Kuşadası'nda Yapılacaklar

Ege Bölgesi'nde yer alan Kuşadası ilçesi yazın diğer tatil beldelerine göre biraz daha kalabalıktır. Hem yerli hem de yabancı turistler tarafından büyük ilgi görmektedir. Kuşadası'nın tercih edilmesinin en önemli sebebi yapabileceğiniz farklı aktive türlerinin bulunmasıdır.

Bu ilçede yapılması gereken onlarca farklı aktivite vardır. Bu sebeple ne yapılır sorusuna farklı şekillerde cevap verilebilir.

Sevimli hayvanları seyredip fotoğraf çekebilme imkanınızın bulunduğu Kuşadası Milli Parkı, yazın bunaltıcı sıcağında buz gibi suyunda yüzebileceğiniz Zeus Mağarası, ilçeden 30 dakika uzaklıkta bulunan meyve şaraplarının tadına bakabileceğiniz Şirince Köyü, şehrin kalabalığından biraz uzaklaşıp sessiz, sakin ve huzurlu bir köy kahvaltısı yapabileceğiniz Kirazlı Köyü bu aktivitelerin yapıldığı yerler arasındadır.

Kuşadası'nda açık büfe imkanlarıyla bütçe dostu oteller için Kuşadası otelleri fiyat sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Meyve Şaraplarının Tadına Bakın: Şirince Köyü

Şirince Köyü Şirince Köyü

Eski yapıların bulunduğu, dar sokakların yer aldığı ve sokakların birinden girip diğerinden çıkarken zamanın nasıl geçtiğini fark etmediğiniz köyleri keşfetmek istemez misiniz? 

Çeşitli meyve şaraplarıyla özdeşleşen Şirince Köyü'ne gidildiği takdirde lezzetli meyve şaraplarını tatmadan kesinlikle dönülmemesi gerekir. Öyleki tadını damağınızdan uzun süre atamayacağınız şaraplardan fazlasıyla satın alabilirsiniz.

Tarihi Rum yapılarının çoğunlukta olduğu Şirince Köyü ile Kuşadası ilçe merkezi arasında yaklaşık 30 dakika mesafe bulunmaktadır.

Kuşadası Otogarı’ndan kalkan Selçuk minibüslerini kullanarak Selçuk Terminali'ne, oradan köye giden dolmuşları kullanarak Şirince Köyü'ne ulaşabilirsiniz.

Özel aracınız ile Kuşadası-Selçuk karayolunu kullanarak önce Selçuk'a ardından yön tabelalarını takip ederek Şirince Köyü sapağına girmelisiniz.

Deniz kenarına yakın ve muhteşem görünümlü otellerde eğlenceli aktiviteler ile keyif alabileceğiniz Aydın bölgesi otelleri seçeneklerine göz atabilirsiniz.


Buz Gibi Suda Yüzün: Zeus Mağarası

Zeus Mağarası Zeus Mağarası

Kuşadası Milli Parkı girişinde yer alan Zeus Mağarası'nın masmavi ve berrak suyunu görmeden bölgeden ayrılmamalısınız.

Zeus Mağarası'nın su sıcaklığı ortalama 5 ile 7 derece arasında değişiklik gösterir. Deniz dalgasının bulunmadığı, suyun en dibini görebilme imkanı bulunan bu mağarada kesinlikle yüzülmesi gerekir.

Kuşadası'na uğradığınızda gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı, Kuşadası'nda gezilecek yerler sayfasına göz atabilirsiniz.


Deniz, Kum ve Güneşin Tadı: Kadınlar Plajı

Kadınlar Plajı Kadınlar Plajı

Kadınlar Plajı, masmavi görünümü ve tertemiz suyu ile mavi bayrak ödülüne layık görülmüştür. 

Osmanlı Dönemi'nde buradaki temiz suyu plajın çevresinde bulunan zeytin ağaçlarını toplamak için gelen kadınlar kullanmıştır. Kadınlar Plajı ismi ise buradan gelmektedir.

İlçe sınırları içerisinde bulunan Kadınlar Plajı'nın ince kumlu sahilinde güneşlenip, berrak suyunda en az bir defa yüzülmesi gerekir.

Kadınlar Plajı çevresinde WC, duş, restoran ve kafeterya hizmetleri bulunmaktadır. 

Bu hizmetlerin ortalama fiyatı yaklaşık 5 ile 30 TL arasındadır.

Kadınlar Denizi Mahallesi'nde bulunan bu plaja ilçe merkezinden hareket eden 5 numaralı minibüs hattını kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz.

Kuşadası'nda birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerler için Kuşadası gezi rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.


Açık Havada Dans Etmenin Mutluluğunu Yaşayın: Tren Beach Club

Tren Beach Club Tren Beach Club

Tren Beach Club, Kuşadası'nın popüler ve elit açık hava eğlence merkezlerinden biridir. 

Sabah saatlerinde plaj olarak hizmet veren bu mekan, akşam saatlerinde açık hava eşliğinde sabahın ilk ışıklarına kadar müzik eşliğinde eğlence sunar. 

Mekanın müzik listesinde genellikle Türkçe ve İngilizce trend şarkılar bulunmaktadır. Hem yerli hem de yabancı tatilciler tarafından şarkı seçimleri beğenilir.

