Şile Gezilecek Yerler

Şile, yoğun şehir hayatından uzaklaşmak isteyen İstanbulluların en yakın ve en gözde duraklarından biridir. İstanbul Şile arası özel aracınızla yaklaşık olarak 1 saatlik mesafededir. Karadeniz sahiline uzanan küçük bir ilçe olan Şile, gezmekten ve keşfetmekten keyif alacağınız bir yerdir. 

Şile ayrıca; Bodrum, Marmaris ya da Alaçatı gibi kalabalık tatil rotaları yerine, daha sakin ve daha huzurlu bir tatil arayanlar için de idealdir. Özellikle sonbahar aylarında oldukça sakin ve huzurlu bir atmosferi ile ilçe, yaz aylarında tatilciler için daha popüler ve kalabalık bir plaj alternatifi oluşturmaktadır. İstanbul’a yalnızca bir saat uzaklıkta olan Şile, 2004 yılından bu yana İstanbul’un bir ilçesi olarak kabul edilmektedir. Şile gezilecek yerler açısından da oldukça zengin bir ilçedir. Küçük olmasına karşın özellikle; Kumbaba Tepesi, Ağlayan Kaya, Saklı Göl, Tersane Mağarası, Feneraltı Mağarası, Ocaklıada Mağarası, Tavanlı Mağaraları ve Akşam Güneşi Mağarası'yla doğal güzellik açısından gerçekten fevkalade bir bölgedir. 

Örneklerden de anlayacağınız üzere Şile mağaraları ile ünlü ve gerçek anlamda pek çok mağara içeren bir bölgedir. Şile’de yapacağınız bir gezi; doğanın tadını çıkarabileceğiniz ve bölgenin sunduğu kültürü görebileceğiniz, dinlendirici bir gezi olacaktır. 

Şile'de uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Şile otelleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Huzurun Adresi: Ağva

Ağva Nehri Ağva Nehri

Ağva gezisi, doğa ile iç içe olmayı ve birkaç günlüğüne şehrin kalabalığından uzaklaşmayı sevenler için idealdir. Buraya geldiğinizde, keyifli grup turları ile Göksu Nehri’nde bir tekne gezisine çıkabilir ve muhteşem Karadeniz sahilini keşfedebilirsiniz. 

Buraya gelen pek çok ziyaretçi tarafından “cennetten bir köşe” olarak adlandırılan Ağva; yemyeşil ormanları, mavi nehirleri ve Karadeniz kıyıları ile ziyaretçilerine keyifli bir atmosfer sunmaktadır. Şile gezilecek yerler arasında mutlaka ilk sırada olması gereken Ağva, her anlamda sizi tatil anlamında tatmin edecektir. Küçük bir yer olmakla birlikte, Ağva’da yapabileceğiniz pek çok şey bulunmaktadır. Bunlardan biri, keyifli bir köy kahvaltısıdır. Nehir kıyısında ya da Karadeniz manzarasına sahip büyüleyici restoranlardan birinde kahvaltı yapabilirsiniz. 

Ağva’da keyifli bir kahvaltı ile güne başladıktan sonra; Aşıklar Yolu’nu, Göksu ve Yeşilçay nehirlerini, Kerpe’yi, Halı Koyu’nu, Kadırga Koyu’nu, Saklı Göl gibi pek çok doğal güzelliği keşfedebilirsiniz.  Ağva’ya, havaların sıcak olduğu bir mevsimde geldiyseniz, sakin ve temiz plajlarının da keyfini çıkarabilirsiniz. Ağva, Kilimli, Sahilköy, Kumbaba ve Kabaköz plajları, etraftaki en popüler plajlardır. 

Ağva’da ayrıca; kano deneyimi yaşayabilir, balık tutabilir, trekking yapabilir ya da ailenizle birlikte keyifli bir piknik yapabilir, bir yandan da denizin tadını çıkarabilirsiniz. 

Yaz aylarında denizin güneşin tadını çıkartmak için İstanbul'daki tüm otelleri sizin için ayrıntılı bir şekilde İstanbul otelleri sayfamızda listeledik.


