Düzce'de Gezilecek Yerler

Türkiye’de Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Düzce, küçük bir şehir olsa da, gezilecek yerler açısından zengin seçenekler sunmaktadır. Tarihi Hitit Dönemi'ne kadar uzanmaktadır ve yüzyıllar boyunca farklı medeniyetler Düzce ilini yerleşim yeri olarak kullanmıştır.

Düzce ilinin büyük bir bölümü, Karadeniz iklimi altında kaldığı için yemyeşil ormanlar kaplıdır. Ormanlarının yanı sıra gölleri, yaylaları ve diğer doğal güzellikleri ile gezilecek yerler açısından çeşitli seçenekler sunar. Düzce ilinde yer alan hem tarihi mekanları hem de doğal güzellikleri gezerek şehri yakından tanımanız mümkündür.

Düzce'de tarihi mekanlara yakın olan uygun fiyatlı oteller için Düzce otelleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Pürenli Yaylası

Pürenli Yaylası Pürenli Yaylası

Gölyaka’da bulunan Pürenli Yaylası, ilçenin merkezine sadece 24 kilometre uzaklıkta bulunuyor. 1400 metre rakıma sahip olan yayla, su sesi ile kuş seslerinin birbirine karıştığı tam bir eşsiz doğal güzelliktir.

Yaylanın çevresinde birbirinden farklı renklere sahip olan harika çiçekler, yemyeşil bir doğa ve farklı hayvan türleri dikkat çekmektedir. Bu özellikleriyle tam bir doğa harikası olarak tanımlanmaktadır. Doğal güzelliği ile Düzce gezilecek yerler listesine dahil edilmektedir.


Melen Çayı

Melen Çayı Melen Çayı

Rafting yapmaktan hoşlanan veya yapmayı denemek isteyen kişilerin tercih etmesi gereken ilk yerler arasında Melen Çayı bulunuyor. Melen Çayı, Düzce iline bağlı Yığılca ilçesinde doğmaktadır. Karadeniz ikliminin etkisi, yemyeşil doğası ile net bir şekilde gözlemlenebilmektedir.

Melen Çayı’nın %80’lik bölümü Düzce il sınırları içerisindedir. Diğer bölümü ise Sakarya sınırlarındadır. Rafting için ülkemizdeki en uygun olan yerlerden birisi konumundadır. Ayrıca doğal güzelliği ile Düzce gezilecek yerler arasına dahil edilmiştir.


Efteni Gölü

Efteni Gölü Efteni Gölü

Efteni Gölü, Düzce ilinde kuş cenneti olarak da adlandırılan bir yerdir. Gölde yaklaşık olarak 150 tane kuş çeşidi bulunmaktadır. Düzce il sınırlarının içerisinde bulunan Aydınpınar Köyü’nde konumlanmaktadır. Tertemiz doğası ile Düzce gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Düzce Efteni Gölü hakkında bazı rivayetler de bulunmaktadır. Rivayete göre, Bizans ordusunun savaştan döndüğü sırada gölün kıyısında konakladığı fakat yoldan giderken Prenses Eftelya’nın ellerinde ve yüzünce çeşitli yaralar çıktığı, prensesin göl kıyısında yerden çıkmakta olan sıcak sularla banyo yaptığı ve sonrasında yaraların iyileşerek cildinin güzelleştiği söylenmektedir.


Fakıllı Mağarası

Fakıllı Mağarası Fakıllı Mağarası

Mistik ve esrarengiz yerleri seven kişiler, Düzce ilinde bulunan Fakıllı Mağarası’nı mutlaka görmelidir. Mağara, ilçenin merkezine 8 kilometre uzaklıkta olan Fakıllı Köyü’nde yer almaktadır. Toplam uzunluğu her ne kadar 1012 metre olsa da, mağaranın sadece 350 metrelik küçük bölümü turistler için açıktır. 

Düzce Fakıllı Mağarası’ndaki Beyaz Oda damlataş bakımından çok zengindir. Bazı kaynaklarda bu mağaranın havasının nefes darlığı ve astım sorunları yaşayan kişilere iyi geldiği belirtilmektedir. Gezilecek yerler arasında bulunan Fakıllı Mağarası, Düzce ilinin oldukça dikkat çeken turistik noktalarından birisidir.

Düzce Fakıllı Mağarası'na giriş ücreti 3 TL’dir. 


Ceneviz Kalesi

Ceneviz Kalesi Ceneviz Kalesi

Düzce iline bağlı Akçakoca ilçesinde bulunan Ceneviz Kalesi, adından anlaşılacağı üzere Cenevizliler tarafından inşa edilmiştir. Kalenin bir bölümü oldukça hoş bir Karadeniz manzarası sunmaktadır.

