Hacıbektaş Otelleri

Hacıbektaş Bölgesinde 2 adet otel bulunmaktadır.

Güneş Otel Nevşehir

Güneş Otel

Pansiyon Nevşehir Oda Kahvaltı
  • 3 YIldızlı
  • Aile
  • Toplantı
İNCELE
Fuat Baba Otel Nevşehir

Fuat Baba Otel

Şehir Nevşehir Sadece Oda
  • Aile
İNCELE

Hacıbektaş Tatili

Hacıbektaş’ta Gezilecek ve Görülecek Yerler

Hacıbektaş OtelleriHacıbektaş OtelleriMüzeler: İlçe merkezinde yer alan ve 14. Yüzyılda inşa edilen Hacı Bektaş Veli Dergahı Külliyesi, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Etnografya müzesi gibi düzenlenmiş külliyede sadece mimari ve sanatı değil, aynı zamanda Bektaşilerin günlük yaşamında kullandıkları eşyaları, hat örneklerini, el yazmalarına da yer verilmektedir. 

Tarihi Yapılar: İlçeye yer alan tüm tarihi yapılar, Bektaşilerin yaşamını yansıtmaktadır. İlçenin başlıca tarihi yapıları, Çilehane, Hacı Bektaş Veli Türbesi, Balım Sultan Türbesi’dir. 

Çevredeki Doğal Güzellikler: İlçeye 3 km mesafede yer alan Dede Bağı, dergaha bağışlanmış bölgeler arasında yer alır. Şeker Pınarı’na da ev sahipliği yapan bölge, yeşillikler içindedir ve günümüzde mesire yeri olarak kullanılmaktadır. 

Hacıbektaş’ta Yapılacak Aktiviteler 

  • Hacıbektaş tatiliniz sırasında mutlaka yapılacak ilk aktivite Hacı Bektaş Veli Dergahı Külliyesi ziyaretidir. Müzeyi ziyaret ederek Bektaşilerin yaşamına tanıklık edebilirsiniz. 
  • Tarihi gezinizi detaylandırarak şehrin önemli yapılarından Çilehane, Balım Sultan Türbesi gibi noktaları görme olanağı elde edebilirsiniz. 
  • Dede Bağı’na geçerek yemyeşil doğa ile iç içe piknik yapabilirsiniz. 
  • Hacıbektaş’ın manevi yönden etkileyici atmosferini doyasıya yaşadıktan sonra Nevşehir’in en turistik noktalarından biri olan Avanos’a yaklaşık 35 dakikalık bir yolculukla geçebilirsiniz. Kızılırmak’ta tekne turlarına katılabilir, çömlek yapım atölyelerinde vakit geçirebilir, Türkiye’nin ilk yer altı müzesi Güray Müze’yi, Chez Galip’in Saç Müzesi’ni gezebilirsiniz. 

Hacıbektaş’ta Yapılan Festivaller

Her yıl düzenlenen Hacı Bektaş Veli’yi Anma Törenleri Kültür ve Sanat Festivali, yarışmalara, devlet büyüklerinin konuşmalarına ve Hacı Bektaş Veli hakkında sunumlara yer verilen bir organizasyondur.

Hacıbektaş’ta Neler Yenilir?

Hacıbektaş tatiliniz sırasında Nevşehir’in yöresel lezzetlerinden tadabilirsiniz. Şehrin zengin mutfağının önde gelen lezzetleri arasında Testi Kebabı, Soğanlama, Düğün Çorbası, Ayva Dolması, Nevşehir Tavası, Köftür, Ağpakla ve Sızgıt yer almaktadır. 

Hacıbektaş’a Nasıl Gidilir?

Hacıbektaş’a karayolu ve havayolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Karayolu ile ulaşım seçenekleri arasında özel araç ile ulaşım ve şehirlerarası otobüs seferleri yer almaktadır. Havayolu ile ulaşım ise Nevşehir ve Kayseri’de yer alan havalimanları ile gerçekleşmektedir. İstanbul’dan ulaşım 8 saat, Ankara’dan ulaşım 3 saat 30 dakika sürmektedir. Nevşehir Havaalanı, ilçe merkezine 37 km mesafede yer almaktadır. Yolculuk özel araç ve taksi ile yaklaşık olarak 45 dakika sürmektedir.