye rahat bir şekilde ulaşma imkanına sahip olmanız. Altınkum Plajı, Didim bölgesinde bulunan ve kendine göre bir tarzı olup son derece de popüler olan nadir plajlardan biridir. Oldukça iyi bir denizi ve koyu bulunuyor ve aynı zamanda su içerisindeki alçak bölgelerde yosun ya da kaya gibi sıkıntılı durumlar bu bölgede söz konusu değildir. Oldukça güzel bir tatil bölgesi olan Aydın için bu plaj kesinlikle gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken yerler arasındadır. Altınkum Plajı çevresinde kafe, restoran ve dükkanlar bulunmaktadır. 

Bu plajın çevresinde aktivite imkanı oldukça boldur. Sezon içerisinde epey kalabalık olduğu için, daha sakin bir anda gelmek isteyenler sezon başlangıcında yani Mayıs ayından itibaren bölgeye gelebilirler. Didim ilçe merkezinden kalkan Altınkum minibüslerini kullanarak kolayca bu plaja ulaşabilirsiniz.

Gezdikçe araştırdıkça yeni özelliklerini öğreneceğiniz bazı şehirler vardır. İşte bu nedenle Aydın gezi rehberi sayfamızı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.


Zeus Mağarası

Zeus Mağarası Zeus Mağarası

Zeus Mağarası, Kuşadası Milli Parkı'nın hemen girişinde yer almaktadır. Ana caddeye yaklaşık 8 dakika uzaklıkta olan bu mağara hem yerli hem de yabancı tatilciler tarafından yetersiz yön tabelası nedeniyle bulunamamaktadır.

Denizin tuzlu suyu ile dağdan gelen tatlı suyun birleşiminden oluşan mağaranın suyu dört mevsim boyunca 5 derecedir. Zeus Mağarası'nın çamuru ve suyu hakkında şifa kaynağı olduğu söylenmektedir. Şifalı bir su olması ve doğal güzelliğiyle gezilecek yerler arasında olması gereken mağaralar arasındadır. Zeus Mağarası, derinlik olarak yaklaşık 10 - 15 metredir. Kuşadası'nın 'Saklı Cenneti' olarak tabir edilen bu mağaraya ulaşabilmek için Söke veya Kuşadası ilçesinden kalkan Milli Park minibüslerini kullanabilirsiniz. 

Milli Park'ın hemen yanında bulunan bu mağaranın yön levhaları yetersiz olduğu için çoğu tatilci mağarayı görmeden bölgeden uzaklaşmak zorunda kalmaktadır. Bu sebeple mağaranın yetersiz yön tabelası bulunduğu gezi yazıları içerisine not alınmalıdır. 


Afrodisias Antik Kenti

Afrodisias Antik Kenti Afrodisias Antik Kenti

Afrodisias Antik Kenti, Aydın'a bağlı Karacasu Geyre Mahallesi'nde bulunmaktadır. Aydın il merkezine yaklaşık 95 kilometre uzaklıkta bulunan bu antik kent denizden yaklaşık 600 metre yükseklikte bir plato üzerine kurulmuştur.

Aphrodisias Antik Kenti için yeterli tanıtım yapılmadığı için bu tarihi kültürel zenginlik hakkında yerli ve yabancı tatilciler pek fazla bilgi sahibi değildir. Antik kent M.Ö 1. yüzyıl sonlarına doğru inşaa edilmiştir. Afrodit Tapınağı, Sebastion, tiyatro, meclis binası ve stadyumu bulunan bu antik kentte uzun yıllar boyunca farklı hükümdarlıklar tarafından kullanmıştır. Aphrodisias Antik Kenti kişi başı giriş ücreti 50 TL'dir. Müzekartı bulunan tatilciler bu antik kente ücretsiz giriş yapabilir. Aydın gezilecek yerler düşünüldüğünde de özellikle tarihi yerler ve antik kentler arasında mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Aphrodisias Antik Kenti bitişiğinde yer alan müzesini antik kentin giriş ücretini ödedikten sonra ücretsiz gezebilirsiniz.  Aynı zamanda buraya kadar gelmişken yaklaşık 5-10 km'lik uzaklıkta olan Sırtlanini Mağarası da görülmeye değer yerler arasındadır ve tavsiye de edilmektedir. 

