Edremit Gezilecek Yerler

Edremit Kaz Dağı’nın büyük bölümünün sınırları içerisinde bulunması dolayısıyla gezilecek görülecek birçok doğal güzelliği bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca bölgenin tarihteki önemi ve muhteşem bir denize ve popüler tatil yerlerine sahip olması da Edremit’i bu anlamda Balıkesir’in en önemli ilçelerinden biri yapmaktadır.

Edremit gezilecek yerler bakımından oldukça zengin olmasıyla birlikte gidip görmeniz gereken başlıca bölgeler ise; Altınoluk, Kaz Dağları, Şahindere Kanyonu, Edremit Körfezi, Zeus Sunağı ve Sütüven Şelalesi şeklindedir.

Birçok doğal güzelliklerin bulunduğu Edremit'te keyifli bir tatil yapmak için farklı fiyattaki fiyat seçeneklerindeki otelleri Edremit otelleri sayfamızdan inceleyebilirsiniz.


Altınoluk

Altınoluk Altınoluk

Edremit’e bağlı bir mahalle niteliğinde olan Altınoluk, Edremit merkeze yaklaşık 25 km mesafede, Çanakkale yolu üzerinde ve Çanakkale il sınırına yakın bir konumda bulunmaktadır. Akçay ile birlikte Edremit’in en bilindik ve turizm açısından en önemli beldelerinden biridir.

Altınoluk, Kaz Dağı eteğinde bulunmasından dolayı bu efsanevi ve bereketli dağın nimetlerinden de faydalanmaktadır. Şahinderesi Kanyonu, Darıdere Tabiat Parkı ve Kaz Dağı’nda bulunan birçok doğal güzelliğe yakın olmasının yanında Antandros Antik Kenti de Altınoluk’ta bulunmaktadır. Yaklaşık 40 km civarında sahil şeridine sahip olan Altınoluk, doğal güzelliklerinin yanı sıra sayısı 10’a yakın mavi bayraklı plajlarıyla da deniz turizminin gözde yerleşim alanlarından biridir. Özellikle yaz döneminde yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Altınoluk, Edremit gezilecek yerler planlamasına da bu bağlamda mutlaka eklenmesi gereken yerler arasındadır. 

Bölge Edremit için oldukça önemli bir yer olmasının yanı sıra misafirler için de güzel bir gün geçirebilecek yerler arasında yer almaktadır. Edremit’e gelen herkesin kesinlikle ziyaret ettiği Altınoluk, mavi ile yeşilin buluştuğu, oksijeni bir hayli bol olan harika bir yerleşim yeridir.

Balıkesir'de plajlara ve gezilecek yerlere yakın olan Balıkesir otelleri listemizden size uygun oteli seçerek tatilinizi daha da güzelleştirebilirsiniz.


Akçay

Akçay Akçay

Edremit’e 8-10 km uzaklıkta yer alan Akçay, Edremit’e bağlı bir mahalle konumundadır. Akçay, Edremit’in turistik açıdan en popüler yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Akçay tam olarak körfez noktasında bulunmaktadır. Yerleşik halkı genellikle emeklilerden oluşan Akçay, yaz aylarında tatilcilerin gelişiyle birlikte nüfus olarak yaklaşık 20-25 katına kadar çıkmaktadır.

Edremit’in en güzel yerleşim alanlarından biri olan Akçay, Kaz Dağı eteğinde yer almakta olup Kaz Dağı’nda bulunan Sütüven Şelalesi, Hasanboğuldu Göleti, Kızılkeçili, Zeytinli, Güre ve Çamlıbel gibi yörenin en güzel ve en çok gezilen birçok doğal güzelliğe yakınlığıyla avantajlı bir konumdadır. Edremit gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken Akçay, diğer tatil beldelerine göre yaz döneminde biraz daha kalabalık olması dışında son derece iyi bir bölge olup çevresinde de konaklamak için birbirinden güzel otel ve pansiyonlar barındırmaktadır. Ailenizle birlikte güzel bir gün geçirmeniz için de ideal olan bu bölge, plaj ve koylarıyla da Edremit'te var olan en güzel yerler arasındadır. 

