Şile Ulaşım ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İstanbul’a yakın tatil yerlerinden biri olan Şile, şehir merkezinden ortalama 1-2 saatlik yolculuk ile ulaşabileceğiniz keyifli bir tatil rotasıdır. 

Kaleleri, feneri, limanı, plajları, cami ve kilisesi ve daha pek çok tarihi ve turistik yeri ile günübirlik tatil ya da hafta sonu kaçamağı için tercih edebileceğiniz Şile’ye, özel araç ile ulaşım sağlamayacaksanız, Üsküdar ve Ümraniye’den kalkan halk otobüsleri ile ulaşım seçeneğini tercih edebilirsiniz. 

Şile’ye metro ve metrobüs gibi bağlantılar ile doğrudan ulaşım seçeneği bulunmamaktadır; ancak Üsküdar- Çekmeköy metrosu ile aktarma yaparak Şile’ye ulaşım sürenizi kısaltabilirsiniz.

Şile'de uygun fiyatları ile ben eğlenceme bakarım diyen kişiler için bütçe dostu konaklama hizmetleri veren hotelleri Şile hotel sayfamızda listeledik.


Toplu Taşıma Araçları ile Şile’ye Ulaşım

Otobüs ile Şile’ye Nasıl Gidilir?

Şile’ye gitmek için otobüs ile ulaşım seçeneğini tercih etmek isterseniz; 139, 139A ve 139T no’lu otobüs hatlarını kullanabilirsiniz. 

Şile’ye, Üsküdar ve Ümraniye’nin Tepeüstü mevkiinden kalkan otobüsler ile ulaşım mümkündür. 

139 no’lu İETT hattı; Üsküdar vapur iskelesinin karşısındaki perondan kalkarak Altunizade, Ümraniye, Madenler, Sancaktepe, Çekmeköy’den geçerek Şile’ye ulaşım sağlamaktadır. 

Bu hat, 08:00 ile 22:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. 

139A no’lu İETT hattı ise yine Üsküdar’dan kalkarak Şile merkeze ve ardından Ağva bölgesine kadar gitmektedir. 

Bu hat, 06:45 ile 20:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.  

139T no’lu İETT hattı; Tepeüstü’nden kalkarak Madenler, Sancaktepe, Çekmeköy, Ömerli, Kumbaba’dan geçerek Şile Terminali’ne ulaşın. 

Tepeüstü ile Şile arası otobüs ile ulaşım ücreti ortalama 7.50 TL ve öğrenciler için ortalama 3.75 TL’dir ve ulaşım için İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir. 

Üsküdar ile Şile arası otobüs ile ulaşım ücreti ortalama 10.75 TL ve öğrenciler için ortalama 5.5 TL’dir. Ulaşım için İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir. 

Üsküdar ile Ağva arası otobüs ile ulaşım ücreti ise ortalama 16 TL ve öğrenciler için ortalama 8 TL’dir. 

Şile'de tatilinizi bir adım yukarı taşımak için gezmeniz gereken yerleri listeledik. Şile'de gezilecek yerler yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


Metro ile Şile’ye Nasıl Gidilir?

Şile ilçesine metro ile doğrudan ulaşım seçeneği bulunmamaktadır. 

Şile’ye metro bağlantısını kullanarak gitmek isterseniz; M5 Üsküdar-Çekmeköy metro hattını kullanmanız gerekmektedir. 

Bu hat ile Çakmak metro durağında indikten sonra, Çakmak Köprüsü İETT durağına geçerek buradan 139 no’lu otobüs hattına aktarma yapabilirsiniz. 

Çakmak Köprüsü ile Şile Terminali arasında toplamda 30 durak bulunmaktadır. Metro bağlantısını kullanarak, Şile’ye ulaşım sürenizi kısaltabilirsiniz. 

Metro ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir.

Şile'de sizi günümüz dünyasından ayırıp başka bir diyara taşıyacak yerler için Şile gezi rehberi sayfamıza göz gezdirmeyi unutmayın.


Şile’ye Taksi ile Nasıl Gidilir?

Şile’ye taksi ile gitmek isterseniz; Üsküdar ile Şile arası ortalama 75 km’dir ve taksi ile ulaşım ücreti ortalama 200 TL’dir. 

Kadıköy ile Şile arası ortalama 75 km’dir ve taksi ile ulaşım ücreti ortalama 200 TL’dir. 

Çekmeköy ile Şile arası ortalama 52 km’dir ve taksi ile ulaşım ücreti ortalama 135 TL’dir.

Şile'de lüks mimari tasarımları ile eşsiz açık büfe kahvaltı sunan ve havuzlu otellerin listesini Şile havuzlu oteller sayfamızda bulabilirsiniz.


Avrupa Yakası- Şile Ulaşım

Anadolu yakasına bağlı bir ilçe olan Şile’ye Avrupa yakasından ulaşım için Marmaray ve vapur bağlantılarını kullanabilirsiniz. 

Marmaray bağlantısını kullanacaksanız; Üsküdar Marmaray durağında inmeniz ve buradan 139 no’lu otobüs hattına aktarma yapmanız gerekmektedir. 

Marmaray ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir. 

Vapur bağlantısını kullanacaksanız; Eminönü- Üsküdar, Beşiktaş- Üsküdar, Karaköy- Üsküdar vapur seferlerini kullanabilirsiniz. 

Üsküdar vapur iskelesinde indikten sonra, iskelenin karşısında yer alan otobüs peronlarından 139 ve 139A no’lu otobüs hatlarına aktarma yapabilirsiniz. 

Vapur ile ulaşım ücreti ortalama 2.5 TL’dir ve İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir. 

Metrobüs bağlantısını kullanacaksanız; Altunizade metrobüs durağında inmeniz gerekmektedir. Bu durakta indikten sonra 139 ve 139A no’lu Üsküdar- Şile İETT hatlarına aktarma yapabilirsiniz. 

Metrobüs ile ulaşım ücreti ortalama 3.80 TL’dir ve İstanbul Kart’ınızın olması gerekmektedir.

Şile'de inancı gereği hassasiyetleri olan misafirlerin beklentilerini karşılayabilecek oteller için Şile islami oteller sayfamızı incelemeyi unutmayın.


Şile’deki Otobüs Durakları

Şile ilçesindeki otobüs durakları şöyledir; Kömürcüoda Sapağı, Üvezli Sapağı, Yeşilvadi Sapağı, Sofular Sapağı, Kızılcaköy Sapağı, V. Topçu Fen Lisesi, Işık Ünv. Kampüsü, Meşrutiyet Köyü Sapağı, İhtisas Caddesi, Ahmetli Köyü Sapağı, Sedir Sokak, Kumbaba Sapağı, BLD Dinlenme Tesis, 2. Merdiven Sokak, Üsküdar Caddesi, Şile Terminal.


Şile’ye Ulaşımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şile ilçesi, şehir merkezine uzak konumu ve genellikle bir tatil beldesi olarak tercih edildiğinden; buraya ulaşım sağlayabileceğiniz toplu taşıma seçenekleri oldukça sınırlıdır. 

Şile’ye ulaşım sağlayan otobüs seferlerinin sayısı ve bu hatların sıklığı da oldukça sınırlı olduğundan, daha rahat bir yolculuk için özel otobüs firmalarının otobüs seferlerini kullanabilirsiniz. 

Şile ilçesinden kalkan son otobüs 20:00 saatinde kalkmaktadır. Şehir merkezine dönüş için, Şile merkezde yer alan terminalden, özel otobüs firmaları için otobüs bileti satın alabilirsiniz.