Edremit’te Yapılacaklar

Edremit deniz turizmi, doğa turizmi ve de kaplıca turizmi açısından oldukça zengin bir bölge konumundadır. Edremit bölgesinde denizin tadının çıkarıldığı Akçay ve Altınoluk mahalleleri deniz turizmi ve konaklama açısından misafirlerine oldukça fazla seçenek sunmaktadır. Güre Mahallesi ise kaplıcaları ile ünlü bir yerleşim alanıdır.

Edremit’te Kaz Dağı Milli Parkı, Sütüven Şelalesi, Hasanboğuldu Göleti ve Şahinderesi Kanyonu gibi doğal güzelliklerin birçoğu ise Kaz Dağı sınırları içerisinde yer almaktadır. Kaz Dağı doğaseverler için kesinlikle kaçırılmayacak fırsatlar sunmaktadır.

Edremit, yörede yetişen enfes zeytini sayesinde de zengin bir lezzet portföyüne sahip bir ilçedir. Edremit ziyaretinde hediye olarak da bölgenin yoğun aromasına sahip olan zeytin, zeytinyağı ve sadece burada bulabileceğiniz zeytin şekerini almak seçenekler arasındadır.

Doğal güzellikleri ve plajları ile ünlü Edremit'te tatilinizde konaklama seçeneklerini Edremit otelleri fiyat sayfamızı size özel hazırladık.


Plajları ile Ünlü: Akçay ve Altınoluk

Akçay Akçay

Edremit’in en popüler iki mahallesi olan Akçay ve Altınoluk bölgenin turistik açıdan en zengin mahalleleridir. Akçay ve Altınoluk hem kent kültürü açısından gezilmeye değer yerlerden olmakla birlikte hem de bünyelerinde barındırdığı mavi bayraklı plajlarıyla denizin tadının çıkarılabileceği gözde beldelerdendir.

Körfez bölgesinde yer alan Akçay Edremit’e yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunduğundan aynı zamanda Edremit merkezin de denize açılan kapısı konumundadır. Akçay, çarşısı, kordon boyu, Kaz Dağı’na yakın konumu ile gezilecek birçok yere sahip olurken plajları, serin ve berrak suları sayesinde denizin tadını çıkarmak için fevkalade bir yerleşim alanıdır.

Altınoluk ise her ne kadar Edremit’e en uzak yerleşim alanı olsa da bu uzaklık sadece 25 km civarında olup ulaşım çok kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Altınoluk’ta bulunan Şahinderesi Kanyonu ve Darıdere Tabiat Parkı görülmesi gereken doğal güzelliklerin başında gelmektedir. Ayrıca Altınoluk çakıllı birçok plajıyla kumlu plaj sevmeyenlerin de gözdesi durumdadır.

Edremit’e gidildiğinde kesinlikle Akçay ve Altınoluk mahallelerini gezmeden ve plajlarında serin suların tadını çıkarmadan dönmemelisiniz.

Deniz kenarına yakın ve muhteşem görünümlü otellerde eğlenceli aktiviteler ile keyif alabileceğiniz Balıkesir bölgesi otelleri seçeneklerine göz atabilirsiniz.


Doğa Yürüyüşü ve Trekking Yapmadan Dönmeyin: Kaz Dağı

Kazdağı Milli Parkı Kazdağı Milli Parkı

Büyük bir bölümü Edremit ilçe sınırları içerisinde yer alan Kaz Dağı, bölgenin birçok doğal güzelliğini bünyesinde barındırmaktadır. Doğaseverler için çok önemli bir yere sahip olan Kaz Dağı, faunası ve florasıyla da birçok kişi tarafından ziyaret edilmesi gereken en önemli yerler listesinin başında yer almaktadır.

Kaz Dağı, hayvan ve bitki çeşitliliğinden başka dereleri, şelaleleri, kanyonları ve hâkim tepeleri gibi birçok doğal güzelliğiyle de Edremit bölgesinde doğa turu yapmak için oldukça fazla çeşitlilik arz eden bir yapıya sahiptir.

Edremit’e gelindiğinde ister tur firmaları aracılığıyla olsun ister kendi planlayacağınız bir tur olsun Kaz Dağı’nda doğa yürüyüşü veya trekking yapmadan, Kaz Dağı’nın oksijeni bol enfes havasından almadan kesinlikle Edremit’ten ayrılmamalısınız.

Edremit'te eski tarihi yapılardan tutun görkemli ve nefes kesen yerler için Edremit'te gezilecek yerler yazımızı ziyaret edin.


Edremit Doğal Güzellikleri: Hasanboğuldu Göleti ve Sütüven Şelalesi

Hasanboğuldu Göleti Hasanboğuldu Göleti

Edremit’in en bilindik yerlerinden olan Sütüven Şelalesi ve şelaleye yakın bir konumda olan efsanelere, hikâyelere ve filmlere konu olan Hasanboğuldu Göleti, Edremit’e gelen neredeyse herkesin ziyaret ettiği turistik lokasyonlardandır.

