Harran Otelleri

Harran Bölgesinde 2 otel bulunmaktadır.

Harran Kümbet Otel Urfa

Harran Kümbet Otel

ButikUrfaOda Kahvaltı
  • Aile
  • Havuzlu
İNCELE
Harran Üniversitesi Urfa Evi Uygulama Oteli Urfa
  • Aile
İNCELE

Harran Tatili

Harran Gezilecek ve Görülecek Yerler 

Harran OtelleriHarran OtelleriMağaralar: Şanlıurfa’nın turistik şehirleri arasında yer alan Harran, geçmişten günümüze gelen yapıları, kültürü ve yaşatılan gelenekleri ile hem yerli hem de yabancı turistin dikkatini çekmektedir. Harran gezinizde gezmekten zevk alacağınız noktalar arasında Bazda Mağaraları yer almaktadır. 

Tarihi Yapılar: Harran tatiliniz sırasında Şanlıurfa’nın destansı tarihini deneyimleyebileceğiniz tarihi yapılar arasında Harran Evleri ilk sırada yer almaktadır. Şuayb Şehri ise Roma Dönemi’nden kalıntıları ile mutlaka görmeniz önerilen yerlerden biridir. Harran Ulu Camii ise tüm ihtişamı ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. 

Doğal Güzellikler: Harran gezinizde, şehrin doğasına tanıklık etmek isterseniz gezi listenize dahil etmeniz gereken yer ise Harran Ovası olacaktır. 

Harran’da Yapılacak Aktiviteler 

  • Harran tatiliniz sırasında Anadolu Kültürü’nün bozulmamış yapısına tanıklık edebilir, Harran Evleri’ni gezebilirsiniz. Yazları serin, kışları sıcak olan Harran Evleri’nin dünyada bir eşi daha bulunmamaktadır. 
  • Harran Sıra Gecelerine katılarak geleneksel bir eğlence deneyimleyebilirsiniz. 
  • Anadolu’nun ilk anıtsal camisi olma özelliğine sahip Harran Ulu Camii’ni gezi listenize ekleyerek hem manevi bir deneyim kazanabilir hem de eşsiz bir tarihi görme olanağı bulabilirsiniz. 
  • Bazda Mağaralarını gezerek, taş ocaklarının büyüleyici görünümüne tanıklık edebilirsiniz. 
  • Dünyanın ilk üniversitesine ev sahipliği yapmış olan Harran’da bu kalıntıları gezebilir, dünyaca ünlü alimlerin yetiştiği topraklarda siz de yıllar arası bir zaman yolculuğuna çıkabilirsiniz. 
  • Harran Ovası’nı ziyaret edebilir, doğanın ilçedeki tüm güzelliklerini fotoğraflayarak ölümsüzleştirebilirsiniz. Tatiliniz hasat dönemine denk geliyorsa, pamuk hasadını izleyerek benzersiz bir deneyim kazanabilirsiniz. 
  • Harran’ın tüm güzelliklerini keşfettikten sonra Şanlıurfa şehir merkezine geçebilir, Balıklı Göl başta olmak üzere Tarihi Çarşıları, Şanlıurfa Arkeoloji Ve Mozaik Müzesi’ni, Haleplibahçe Mozaik Müzesi’ni ve şehrin pek çok tarihi yapısını gezebilirsiniz. 

Harran Festivalleri 

Harran tatiliniz Mart ayına denk geliyorsa, Ekolojik Kadın Köyü Festivali’ne katılabilirsiniz. 

Harran’da Neler Yenilir?

Harran Mutfağı, Şanlıurfa mutfağının bir parçası olmakla birlikte, kendine has lezzetlere de sahiptir. İlçenin tadabileceğiniz yöresel yemekleri Patates Kubbesi, Harran Çömleği ve çiğ köfte olurken, geleneksel içeceği ise Harran Mırrası olacaktır. Bu eşsiz lezzetlerin sırasında tatilinizin büyük bir bölümünü birbirinden farklı lezzet deneyimlerine ayırabileceğiniz Harran’da mutlaka denemeniz önerilen yöresel yemekler arasında Semsek, Ağzı Açık, Urfa Ciğer Kebabı, Bostana, Aya Köftesi, Yuvalak Köfte ve Haside Tatlısıdır. 

Harran’dan Ne Alınabilir?

Harran içinde yer alan koni evlerin biri turistik amaçlı hizmet vermektedir. Bu ev içerisinde yöreye has renk renk kumaşlar ve kıyafetler satılmaktadır. Bu seçeneğin haricinde hizmet veren birkaç küçük hediyelik eşya dükkanında özellikle Harran Evleri bibloları oldukça dikkat çekmektedir. Merkeze gitmeniz durumunda ise sizi birbirinden güzel el dokumacılığı, ağaç oymacılığı, tarakçılık, kürkçülük, bakırcılık, taş süslemeciliği ve kuyumculuk ürünleri beklemektedir. 

Harran’a Nasıl Gidilir?

Harran’a havayolu ve karayolu ile ulaşım mümkündür. Havayolu ile ulaşımı seçen yolcular için Şanlıurfa GAP Havalimanı hizmet vermektedir. Havalimanının ilçeye uzaklığı ortalama 39 km’dir. Şehirlerarası otobüslerle ulaşımı seçen yolcular içinse Şanlıurfa otobüsleri hizmet vermektedir. Otogar ile ilçe merkezi arası mesafe yaklaşık 40 km’dir. Özel aracı ile Harran’a ulaşımı tercih eden yolcular için İstanbul – Harran arası yolculuk ortalama 14 saat, İzmir – Harran arası yolculuk ortalama 14 saat 30 dakika, Ankara – Harran arası yolculuk ise ortalama 9 saat sürmektedir.