Aydın'dan Denizli istikametine doğru ilerlerken E-87, D-320 ve D-585 karayollarını kullanarak kolayca bu antik kente ulaşabilirsiniz. Karacasu ilçe merkezini geçtikten sonra yol üzerinde yer alan antik kent tabelalarını takip etmelisiniz.


Forum Aydın

Forum Aydın Forum Aydın

Forum Aydın, Aydın - Denizli otoyolunda Atatürk Bulvarı'na 2 kilometre uzaklıkta, Adnan Menderes Üniversitesi'ne yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Forum Aydın, Aydın ve çevresinin en büyük alışveriş merkezlerinden biridir. Aydın'ın en hareketli yaşam alanlarından biri olan alışveriş merkezi sabah saat 10:00'da açılırken akşam saat 22:00'de kapanmaktadır. Gün içerisinde binlerce misafirine ev sahipliği yapan Forum Aydın, bölgedeki en iyi alışveriş merkezlerinden biridir. İçerisinde bulunan mağazaların yanı sıra ayrıca restoranlar, kafeler ve sinema salonu da bulunmaktadır. Forum Aydın'ın tam olarak merkezde olması ise gezilecek yerler arasına girmesi açısından rahatlık sunmaktadır.

Şehir merkezinden hareket eden 2,3,4,10,11,12,15,16,17 ve 19 numaralı minibüsler ile ulaşabilirsiniz.


Milet Antik Kenti

Milet Antik Kenti Milet Antik Kenti

Milet Antik Kenti bilim, felsefe ve sanat alanlarında öne çıkan önemli bir ticaret merkezidir. Didim ilçe sınırlarında yer alan bu antik kentin tarihi yapılarına gerekli önem gösterilmediği için yıkılmıştır. 

Antik kent sınırları içerisinde 15.000 kişilik tiyatrosu, MS 1. yüzyılda inşaa edilen Delphinion'u, Güney Agora ve Faustina Hamamı görülmesi gerekir. Antik kent çevresinden çıkartılan tarihi eserler ise Milet Müzesi içerisinde sergilenmektedir. Antik kentin giriş ücreti 12 TL'dir. Müzekartı bulunan tatilciler bu antik kente ücretsiz giriş yapabilir. Hem tarihi bir antik kentin hem özel bir müzenin hem de Roma İmparatorluğu'na kadar dayanan bir tiyatronun bulunduğu bu bölgeyi gezilecek yerler listesine ekleyip ister yaz aylarında isterseniz de kış aylarında ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bölgenin tarihi müzesi Milet Antik Kenti adına çokça bilgi sunmaktadır. Yani her anlamda kültürel bir gezi için idealdir.

Didim ilçe merkezinden hareket eden Balat minibüslerini kullanarak kolayca bu antik kente ulaşabilirsiniz. Balat minibüslerinin ücreti yaklaşık 8 TL'dir.


Kadınlar Plajı

Kadınlar Plajı Kadınlar Plajı

Kadınlar Plajı, Osmanlı Dönemi'nde sadece kadınlar kullandığı için plaj adını buradan almaktadır. Kadınlar Denizi Mahallesi'nde yer alıyor olan bu plajın sahilinin ip ince kumu, denizin masmavi görünümü ve tertemiz olması ile mavi bayrak ödülüne layık görülmüştür. 

