Kuşadası Doğal Güzellikleri

Aydın'a bağlı Kuşadası ilçesi doğal güzellikleri, tarihi ve turistik yerleri ve plajları ile önemli bir tatil ilçesidir. Hem yerli hem de yabancı turist tarafından büyük ilgi uyandıran Kuşadası ilçesi her yıl binlerce turist ağırlamaktadır.

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde gördüğünüz zaman şaşkınlığa uğrayacağınız buz gibi soğuk suyu ile ünlü Zeus Mağarası, ormanın içerisinde hem ağaçların kokusu hem de kuşların cıvıl cıvıl seslerini duyabileceğiniz Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, ilçenin simgesi haline gelen devasa surları ile akıllara yer edinen Güvercin Kalesi bulunmaktadır. 

Açık büfe imkanlarıyla bütçe dostu oteller için Kuşadası otelleri fiyat sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Zeus Mağarası 

Zeus Mağarası Zeus Mağarası

Kuşadası'nın saklı cenneti olarak bilinen Zeus Mağarası el değmemiş bir güzellik olarak nitelendirilmektedir.

 30 - 40 metrelik kalkerli kayaçların aşınması ile birlikte çöküntüler meydana gelmiştir. Çöküntülerin içerisine zaman içerisinde sular birikmiş olup, tatilcilere küçük bir göl izlenimi vermektedir. Yaz ve kış aylarında ortalama 5 derece civarında olan su, berraklığıyla tatilciler tarafından çok beğenilir.

Güzelçamlı Mahallesi'nde bulunan Zeus Mağarası’nda yön tabelaları bulunmadığı için tatilciler maalesef tam olarak burayı gezemeden ayrılmaktadırlar. 

Zeus Mağarası'na özel aracınız ile ulaşım dışında ilçe merkezinden kalkan Davutlar ya da Güzelçamlı ilçelerine giden dolmuşları kullanabilirsiniz. Zeus Mağarası'nın giriş ücreti bulunmamaktadır. 

Kuşadası dışında deniz kenarına yakın ve muhteşem görünümlü otellerde eğlenceli aktiviteler ile keyif alabileceğiniz Aydın otel seçeneklerine göz atabilirsiniz.


Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Dilek Yarımadası ve Menderes Deltası Milli Parkı Dilek Yarımadası ve Menderes Deltası Milli Parkı

Aydın ili sınırları içerisinde bulunan Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Park'ı, Kuşadası, Söke ve Didim ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır.

Milli Park içerisinde 804 farklı bitki türü, 256 kuş türü, yaban domuzları ve sincaplar gibi yüzlerce hayvan ve bitki yaşamını sürdürmektedir. Bitki türleri içerisinden 18 tanesi Türkiye'de, 6 tanesi ise Dünya üzerinde yalnızca Milli Park'ta yetişmektedir. 256 kuş türü içerisinde Akkuyruklu Kartal, Küçük Akbalıkçıl ve Tepeli Pelikanlar yılın belli dönemlerinde parkı ziyaret eder.

Milli Park içerisinde ailenizle piknik yapabileceğiniz alan, çocuklarınızın özgürce hareket edebileceği ve oyun oynayabileceği alan, sahil, plaj, park çevresinin mükemmel manzarasına şahit olabileceğiniz seyir terası vardır. Ayrıca doğa ile iç içe bir halde huzur bulabileceğiniz ve yürüyüşler yapabileceğiniz yürüyüş yolu da bu alanda bulunmaktadır.

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'nın açılış saati 08:00 kapanış saati ise 17:00 olarak belirlenmiştir.

Kuşadası ilçe merkezinden Güzelçamlı ve Davutlar toplu taşıma araçlarını kullanarak parka ulaşabilirsiniz. 

Kuşadası ilçe merkezi ile park arasında yaklaşık 61 kilometre bulunmaktadır. Özel aracınız ile D-515 karayolunu kullanarak Kuşadası - Söke güzergahını takip edin, Söke ilçe merkezinden D-525 karayolunu kullanarak Tuzburgazı tarafına doğru ilerlerken tabelaları takip etmelisiniz.  

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Park'ı giriş ücretleri yaklaşık olarak yaya için 4 TL, bisiklet için 4 TL ve özel aracınız için 12 TL olarak belirlenmiştir.

Kuşadası'na uğradığınızda gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı, Kuşadası'nda gezilecek yerler sayfasına göz atabilirsiniz.