Akçay’da kordon boyunca gezmek ve burada bulunan kafelerde ve restoranlarda oturup bir şeyler yiyip içerken harika körfez manzarasının tadını çıkarmak Akçay’ı ziyaret edenlerin yapılacaklar listesinin başında yer almaktadır. Ayrıca yaz aylarında Akçay’ın en popüler plajı olan Altınkum Plajı’nda yüzmek ya da incecik kumlarında dolaşmak kesinlikle yapılması gerekenlerdendir.

Edremit’ten ayrı düşünülmeyecek kadar bütünleşen Akçay, Edremit’e gidildiğinde kesinlikle gezilmesi gereken bir Ege kasabasıdır. Bölgede açılan yeni yerleri ve mekanları da ilk fırsatta ziyaret etmeniz önerilmektedir.


Zeus Altarı (Sunağı)

Zeus Altarı Zeus Altarı

Zeus Altarı, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Adatepe Köyü’nde bulunsa da Edremit’e gelmişken kesinlikle ziyaret edilmesi gereken turistik bir noktadır. Körfez bölgesinde özellikle Burhaniye çevresinde birçok sunak bulunmakla birlikte Ayvalık’ta bulunan Şeytan Sofrası ve Ayvacık’ta bulunan Zeus Altarı en bilindik sunaklardandır.

Bilindiği üzere sunaklar tanrıya kurban adanan ya da dilekte bulunan yerlerdir. Zeus Altarı ise tanrılar tanrısı Zeus’a adanmış bir sunaktır. Burada bulunan sunakta Yunanlılar, Zeus’tan ve diğer tanrılardan savaşları kazanmak için, hastalıklardan ve kuraklık gibi felaketlerden korunmak için birçok dilekte ve istekte bulunup onlara kurban sunmaktaydılar.

İlyada Destanı’nda Zeus’un Truva Savaşı’nı buradan izlediği ve Hera ile aşkını burada yaşadığı gibi çeşitli hikâyeler anlatılmaktadır. Buradaki sunağın önemiyle birlikte nefes kesen manzarası kesinlikle görülmeye değerdir. Bölgeye hâkim bir noktada bulunan sunaktan Edremit Körfezi’nin harika manzarasının yanında havanın puslu olmadığı zamanlarda Ayvalık adalar manzarası da muhteşem bir güzelliktedir. Hem tarihi bölgeleri hem muhteşem doğası hem de tertemiz deniziyle Zeus Altarı, Edremit gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken bölgeler arasında gösterilmektedir.

Edremit merkezden yaklaşık 40 km Altınoluk’tan ise sadece 14 km mesafede bulunan Zeus Altarı’na gitmek için Edremit Çanakkale yolundan ilerleyip Çanakkale il sınırına girilir ve 4 km ilerledikten sonra Küçükkuyu'dan sağ tarafa, Adatepe Köy yoluna dönülür. Kısa bir yolculuğun ardından Adatepe Köyü’ne varılır.

Edremit'te manzaraları ve doğal güzellikleri ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Edremit gezi rehberi sayfamızı detaylı olarak inceleyebilirsiniz.


Sütüven Şelalesi

Sütüven Şelalesi Sütüven Şelalesi

Kaz Dağı Parkı sınırları içerisinde yer alan Sütüven Şelalesi, Edremit’in Beyoba Mahallesi’nde bulunmaktadır. Sütüven ismi ise yüksekten düşen, tüyen, kaçan su anlamına gelmektedir.

Edremit’e 14 km, Akçaya 7 km uzaklıkta bulunan Sütüven Şelalesi’ne, Akçay yakınında bulunan Zeytinli yolundan önce Zeytinli Mahallesi ardından Beyoba Mahallesi geçilerek ulaşılmaktadır.

Sütüven Şelalesi, Kaz Dağı’nın bereketli ve zengin su kaynaklarının oluşturduğu Kızılkeçili Çayı’nın yaklaşık 10 metre yükseklikten düşmesiyle oluşturduğu harika bir doğal şölendir. Yöre halkı ve ziyaretçiler tarafından piknik alanı olarak da kullanılan bölgede restoranlar ve çay bahçesi gibi çeşitli işletmeler bulunmaktadır.