Bu plajın sahilinde ücretsiz bir şekilde yürüyebilir ve dilediğiniz zaman yüzebilirsiniz. Şezlong ve şemsiye imkanları ise ücretlidir. 1 adet şemsiyenin fiyatı yaklaşık 10 TL'dir. Oldukça güzel bir denize sahip olan plajın çevresinde de birçok işletme var ve gün boyunca da hizmet vermektedir. Kadınlar Plajı çevresinde kafe, restoran, otel ve pansiyon bulunmaktadır. Hem denize karşı güzel bir akşam yemeği yiyebilir hem de bu mevkiide konaklama şansına sahipsiniz. 

Günübirlik bir tatil yapmak için ideal olan bu bölge, gezilecek yerler listesine de eklenmesi gereken plajlardan biridir. Kuşadası ilçe merkezinden hareket eden 5 numaralı minibüs hattı ile kolayca bu plaja ulaşabilirsiniz.

Aydın'da balayına özel oda süslemelerinden SPA merkezlerindeki kadar seçebileceğiniz otelleri Aydın balayı otelleri sayfamızda listeledik.


Güvercinada

Güvercinada Güvercinada

Güvercinada, Aydın'a bağlı Kuşadası ilçe merkezinde Hacıfeyzullah Mahallesi'nde yer almaktadır. 

Liman üzerinden gelebilecek saldırıları bertaraf etmek amacı ile yapılan adanın içerisinde 3 metre uzunluğunda sıra sıra dizilmiş surlar ve iç kale bulunmaktadır. Bu kaleye ise Güvercinada Kalesiadı verilmiştir. Güvercinada zaman içerisinde Kuşadası ilçesinin sembolü haline gelmiştir. Kuşadası'nın Yılancıburnu tarafından getirilen taşlar ile iç kale ve surlar inşaa edilmiştir. Güvercinada Kalesi, Hızır Hayrettin Paşa tarafından inşa ettirilmiş olup tarih boyunca birçok saldırıya karşı da ayakta kalmayı başarmıştır. Özellikle denizden gelebilecek saldırılara karşı özel olarak hazırlanan bu kalede özellikle surlar ön plana çıkmaktadır. 

Aydın gezilecek yerler düşünüldüğünde de Güvercinadaözellikle Kuşadası mevkiinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Güvercinada’ya ulaşabilmek için sahil şeridi ve adaya ait yön tabelalarının takip edilmesi yeterlidir.


Tralleis Antik Kenti

Tralleis Antik Kenti Tralleis Antik Kenti

Tralleis Antik Kenti, Aydın şehir merkezinden yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta Kemer Mahallesi'nde bulunmaktadır. Tralleis kelime anlamına bakıldığı zaman halkın kenti anlamını taşır. Kestane Dağı yamacına kurulan üç gözlü yapı olarak bilinen bu antik kentin hamam, tiyatro, agora ve stadium yapıları bulunmaktadır. 

Antik kent çevresinde yer alan 'latriana' adı verilen tuvaletlerin görülmesi gerekir. Eski zamanlarda tuvalet kültürünün nasıl olduğu hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz bu yapıların odacıkları sıra sıra dizilmiş ve ortalarından akan temiz su kanalı bulunmaktadır. Antik kentlere merak duyanların gezilecek yerleri planlarken dikkate alması gereken bölgelerden biridir. Tralleis Antik Kentiiçin giriş ücreti bulunmamaktadır. Hafta içi saat 17:00'dan önce giderseniz antik kenti gezebilirsiniz.

Aydın il merkezinden kalkan şehir içi dolmuşları kullanarak bu antik kente ulaşabilirsiniz. Antik kente özel aracınız ile ulaşabilmek için Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan antik kent tabelalarını takip etmeniz yeterlidir.


Aydın Arkeoloji Müzesi

Aydın Arkeoloji Müzesi Aydın Arkeoloji Müzesi

Aydın Arkeoloji Müzesi, Aydın'ın Ilıca Mevkii'nde yer almaktadır. 2000 yılında yapımına başlanan bu müze yeterli ödenek sağlanamadığı için 2012 yılında ziyarete açılmıştır. 