Tarihi Bir Deniz Feneri: Şile Feneri

Şile Feneri Şile Feneri

Şile Feneri, Şile’yi keşfetmeye başlamak için ideal bir başlangıç noktasıdır. 

1800’lü yılların ortalarında, Sultan I. Abdülmecid tarafından Fransız mühendislere inşa ettirilen fener, 19 metre yüksekliği ile Avrupa’nın en uzun fenerlerinden biridir ve ışığı, yaklaşık 30 km ileriden görülebilir. 

Fenerin tarihi, aslında Bizans dönemine kadar uzanmaktadır; ancak, çöktükten sonra Osmanlı döneminde yeniden inşa edilmiştir. 

Günümüzde hala kullanımda olan tarihi bir deniz feneri olan Şile Feneri, Şile ilçesinin kuzeybatısında, Karadeniz kıyısında, Şile burnundaki kayalık bir noktada yer almaktadır. 


Cenevizlilerden Kalma Kale: Şile Kalesi 

Şile Kalesi Şile Kalesi

Şile’nin merkezinde yer alan ve ilçenin tarihi yapılarından biri olan Şile Kalesi’nin tarihi, geçtiğimiz yıllarda yeniden şekillenmiştir. Şile sahil bölgeleri açısından da bu kalenin yeri oldukça önem taşımaktadır.

Tarihi Bizans dönemine dayandığı bilinen Şile Kalesi’nin aslında Cenevizliler döneminde inşa edildiğini gösteren işaretler bulunmaktadır. Aynı zamanda Bizanslılar tarafından bu inşanın yapımının sürdürüldüğü de ifade edilmektedir. Özellikle tarihi yapılara önem veren turistlerin Şile gezilecek yerler listesine rehberlerin de yönlendirmeleriyle bu özel kaleyi ekledikleri ifade edilmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda restore edilen ve eski harap görüntüsü yenilenen kale, 2000 yıllık tarihi ile ilçede görülmesi gereken yerlerden biridir. Ocaklı Ada Kalesi adıyla da bilinen Şile Kalesi, yeni görüntüsü ile sosyal medyada da uzun bir süre konuşulmuştur.


Ağlayan Kaya

Ağlayan Kaya Ağlayan Kaya

Ağlayan Kaya Şile Feneri’nin 600 metre gerisindedir. Taşlar arasından çıkan su kaynağı akış biçiminden kaynaklı olarak “Ağlayan” olarak kalmıştır. Ağlayan Kaya Plajı da buraya yakın konumdadır. Mavi bayraklı bir plaj olan Ağlayan Kaya Plajı İstanbulluların denize girebilecekleri yerler arasındadır.

Ağlayan Kaya’ya en yakın konumdan 139 ve 139A numaralı otobüsler geçmektedir. Geri kalan yol ise yürüyerek gidilmektedir. 


Keyifli Bir Yürüyüş İçin: Aşıklar Yolu

Ağva Aşıklar Yolu Ağva Aşıklar Yolu

Ağva’nın Yeşilçay nehrine paralel sokakları takip ettiğinizde, Aşıklar Yolu’na ulaşabilirsiniz. 

Burada yürüyüş yapabilir, etraftaki balıkçıları izleyebilir, kuşları, ördekleri ve daha fazlasını görebilirsiniz. Ayrıca, balık tutmayı seviyorsanız; yol boyunca, nehir kenarında balık tutma deneyimi de yaşayabilirsiniz. 

İki kilometre uzunluğundaki Aşıklar Yolu, Ağva’da romantik bir yürüyüş deneyimi yaşamak için idealdir. 


Muhteşem Karadeniz Köyleri

Karadeniz Köyleri Karadeniz Köyleri

M.Ö 7.yüzyıldan beri bölgede mevcut olan balıkçı köyleri, günümüzde Şile’de popüler ziyaret noktalarından biridir. 

Akdeniz ve Ege’de yapılacak masraflı bir tatil yerine, daha sakin bir tatil ortamı arıyorsanız, doğanın ve huzurun tadını çıkarabileceğiniz Şile’nin Karadeniz köylerinden birini tercih edebilirsiniz. İstanbul kalabalığından uzaklaşıp doğa ile iç içe olabileceğiniz Şile’nin köyleri arasında; Kabaköz Köyü ile Karacaköy yer almaktadır. Bizans döneminde Rumlar tarafından kurulan Karacaköy, meydanında yer alan yaklaşık bir asırlık çınar ağacı ile meşhurdur. 