Başlı başına muhteşem bir doğaya sahip olan Kaz Dağı’nın insanlara hediyesi olan Sütüven Şelalesi harika manzarası, buz gibi ve tertemiz sularıyla bölgeye gelen turistlerin başlıca uğrak noktalarından biridir.

Sütüven Şelalesi’ne giriş ücreti Kaz Dağı Parkı giriş ücreti olarak şahıs için 6 TL ve otomobil için 18 TL olarak uygulanmaktadır.


Kurşunlu Cami 

Kurşunlu Camii Kurşunlu Camii

Hekimzade Yusuf Sinan Camii olarak da bilinen Kurşunlu Cami, Edremit bölgesinde bulunan en eski cami unvanına sahiptir. Edremit merkezde Hekimzade Mahallesi’nde bulunmaktadır.

Selçuklu komutanlarından olduğu düşünülen Yusuf Sinan tarafından yaptırılan cami, kubbesinin kurşun ile kaplı olmasından dolayı bu isimle anılmaktadır. Kurşunlu Cami, 1231 yılında Selçuklu egemenliğine giren Edremit’e yapılan ilk eserlerden biridir. Caminin kesin yapılış tarihi bilinmese de 1231 yılı ile Yusuf Sinan’ın ölüm tarihi olan 1300 yılları arasında yapıldığı düşünülmektedir.

Balıkesir bölgesinde bulunan en eski kitabe ise Yusuf Sinan’a ait olan mezar taşı kitabesi olarak bilinmektedir. Günümüzde hala ibadete açık olan cami Edremit’te gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Tatilde eğlenmek, dinlenmek, bedenen rahatlamak için tercih edebileceğiniz yerleri keşfetmeniz için Balıkesir gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Şahinderesi Kanyonu

Şahinderesi Kanyonu Şahinderesi Kanyonu

Edremit’e bağlı Altınoluk Mahallesi’nde bulunan Şahindere Kanyonu kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir doğa harikasıdır. Buz gibi ve berrak suların içinde piknik yapma imkânı sunan kanyonun esas aktivitesi ise dere içerisinde suda yürüyüş yapmaktır.

Kanyon yaklaşık olarak 25 km uzunluğa sahip olup deniz havasını Kaz Dağı’na taşımakta ve Kaz Dağı’nın buz gibi sularını ve bereketini Altınoluk’a getirmektedir. Kanyonda yürünecek mesafe ise yaklaşık bir kilometre kadardır. Yer yer metreyi aşan suyun içerisinde somon misali suyun tersine yürüyüş yapmak, muhteşem manzaranın tadını çıkarıp tertemiz havayı içine çekmek Şahinderesi Kanyonu’nda kesinlikle yapılması gereken bir etkinliktir. Aileniz birlikte de oldukça keyifli bir gün geçirme fırsatı sunan bu kanyon, Edremit gezilecek yerler listesinde de mutlaka bulunması gereken yerler arasında gösterilmektedir.

Kanyon yürüyüşünün sonunda ise ufak bir şelale ve yeterli derinlikte bir gölet bulunmakta olup cesareti olan ziyaretçiler buz gibi suda yüzme keyfini deneyimlemektedir.

Şahinderesi Kanyonu’na giriş ücreti kişi başı 3 TL’dir.


Antandros Antik Kenti

Antandros Antik Kenti Antandros Antik Kenti

Altınoluk’ta bulunan Antandros Antik Kenti, bölgenin tarihine adeta ışık tutmaktadır. MÖ 1200 yılına kadar tarihlenen antik kentte birçok bulguya rastlanmakla birlikte kazı çalışmalarının henüz istenilen seviyelere ulaşmadığı belirtilmektedir.

Bölgede çıkarılan bulguların birçoğu Roma dönemine ait olan nekropol ve Roma villası olarak adlandırılan yapıya aittir. Kent yerleşkesinin Kaletaşı Tepesi’nden başlamak üzere tepenin eteklerine, denize kadar uzandığı düşünülmektedir. O dönemlerden bu zamana kadar birçok eser yok olsa da, Antandros Antik Kenti birbirinden kıymetli kalıntılarıyla günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Özellikle tarihi yerlere ilgisi olanlar için Edremit gezilecek yerler planlamasına mutlaka eklenmesi gereken bölgeler arasında gösterilmektedir.