Müze bodrum, giriş ve 1. kattan oluşmaktadır. Ziyaretçilerin müzeyi rahat bir şekilde gezebilmesi için engelli ve normal üzere asansör bulunmaktadır. Sergi salonu, 130 kişilik çok amaçlı salonu ve çocuk atölyesi bulunmaktadır. Arkeoloji Müzesi yapımında taş, cam, pişmiş toprak ve sikkeler kullanılmıştır. Aydın ili çevresinde çıkartılan tarihi eserlerin birçoğu bu müzede sergilenmektedir. Arkeolojik çalışmalara meraklı olanların gezilecek yerlerini planlarken dikkate alması gereken bölgelerden biridir.

Şehir merkezinden yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan bu müzeye ulaşabilmek için Denizli istikametinde yer alan yön tabelalarını takip etmeniz yeterlidir.


Kurşunlu Manastırı

Kurşunlu Manastırı Kurşunlu Manastırı

Kurşunlu Manastırı, Aydın'ın ilçesi Kuşadası'nın Davutlar Mevkii'nde yer almaktadır. 11. yüzyıla ait tarihi yapılardan biri olan bu manastır Bizanslılara ait olduğu düşünülmektedir.

Kurşunlu Manastırı içerisinde keşiş odaları, mutfak, kiler, yemekhane, mezarlık, sur mahzeni ve savunma odaları bulunmaktadır. Manastırın şapel kısmında yer alan fresk detayları ile savunma odalarının görülmesi gerekir. Bu manastırı dilediğiniz zaman ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz.

Kuşadası ilçe merkezinden kalkan Davutlar minibüsleri ile kolayca ulaşım imkânınız bulunmaktadır. Dolmuş ücretleri kişi başı yaklaşık 5 TL'dir.


Alabanda Antik Kenti

Alabanda Antik Kenti Alabanda Antik Kenti

Alabanda Antik Kenti'nde Karia tipi tarihi yapıları görebilirsiniz. Hitit, Aka ve Roma uygarlıklarının yaşamını sürdürdüğü bu antik kentte bilinmeyen daha farklı uygarlıklar uzun yıllar yaşamını sürdürmüştür. 

Alabanda Antik Kenti içerisinde tiyatro, meclis binası, iki tapınak ve agora bulunmaktadır. Bu tarihi yapılar zaman içerisinde yıprandığı için 1999 yılında bu yapıları tekrar kazandırmak amacıyla çalışmalar başlatılmıştır. Eski tarihleri ve yapıları sevenlerin gezilecek yerlerini ve seyir listelerini planlarken eklemeyi düşünebilecekleri bölgelerden biridir.

Alabanda Antik Kenti ve çevresinden çıkartılan tarihi eserler Aydın ve İzmir Arkeoloji Müzeleri'nde sergilenmektedir. Çine ilçe merkezinden Doğanyurt Mahallesi'ne hareket eden minibüsleri kullanarak antik kente ulaşabilirsiniz.


Yörük Ali Efe Müzesi

Yörük Ali Efe Müzesi Yörük Ali Efe Müzesi

Yörük Ali Efe'nin İzmir'den dönüşüne kadar yaşadığı bu ev 1980'li yıllarda çıkan bir yangın neticesinde tamamen yanmıştır. Milli Kahraman Yörük Ali Efe'nin 1995 yılında Aydın Kültür Bakanlığı'na sunulan bir önerinin onay görmesi sonucunda evin aslına uygun restore işlemleri başlatılmıştır.