Şile’de ziyaret edebileceğiniz diğer köyler arasında; Alacalı, Avcıkoru, Bozgaca, Büyük Bucaklı, Çataklı, Çayırbaşı, Darlık, Erenler, Gökmaslı, Hacıllı, Değirmençayırı, İsaköy, Kadıkoy, Karakiraz, Kurfallı, Kurna, Meşrutiyet, Osmanköy, Sahilköy, Şuayipli, Tekke, Yaylalı, Yeniköy ve Yeşilvadi köyleri de yer almaktadır. 


Doğa ile İç İçe: Ulupelit Köyü

Ulupelit Köyü Ulupelit Köyü

Ulupelit Köyü; sessiz, sakin, huzurlu ve mütevazi atmosferi ile kesinlikle olmak isteyeceğiniz bir yerdir. 

Bu sevimli köyde, yalnızca 300 kişi yaşamaktadır. Bu da burada rahat rahat vakit geçirebileceğiniz ve şehrin kalabalığından uzakta kafanızı dinleyebileceğiniz anlamına gelmektedir. Ulupelit Köyü’nün yerlileri, zamanlarının büyük bir bölümünü orman ve serada geçirir. Şile’nin ve İstanbul’un en iyi doğasına sahip olan bu köy, Şile’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. 

Ayrıca, köydeki birbirinden şirin evler ve muhteşem ağaçlar da güzelliği ile büyülemektedir. Ulupelit Köyü’nde, Şile’nin en iyi trekking alanları da bulunmaktadır. 

Şile'de doğal güzellikleri ile hayata bir daha tutunmanızı sağlayacak ihtişamlı yerleri ekibimiz sizin için Şile gezi rehberi sayfasında listeledi.


Kumbaba Tepesi

Kumbaba Plajı Kumbaba Plajı

Şile plajları ile de ün kazanmış bir yer olarak bilinmektedir. Kumbaba Tepesi Şile’nin merkezine yaklaşık 2 km uzaklıktadır. Adı deniz ve kum ile şifa dağıtan bir alimin lakabından gelmektedir. İncecik kumların tedavi edici etkisi deri, solunum, sindirim ve lokomotor hastalıklarında başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır.

Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Kumbaba’nın 400 yıl önce Türk alimin kum tedavileri üzerine Mısır ve Babillilerden bilgi almak için oralarda yaşadığını belirtmektedir. Bir bakıma günümüzün fizyoterapisti olan Kumbaba’nın asıl adı ise bilinmemektedir. İstanbul'un gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için güzel bir hafta sonu kaçamağı adına idealdir. Bölgede birbirinden güzel Şile evleri ve tarihi Şile yapıları da mevcuttur.

Kumbaba Tepesi’ne Üsküdar’dan kalkan Şile otobüsleri ile ulaşmak mümkündür.


Değirmençayırı Şelalesi

Değirmençayırı Şelalesi Değirmençayırı Şelalesi

Değirmençayırı Şelalesi Şile’ye 33 km uzaklıktadır. Şile - Gebze ilçeleri sınırlarında yer almaktadır. 12 metre yükseklikten akan şelale yaz mevsiminde az yağıştan dolayı kurumaktadır. Değirmençayırı Şelalesi’nin en güzel manzarası ilkbahar ve sonbahar mevsiminde ortaya çıkmaktadır.

Değirmençayırı Şelalesi'ne gelmişken Şile gezilecek yerler listenize Saklı Göl taraflarını da eklemeyi unutmayın. Değirmençayırı Şelalesi’ne ulaşım özel araçla sağlanmaktadır.

Şile dışında İstanbul'un tüm tarihi mekanları ve turistik yerleri için İstanbul gezi rehberi sayfasını inceleyebilirsiniz.


İstanbul’a Miras: 11 Göller Vadisi

11 Göller Vadisi 11 Göller Vadisi

Şile ziyaretinize Ağva ile devam ettiğinizde, burada görmeniz gereken yerlerden biri de muhteşem doğası ile 11 Göller Vadisi’dir. 