Antik kentte kazı çalışmaları devam etmekte olup henüz ziyarete açılacak durumda bulunmasa da kazı alanına gidilecek olursa açığa çıkarılmış bölümleri ziyaret edip kazı ekibinden bilgi alabilmek mümkündür.

Edremit'de aileniz ile birlikte kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz uygun fiyattaki oteller Edremit butik otelleri sayfamızda yer almaktadır.


Sarıkız Tepesi

Sarıkız Tepesi Sarıkız Tepesi

Kaz Dağı’nın en yüksek noktalarından biri olup 1726 metre yüksekliğe sahip olan Sarıkız Tepesi gerek efsanesiyle gerekse manzarasıyla yıl içinde birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Her ne kadar Edremit’e bağlı Beyoba Mahallesi sınırlarına dâhil olsa da 36 km uzunluğundaki yol, Kaz Dağı’nın zirve noktalarından biri olduğundan 1,5-2 saate yakın sürmekte ve ulaşmak çok kolay olmamaktadır.

Sarıkız Tepesi’ne ulaşıldığında harika körfez manzarasını ve arka tarafta muhteşem orman manzarasını seyretmek buraya çıkarken katlanılan zahmeti ve yorgunluğu unutturmayı sağlamaktadır. Efsanelere konu olan Sarıkız adına tepenin doruk noktasına taştan bir de türbe yapılmıştır. Edremit gezilecek yerler düşünüldüğünde Sarıkız Tepesi'nin, doğayla iç içe güzel bir gün için ideal konumlardan biri olduğunu ifade etmek mümkündür.

Kaz Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Sarıkız Tepesi’ne gitmek için kişi başı 6 TL, araçla gidiliyorsa 18 TL milli park giriş ücreti ödemek ve yanınıza rehber almak şart koşulmaktadır.


Kaz Dağı Milli Parkı

Kaz Dağı Milli Parkı Kaz Dağı Milli Parkı

Büyük bölümü Balıkesir’in Edremit ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kaz Dağı 1994 yılında milli park ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Yaklaşık olarak 21000 hektar büyüklüğe sahip olan Kaz Dağı Parkı gerek hayvan çeşitliliği gerek bitki çeşitliliği açısından Türkiye’nin en zengin milli parkı ve dağı olduğu söylenebilir. Kırka yakın endemik bitki türüne sahip olan Kaz Dağı barındırdığı oksijen miktarı bakımından Türkiye’de ilk, dünyada ikinci sırada yer aldığı söylenmektedir. Dünyada yalnızca Kaz Dağı’nda bulunan bir köknar çeşidi bulunmakta olup literatüre “Kazdağı Köknarı” olarak girmiştir.

Kaz Dağları, Ege ve Marmara coğrafi bölgelerini birbirinden ayıran doğal bir set konumundadır. Civarda bulunan en yüksek doruklara sahip olan Kaz Dağı’nın uç noktası ise 1774 metre rakıma sahip olan Karataş Tepesi’dir. Doğa tutkunları için Kaz Dağı, trekking, dağcılık, kampçılık, botanik gezisi, dağ bisikleti, vadi yürüyüşü, fotoğrafçılık, kuş gözlemciliği ve yaban hayatı gözlemciliği gibi birçok alternatif aktivite sunmaktadır. Milli park içerisinde avcılık ve toplayıcılık faaliyetleri yasaklanmıştır.

Bölgeye adeta can veren Kaz Dağları, aynı zamanda Yunan mitolojisinde de büyük bir öneme sahiptir. Mitolojideki adı İda Dağı olan Kaz Dağı, Zeus’un dağı olarak da bilinmekte olup Homeros’un İlyada Destanı sayesinde dünyaca bilinen bir dağ niteliğine sahiptir. Bölge için hem turizm hem de doğal güzellikler açısından oldukça önemli bir yer konumunda olan bu milli park, aynı zamanda Edremit gezilecek yerler listesinde de ilk sıralara alınması gereken yerler arasındadır.