Yörük Ali Efe'nin kullandığı eşyalar bilir kişiler tarafından bu müzeye bağışlanmıştır. Çevrede bulunan yerli halk müzeleştirme çalışmalarına yardım ederken müzede sergilenmesi üzerine uygun eşyalarını müzeye bağışlamıştır. Yörük Ali Efe'nin Muslukuyu Mezarlığı'nda yer alan mezarı Bakanlar Kurulu tarafından onaylanıp müzenin bahçesine taşınmıştır. Müze 8 Haziran 2001 tarihinde ziyaretçilere açılmıştır. Ziyaretçiler bu müzeyi gezebilmek için ücret ödemezler.

Aydın şehir merkezinden 40 kilometre uzaklıkta bulunan bu müzeye ulaşabilmek için şehir merkezinden kalkan Yenipazar minibüs hattını kullanmalısınız. Dolmuş ücretleri kişi başı yaklaşık 7,5 TL'dir.


Saplı Ada

Saplı Ada Saplı Ada

Saplı Ada, Aydın'a bağlı Didim ilçesinin Akbük Mevkii'nde il merkezine yaklaşık 90 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Ege Bölgesi'nde meydana gelen volkanik patlama sonrasında etrafa saçılan lav akıntıları ile oluşan bu ada doğal sit alanı olarak kabul edilmiştir. Sit alanı olarak kabul edilenSaplı Adaçevresine yapı ve inşaat izni verilmemektedir.  Akbük'ün tepelerinden bu adaya bakıldığı zaman kaşığa benzediğine dair söylentiler vardır. Deniz seviyesi düşük olduğu zamanlar kıyı şeridinden adaya doğru yürüyerek geçebilirsiniz.

Şehir merkezinden kalkan 254, 275 ve 405 nolu belediye otobüsleri bu adanın önünden geçmektedir.


Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Dilek Yarımadası Büyük Menderesi Deltası Milli Parkı Dilek Yarımadası Büyük Menderesi Deltası Milli Parkı

Milli Park, Aydın'a bağlı Kuşadası ile Söke ilçeleri arasında yer almaktadır. Hem ulusal hem de uluslararası önemli bir konuma sahip olan bu park kuş türü, sualtı zenginlikleri, tarihi ve kültür zenginlikleri bakımından doğa harikasıdır.

Türkiye'nin Anadolu’sunda yer alan bütün bitki türlerini tek bir çatı altında toplayan Milli Park toplam 27.598 hektarlık bir alana yayılmıştır. Büyük Menderes Deltası Milli Parkı içerisinde 256 kuş türü, 804 bitki, 28 memeli ve 42 çeşit farklı sürüngen bulunmaktadır. Hem mavi hem de yeşilin tonlarını içerisinde barındıran bu parkın kuş gözetleme kulesi, botanik tur yolu, seyir tepesi ve bisiklet parkuru bulunmaktadır. Ayrıca milli parkı ziyaret ettikten sonra bölgeye oldukça yakın olan iki farklı antik kenti de ziyaret edebilirsiniz. Söke'de bulunan Priene Antik Kenti ve Didyma Antik Kenti kültürel ve tarihi geziler için ideal bir tercih olacaktır. Aydın gezilecek yerler düşünüldüğünde özellikle bu mevkii turistik gezilerinizde size oldukça da zaman kazandıracaktır. 

Milli Park'a bisiklet ve yaya için giriş ücreti 4 TL, araba için 12 TL belirlenmiştir. Aydınşehir merkezinden 83 kilometre uzaklıkta bulunan bu parka ulaşabilmek için E-87 ve D-525 karayollarını kullanarak Söke ilçesine ulaşın, ilçede yer alan Milli Park tabelalarını takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz. Dilek Yarımadası için Söke veya Kuşadası ilçesinden hareket eden minibüsler bulunmaktadır. Minibüs ücretleri kişi başı yaklaşık 5 TL'dir.


Arpaz Beyler Konağı

Arpaz Beyler Konağı Arpaz Beyler Konağı

Arpaz Beyler Konağı, Nazilli'nin 15 kilometre güneyinde Esenköy Mahallesi'nde yer almaktadır. 

