Kıbrıs'ın İlleri

Kuzey Kıbrıs, Kıbrıs adasının yaklaşık üçte birini kaplamaktadır. Kuzey Kıbrıs'ta ziyaret edilebilecek çok çeşitli yapının var olması, dünyanın her yerinden bu bölgeye turist akını yaşanmasına sebep olur. Kuzey Kıbrıs'ta yapılacak en iyi şeyler ve kısaca il tanıtımları bu makalede kısaca anlatılmaktadır.

Kıbrıs'ta tarihi ve turistik mekanlar ile plaja yakın konaklama seçenekleri için Kıbrıs otel fiyatları adresinden otelleri inceleyebilirsiniz.


Girne

Girne Genel Görünümü Girne Genel Görünümü

Yunanlılar, Venedikliler ve aynı zamanda Osmanlılar tarafından egemenlik altına alınan Girne, kuzey kıyılarındaki en büyüleyici antik şehirlerden birisi olmaya devam etmektedir.

Girne, Kuzey Kıbrıs'taki en popüler tatil beldesidir. Toplu taşıma biraz zorlayıcı olduğundan, ziyaretçilerin çoğu dağlarda bulunan kalelere ve manastırlara ulaşmak için bir araba kiralamayı ya da taksi tutmayı tercih eder. Fakat yürümenin daha eğlenceli olduğu düşünülürse ve çoğu yeri daha yakından keşfetmek isteyenler için en ideal seçenektir.   

Girne, kafe ve restoranların yer aldığı güzel ve at nalı şeklindeki eski limanı, deniz kenarındaki kalesi, dar sokakları ve eski tarihi çok katlı binaları bulunan ortaçağ kentidir. Oldukça turistik bir mekan olan Girne, Kuzey Kıbrıs'ı keşfe çıkanlar için genelde başlangıç noktasıdır. Girne'de yer alan en önemli tarihi yerlerden birisi kabul edilen Girne Kalesi, doğu tarafındaki şirin limana bakmaktadır ve kalenin surlarına tırmanmak, kentin muhteşem manzarasını görebilmek için en ideal konumdur. Girne'deki en iyi müzeler arasında 2300 yıl öncesine ait Gemi Enkazı Müzesi bulunmaktadır.

Girne oldukça büyük bir göçmen topluluğuna ev sahipliği yapar. Özellikle İngiliz ve Türk vatandaşları bölgeye ağırlıklı olarak hakimdir. Bölgede İngilizce ağırlıklı olarak tercih edilen dildir. Türkçe ise ikinci dil olarak tercih edilmektedir. 

Girne ayrıca Kuzey Kıbrıs'ın en güzel şehri olarak değerlendirilir. Liman bölgesi eski Osmanlı karakteristik özellikleri ile bütünleşmiştir. 

Girne'ye gitmeden önce mevsimine göre karar vermek isteyenler için kısa bir bilgilendirme yapmakta fayda vardır. Kışları serin ve genellikle yağmurlu geçen Girne kenti, ilkbahar ve sonbahar ayları sıcak ve keyifli, yazları ise sıcak ve kurak geçer. 

Girne dışında Kıbrıs'ta yer alan gezilecek yerlerin tam listesini sizlere özel olarak Kıbrıs'ta gezilecek yerler yazımızda yer verdik.


Lefkoşa

Lefkoşa Genel Görünümü Lefkoşa Genel Görünümü

Resmi olarak bir İngiliz kolonisi olan Lefkoşa, 1960’ta bağımsızlığını ilan etmiştir. Bunu, Türkler ile Yunanlılar arasındaki anlaşmazlıklar takip etmiştir. Sonucunda ise Lefkoşa, Birleşmiş Milletler tarafından harita üzerinde bölünmüştür. Haritada yeşil kalem ile çizilen çizgi şimdi 'Yeşil Hat' olarak adlandırılır. Bugün Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasında hala biraz gerginlik vardır. Ayrıca dünya üzerinde ikiye bölünen tek başkenttir.

Girne'ye nazaran Lefkoşa'da ağırlıklı olarak Türkçe konuşulmaktadır. Resmi para birimi Türk Lirası olsa da, genel olarak Euro kullanılır. 

