Sandıklı Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Afyonkarahisar iline bağlı olan Sandıklı ilçesi, Ege Bölgesi’nin İç Batı Anadolu kısmında yer almaktadır. Doğusunda Kumalar Dağı bulunmakta olup, ilçe bu dağın etekleri üzerine kurulmuştur. Sandıklı kuzeyde Sinanpaşa ve Hocalar, batıda Çivril, güneyde Kızılören ve Dinar, doğuda ise Şuhut ilçesi ile sınır konumdadır.

İlçeye D650 ana otoyolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Sandıklı’nın kendisine ait otogarı mevcut olup birçok ilden direkt ulaşım sağlanabilmektedir.

Sandıklı'da gezilecek muhteşem yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için Sandıklı oteller listemize göz atabilirsiniz.

İlçeye ulaşım ağırlıklı olarak şehirlerarası otobüsler ile sağlanmaktadır. Marmara ve Ege Bölgesi’ndeki birçok şehirden direkt seferler mevcuttur.

İlçede ve bağlı olduğu Afyonkarahisar’da havalimanı bulunmaması nedeni ile Afyonkarahisar ve Sandıklı sakinleri, Kütahya Zafer Havaalanı’ndan faydalanmaktadır. Aynı şekilde ilçeye yakın olan Eskişehir Havaalanı ve Konya Havaalanı da tercih edilmektedir.

Sandıklı'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerlerde keyifli vakit geçirmek için Sandıklı'da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Sandıklı’ya Havayolu ile Ulaşım

Sandıklı’da ve Afyonkarahisar’da havalimanı bulunmamaktadır. En yakın havaalanı olan Kütahya Zafer Havaalanı ise sadece İstanbul’dan sefer kabul etmektedir. Başka şehirlerden Sandıklı ilçesine gelecek misafirlerin, İstanbul aktarmalı gelmeleri zorunludur.

İstanbul-Kütahya arasında günde 1 kere uçak seferi düzenlenmektedir. Bu seyahatin ortalama ücreti ise 100 – 150 TL civarındadır. Yolculuk süresi ise 1 saat 5 dakikadır.

Kütahya Zafer Havaalanı’na inen yolcular, 15 – 20 TL karşılığında Havaş Otobüsleri’ni kullanabilmektedir. Otobüslerin son durağı Kütahya Otogarı’dır.

Kütahya Otogarı – Sandıklı Otogarı arasında günde 10’dan fazla direkt otobüs seferi düzenlenmektedir. Bu seyahatin ortalama ücreti ise 30 – 40 TL olup yolculuk 2.5 saat sürmektedir. 

Sandıklı'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerler için Sandıklı gezi rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz.


Sandıklı’ya Otobüs ile Ulaşım

İlçeye şehirlerarası otobüsler ile ulaşmak isteyen ziyaretçiler için alternatif sayısı yüksektir. Afyonkarahisar’a komşu illerin neredeyse tamamından ilçeye direkt otobüs seferi bulunmaktadır.

Direkt seferlerin bulunmadığı durumlarda ise Türkiye’nin tüm bölgelerinden otobüs ile direkt seyahatin mümkün olduğu Afyonkarahisar Otogarı üzerinden ulaşım sağlanmalıdır.

Afyonkarahisar Otogarı’ndan Sandıklı Otogarı’na otobüs ile seyahat 1 saat sürmekte ve ücreti 20 – 30 TL civarındadır.

İstanbul’dan Sandıklı’ya otobüs ile ulaşım 9 saat sürmekte olup kişi başı bilet fiyatları 70 - 80 TL civarındadır.

Ankara’dan ise günde 10’dan fazla sefer bulunmaktadır. Bu seyahatin ücreti 40 – 50 TL civarında olup yolculuk 4 saat sürmektedir.

Sandıklı'da kaliteden ödün vermeyen ve bir çok aktiviteyi yapabileceğiniz oteller için Sandıklı 5 yıldızlı oteller sayfamıza göz atabilirsiniz.


Sandıklı’ya Özel Araç ile Ulaşım

İlçeye batı illerinden gelen ziyaretçilerin Uşak veya Burdur üzerinden Sandıklı tabelalarını takip etmeleri önerilmektedir. Kuzeyden gelen konuklar için en verimli ulaşım yolu Afyonkarahisar üzerinden yapılandır.

Batıdan gelen sürücüler konumlarına göre Akşehir ve Polatlı güzergahlarını izlemelidir. Güneyden gelen ziyaretçiler ise Isparta üzerinden en kısa şekilde ilçeye ulaşabilmektedir.

İstanbul’dan Sandıklı’ya gelecek sürücülerin Gebze-Bursa-Kütahya-Afyonkarahisar istikametini izlemeleri gerekmektedir. Yolculuk süresi 5 saat 25 dakika olarak belirlenmiş ve mesafe 470 kilometredir.

Ankara-Sandıklı arasında 323 kilometre mesafe bulunmaktadır. Konukların Polatlı ve Afyonkarahisar’ı takip ederek ilçeye girmeleri önerilmektedir. Yolculuk tahmini olarak 3 saat 45 dakika sürmektedir.

Sandıklı'da hayatınızın en mutlu gününün ve bu günü taçlandıran tatilin kusursuz geçmesi için Sandıklı balayı otelleri sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.