1. Otelleri.net
  2. Urfa Otelleri
  3. .....
  4. Urfa Otelleri
Arama Yapınız

Şanlıurfa Otelleri

Şanlıurfa Bölgesinde 7 otel bulunmaktadır.

Filtrele:
Yıldız Sayısı
3
3
1
Kelime Filtreleme
Konaklama Konsepti
7
Otel Tipi
1
7
Otel Teması
2
3
Alt Bölgeler
1
Otel Zinciri
1
1

Şanlıurfa Otelleri

Şanlıurfa Bölgesinde 7 otel bulunmaktadır.

Nevali Hotel
Şehir
Urfa
Oda Kahvaltı
1 Çocuk Ücretsiz
5 Yıldızlı
Spa
Havuzlu
Aile
Toplantı
Kongre
İNCELE
Manici Otel
Şehir
Urfa
Oda Kahvaltı
3 YIldızlı
Toplantı
İNCELE
Şehir
Urfa
Oda Kahvaltı
Havuzlu
Spa
Aile
Bebek Dostu
Çocuk Dostu
Kongre
İNCELE
Şehir
Urfa
Oda Kahvaltı
1 Çocuk Ücretsiz
5 Yıldızlı
Havalimanı
Spa
Aile
Bebek Dostu
Çocuk Dostu
İNCELE
Şehir
Urfa
Oda Kahvaltı
4 yıldızlı
Spa
Havuzlu
Aile
Bebek Dostu
Çocuk Dostu
İNCELE
Şehir
Urfa
Oda Kahvaltı
4 yıldızlı
Doğa
Havuzlu
Çocuk Dostu
Bebek Dostu
Aile
İNCELE
Şehir
Urfa
Oda Kahvaltı
4 yıldızlı
Havuzlu
Aile
Bebek Dostu
Çocuk Dostu
Spa
İNCELE

Şanlıurfa Tatili

Şanlıurfa’da Gezilecek Ve Görülecek Yerler

Şanlıurfa OtelleriMüzeler: Şanlıurfa, yapılan kazı çalışmaları sonrası çıkarın eserlerin sergilendiği müzelere ev sahipliği yapar. Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi ve Haleplibahçe Mozaik Müzesi, şehrin tarihini yansıtan noktalar arasında yer almaktadır. 

Camiler: Şehirde yer alan bazı camiler Osmanlı dönemi eserleri arasında yer alırken, bazıları ise önceki dönemlerde kilise olarak inşa edilmiş ve daha sonra camiye çevrilmiştir. Şanlıurfa’nın başlıca camileri Fırfırlı Cami, Selahaddin Eyyubi Cami, Halil-ür Rahman Cami, Rızvaniye Cami, Hasan Padişah Cami, Narıncı Cami, Attar Pazarı Cami, Eski Ömeriye Cami, Dabakhane Cami ve Mevlevihane Cami’dir. 

Mağaralar: Şanlıurfa, Roma Dönemi’nden kalma çeşitli mağaraları bünyesinde barındırmaktadır. Bazda Mağaraları, İnbaşı Mağaraları ve Hz. İbrahim’in Doğduğu Mağara, gezilip görülmesi gereken önemli noktalardır.

Diğer Tarihi Yapılar: Peygamberler şehri olarak anılan Şanlıurfa, tarih boyunca efsanelere konu olmuş bir şehirdir. Şehrin başlıca tarihi yapıları arasında Halfeti Antik Kenti, Kızlar Sarayı, Urfa Kalesi, Harran Evleri, Şuayb Şehri, Eyyüp Peygamber Ve Makamı, Şeyh Yahya Hayat El-Harrani Türbesi ve Göbekli Tepe bulunmaktadır. 

Doğal Güzellikler: Şanlıurfa’da ziyaret edebileceğiniz göller, nehirler ve yaylalar, misafirlerine doğal güzellikler açısında zengin seçenekler sunmaktadır. Şehrin dikkat çeken doğal güzellikleri Balıklı Göl, Takoran Vadisi, Fırat Nehri, Harran Ovası ve Tektek Dağları Milli Parkı’dır. 

