Edremit Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Edremit, Balıkesir’in en popüler ilçelerinden biridir. “Edremit Körfezi” olarak bilinen bölgede bulunmakta, Marmara ve Ege bölgelerini birbirinden ayıran Kaz Dağı sayesinde Edremit’te tarihi açıdan ve doğal güzellikler açısından birçok farklı zenginlik yer almaktadır. Edremit,  Ayvalık, Burhaniye ve Gömeç ile birlikte Balıkesir ilinin Ege bölgesinde yer alan ilçelerinden biridir.

Edremit, Balıkesir merkeze yaklaşık olarak 90 km yani araçla bir saat uzaklıkta bulunmaktadır. Edremit’in güneyinde Burhaniye ve doğusunda Havran ilçesi, kuzeyinde ve batısının bir bölümünde ise Çanakkale ili yer almaktadır. Edremit’te Akçay’ın batısı ve güneyi ile Güre ve Altınoluk’un güney tarafı Ege Denizi ile çevrilidir. Edremit’in yaklaşık olarak 40 km denize kıyısı bulunmaktadır.

Edremit’te bulunan Balıkesir Koca Seyit Havalimanı sayesinde özellikle turizmin canlı olduğu aylarda birçok uçak seferi düzenlenmekte olup ulaşım kolay bir şekilde sağlanmaktadır.

Tarihi yerlere ve eğlence mekanlarına yakın olup birbirinden farklı uygun fiyatları ile göz alıcı oteller için Edremit otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Karayolu ile Edremit’e Ulaşım

Özel Araç İle Ulaşım

Edremit’te deniz turizminin yanı sıra Kaz Dağı sayesinde termal turizm, doğa turizmi ve kültür turizmi de oldukça gelişmiş durumdadır. Hal böyle olunca sadece yaz aylarında değil neredeyse yılın bütün mevsimlerinde Edremit turizm açısından canlılığını sürdürmektedir. 

Özel araç ister deniz turizmi, ister doğa turizmi ve isterse kaplıca turizmi olsun yapılacak tatillerde her zaman çok iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle kısıtlı olan tatil zamanımızı otobüs ya da taksi bekleyerek harcamak yerine özel araç kullanarak zaman kaybetmeksizin gidilecek yerlere ulaşmak çok daha iyi bir seçim olacaktır.

Günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Balıkesir otel fiyatları sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


İzmir’den Edremit’e Ulaşım

Edremit’e en yakın büyükşehir İzmir’dir. Her ne kadar İzmir’in de dünyaca ünlü birçok tatil yöresi bulunsa da Edremit’i ve Kaz Dağı’nı görmek kesinlikle paha biçilemez bir deneyim olacaktır.

Edremit, İzmir’e yaklaşık 190 km uzaklıkta bulunmakta olup özel araç ile yolculuk süresi 2,5 saat civarında sürmektedir. Edremit’e İzmir’den ulaşmak için iki alternatif yol bulunmaktadır. Bu yolların ilkinde Manisa ve Balıkesir merkez üzerinden, diğerinde ise Menemen, Aliağa, Bergama, Dikili, Ayvalık, Gömeç ve Burhaniye üzerinden Edremit’e ulaşılmaktadır. İkinci alternatif yaklaşık 60 km daha kısa ve güzergâh olarak daha eğlenceli bir yoldur. Bu yoldan gidilirken isterseniz Ayvalık’ta bir tost molası vermek de olanaklar dâhilindedir.

İzmir'den Edremit'e geldiğinizde birbirinden güzel lezzetlerini farklı mekanlarda tadabilmeniz için Edremit'te gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


İstanbul’dan Edremit’e Ulaşım

Edremit ile İstanbul arası 360 km olup yaklaşık olarak 4,5 saatlik bir yolculuk sonrasında Edremit’e ulaşılmaktadır. Edremit’e İstanbul’dan özel araç ile ulaşmak için birçok alternatif bulunmaktadır.

En iyi güzergâh olarak Anadolu yakasından İzmit istikametine doğru yola çıkılmakta ve Osmangazi Köprüsü kullanılmak suretiyle yolculuk süresi kısaltılmaktadır. Yalova Bursa yolundan devam edilerek Bursa çevre yolundan merkeze girilmeksizin Balıkesir istikametine dönülür. Bursa’ya bağlı Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçeleri ve Balıkesir’in Susurluk ilçesi ve merkez ilçe geçilerek Edremit’e ulaşılır. Osmangazi köprüsü ve Yalova-Bursa yolunda ücretli geçişler bulunmaktadır. Bu ücretler toplamda 120 TL civarında olup her yıl güncellenmektedir.

