Kıbrıs Doğal Güzellikleri

Kuzey Kıbrıs yaklaşık 3,355 kilometrekarelik bir alanı kaplar. BM'nin ara bölgesi ile Kıbrıs'ın geri kalanından ayrılan parçadır.

KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) 1983 yılında bağımsız bir ülke olduğunu ilan etmiştir. 20. yüzyılın son yıllarında ve 21. yüzyılın başlarında, Kıbrıs'ın bu kısmı Akdeniz'in turistik haritasında en yalıtılmış ve bilinmeyen yerlerden biri olarak kalmıştır. Ancak çok fazla doğal ve tarihi güzelliklere sahiptir. 

Günümüzde turizm konusunda kendisini geliştirmeye başlayan bölge dört mevsim turist akınına uğramaya başlamıştır. 

Kıbrıs'ta plaj kenarına yakın uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için Kıbrıs otel fiyatları yazımızı göz atabilirsiniz.


Beş Parmak Dağları (Girne Dağları)

Beş Parmak Dağları Beş Parmak Dağları

Girne Dağları, Kıbrıs adasının en büyük ikinci sıradağıdır. Adanın kuzey kıyısı boyunca uzanır ve tamamen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alır. Dar ve çok uzun bir şekle sahiptir. Toplam uzunluğu yaklaşık 160 km ve genişliği 2 km'den az olan dağ, Girne ve Mağusa ilçelerini doğusundadır ve ünlü Karpaz Yarımadası'na kadar uzanır.

Girne Dağları, başkent Lefkoşa'yı adanın yeşil ve bereketli kuzey kıyılarından ayırır. Kuzey yamacı yeşil Akdeniz bitki örtüsüyle kaplıyken güney yamacı ise nispeten kuru çalılar ve otlarla kaplıdır. 

1.024 metre yüksekliğindeki dağ, kendi iklimine sahip olabilecek kadar büyük ve adanın içindeki iklimi etkileyecek kadar yüksektir. Girne Dağları'nın yüksek kesimli kısımlarındaki iğne yapraklı ağaç türleriyle yoğun ormanlık alanlardan geçen birçok heyecan verici turist parkur bulunmaktadır.

Bu nedenle Girne Dağları, kuzey sahilindeki Girne'nin büyüleyici turizm merkezinden sadece birkaç kilometre uzaklıktaki bozulmamış Akdeniz doğasının tadını çıkarmak isteyen yürüyüşçüler için çekici bir yerdir.

Kıbrıs'ta manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Kıbrıs'ta gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Green Heights Park

Green Heights Park Green Heights Park

Green Heights Park diye adlandırılan alan botanik bahçe olarak kullanılır. 1997 yılında ilk ağaç ve bitkilerin ekildiği zaman kurulmuştur. Bu tarihte ilk ağaçlar dikilmeden önce arazinin verimsiz toprağa sahip olduğu düşünülerek olumsuz sonuçlar beklenmiştir fakat beklenilen durumun tam tersi ile sonuçlanmıştır. Hindistan, Nepal, Madagaskar, İtalya, Fransa ve diğer birçok ülkeden farklı ağaç, toprak ve bitkiler alınarak oluşturulmuştur.

Botanik bahçe olmasının yanı sıra rahat konaklama imkanı, restoran, bar, kafeterya, yüzme havuzu, hidroterapi havuzu, jakuzi, dart, masa tenisi, badminton ve satranç gibi hoş vakit geçirilebilecek olanaklar sunmaktadır. 

Park, haftanın 7 günü 09:30-19:00 arasında açıktır ve 19: 00'dan sonra özel etkinlikler için kısmen açık durumdadır. Bu ödüllü bahçe aynı zamanda belirli aralıklarla farklı sanatçıları ve ünlüleri ağırlamaktadır. Ayrıca randevu alarak doğum günü ve düğün partileri düzenlenebilir. 

Green Heights Park'a giriş ücretsizdir.

Kıbrıs'ta kesinlikle gitmeniz gereken yerleri size özel olarak hazırladığımız Kıbrıs gezi rehberi kategorisini kontrol etmeyi unutmayın.