Güvercinadası 

Güvercinada Güvercinada 

Kuşadası limanı için Güvercinada farklı bir konuma sahiptir. Doğal güzelliği yanı sıra liman tarafından gelebilecek saldırıları önlemek için Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılan bir adadır. Adanın içinde ve çevresinde iç kale ve surlar yer almaktadır. 2,5 metre boyunda olan surlar adanın çevresini tamamen kaplamıştır.

Güvercinada'nın tarihi daha detaylı öğrenebileceğiniz tur programları vardır. Güvercinada önünde bulunan rehber kişiler çevre hakkında sizlere önemli bilgiler aktaracaklardır. 

Rehber ücretleri ise yaklaşık kişi başı 5 TL'dir.

Kuşadası'nda Hacıfeyzullah Mahallesi'nde bulunan bu adaya ulaşabilmek için sahil şeridinin takip edilmesi yeterlidir. Güvercinada, Ege Port'a 10 dakikalık yürüme mesafesinde olduğu için yaya olarak ulaşılabilir bir konumdadır.

Adaya özel aracınız ile ulaşabilmek için Atatürk Bulvarı'ndan sağa dönün Güvercinada tabelasını gördüğünüz zaman tekrar sağa dönün, yaklaşık 5 dakika içerisinde ulaşacaksınız. 

Adanın otopark ücreti 1 saat için yaklaşık 15 TL'dir.

Kuşadası'nda birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerler için Kuşadası gezi rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.


Günübirlik Gezilecek Doğal Güzellikler


Saplı Ada 

Saplı Ada Saplı Ada

Aydın'ın Didim ilçesine bağlı olan Akbük Beldesi'nde bulunan Saplı Ada bölgenin önemli simgelerinden birisidir. Doğal güzelliği ve manzarası ile kendisine hayran bırakan Saplı Ada, yukarıdan bakıldığı zaman cezve veya bir kaşığa benzetilmektedir. 

Kuşadası'ndan yaklaşık 70 - 80 kilometre uzaklıkta olan Saplı Ada görülmesi gerekir. Kuşadası ilçe merkezinden Akbük Beldesi'ne hareket eden dolmuşları kullanarak adaya ulaşabilirsiniz

Saplı Ada'nın herhangi bir giriş ücreti bulunmamakta olup dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Aydın'daki birbirinden farklı büyüleyici mekanlarda tutkunuzu yeniden keşfetmenizi sağlayacak yerler için Aydın gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Bafa Gölü Tabiat Parkı

Bafa Gölü Tabiat Parkı Bafa Gölü Tabiat Parkı

Aydın'ın Milas / Söke yolu üzerinde bulunan Bafa Gölü Tabiat Parkı bitki örtüsü ve yabani hayat yönünden zenginliği ile akıllarda yer edinmektedir. Aydın'ın tek tabiat parkının çevresinde kızılçam, ılgın ve zeytin ağaçları yer almaktadır. 

Bafa Gölü Tabiat Parkı için 2003 yılında yapılan bir araştırmaya göre göl çevresinde 200.000 üzerinde kuş konaklamıştır. Flamingo, Kaşıkçı Kuşu, Akkuyruklu Kartal gibi kuş türlerinin konakladığı gözlemlenmiştir. 

Büyük Menderes Deltası'nın taşması sonucunda oluşan göl maksimum 25 metre derinliğindedir. Tabiat Parkı çevresinde antik yapılar ve eski yerleşim alanları bulunmaktadır. 

Bafa Gölü Tabiat Park ile Kuşadası arası yaklaşık 55 - 60 kilometredir. Bafa Gölü Tabiat Parkı'na ücretsiz bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Bir çok özel aktiviteleri ile lüks bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz Kuşadası 5 yıldızlı oteller listemize uğramayı unutmayın.


Çine Vadisi - Çine Çayı

Çine Vadisi ve Çayı Çine Vadisi ve Çayı

Doğal bir güzellik olan Çine Çayı ile Kuşadası ilçe merkezi arasında yaklaşık 100 kilometre uzaklık bulunmaktadır. 

Kuşadası ilçesinden sırasıyla Soğucak, Germencik ve İncirliova ilçelerine ulaşarak Çine ilçe merkezine ulaşabilirsiniz. Çine ilçe merkezinden Muğla - Yatağan karayolunu kullanarak arasında bulunan Çine Çayı'na aracınıza ile ulaşabilirsiniz. 

Muğla'nın Yatağan ilçesi ile Aydın'ın Çine ilçesi arasında yer alan Çine Çayı ücretsizdir.

Kuşadası'nda ailenizle beraber büyük bir tesiste tatil yapmak için Kuşadası tatil köyleri listemize göz gezdirebilirsiniz.