Açık havada gece hayatı için bu mekanı ziyaret ettikten sonra kapalı ve dar alanları tekrar tercih etmek istemezsiniz. Kuşadası'na geldikten sonra kesinlikle bu mekanda sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenmeden ilçeden ayrılmamalısınız.

Tren Beach Club giriş ücreti içerisine bir içecek dahil 60 TL'dir.

Adres: Hacıfeyzullah Mahallesi, Güvercinada Cd. No:31, 09400 Kuşadası/Aydın

Aydın'da birbirinden farklı büyüleyici mekanlar ve tutkunuzu yeniden keşfetmenizi sağlayacak yerler için Aydın gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Sevimli Hayvanları Seyredin: Kuşadası Milli Parkı

Kuşadası Milli Parkı Kuşadası Milli Parkı

Milli Park çevresinde bulunan koyları, muhteşem manzarayı, kuşların cıvıltısı ve ağaçların üzerinde gezinen sincapları kesinlikle görmeden dönmemelisiniz.

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'nda bisiklet parkuru, doğa gezileri yapabileceğiniz yürüyüş parkurları, parkın mükemmel manzarasına tanık olabileceğiniz seyir tepesi ve kuşları gözetleyebileceğiniz kuş gözlem kuleleri bulunmaktadır. 

Milli Parka sabah saatlerinde giriş yaparsanız piknik yapabileceğiniz gölge mevkiileri daha kolay bulabilirsiniz.

Milli Park ile ilçe merkezinde arasında yaklaşık 61 kilometre mesafe bulunmaktadır. Kuşadası ilçe merkezinden kalkan Güzelçamlı ve Davutlar minibüslerini kullanarak bu Milli Parka ulaşabilirsiniz. 

Kuşadası Milli Parkı'nın giriş saatleri 08:30 ile 17:00 arasındadır. Milli Parkın giriş ücreti bisiklet ve yayalar için 4 TL arabalar için ise 12 TL'dir.

Hayatınızın en mutlu gününün ve bu günü taçlandıran tatilin kusursuz geçmesi için Kuşadası balayı otelleri yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


Meşhur Köy Kahvaltısı: Kirazlı

Kırazlı Köyü Kırazlı Köyü

Şehrin kalabalığından ve stresinden tamamen unuttuğunuz veya atladığınız bir öğün olan kahvaltı, Ege Bölgesi'nde daha bir farklıdır. 

Kuşadası'nın Kirazlı Köyü'nde yer sofrası eşliğinde mükemmel bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Köy kahvaltısında sizlere ikram edilen lezzetler tamamen organik yetiştirilmektedir. 

Ege Bölgesi'ne ait yöresel ürünlerden birçoğunu burada bulabilirsiniz. Zeytin, zeytinyağı ve incir gibi ürünleri köy halkından satın alabilirsiniz.

Kuşadası ilçe merkezinden yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Kirazlı Köyü'ne özel aracınız ile ulaşabilmek için ilçe merkezinde yer alan Adnan Menderes Bulvarı'ndan sola dönüp Aydın Bulvarını kullanmalısınız.


Tatil Beldesinin En Mükemmel Atıştırmalık Besini: Çarşaflı

Çarşaflı Çarşaflı

Çarşaflı, Kuşadası'nda yaşayan yerli halkın vazgeçilmez atıştırmalığıdır.

Genellikle büfelerde ve kumru yapan işletmecilerin tabelalarında yazılı olan "Çarşaflı" atıştırmalığı tam anlamı ile bir kumru sayılmaz. 

Çeşme'nin kumrusuna benzetilen atıştırmalık yiyeceğin içerisinde tam sosis, büyük patates kızartmaları ve üzerinde tam boy kaşar peyniri bulunur. 

Kuşadası'nda Camikebir Mahallesi'nde yer alan Tuki Çarşaflı büfesinden Çarşaflı yiyebilirsiniz.

Bu atıştırmalığın fiyatı yaklaşık 10 TL'dir.

Denize bir kaç dakika yürüme mesafesinde olup sizi cezbedecek oteller için Kuşadası denize sıfır oteller sayfamıza göz atmayı unutmayın.


Kuşadası'nda Daha Taze ve Farklı: Deniz Ürünleri

Deniz Ürünleri Deniz Ürünleri

Kuşadası'nın kendin pişir kendin ye konsepti ile çalışan denize sıfır mekanlarında deniz ürünlerini tatmalısınız. 

Dilediğiniz içecek seçimi eşliğinde deniz manzarası karşısında kendi damak tadınıza göre pişirdiğiniz balıkları yiyebilirsiniz.

Kendin pişir kendin ye tarzı bir konsept düşünmüyorsanız denize sıfır konumlandırılan Tarihi Çınar Balık Restaurantı'nda deniz ürünlerinin tadına kesinlikle bakmalısınız. 

Tarihi Çınar Restaurantı'nın yanı sıra Mezgit Restaurant, Macit Balık Restaurant ve Şef Balık Restaurant'ını tercih edebilirsiniz. 

Alkol kullanan biriyseniz denize sıfır konumlandırılan balık restoranlarında en az bir kere rakı ve balık ikilisinin yapılması kesinlikle tavsiye edilir.