Abant'ta Gezilecek Yerler

Doğası ile her yıl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Abant, Bolu iline bağlı Mudurnu ilçesinin kuzeydoğu yönünde yer alan en popüler güzergahların başında gelmektedir. Bolu il merkezinden ortalama 40 dakika yolculuk sonrası Abant bölgesine ulaşım sağlanabilmektedir. Kalabalıktan ve gürültüden uzaklaşarak ruhen ve bedenen stresten arınmak isteyenlerin tercih ettiği ilk noktalardan bir tanesidir. 

Abant, Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlere yakın olmasından ötürü hafta sonu kaçamağı için de sıklıkla tercih edilmektedir. Abant, gezilecek yerler açısından sunduğu zengin doğal güzellikleri ile giden herkesi kendisine hayran bırakmaktadır. Keşfe çıkılması gereken başlıca turistik noktaları arasında Yedigöller Milli Parkı, Abant Gölü, Örmeci Yaylası, Sinekli Yaylası ve daha fazlası bulunmaktadır.

Abant'ta birbirinden cazip uygun fiyatları ile eğlenceyi doyasıya yaşamanız için Abant otelleri listesine göz atabilirsiniz.


Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı, Bolu ilinin kuzey kesiminde yer almaktadır. 1965 yılında kurulan park, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından koruma altına alınmıştır. Milli park, heyelanların oluşturduğu yedi göl ve bol bitki yaşamıyla tanınmaktadır. Bu yedi adet göl Büyükgöl, Deringöl, Seringöl, Nazlıgöl, Sazlıgöl, İncegöl ve Küçükgöl'dür. Büyüklüğü 1623 hektarlık bir alana kadar yayılmaktadır. Abant gezilecek yerler listesine ekleyerek doğa ile iç içe bir gün geçirmeniz tavsiye edilmektedir.

Yedigöller Milli Parkı'nın bitki örtüsü kayın, meşe, gürgen, köknar, karaağaç, fındık, ladin, kızılağaç, ıhlamur, karaçam ve sarıçamlardan oluşur. Özellikle parkta düzenlenen daha iyi koruma koşullarının bir sonucu olarak hayvan nüfusunda artış yaşanmıştır. Bunun bir getirisi olarak geyikler için özel bir koruma alanı oluşturulmuştur.

Abant tatilinde aktiviteler ile gününü renklendirmek isteyenlerin tercih edebileceği bisiklet turu, fotoğrafçılık, piknik, yürüyüş ve olta balıkçılığı gibi olanaklar mevcuttur.

Yedigöller Milli Parkı, eğlenceli vakit geçirdikten sonra çadır, karavan, dinlenme evleri ve bungalovlar ile tatilinizi farklı bir boyuta taşımanıza olanak tanımaktadır. Bunların yanı sıra içerisinde yer alan kaplıcalardan da faydalanabilirsiniz. 

Yedigöller Milli Parkı giriş ücreti tam 7 TL, indirimli 3,5 TL, bisiklet 7 TL ve otomobil ise 21 TL'dir.


Abant Gölü Tabiat Parkı

Abant Gölü Tabiat Parkı Abant Gölü Tabiat Parkı

Bolu Abant Gölü, Bolu ilinde büyük bir heyelan sonucu oluşan tatlı su gölüdür. 1328 metre yükseklikte bulunan göl, Bolu il merkezine 32 kilometre uzaklıktadır. Gölün çevresinde ise 1400 metre ile 1700 metre yükseklikte tepeler yer almaktadır. Abant Tabiat Parkı, doğal ortamı, ormanları ve araçla ulaşılabilirliği nedeniyle Abant gezilecek yerler arasında mutlaka bulundurulmalıdır.

1,28 kilometrekarelik alanı kaplamakta olan Abant Gölü'nün 18 metre kadar derinliği bulunuyor. Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1988 yılından beri koruma altında olan Abant Gölü Tabiat Parkı'nda karaçam, kızılçam, meşe, kül, gürgen, söğüt, ardıç, ılgın, ela, muşmula ve çilek ağaçları yoğun bir şekilde bulunuyor. 

Abant Gölü Tabiat Parkı çevresinde yapılabilecek aktiviteler arasında olta balıkçılığı, bisiklet turu, piknik, atlı yürüyüş yolu, fotoğrafçılık, yaban hayatı gözlemciliği, resim çizim aktivitesi, yayla turizmi ve göl çevresinde yürüyüş gibi oldukça geniş aktivite seçenekleri yer almaktadır.

Göl çevresinde konaklayarak doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenlerin tercih edebileceği oteller yer alıyor. Bunun yanı sıra göl çevresinde kamp için de özel bir yer ayrılmıştır. 

Abant Gölü Tabiat Parkı'na giriş ücreti tam 7 TL, indirimli 3,5 TL, bisiklet 7 TL ve otomobil ise 21 TL'dir.

Günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Bolu otelleri sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


Sinekli Yaylası

Sinekli Yaylası Sinekli Yaylası

Bolu'nun Abant Gölü yolu üzerinde yer alan Sinekli Yaylası, 100 dekarlık bir yayla alanına sahiptir. Abant Gölü'nün yakınlarında bulunması, yoğun ilgi görmesindeki etkenlerden bir tanesidir. 1450 metrelik rakımda bulunmakta olup, tertemiz doğası ile doğa severlerin gözdesi olmaktadır. Yayla alanı üzerinde düzenlenen Sinekli Yayla Şenlikleri, her yıl Temmuz ayında gerçekleştirilmektedir.

Başta bahar aylarında olmak üzere her mevsim doğal güzelliği ile herkesi büyüleyen bu yaylayı ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda Abant sınırlarında kamp yapmak isteyenlerin en popüler güzergahları arasında kabul edilmektedir. Huzur dolu bir tatil için mutlaka gezilecek yerler listesinde bulundurulmalıdır.