Edremit merkeze yakın bir konumda, Kaz Dağı yamaçlarında bulunan Sütüven Şelalesi doğal güzelliğiyle ve yanı başında bulunan mesire alanlarıyla; Hasanboğuldu Göleti ise doğal güzelliği ve buz gibi suyuyla birlikte hüzünlü hikâyesiyle ziyaretçilerini etkilemeyi başarmaktadır.

Doğanın insanlara armağanı olan Sütüven Şelalesi’ni ve Hasanboğuldu Göleti’ni gezmeden Edremit’ten sakın dönmeyin.

Edremit'te muhteşem manzaraları ile sizi farklı diyarlara götürecek gezi rehber için Edremit gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


Piknik ve Yürüyüş Yapın: Şahinderesi Kanyonu

Şahinderesi Kanyonu Şahinderesi Kanyonu

Edremit’in Altınoluk Mahallesi’nde bulunan Şahinderesi Kanyonu olağanüstü güzellikte bir doğa harikasıdır. Kanyonun giriş kısmında yer alan ve derenin içine yerleştirilen masalarda kahvaltı yapmak ya da piknik yapmak kesinlikle paha biçilemez bir deneyimdir. Şahinderesi Kanyonu, ağaçların altında gölgelerde bulunan masalar, masaların altından akan buz gibi sular ve harika bir manzara insanların iştahını kabartmakla birlikte insanlara huzur veren bir yerdir.

Kanyonda bulunan dere kanyonun girişinden itibaren yaklaşık bin metre yukarısına kadar uzanmakta ve içerisinde yürümek için harika bir ortam sunmaktadır. Kanyona gelen insanlar genellikle buz gibi suyun içerisinden ilerleyerek yer yer bir metre yüksekliğe kadar ulaşan dereden yukarıya doğru yürümekte ve şelale sayılmasa da belirli bir yükseklikten dökülen suyun oluşturduğu gölette yüzerek kanyonun keyfini çıkarmaktadır.

Balıkesir'de keyifli bir tatil geçirmek, dinlenmek, kışa hazırlanmak ve bedenen rahatlamak için Balıkesir gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Şifa Dağıtan Sular: Güre Kaplıcalarını Deneyin

Güre Kaplıcaları Güre Kaplıcaları

Edremit hem deniz turizmi hem doğa turizmi hem de kaplıca turizmi açısından oldukça zengin bir bölge konumundadır. Edremit’e bağlı Güre Mahallesi de birçok hastalığa iyi geldiği düşünülen kaplıcaları sayesinde bölge turizminin gelişmesinde önemli bir rol üstlenmektedir.

Kaplıcalar genellikle orta yaş ve üstü kişilerce tercih edilen yerler olarak düşünülse de her yaş grubundan insanın tercih edebileceği ve memnun kalacağı doğal şifa kaynaklarıdır.

Güre’de bulunan kaplıca sularının solunum yolları hastalıklarına, kireçlenmeye, cilt hastalıklarına, sinir sistemi hastalıklarına ve kadın hastalıklarına iyi geldiği düşünülmekte ve gerek yöre halkı, gerekse ülkenin farklı yerlerinden gelen ziyaretçiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Edremit’e gelindiğinde Güre Mahallesi’nde bulunan ve memnun kalınması neredeyse kesin olan kaplıcaları kesinlikle denemelisiniz.

Edremit'te dinlenmek ve uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz o hayalinizdeki tatili yapmak için Edremit tatil otelleri kategorimizi hazırladık.


Edremit Zeytini: Yöreye Özgü Zeytin Ürünlerinden Alın

Edremit Zeytini Edremit Zeytini

Zeytin, Edremit Körfezi’nde tarih boyunca üretimi yapılan ve bölgenin ekonomisinde çok büyük paya sahip olan bir yiyecektir. Edremit’te zeytin onlarca farklı çeşidiyle kahvaltıların vazgeçilmesi olurken aynı zamanda yöre yemeklerinin lezzetine lezzet katan zeytinyağı olarak da kullanılmaktadır.

Zeytin, genel olarak kahvaltılık olarak ve yağı için kullanılan bir meyve olsa da Edremit bölgesinde yapılan ve adına “Zeytin Şekeri” ya da “Zeytin Reçeli” de denilen zeytinin en tatlı halini Edremit’e geldiğinizde kesinlikle deneyimlemelisiniz.

Edremit’te, zeytin şekerinden başka zeytinyağı sabunu, zeytin lokumu ve zeytin kolonyası gibi zeytinden üretilen birçok ürün bulunmaktadır.

Edremit’e geldiğinizde kahvaltıların baş tacı kahvaltılık zeytinlerden, yörenin aroması oldukça yoğun olan zeytinlerinden üretilen zeytinyağlarından ve ilk defa görenlerin şaşkınlığını gizleyemediği zeytine farklı bir bakış açısı getiren zeytin şekerinden ister kendinize ister hediyelik olarak mutlaka almalısınız.

Edremit'te denize bir kaç dakika yürüme mesafesinde olup sizi cezbedecek oteller için Edremit denize sıfır oteller sayfamıza göz atmayı unutmayın.