Kaz Dağı Milli Parkı’na giriş ücreti şahıs için 6 TL, otomobil için 18 TL, minibüs için 54 TL ve çadırlı konaklama için 37 TL olarak belirlenmiş olup bu fiyatlar her yıl güncellenmektedir.


Hasanboğuldu Göleti

Hasanboğuldu Göleti Hasanboğuldu Göleti

Edremit bölgesinin en popüler turistik lokasyonlarından biri olan Hasanboğuldu Göleti, Edremit’e yaklaşık 14 km uzaklıkta Beyoba Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Sütüven Şelalesi’nin yukarısında bulunan Hasanboğuldu Göleti Kaz Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde yer almakta olup buz gibi ve tertemiz suyuna girme olanağı da bulunmaktadır.

Muhteşem bir doğa harikası olan Hasanboğuldu Göleti ve burada bulunan şelaleler birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Turistik açıdan bölgenin en kıymetli yerleri arasında gösterilen bu gölet, Edremit gezilecek yerler düşünüldüğünde de mutlaka eklenmesi gereken yerler arasındadır.

Kaz Dağı Parkı sınırları içerisinde bulunan Hasanboğuldu Göleti giriş ücreti şahıs için 6 TL, otomobil için 18 TL olarak uygulanmaktadır.

Edremit'te her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Edremit Apart oteller sayfamızı size özel olarak hazırladık.


Edremit Müzeler ve Galeriler

Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi

Edremit merkezde yer alan ve Edremit yöresi yaşayışını anlatan tasvirleriyle öne çıkan Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi, Tahtakuşlar Mahallesi’nde bulunan, göçebe Türkmen ve şaman kültürünü başarılı bir şekilde yansıtan Alibey Kudar Etnografya Galerisi, Güre bölgesinde bulunan ve yörenin tanıtımını amaçlayan Sarıkız Kazdağı Etnografya Galerisi ve zeytinyağının tarihsel yolculuğunu eski aletleri sergileyerek anlatmayı başaran Evren Ertür Zeytinyağı Müzesi Edremit’te bulunan ve görülmesi gereken müze ve galerilerdir.


Edremit Günübirlik Gezilecek Yerler

Edremit Balıkesir’in doğal ve tarihi güzellikleri barındıran eşsiz ilçeler arasındadır. Çevresinde bulunan diğer güzellikleri de gezip görmek gerekmektedir.  


Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı Plajı Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı Plajı Edremit’e yaklaşık 55 km uzaklıktadır. Balıkesir’in en güzel plajları arasında sayılmaktadır. Sarımsaklı yaz tatili için ideal yerlerden biridir.


Kuşcenneti Milli Parkı

Kuşcenneti Milli Parkı Kuşcenneti Milli Parkı

Kuşcenneti Parkı Edremit’e yaklaşık 170 km uzaklıktadır. Birbirinden farklı kuş ve bitkiyi bünyesinde barındıran Milli Park doğa severler için eşsiz deneyimler sunmaktadır.


Agios Yannis Kilisesi

Agios Yannis Kilisesi Agios Yannis Kilisesi

Agios Yannis Kilisesi Edremit’e yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Yakın tarihten günümüze dek Rahmi Koç Müzesi’ne bağlı olarak kültürel aktivitelerin yürütüldüğü tarihi bir yapıdır. Kesme taşlardan yapılma kilise görülmelidir.


Kuvayı Milliye Müzesi

Kuvayi Milliye Müzesi Kuvayi Milliye Müzesi

Kuvayı Milliye Müzesi Edremit’e yaklaşık 15 km uzaklıktadır. Kuvayı Milliye’ye öncülük etmiş olan kişileri anmak için ziyaretçiye açılmıştır. Müzede arkeolojik ve etnografik eserler sergilenmektedir.


Artur Gemi Yatağı Koyu

Artur Gemi Yatağı Koyu Artur Gemi Yatağı Koyu

Artur Gemi Yatağı Koyu Edremit’e yaklaşık 35 km uzaklıktadır. Sakin ve huzur dolu manzarası ile deniz yanında vakit geçirmek isteyen kampçıların da ilgi odağıdır.