Şile'de Yapılacaklar

İstanbul’dan tam günlük bir gezi için tercih edebileceğiniz Şile; İstanbul’un Anadolu yakasında, kumlu plajları ve Şile bezi ile ünlü küçük ama popüler bir bölgedir. 

Geçmişte, Boğaz’ın doğusundan yelken açan gemiler için bir çağrı limanı görevi gören Şile’yi keşfetmek ve keyifli vakit geçirmek için yapabileceğiniz pek çok şey bulunmaktadır. 

Burada; liman boyunca yürüyebilir ve sonunda, ulaştığınız Şile Feneri’ne bakan tepede yer alan kafede çayınızı yudumlayabilirsiniz. 

Huzur ve doğa denince akla gelen Ağva’ya doğru ilerlerken, birbirinden güzel Türk köyleri ile karşılaşabilirsiniz. 

Daha sonra, Karadeniz’e akan Yeşilçay ve Göksu nehirleri boyunca devam edebilir ve Ağva’ya ulaşabilirsiniz. 

Merkezinden küçük köylerine kadar çok farklı aktiviteler gerçekleştirebileceğiniz Şile, keşfetmeye değer bölgelerden biridir.

Şile'de birbirinden cazip uygun fiyatları ile eğlenceyi doyasıya yaşamanız için Şile otelleri fiyat listesine göz atabilirsiniz.


Şile’de Alışveriş: Şile Pazarı ve Çarşısı

Şile Organik Pazarı Şile Organik Pazarı

Şile’nin plajlarında geçireceğiniz birkaç saatin ardından; denizde harcadığınız enerjiyi geri toplamak ve damağınızı şenlendirmek için, Karadeniz’in muhteşem balıklarının tadını çıkarabilirsiniz. 

Hamsi tava, Şile’nin balık restoranlarında en çok tercih edilen seçeneklerin başında gelmektedir. Burada, tadını çıkarabileceğiniz daha pek çok ızgara ve tava balık seçenekleri bulunmaktadır. 

Karnınızı doyurduktan sonra, yine çarşıda yer alan çok sayıda dükkânda gezerek, ünlü Şile Bezi dokumasından yapılan kıyafetlerden satın alabilirsiniz.

Hafta sonu tatilinizi ailenizle birlikte geçireceğiniz rahat konaklama imkanları sağlayan otelleri ekibimiz sizin için İstanbul bölgesi otelleri sayfasında listeledi.


Doğa İle İç İçe: Piknik

Şile Çamlık Piknik Alanı Şile Çamlık Piknik Alanı

Şile, muhteşem bir Karadeniz manzarası sunan çok sayıda kayalık tepeye sahiptir. 

Hafta sonları ve sıcak bir yaz gününde Şile’ye giderseniz, etrafta piknik yapmaya gelen aileleri görebilirsiniz. 

Buraya geldiğinizde, siz de keyifli bir deniz manzarası eşliğinde piknik yapabilir ya da lezzetli yemekler sunan çok sayıda restoran ve kafeyi tercih edebilirsiniz.


Şile’nin Simgesel Yapıtı: Şile Feneri

Şile Tarihi Feneri Şile Tarihi Feneri

Şile’de yapılacak şeylerden biri de bölgenin simgesi olan Şile Feneri’ni görmektir. 

Karadeniz’in batı kıyısında yer alan fener, günümüzde hala kullanılmaktadır. 

1839-1861 yılları arasında hüküm süren Sultan I. Abdülmecid tarafından inşa ettirilen fenerin bazı bölümleri Türk mimarlar ve bazı bölümleri de Fransız mimarlar tarafından üretilmiştir. 

1800’lü yılların sonuna doğru hizmete giren fener, uzun yıllar boyunca, Karadeniz’den geçen gemilerin yönlendirilmesinde önemli bir rol oynamıştır. 

Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük deniz feneri unvanını da taşıyan Şile Feneri, 19 metre yüksekliği ve deniz seviyesinden 60 metre yüksekliği ile oldukça dikkat çekicidir. 

Şile Feneri’nin başında, feneri aydınlatmak için önceleri gazyağı kullanılmıştır ve daha sonraları Dalen ışığı kullanılmıştır. 

Fenerde, 1968 yılından beri elektrik kullanılmaktadır. 

Kilometrelerce uzaklıktan bile görülebilen ışığı, yüksekliği, konumu ve görünümü ile Şile’de mutlaka görmeniz gereken yapılardan biridir.

Yaz tatillerinde deniz, güneş ve konfordan vazgeçemeyenler için özel olarak hazırladığımız Şile'de gezilecek yerler yazısını mutlaka inceleyiniz.


Bölgenin Tarihi Geçmişi: Şile Kalesi

Tarihi Şile Kalesi Tarihi Şile Kalesi

Şile’de görebileceğiniz tarihi bir diğer yapı da Şile Kalesi’dir. 

Yapıldığı dönemde, kıyıları ve başkenti denizden gelen saldırılardan korumak için Bizanslılar tarafından inşa edilen kale, eski harap görüntüsünün arkasında, oldukça köklü bir tarihe sahiptir. 

Geçtiğimiz yıllarda restore edilen kale, yeni görüntüsü ile sosyal medyada da konu olmuştur.


Göl ve Manzaraları ile Akıllardan Çıkmayan: Ağva

Huzur Dolu Atmosferi İle Ağva Huzur Dolu Atmosferi İle Ağva

Adı Latincede “iki nehir arasına kurulmuş köy” anlamına gelen Ağva, Şile’nin en popüler destinasyonlarından biridir. 

Göksu ve Yeşilçay derelerinin arasında yer alan Ağva’da, muhteşem bir doğa ve harika bir atmosfer ziyaretçileri büyülemektedir. 