Örmeci Yaylası

Örmeci Yaylası Örmeci Yaylası

Bolu Abant ziyaret esnasında gezilecek yerler arasında Örmeci Yaylası’na yer verilmelidir. Tertemiz havası ile bol oksijenli bir şekilde vakit geçirmenize olanak tanıyan yayla çevresinde gezintiye çıktıktan sonra kamp yapmak isteyenler için de uygun bir yer oluşturulmuştur. 

Huzurlu bir şekilde kafa dinlenek için ideal yerlerden biri olan Abant Örmeci Yaylası, en çok bahar aylarında ve yaz aylarında ziyaretçi çekmektedir. Özellikle yürüyüş yapmak isteyenlerin Abant ziyaretinde ilk tercih ettiği güzergahlar arasındadır. 


Abant Köy Pazarı

Abant Köy Pazarı Abant Köy Pazarı

Abant Köy Pazarı, Bolu'nun gezilip görülmesi gereken en güzel pazarlarından bir tanesidir. Yerli halk ile vakit geçirmenize fırsat tanımasının yanı sıra hem sevdikleriniz hem de kendiniz için en güzel yöresel ürünleri de bulmanız mümkündür. Köy halkı tarafından üretilen yiyecek ürünlerinden giyim ürünlerine kadar oldukça zengin seçenekler sunulmaktadır.

Mudurnu yolu üzerinden Abant’a giriş yaptıktan hemen sonra karşınıza köy pazar çıkacaktır. Köy pazarı, ahşap bir yapı içerisinde ziyaretçilerini karşılamaktadır. 

Abant'ta aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Abant gezi rehberi sayfasını incelemeyi unutmayın.


Abant Tabiat Müzesi

Abant Tabiat Müzesi Abant Tabiat Müzesi

Flora ve fauna açısından en zengin seçenekler ile karşımıza çıkmakta olan Abant hakkında detaylı bir bilgi edinebilmeniz için Abant Tabiat Müzesi sizleri beklemektedir. Özellikle bölge üzerinde olan bitki türleri ve canlı yaşamı hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz güzel bir müzedir. 

Abant Gölü Tabiat Parkı’nın giriş alanında bulunan müzeye ulaşım, kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Abant gezi rehberi eşliğinde müzeyi ziyaret ederek ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz. Doğa yaşamı hakkında bilgi edinmek isteyenlerin Abant gezilecek yerler arasına eklemesi önerilmektedir. Ayrıca müze girişi için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmemektedir.

Bolu’ya doğru yola çıkmaya karar verdiyseniz, gezilmesi gereken yerleri öğrenmek için Bolu gezi rehberi sayfasını ziyaret edin.


Abant Günübirlik Gezilecek Yerler

Bolu Abant, doğanın en güzel yanlarını gözler önüne sermektedir. Gezilecek yerler, Abant ile sınırlı kalmamaktadır. Çevre bölgelerinde de keşfedilebilecek birbirinden güzel doğa alanları mevcuttur. 


Gölcük Tabiat Parkı 

Gölcük Tabiat Parkı Gölcük Tabiat Parkı

Bolu ilinde bulunan Gölcük Tabiat Parkı, Abant’a 47 kilometre uzaklıktadır. Köknar ve çam ağaçları ile kaplı tabiat parkı, muhteşem göl manzarası ve tertemiz havası ile unutulmaz bir tatilin kapılarını aralamaktadır. Ayrıca göl manzarası eşliğinde kamp yapabileceğiniz uygun bir alana da ev sahipliği yapmaktadır.


Samandere Şelalesi

Samandere Şelalesi Samandere Şelalesi

Düzce ilinde olan Samandere Şelalesi, Abant’a 37 kilometre uzaklıktadır. Özellikle kamp yapmak isteyenlerin ve doğa severlerin en popüler rotaları arasında olan Samandere Şelalesi, 1988 yılında bir doğa anıtı olarak kabul edilmiştir. 

Abant'ta özellikle mütevazi konaklama talebi olanlar için uygun fiyat seçeneğinde listelenmiş olan Abant pansiyon kategorimize göz atabilirsiniz.


Akkaya Travertenleri

Akkaya Travertenleri Akkaya Travertenleri

Bolu Akkaya Travertenleri, Abant'a 30 kilometre uzaklıkta konumlandırılmıştır. Şifa rotası olarak kabul edilmektedir. Ayrıca Pamukkale Travertenleri’ne benzerliği ile herkesi kendisine hayran bırakan bir güzelliğe sahiptir.


Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı

Güzeldere Şelalesi Güzeldere Şelalesi

Düzce iline bağlı Gölyaka ilçesinde olan Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı, Abant bölgesine 79 kilometre uzaklıktadır. 2011 yılında bir tabiat parkı ilan edilmiştir. Yiyecek ve içecek ihtiyacınızı giderebileceğiniz işletmelere, bungalov evlere, piknik ve kamp alanlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Abant'ta hayatınızın en mutlu gününün ve bu günü taçlandıran tatilin kusursuz geçmesi için Abant balayı otelleri sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Sülüklü Göl Tabiat Parkı

Sülüklü Göl Tabiat Parkı Sülüklü Göl Tabiat Parkı

Bolu’nun bir diğer önemli doğal güzelliklerinden birisi olan Sülüklü Göl Tabiat Parkı, Abant’a 46 km uzaklıkta bulunuyor. Özellikle canlı yaşamı, muhteşem göl manzarası ve yemyeşil ormanları ile keşfedilmesi gereken yerlerden bir tanesidir.