Kıbrıs'a Nasıl Gidilir?

Akdeniz’in ortasında tatil geçirmek isteyenlerin ilk durağı olan Kıbrıs, daha çok sonbahar aylarında kalabalıktır. Yaz aylarının nemden dolayı boğucu bir sıcaklığa sahip olması, kış ve ilkbahar aylarının ise yağmurlu geçmesi, sonbaharın ön plana çıkmasına olanak sağlamıştır. Bu aylarda Kıbrıs’ın nüfusu neredeyse ikiye katlanır ve doğal olarak daha yoğun bir nüfusa ev sahipliği yapar.

Kıbrıs’a ulaşım ülkemizin Akdeniz kıyısındaki belirli feribot seferleri ve büyük illerden havayolu ulaşımı ile yapılırken, Kıbrıs içerisinde araç kiralama, taksi ve dolmuşlar ile sağlanmaktadır. Türkiye’den tatile gidecek tatilcilerin akıllarında bulunması gereken ilk şey, direksiyonunun sağda olmasıdır. Bundan dolayı araç kiralarken bu durum mutlaka dikkate alınmalıdır.

Bir Türk vatandaşı olarak Kıbrıs’a gidiş için herhangi bir pasaport başvurusu gerekmemektedir, yalnızca TC kimlik kartı ile giriş yapılabilmektedir.

Kıbrıs'ta birbirinden cazip uygun fiyatları ile eğlenceyi doyasıya yaşamanız için Kıbrıs otelleri fiyat listesine göz atabilirsiniz.


Kıbrıs’ta Şehir İçi Ulaşım

Otobüs ile Şehir İçi Ulaşım

Otobüsler yerli halk tarafından genel olarak Kombos veya Dolmuş olarak bilinen minibüslerdir. Ana güzergahların Girne, Lefkoşa ve Gazimağusa merkezlerini ve daha büyük yerel köyleri kapsar.

Otobüslerin normalde sabit bir programı yoktur. Bu yüzden anayol üzerinde bulunan herhangi bir noktadan binme olanağı sunulmaktadır. Tahminen 10 ya da 20 dakikada bir, ana duraklarından hareket etmektedir.  

Yaz aylarında, son otobüs saati 9 iken, kış aylarında 7 son hareket saatidir. Ayrıca kış aylarında saat başı hareket etmektedir. 

Fiyatlar, seyahat edilen mesafeye göre değişiklik gösterir. Minimum 2,5-4 TL civarında olan otobüs fiyatları, maksimum 8-10TL civarındadır.

Kıbrıs'a şehir içi ulaşım gelerek güzel bir tatil planlaması yapmadan önce Kıbrıs'ta gezilecek yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.


Taksi ile Şehir İçi Ulaşım

Kuzey Kıbrıs'ta taksi, dolmuşlara göre daha çok tercih edilmektedir. Uzun mesafeler için otobüsler ilk seçenek olurken, kısa yolculuklar için taksi ilk seçenektir. 

Kıbrıs'ta Dolmuş Taksi olarak bilinen farklı bir ulaşım seçeneği de aktif olarak kullanılmaktadır. Bu araçlar hem taksi gibi rahatlıkla kullanılırken hem de dolmuş gibi farklı yolcuları aynı anda taşımaktadır ve taksi ücretlerine göre daha uygun fiyatlandırmaya sahiptir. 

Kıbrıs'ta mutlaka görülmesi gereken tarihi ve turistik mekanları Kıbrıs gezi rehberi kategorisinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz.


Türkiye'den Kıbrıs'a Ulaşım

Türkiye’den Kıbrıs’a ulaşmak için havayolu ve denizyolu olmak üzere iki seçenek vardır. Denizyolu ile ulaşım gidilecek noktaya göre 6-8 saat sürerken, havayolu ile ulaşım 1-2 saat sürmektedir. 

Denizyolu ile sadece Lefkoşa'ya ulaşım sağlanamamaktadır. Bu yüzden denizyolu ile Kıbrıs'a gelen ziyaretçiler Girne üzerinden otobüs ile Lefkoşa'ya geçiş yapar. 


Türkiye'den Lefkoşa'ya Havayolu ile Ulaşım

Türkiye'nin çoğu havaalanından Kıbrıs Ercan Havalimanı'na uçuş seferleri düzenlenmektedir. 

Ankara Esenboğa Havalimanı ile Lefkoşa Ercan Havalimanı arası yolculuk süresi 1 saat 15 dakikadır. Fiyatlar alınan tarihe göre değişkenlik gösterir fakat minimum ücreti 212 TL'dir. 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan ulaşım sağlamak isteyenler için ise yolculuk süresi 1 saat 30 dakikayken uçuş fiyatları 162 TL'den başlamaktadır. Fakat İstanbul Avrupa Yakası'nda yer alan İstanbul Havalimanı'ndan gidilecekse eğer uçuş fiyatları 159 TL'den başlar ve uçuş süresi 1 saat 35 dakikadır. 