Ağva’ya geldiğinizde; sazlıklar ve ağaçlar arasında nehir boyunca tekne gezisine çıkabilir, kano ya da su bisikleti kullanabilir ya da kalabalık bir grupla geldiyseniz, motorlu tekne de kiralayabilirsiniz. 

Ağva’da doğanın sessizliği ile baş başa kalmak isterseniz, küçük gruplar halinde hareket etmenizi öneririz. 

Ayrıca, Ağva’nın yeşil tonlarındaki denizinde yüzmeyi de tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, Göksu nehrinde de yüzebilirsiniz.

Şile'de tatilde dinlenmek, kışa hazırlanmak ve bedenen rahatlamak için Şile gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Şifa Bulmak İçin: Gelin Kayası

Gelin Kayası Manzarası Gelin Kayası Manzarası

Şile’de ve özellikle de Ağva’da keşfedebileceğiniz yerler arasında; Kilim Koyu, Saklı Göl ve Gelin Kayası da yer almaktadır. 

Gelin Kayası, beyaz renkli olduğu ve bir gelin gibi görüldüğü için bu şekilde adlandırılmıştır. 

Romatizmanız varsa; şifalı olduğuna inanılan kumsalında yürüyebilirsiniz. Ayrıca, buradaki temiz havada nefes almak da size çok iyi gelecektir.

İstanbul'daki turistlerin sürekli ziyaret ettiği mükemmel yerler için İstanbul gezi rehberi sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Yılın En Taze Balıkları: Mutlaka Şile’de Balık Tadın

Eşsiz Manzarası İle Şile Massha Balık Restaurant Eşsiz Manzarası İle Şile Massha Balık Restaurant

Şile’nin en güzel yönlerinden biri, Karadeniz sahilinde olduğu için, burada her çeşit taze balığı bulabilmenizdir. 

Şile sahil şeridinde yürürken, burada çok sayıda balıkçı teknesi bulabilirsiniz. 

Mavi denizin ya da yeşil bir derenin yakınında yer alan restoranlarında, her mevsimin kendine has taze balıklarını bulabilirsiniz. 

Şile’ye geldiğinizde, burada balık yemeden geri dönmemeniz önerilmektedir. Restoranların menülerinde; ızgara balıklar, tavalar ya da odun ateşinde pişen balıklar yer almaktadır. 

Şile’nin balık restoranlarında ayrıca; bıldırcın, tavuk ya da kebap gibi lezzetli yiyeceklerin tadına da bakabilirsiniz.

Şile'de gezilecek yerlere yakın muhafazakar hizmet veren Şile islami oteller seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.


Dolu Dolu Bir Tatil: Ağva Aktiviteleri

Ağva Tekne Turu Aktivitesi Ağva Tekne Turu Aktivitesi

Doğa ile iç içe olmak istiyorsanız, balık tutmak Şile’de yapabileceğiniz aktivitelerden biridir. 

Balık tutmakla ilgileniyorsanız ya da denemek istiyorsanız, Ağva bunun için ideal bir seçim olacaktır. Ağva’daki balıkçılar, bu konuda size yardımcı olmaktadır. 

Sizi bilgilendirmekle kalmıyor, onlarla birlikte balığa çıkmanıza da izin verirler. Böylece, aynı anda balık tutma deneyimi yaşayabilir hem de balıkçıların hikayelerini dinlerken eğlenebilirsiniz. 

Balık tutmak için geldiğiniz Ağva’da, yapabileceğiniz ilginç aktivitelerden biri de avcılıktır. 

Ağva’nın ormanlarından en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, bisiklet sürebilir ya da yürüyüş yapmayı tercih edebilirsiniz.


Organik, Taze ve Bahçeden Ürünler: Köy Kahvaltısı

Organik Köy Kahvaltısı Organik Köy Kahvaltısı

Şile’nin köylerine giderken, çok sayıda “köy kahvaltısı” yazan ev göreceksiniz. 

Organik lezzetlerin muhteşem bir kombinasyonunu sunan Şile köy kahvaltısının en meşhur lezzetlerinden biri de gözlemedir. 

Türk mutfağında özel bir yere sahip olan gözleme, kahvaltı sofralarını neşelendiren lezzeti ile servis edilmektedir. 

Şile’de köy kahvaltısı yapabileceğiniz sayısız seçenek bulunmaktadır. Şile’ye doğru giderken yol üzerinde rastlayacağınız “Zühre’nin Yeri”, lezzetli bir köy kahvaltısı için tercih edebileceğiniz yerlerin başında gelmektedir.

Şile'de uygun fiyatları ile kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz apartları sizin için Şile apart oteller sayfamız da listeledik.


Dağların Arasındaki Cennet: Saklıgöl

Eşsiz Manzarasıyla Saklıgöl Eşsiz Manzarasıyla Saklıgöl

Karadeniz’in muhteşem köylerine birkaç kilometre uzaklıkta yer alan Saklıgöl; dağların arasına gizlenmiş, rüya gibi bir yerdir. 

Burada, gölde kürek çekmek için gölün etrafındaki küçük teknelere rastlayabilirsiniz. Ayrıca, Saklıgöl’de yaşayan çok sayıda kuğu ve ördek gibi hayvanlar da ziyaretçilerin onları beslemesini beklemektedir. 

Akşamüzeri giderseniz; gölün kenarında yer alan ve ahşap bir binada hizmet veren restoranda, kebap yiyebilirsiniz. 

Saklıgöl, akşam yemeği için çok sayıda ziyaretçi ağırlayan ve çayın yanına uzun sohbetlerin eşlik ettiği bir yerdir.