Şanlıurfa’da Yapılacak Aktiviteler

  • Halfeti kıyılarının yüzer restoranlarına giderek daha önce tatmadığınız kebapları deneyebilirsiniz. 
  • Saklı cennet Halfeti’nin doğal güzelliğini tekne turları ile keşfedebilirsiniz. Ayrıca mavi yolculuk esnasında rehberlerden bilgiler alabilme olanağı da sunulmaktadır. 
  • Geziniz esnasında Gümrük Han’da kahve molası vererek tarihi ve otantik bir atmosfer içerisinde vakit geçirebilirsiniz. 
  • Şanlıurfa ile özdeşleşen sıra gecelerinde halk kültürünü yakından öğrenebilirsiniz. Burada yer alan birçok mekan, sizlere bu olanağı sunacaktır. 
  • Şanlıurfa’da en çok ziyaretçi çeken Balıklıgöl’ü ziyaret ederek hakkında söylenen efsaneleri yerli halktan dinleyebilirsiniz. 
  • Doğal güzelliklerini yakında görmek isterseniz, doğa yürüyüşüne çıkmanız gerekir. Bu yürüyüşler esnasında hikayelerini dinlerken hem duygulanabilir hem de çok ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz. 
  • Halfeti çevresinde karavan ve çadır ile kamp kurabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Ayrıca burada yer alan tesislerde temel ihtiyaçlarınızı da karşılayabilirsiniz.  

Şanlıurfa’da Ne Yenir?

Tarihi dokusu kadar yemekleriyle de dünya çapında üne sahip olan Şanlıurfa’nın lezzetleri saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Çiğ köfte, urfa kebap, ciğer, borani, haşhaş kebabı, patlıcan kebap, isot çömleği, erik tavası, şıllık tatlısı, şabut balığı ve meyan şerbeti bu lezzetlerin sadece küçük bir bölümüdür. 

Şanlıurfa’da Yapılan Festivaller

Köklü geçmişi ile Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden birisi olan Şanlıurfa’da düzenlenen festivallerde bir yandan yöre halkı hakkında bilgi edinebilir, diğer yandan eğlenerek vakit geçirebilirsiniz. Katılım sağlayabileceğiniz bu festivalleri arasında Mayıs ayının ortalarına doğru gerçekleştirilen Halfeti Meyve Yemekleri Festivali, Temmuz ayının ortasında düzenlenen Avrupa Spor Festivali, Eylül ayının ile haftası gerçekleştirilen Takoran Kültür ve Doğa Festivali ve Ekin ayının ortalarında düzenlenen Suruç Nar Festivali yer almaktadır. 

Şanlıurfa’dan Ne Alınır?

Şanlıurfa, tarihi çarşı ve pazarlar açısından oldukça zengin iller arasındadır. Sahip olduğu başlıca pazar ve çarşıları, Kazancı, Koltukçu, Sipahi ve Kasap Pazarı şeklinde sıralanmaktadır. Bu pazarlardan ve çarşılardan alınabilecek hediyelik ürünlerin başında ise dokuma kilim, halı, nargile, nargile gereçleri ve şark köşeleri gelmektedir. Tarihi çarşının çevresinde yer alan dükkanlarda ise şehre özel lezzetler satışa sunulmaktadır. Şehrin başlıca lezzetleri, isot, Urfa peyniri, nar pekmezi, Urfa pekmezi ve meyan köküdür. 

Şanlıurfa’da Eğlence Yerleri

Şanlıurfa’nın gece hayatı, Türkiye’nin diğer bölgelerinde yer alan gece hayatından oldukça farklıdır. İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropol şehirlerde yer almayan sıra geceleri, şehrin eğlence anlayışının temelini oluşturmaktadır. Tercih edebileceğiniz bu mekanlar arasında Yıldız Sarayı Konuk Evi, Nobel Cafe, Mısra-i Berceste ve Antik Cafe’dir. 

Şanlıurfa’ya Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa’ya karayolu ve havayolu ile ulaşım sağlanabilir. Karayolu ile ulaşım Türkiye’nin tüm şehirlerinden özel araç ve şehirlerarası otobüsler ile gerçekleşmektedir. Özel aracıyla gelenler için Şanlıurfa, Ankara’ya 803 kilometre, İstanbul’a 1288 kilometre, Antalya’ya 963 kilometre ve İzmir’e 1253 kilometre uzaklıktadır. Havayolu ile ulaşımda ise Şanlıurfa GAP Havalimanı kullanılmaktadır. GAP Havalimanı’nın Şanlıurfa il merkezine uzaklığı 36 kilometredir.