Kıbrıs'ta HAVAŞ otobüsleri yerine KIBHAS otobüsleri kullanılmaktadır. Ercan Havalimanı'ndan KIBHAS otobüsleri ile Lefkoşa'ya ulaşım süresi 35 dakika olup otobüs ücretleri 15 TL'dir. 


Türkiye'den Girne'ye Havayolu ile Ulaşım

Doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Girne’ye doğrudan uçak ile ulaşım yoktur. Girne’de havalimanı bulunmadığı için Lefkoşa’da bulunan Ercan Havalimanı’na gidilmesi gerekmektedir. 

Ercan Havalimanı ile Girne arası 42 kilometredir. Uçaktan indikten sonra havalimanının bulunduğu alandan Girne’ye dolmuşlar ve taksiler gitmektedir. Aynı zamanda araç kiralama yerleri de bulunur.

Ercan Havalimanı’ndan Girne’ye kalkan dolmuş seferlerinin ücreti 10 TL’dir. Ancak taksi ile Girne’ye gitmek istiyorsanız, ortalama 120 TL ödemeniz gerekmektedir.

Ercan Havalimanı’nda araç kiralanacaksa eğer, gitmeden önce doğrudan araştırma yapılması gerekmektedir. Sezonluk olarak araçların kiralanma fiyatı değişiklik gösterir. Otomatik vitesli bir araç kiralamak istiyorsanız, 100-120 TL arasında olurken, düz vites araç kiralama ücreti 80- 110 arasında değişiklik göstermektedir.

Kıbrıs'ta ki tatilinizde kendinizi evinizdeki rahatlıkta hissedebileceğiniz apart oteller için Kıbrıs apart oteller listemizde yer almaktadır.


Türkiye'den Girne’ye Denizyolu ile Ulaşım

Araçlı araçsız kalkan feribotlar sayesinde, Kıbrıs’a gitmek uçak sevmeyenler için daha ideal bir seçenektir. Akdeniz kıyısından kalkan feribotlar doğrudan Girne Limanı’na kadar ulaşmaktadır. 

Türkiye’de belli başlı bölgelerden feribot seferleri düzenlenir. Ayrıca hava durumuna bağlı olarak seferlerde gecikmelerde yaşanabilir. Bu yüzden gitmeden önce seferleri düzenleyen firmalar ile iletişime geçilmesi gerekir.

Feribot seferleri ile araçlı ve araçsız olarak 6-8 arası bir süre zarfını kapsamaktadır. Ücretler yaş grubuna ve araçlara göre değişiklik göstermektedir.

Mersin il merkezinden kalkan feribot seferleri kişi başı ortalama 210 TL'dir. 

Yine Mersin’in Taşucu beldesinden gerçekleşen feribot seferleri ise kişi başı 155 TL’den başlamaktadır.


Türkiye'den Gazimağusa’ya Uçak ile Ulaşım

Kıbrıs’ın en eski tarihi güzelliklerine ev sahipliği yapan Gazimağusa’ya, ulaşım için en çok havayolu tercih edilmektedir. Ancak Kuzey Kıbrıs’ta tek havalimanı Lefkoşa sınırları içerisinde yer aldığı için doğrudan Gazimağusa’ya havalimanı ile gitmek mümkün değildir.

Diğer şehirlere havayolu ile ulaşımının Ercan Havalimanı üzerinden sağlanması gibi, Gazimağusa’ya gitmek isteyen tatilciler yine Ercan Havalimanı’nı kullanmaktadır. 

Havalimanı ile Gazimağusa şehir merkezi arası 52 kilometredir. Havalimanında bulunan servisler, taksiler ve araç kiralama gibi seçeneklerden birisi kullanılarak Gazimağusa’ya ulaşmak mümkündür.

Ercan Havalimanı’ndan Gazimağusa’ya servisler ile gitmek 22,50 TL'dir. Ancak taksi ile gidiş 150 TL’den başlamaktadır.

Havalimanında araç kiralama seçenekleri turizm dönemlerine göre biraz farklılık gösterir. Standart zamanlarda 2-3 yaşlarında bir aracı 80-110 TL arasında kiralayabilirsiniz.

Kıbrıs'ta lüks bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz Kıbrıs lüks oteller listemize uğramayı unutmayın.


Türkiye'den Gazimağusa’ya Denizyolu ile Ulaşım

Girne’de olduğu gibi yine Türkiye’nin güney sahillerinden Gazimağusa’ya doğrudan feribot seferleri düzenlenmektedir. Seferlerin araçlı araçsız ulaşım sürelerinde farklılıklar göstermektedir. Ortalama feribot seferleri 4-8 saat arasında sürer.

Doğrudan denizyolu ile ulaşımı tercih ederseniz, Mersin’den kalkan feribot seferlerine katılmalısınız. Ancak kalkış saatlerinde, hava durumuna bağlı olarak değişiklikler yaşanmaktadır. 

Mersin’den kalkan feribot seferleri yine giden feribot türüne bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Yetişkin birisi kişi başı 75 TL öderken, 3 – 7 yaş arasında ki çocuklardan 45 TL ücret alınmaktadır.