İrili ufaklı göllerin birbirini takip ettiği bölgede; kayaların üzerinden atlayarak ilerlemeniz gerektiğinden, buradayken biraz dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu bölgede 11 farklı göl yer alıyor ve çevresinde gezebileceğiniz birbirinden güzel doğal güzelliklerin yanı sıra konaklama için de hem kamp alanları hem de tarihi Şile evleri mevcuttur. Gezilecek yerler arasında bulunan bu bölge, ailenizle de güzel zamanlar geçirmenize olanak sağlayacaktır.

Gölleri takip ettiğinizde, gittikçe yukarı doğru çıktığınızı fark edeceksiniz. Buraya ulaştığınızda, muhteşem manzaranın ve keşfedilmemiş noktaların seyrine dalabilirsiniz. 


Fenerin Hemen Yanı Başında: Kavala Parkı 

Kavala Parkı Kavala Parkı

Deniz fenerinin hemen altında yer alan konumu ile Şile Feneri’nden başlayan Şile gezinize, bu parkta keyifli vakit geçirerek devam edebilirsiniz. 

Kavala Parkı’nda; çocuklar için oyun alanları, yürüyüş alanları, peyzaj alanları, manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz seyir terasları ve manzaraya karşı bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir kafe-restoran bulunmaktadır. Kavala Parkına gittiğinizde, Şile Feneri’nin ve Karadeniz’in muhteşem denizinin fotoğraflarını çekmeyi de ihmal etmemenizi öneririz. 

Ayrıca, parkın bitiminde yer alan merdivenlerden çıkarak kayalara ulaşabilirsiniz. Buraya geldiğinizde, farklı bir görüş noktanız olacak ve Şile sahili boyunca keşfe çıkabilirsiniz. 

Şile'de denize bir kaç dakika yürüme mesafesinde olup sizi cezbedecek oteller için Şile denize sıfır oteller sayfamızı incelemeyi unutmayın.


Muhteşem Doğası ile Büyülüyor: Göksü ve Yeşilçay Nehirleri 

Şile Nehirleri Şile Nehirleri

Şile ve Ağva’yı ziyaret edenlerin büyülenmesinin en önemli nedenlerinden biri, muhteşem doğası ile büyüleyen Göksu ve Yeşilçay nehirleridir. Ağva’nın batı tarafında yer alan Göksu nehri, özellikle son 15 yıllık süreçte, güzel butik otelleri ile popüler bir bölge olmuştur. 

Dünyada giderek daha popüler hale gelen Göksü Nehri; doğası ve yeşil atmosferi ile büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Günümüzün modern dünyasından kaçıp, sessiz ve sakin bir ortamda olma olanağı sunan Göksu Nehri’ndeyken; kuşlar, kurbağalar, kaplumbağalar ve balıkların arasında olmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Yeşilçay Nehri, Göksu Nehri’nden daha canlı ve biraz daha kalabalıktır. 

Kıyısında yer alan Liman Restoran’da, keyifli bir akşam yemeğinin tadını çıkarabilirsiniz. Ağva Limanı da Yeşilçay Nehri üzerinde yer almaktadır. Nehrin sonuna ulaştığınızda, iskelede gün batımını izlemekten keyif alacaksınız. 


Tarihi Bizans Kalesi: Ocaklı Kalesi

Ocaklı Kalesi Ocaklı Kalesi

Şile sınırları içerisinde yer alan dört adet kaleden biri olan Ocaklı kalesi, Cenevizliler döneminden kalmıştır. 

Şile’nin simgeleri arasında yer alan kalenin uzunluğu 12 metredir. 

Yapıldığı günden bu yana iki kez yenilenen Ocaklı Kalesi, Osmanlı döneminde gözetleme amacıyla onarılmıştır. Daha sonra defineciler tarafından tahrip edilmiş ve sonraki yıllarda yeniden yenilenmiştir. 


