Kıbrıs'tan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Turistler, Kuzey Kıbrıs'taki dükkanlarda farklı hediyelik eşyalar bulabilirler. Dünyanın en büyük markalarından Kıbrıs'ın yerli markalarına kadar çok çeşitli seçenekler Kuzey Kıbrıs'ta satışa sunulmaktadır. 

Genel olarak Kuzey Kıbrıs'ta, çağdaş tasarım kıyafetlerinin, aksesuarlarının ve çocuklar için renkli ve sevimli kıyafetlerin taklitlerini satan çok az sayıda dükkan vardır. Gümüş ve bakır ürünler, ahşap oymacılığı, sepetçilik, seramik ve el sanatları da Kuzey Kıbrıs'ta alışveriş yapmak isteyenlerin göz önünde bulundurması gereken seçeneklerdir. Özellikle Lefkoşa ve Girne, çok çeşitli dükkanlar sunan meşhur alışveriş bölgeleridir. 

Girne'de ana cadde üzerinde bulunan şık butiklerden yerli halkın sahip olduğu el yapımı Kıbrıs markalarına kadar çeşitli dükkanlar bulunur. Lefkoşa ve Gazimağusa'nın da şehir merkezinde küçük dükkanları vardır. Geleneksel el sanatları, çanak çömlek, çanta ve kilimlerin yanı sıra mücevher ve Lefkara danteli Kıbrıs'ın yöresel ürünleridir. Türkiye'nin aksine, fiyatları sabit olup hiçbir şekilde pazarlık payı bulunmamaktadır.

İçerisinde bir çok aktiveteye izin veren ailenizle keyifli zamanlar geçirmenize imkan sağlayan Kıbrıs otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Mücevher

Kuyumcular Kuyumcular

Değerli aksesuarlar ile ilgilenenler için, Kuzey Kıbrıs'ın her büyük kasabasında birçok altın ve gümüş mağazası vardır. Kuzey Kıbrıs'ta yapılan mücevherler hiçbir yerde bulunamayacak farklı şekillere ve tasarımlara sahiptir. Çoğu mücevher ise değerli taşlarla birleştirilerek yapılır. Fiyatları ise oldukça rekabetçi ve makuldür.

Kuzey Kıbrıs'ta mücevher denildiğinde ilk akla gelen yer Büyük Han'dır.

Birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerler için Kıbrıs'ta gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


El Sanatı Ürünleri

El Sanatları El Sanatları

Kuzey Kıbrıs'ın çeşitli kasaba ve köyleri, Türk seramiği, ipek eşarp, minder kılıfı, fayans ve süs eşyaları almak için ideal yerlerdir. Paneri ya da Sista (sepetçilik ürünleri) üstün kalitededir ve bu nedenle birçok hediyelik eşyaya göre daha pahalıdır. Sepetçilik ürünlerinin çoğu, Gönendere, Görneç ve Serdarli'nin uzak köylerinde üretilir.

Lefkoşa Selimiye Cami arkasında bulunan Hasder Folk Art Institute en iyi el sanatı ürünlerinin satıldığı mağazadır. Bir diğer mağaza seçeneği ise Pottery Dizayn 74'tür. Girne'de Karaoğlanoğlu yolunun tam karşısında konumlandırılmıştır.

Kıbrıs'daki birbirinden farklı büyüleyici mekanlar ile tutkunuzu yeniden keşfetmenizi sağlayacak yerler için Kıbrıs gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Kilim ve Hasır Sepet

El İşçiliği Kilimler El İşçiliği Kilimler

Kuzey Kıbrıs, canlı tasarımlara sahip küçük zemin kilimleri ile ünlüdür. Kıbrıs'ta kilim dokumacılığı asırlık bir gelenektir ve ağırlıklı olarak Gazimağusa bölgesinde bulunur. 

Ayrıca hasır çanta dokunmacılığı da Kıbrıs'ın bir başka eski sanat formudur ve hasır çantalar hem turistler hem de yerel halk arasında oldukça popülerdir.

Kilim ve hasır çanta almak isteyenler için Fanus Lamps and Killim Bags, en iyi seçenektir. Bu mağaza Girne'de bulunan Fanus Canbolat Sokak'ı üzerinde yer alır. 

Kıbrıs'ta kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz, sorunlarınıza anında çözüm bulabileceğiniz uygun fiyattaki oteller Kıbrıs butik otelleri sayfamızda yer almaktadır.


Lefkara Danteli

Lefkara Danteli Lefkara Danteli

Kıbrıs'tan alınabilecek en ilginç şeylerden birisi nakışlı nevresimlerdir. Lefkara danteli nakışlar, kadınların çizilmiş ipliklerle karmaşık ve güzel dantel tasarımları yapmayı öğrendikleri Venedik dönemine dayanan bir Kıbrıs geleneğidir. 

Leonardo Da Vinci'nin Lefkara dantelini görünce büyülendiği söylenir. Milano Katedrali'ndeki sunak üzerine asmak için "potamos" tasarımlı işlemeli kumaşları aldığı iddia edilir. Lefkara dantelinden yapılan masa örtüleri, yatak örtüleri ve başörtüsü çeşitleri en iyi hatıralıklardır.

Yılbaşı kutlamalarını Kıbrıs'ta geçirmek isteyenlere özel olarak ekibimizin hazırladığı Kıbrıs yılbaşı otelleri kategorisine göz atabilirsiniz.