Lefkoşa'nın kuzey kesimine hakim olan atmosfer, ağırlıklı olarak İngiliz ve Türk kültürlerinin karışımını içerir. Kuzey Lefkoşa'da bulunan, muhtemelen en önemli Osmanlı dönemi binası Büyük Han'dır. Bu muhteşem, tamamen yenilenmiş dev bina, Lefkoşa'ya gelen gezginler ve tüccarlar için bir han olarak hizmet vermiştir. Eski uyuma alanları ve ahırlar şimdi el sanatları butiklerine ve küçük restoranlara ev sahipliği yapmaktadır. 

Kuzey Lefkoşa'nın görülmeye değer yerlerinde ayrıca camiler, tarihi Osmanlı konakları, meydanlar ve Türk pazarları yer almaktadır.

Lefkoşa ve Kıbrıs'ta bulunan görülmesi gereken tarihi mekanlardan tüm turistik yerleri için Kıbrıs gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Gazimağusa

Gazimağusa Genel Şehir Görünümü Gazimağusa Genel Şehir Görünümü

Tarih boyunca önemli bir ticaret merkezi olarak ön plana çıkmış olan Gazimağusa, Kıbrıs tarihini günümüze kadar ulaştıran en eski şehirlerden birisidir. Bir zamanlar adanın başkenti iken, günümüzde Kıbrıs’ın tarihi güzelliklerine başkentlik yapmaktadır.

Tarihi güzellikleri keşfetmek, zaman içerisinde yolculuk yapmak isteyenlerin ilk mekanı olan şehirde, hemen her tarihi güzellik yürüme mesafesinde bulunur. Şehri saran Mağusa Surları ve Othello Kalesi, ziyaretçileri doğrudan etkisi altına alan ve geçmişin izlerini doğrudan yansıtan eserlerin sadece bir kaçıdır. 

Kıbrıs'ta her yılbaşında farklı etkinlikler ve aktiviteler gerçekleştiren otellerin listesini Kıbrıs yılbaşı otelleri listemizde yer veriyoruz.

Gezilebilecek yerler arasında bulunan ve ülkemizde oldukça tanınmış bir yazar olan Namık Kemal’in Namık Kemal Müzesi, bölgenin en eski tarihi kenti olan Salamis Harabeleri, Ortodokslar için önemli bir isim olan Aziz Barnabas’ın yaptırdığı Aziz Barnabas Manastırı ve İkon Müzesi bunlardan sadece bir kaçıdır. Ayrıca tarihi yapıları arasında bulunan bazı eserler aynı anda birden fazla kültürün izlerini taşımaktadır. Adanın iç kesimlerinde tarihi yapılar yer alırken, sahil kesiminde, gemilere, yatlara ve teknelere ayrılan liman geceleri meyhaneleri ile ön plana çıkmaktadır.

Kuzey Kıbrıs içerisinde genel olarak belirli bir sınır olmadığından dolayı, hemen her yere kolaylıkla ulaşım mümkündür. Bundan dolayı, tarihi ve doğal güzellikler sadece Gazimağusa içerisinde değil, aynı zamanda tüm Kıbrıs genelinde de yapılabilir. Yürüyüş yaparak yakından görülebilecek tarihi mekanlar, yüzerek Akdeniz’in sıcak sularının keyfinin çıkarılabileceği plajları ile oldukça ideal bir tatil merkezidir.

Şehirde her zevke hitap eden çok sayıda kafe, restoran, bar, kulüp ve kumarhane bulunur. Lezzetli ve geleneksel Kıbrıs mutfağının yanı sıra ayrıca bölgede farklı kültürler ile gelen Akdeniz mutfağının seçenekleri de yer alır.

Bölgeye hakim olan Cenevizliler, Venedikliler, Bizanslılar ve Osmanlılar tarafından yapılan eserler, bu şehrin öneminin ne kadar fazla olduğunu göstermektedir. Sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda birçok Avrupa vatandaşının da sıklıkla tercih ettiği yerde İngilizcede sıklıkla tercih edilen dildir.

Kıbrıs'a gelen turistlerin en çok ilgisini çeken konaklama seçeneklerini size özel olarak Kıbrıs Bungalow sayfamızda yer veriyoruz.