Şile Yakınında Görmek İsteyebileceğiniz Önemli Yerler

İstanbul’un doğası ve kıyı şeridi ile dikkat çeken gezi noktalarından Şile, yılın dört mevsimi şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenlerin en çok tercih ettiği ilçeler arasında yer almaktadır. Yaz aylarında hem günübirlik geziler hem de konaklamalı tatiller için tercih edilen Şile’de ziyaretçiler ilçenin plajlarında vakit geçirmeyi tercih etmektedir. Yıl boyu doğa tatillerinin de odak noktası olan Şile’nin çevresinde de günübirlik gezip görmek isteyeceğiniz pek çok seçenek yer almaktadır.


Polonezköy

Polonezköy Tabiat Parkı Polonezköy Tabiat Parkı

İstanbul’da piknik organizasyonlarının ve doğa gezilerinin popüler noktası Polonezköy de Şile yakınlarında ziyaret edebileceğiniz noktalar arasında yer almaktadır. Brunch olanaklarıyla da Pazar sabahlarının vazgeçilmezi olan Polonezköy’de gün boyu ormanda yürüyüş yapabilir ve haftanın tüm stresini geride bırakabilirsiniz. Şile ilçe merkezi Polonezköy arası uzaklık yaklaşık olarak 48 km’dir.


Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı Hidiv Kasrı

Şile’nin komşu ilçesi Beykoz’da yer alan Hidiv Kasrı, yemyeşil ağaçların arasında ihtişamlı mimarisi ve huzur veren deniz manzarası ile dikkat çekmektedir. Şık sunumlara ve özel lezzetlere sahip restorana ev sahipliği yapmakta olan Hidiv Kasrı’a gelerek eşsiz bir manzara eşliğinde, özel bir yemek yiyebilirsiniz. Hidiv Kasrı, Şile ilçe merkezine yaklaşık 60 km mesafede yer almaktadır.

Şile'de bir çok özel aktiviteleri ile lüks bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz Şile 5 yıldızlı oteller listemize uğramayı unutmayın.


Riva

Riva Riva 

Tıpkı Şile gibi ziyaretçilerine Karadeniz’in hırçın dalgalarını ve eşsiz doğasını sunan Riva, İstanbul’un huzur veren noktaları arasında yer almaktadır. Keyifli doğa yürüyüşleri yapıp, şirin restoranlarında yemek yiyerek doğa ile iç içe bir gün geçirebileceğiniz Riva, Şile ilçe merkezine yaklaşık olarak 55 km mesafede yer almaktadır. 


Hacıllı Köyü

Hacıllı Köyü Hacıllı Köyü

Hacıllı Köyü, Türkiye genelinde pek bilinmeyen bölgelerden biridir. İstanbul'la ortalama 90 km'lik mesafede bulunan bu ilçe Osmanköy yolu üzerinde bulunuyor. Şile otobanından devam etmeniz gereken yol normalde oldukça rahat aşılsa da sadece bu bölgedeki yaklaşık 15 dakikalık yolculuğunuzda dar ve virajlı yerlerden geçeceğiniz için sıkıntı yaşamanız muhtemel ama onun dışında yapılan yeni yolların da etkisiyle rahat bir yolculuk sizi bekliyor olacak.

Bu köye rahatlıkla 1-2 gününüzü ayırabilirsiniz çünkü gerçek bir doğa harikası. Bu bölgede gezilecek yerler düşünüldüğünde özellikle kamp yapmayı düşünenler için birbirinden güzel kamp alanı ve trekking parkurları mevcut. Güvenlik açısından da pek sorun yaşamayacağınız köyde belli başlı bölgeleri muhtara danışarak tam anlamıyla çözebilirsiniz. Ateş yakma probleminin de olmadığı bölgede çevreye rahatsızlık vermediğiniz ve doğaya da zarar vermediğiniz müddetçe başınızı ağrıtacak bir durum söz konusu olmuyor. Bunların yanı sıra yüzmek isterseniz eğer birbirinden güzel göletler ve fevkalade bir şelale de sizi bekliyor. 

İstanbul'un gürültüsünden kurtulup biraz olsun sessiz sakin bir tatil yapmak isterseniz eğer gezilecek yerlerin başında Hacıllı Köyü bulunmaktadır. Ortamın ve doğanın temizliğinden yine size pay düştüğünü de unutmadan bu tatili tamamlamalısınız.