Karpaz Yarımadası

Karpaz Yarımadası Karpaz Yarımadası

Kuzey Kıbrıs haritasında, Karpaz ya da yaygın olarak bilinen Panhandle, Gazimağusa'nın yakınında, Kıbrıs'ın en uç noktasında yer alır. Türkiye'nin doğu anakarasına doğru işaret eden uzun bir alana yayılır. Yarımada, Girne Dağları'nın sonunda göze çarpan Kantara Kalesi'nin bulunduğu yerin hemen yakınlarındadır. 75 km uzunluğunda rüzgarlı ve dalgalı bir kara şeridine sahiptir. Adadaki en iyi plajlardan bazılarını barındıran bu arazi, kuş gözlemcileri için de ideal bir mekândır. 

Kış aylarında vahşi ve neredeyse terk edilmiş olan yarımada, sadece yaz aylarında turist akınına uğrar. Ayrıca bu bölge, mevsimsel yalnızlıktan hoşlanan doğa severleri ve yürüyüşçüleri dört mevsim kendisine çeker. 

Turkuaz renkli sulara sahip altın kumlar ve göz alabildiğince uzanan plajlara sahip mükemmel bir doğa harikasıdır. Erişim sadece özel araçlar ile sağlanmaktadır, toplu taşıma araçları bulunmamaktadır. Bir turla seyahat ediyorsanız ya da tek başınıza gelmişseniz, önceden hazırlanmış paket programları tercih edebilirsiniz. Ayrıca araba kiralamak da iyi bir seçenektir. Girne'den Karpaz Yarımadası'na 3-3.5 saat içinde ulaşılabilir, ilk önce Lefkoşa'ya ve ardından Mağusa'ya ve ardından Karpaz'a giden yolu takip ederek ulaşım sağlanır. 

Karpaz Yarımadası'na giriş ücretsizdir.

Karpaz Yarımadasına yakınındaki konaklama seçeneklerinden uygun fiyatlı olanları Kıbrıs pansiyon sayfasında bulabilirsiniz.


Deniz Kaplumbağalarının Doğal Yuvaları

Deniz Kaplumbağaları Deniz Kaplumbağaları

Doğa severler, sıkı denetim altında, Kuzey Kıbrıs'taki dev deniz kaplumbağalarının denizden kuma yumurta bırakmalarını izleme fırsatından memnun kalacaklardır. Kuzey Kıbrıs'ın kumlu plajları, Caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağası için yuvalama alanları sunmaktadır. Her iki tür de benzer üreme özelliklerine sahiptir ve Kıbrıs'ın yumuşak kumlu plajlarını yumurtalarını bırakmak için kullanırlar.

Alacakaranlık geldiğinde dişi, yumurtalarını bırakacak uygun bir yer bulmak için sahile tırmanarak denizden çıkar. Yüzgeçleriyle 40 cm derinliği sahip kuma bir oyuk kazar ve masa tenisi toplarının büyüklüğünde 100 yumurta bırakır. Akdeniz güneşinin sıcaklığında bebek kaplumbağalar yumurtalarından çıktıktan sonra, dişi denize geri döner. Daha fazla yumurta bırakmak için 12-17 günlük aralıklarla iki veya üç kez gidiş dönüş yapar. 

Yaklaşık 50 gün kuluçkada bıraktıktan sonra yumurtalar açılır ve gençler tehlikeli denizlere doğru yolculuğa başlarlar. Ne yazık ki, o kadar çok avcı var ki, yetişkinliğe ulaşmak için sadece küçük bir kısmı hayatta kalmayı başarabilir.

Girne'nin doğu tarafındaki Alagadi Plajı, kaplumbağaları gözlemlemek için en iyi yeri sunar. Haziran ayının sonundan itibaren, yumurtlayan kaplumbağalar görülebilir. Ağustos ayının sonundan itibaren ise yavruları denize yolculuklarında görmek mümkündür. Bütün bunlar Kuzey Kıbrıs'taki Kaplumbağaları Koruma Derneği için çalışan gönüllülerin kontrolü ve rehberliği altındadır.

Kıbrıs'ta dinlenmek ve uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz o hayalinizdeki tatili yapmak için Kıbrıs tatil otelleri kategorisine göz atmayı unutmayın.