Konağın içerisinde yer alan odalar, erzak dolapları, tavanlarında yer alan çarkıfelek motifleri ve 19. yüzyıla ait ahşap işçiliklerin görülmesi gerekir. Konağın tam karşısında yer alan Arpaz Kalesiise geniş açılı konumundan dolayı konağın güvenliğini sağlamak için yapılmıştır. Nazilli ilçesinden konağa hareket eden minibüsleri kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz.

Aydın şehir merkezinden özel aracınız ile ulaşabilmek için sırasıyla Aydın - Nazilli istikameti ardından Nazilli - Bozdoğan karayolunda yer alan konak tabelalarını takip etmelisiniz. 


Aydın Günübirlik Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleri ve tarihi değerleri ile Ege Bölgesi’nin gözde turizm şehirleri arasında yer alan Aydın, zengin olanakları ve elverişli iklimi ile yıl boyu en çok ziyaret alan şehirler arasında yer almaktadır. Tarihi yapıları, eşsiz kumsalları ve doğal güzellikleri ile Aydın ili ziyaretçilerine günübirlik geziler açısından oldukça fazla seçenek sunmaktadır.


Kuşadası

Kuşadası Kuşadası

Tarihi ve doğal güzellikleri ile şehrin göze çarpan önemli noktalarından biri olan Kuşadası, Aydın tatili sırasında günübirlik gezilebilecek noktalar arasında yer almaktadır. Aydın şehir merkezine 59 km mesafede yer alan Kuşadası, tarihi yapılarının yanı sıra Kadınlar Plajı, Sevgi Plajı ve Güvercinada Plajı gibi noktaları ile keyifli bir gün geçirmenize olanak sunmaktadır.

Aydın'da kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz, sorunlarınıza anında çözüm bulabileceğiniz uygun fiyattaki oteller Aydın butik oteller sayfamızda yer almaktadır.


Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti, İzmir'in Selçuk'a bağlı ve yaklaşık ilçeden yaklaşık 8 kilometre, Aydın iline yaklaşık 55 kilometre ve Aydın'a bağlı Kuşadası ilçesine ise 20 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Efes Antik Kentive çevresinde yer alan tarihi yapıların birçoğunda yaşanılan döneme ait izler bulunmaktadır. Efes, Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Meryem Ana Evi ve Yamaç Evler gibi birçok tarihi noktayı ziyaret edebilirsiniz.


Didim

Didim Didim

Tıpkı Kuşadası gibi hem tarihi yönden hem de doğal güzellikler açısından zengin seçeneklere sahip Didim’de Aydın tatili sırasında günübirlik şekilde görülebilecek noktalar arasında yer almaktadır. Özellikle deniz severlerin dikkatini çeken Didim, şehir merkezine yaklaşık olarak 100 km uzaklıktadır.


Bafa Gölü

Bafa Gölü Bafa Gölü

Aydın tatiliniz sırasında doğal güzellikleri ile sizi büyüleyecek olan Bafa Gölü, günübirlik gezi listesine mutlaka eklemeniz gereken yerlerden biridir. Şehir merkezine 90 km mesafede yer alan Bafa Gölü, Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olmasının yanı sıra bölgenin önemli kuş gözlem alanlarından biridir.


Kaplıcalar

Kaplıcalar Kaplıcalar

Yerkürenin şifa dağıtan sularına Aydın ili çevresinde sıklıkla rastlanmaktadır. Aydın sınırları içerisinde yer alan Germencik, İmamköy, Buharkent, Ortakçı ve Söke gibi birbirinden farklı noktalarda yer alan kaplıcaları günübirlik gezi planınıza ekleyebilir ve sağlığınıza katkıda bulunacak bir gezi deneyimi yaşayabilirsiniz. Kaplıcaları ile meşhur noktalar arasında yer alan Germencik şehir merkezine ortalama 23 km mesafede yer almaktadır.