İstanbul’dan Edremit’e Ulaşmak için başka bir alternatif ise Yenikapı ile Bandırma arasında düzenlenen feribotu kullanmak olabilir. Araçla birlikte binilen feribot yolculuğu 2-3 saat sürmekte olup ücreti araç ve yolcular dâhil 200 TL civarındadır. Bandırma’dan Edremit’e ise 160 km ve 2 saat civarında sürecek yolculuk için Susurluk-Balıkesir merkez yolu kullanılmaktadır.

Başka bir alternatif ise Avrupa yakasından Tekirdağ ve Çanakkale üzerinden yaklaşık 440 km olan güzergâhtır. Ancak bu güzergâhta yolculuk süresi 6 saat civarında sürmekte olduğundan çok fazla tercih edilmemektedir.

Edremit'te doğal güzellikleri ile hayata bir daha tutunmanızı sağlayacak ihtişamlı yerleri ekibimiz sizin için Edremit gezi rehberi sayfasında listeledi.


Ankara’dan Edremit’e Ulaşım

Ankara ile Edremit arası 630 km olup yaklaşık olarak 7-8 saat sürmektedir. Ankara’dan Polatlı Eskişehir yolu üzerinden çıkılan yolculukta sırasıyla Eskişehir ve Bursa illeri geçilerek Balıkesir’e ve ardından bir saat süren yolculuk sonrasında Edremit’e ulaşılmaktadır.


Otobüs İle Ulaşım

İzmir’den Edremit’e Ulaşım

İzmir ile Edremit arasında günde yaklaşık 25 otobüs seferi bulunmaktadır. İzmir’den Çanakkale’ye giden otobüsler Edremit’ten ve hatta Akçay ve Altınoluk’tan geçmekte olduğundan Edremit’e günün her saatinde otobüs bulabilmek mümkündür.

Yaklaşık olarak 3-4 saat süren yolculuk için 30-35 TL arasında bir ücret ödemek gerekmektedir.

Balıkesir'deki birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak Balıkesir gezi rehberi yazımızı okumayı unutmayın.


İstanbul’dan Edremit’e Ulaşım

İstanbul’dan Edremit’e Anadolu yakasından ve Avrupa yakasından olmak üzere günde yaklaşık 30 otobüs seferi bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 6-7 saat süren otobüs yolculuğu için ödenmesi gereken ücret ise 90-100 TL arasında değişmektedir.


Ankara’dan Edremit’e Ulaşım

Ankara ile Edremit arasında direkt olarak günde 7-8 otobüs seferi bulunmaktadır. Ortalama 10-11 saat süren yolculuk için ödenmesi gereken ücret ise 80-90 TL arasında değişmektedir.

Ankara Edremit arasında istediğiniz saate direkt otobüs bulunamaması halinde ise önce Balıkesir merkeze, sonrasında ise Balıkesir’den otobüs veya dolmuşlarla Edremit’e bir saatlik yolculuğun ardından ulaşmak mümkündür.  Ankara’dan Balıkesir’e günde 15 civarında otobüs seferi bulunmakta olup 60-70 TL arasında ücretlendirilmektedir.

Ankara’dan Balıkesir’e tren ile ulaşmak da alternatif seçenekler arasındadır. Ankara ile İzmir arasında sefer düzenleyen Mavi Tren kullanılarak Balıkesir’e otobüs ile aynı sürede ve daha rahat bir şekilde ulaşmak mümkündür. Mavi Tren bu hat üzerindeki en iyi trenlerden biri olarak bilinmektedir.

Edremit'te uygun fiyatları ile kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz apartları sizin için Edremit apart otelleri sayfamız da listeledik.


Havayolu ile Edremit’e Ulaşım

Balıkesir Koca Seyit Havalimanı Edremit’e yaklaşık 6-7 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ancak yaz sezonu dışında düzenli sefer sayısı çok az olduğundan havayolu çok fazla kullanılan bir seçenek olarak değerlendirilmemektedir.

Yaz aylarında İstanbul havalimanlarından ve yurt dışından uçak seferleri sayısı artmakta olan Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na Ankara’dan seferler de bulunmaktadır. 

Havalimanı ile Edremit arası taksi ile yaklaşık 10 dakika sürmekte olup ulaşım için taksi kullanmak çok avantajlı olmaktadır. Ayrıca belediye otobüsü de bu kısa mesafe için kullanılabilir bir alternatiftir.

Edremit'te inancı gereği hassasiyetleri olan misafirlerin beklentilerini karşılayabilecek oteller için Edremit İslami oteller sayfamızı incelemeyi unutmayın.