Kalenin Akçakoca ilçe merkezine uzaklığı sadece 3 kilometredir. Etrafı ise piknik yapmak isteyen kişiler için düzenlenmiştir. Hem tarihi dokuyu hem de doğa tatilini bir arada sunan bu nokta, Düzce gezilecek yerler açısından oldukça önemli bir konuma sahiptir. 


Aydınpınar Şelalesi

Aydınpınar Şelalesi Aydınpınar Şelalesi

Aydınpınar Şelalesi, Kızılpınar Deresi’nin üzerinde, Düzce iline bağlı Aydınpınar ilçesinde bulunuyor. Şelale, şehrin merkezine sadece 10 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Samandere ve Güzeldere şelalelerinin arasında yer alan Aydınpınar, yol güzergahının da hemen üzerindedir. Şelale, grup şelalesi şeklinde ve arka arkaya beş ayrı şelalenin kümesinden oluşmaktadır. 

Aydınpınar Şelalesi’nde, Düzce ilinde yer alan en önemli yürüyüş parkurlarından birisi de bulunmaktadır. Parkurda orta zorlukta ve orta zorluğu aşan bazı alanlar yer almaktadır. Aktivite olarak ise foto – safari, trekking ve çadır kampı gibi doğa sporlarına katılım sağlamanız da mümkündür. 


Konuralp Müzesi

Konuralp Müzesi Konuralp Müzesi

Düzce, Antik Roma Kenti üzerine konumlandırılmıştır. Şehirde yer alan Düzce Konuralp Müzesi’nde Roma İmparatorluğu’ndan günümüze kadar gelmiş olan bazı nadide eserler sergilenmektedir. Roma Dönemi'ne ait eserleri görmek isteyenler, Düzce gezilecek yerler listesine burayı mutlaka dahil etmelidir.

Düzce Konuralp Müzesi'nin yapımı 1992 yılında tamamlanmıştır. Yapımı tamamlandıktan iki yıl sonra ise ziyarete açılmıştır. Müzede birbirinden farkı olarak 6 bin 118 eser yer almaktadır. Dileyen ziyaretçileri için gezi rehberi eşlik etmektedir.


Kardüz Yaylası

Kardüz Yaylası Kardüz Yaylası

Düzce Kardüz Yaylası, Düzce iline bağlı Gölkaya ilçesinde yer almaktadır. Karadeniz yaylarının en güzel örneklerinden birisidir. 1700 metre yüksekliği olan yayla, herhangi bir işletmeye sahip değildir. Bu yüzden hala doğasını bozmadan korumayı başarmaktadır.

Düzce Kardüz Yaylası'na gittiğiniz zaman yiyecek ve içeceklerinizi mutlaka yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda burası kampçılar ve piknik yapmak isteyenler için oldukça geniş bir alana sahiptir. 


Kurugöl Kanyonu

Kurugöl Kanyonu Kurugöl Kanyonu

Düzce iline bağlı Akçakoca ilçesinde bulunan Kurugöl Köyü’ndeki kanyon, ilçenin merkezine sadece 14 kilometre uzaklıktadır. Kanyonun çevresinde bir adet yürüyüş parkuru yer almaktadır. Parkurda zor ve kolay derecelerden oluşan bazı noktalar bulunmaktadır.

Macera severlere kapısını açan Düzce Kurugöl Kanyonu, eşsiz bir doğaya sahiptir. Ayrıca burası, gezi rehberi eşliğinde keşfe çıkmak için de uygundur.  Doğaseverlerin Düzce gezilecek yerler listesinde mutlaka yer vermesi gereken güzellikler arasındadır.


Akçakoca Camii

Akçakoca Merkez Camii Akçakoca Merkez Camii

Ülkemizde mimari olarak en estetik ve dikkat çekici camilerin arasında ilk sıralarda Akçakoca Merkez Camii yer almaktadır. Cami, Düzce il merkezine bağlı Akçakoca ilçesinde bulunmaktadır. Burası, denizin hemen kıyısında inşa edilmiş olup, özellikle kubbe tasarımı dikkat çekmektedir. 

Yapının en büyük özelliği ise; çevresindeki doğanın tahrip edilmemiş ve aksine daha fazla zenginleştirilmiş olmasıdır. Modern mimarisi ile Düzce ilinde mutlaka gezilmesi gereken yerler arasına dahil edilmelidir.


Düzce Derdin Kaplıcası

Düzce Derdin Kaplıcası Düzce Derdin Kaplıcası

Şifalı sulara gitmek istiyorsanız Düzce Derdin Kaplıcası ilk duraklarınızdan bir tanesi olmalıdır. Kaplıcanın temiz ve kokusuz olan suyu 42 derecedir.

Gelen kişilere birçok noktada şifa verdiğine inanılmaktadır. Özellikle safra kesesi, mide, şeker, böbrek ve deri rahatsızlıkları gibi sorunların ortadan kalkmasında yardımcı olduğu iddia edilmektedir. Düzce gezi rehberinde yer edinen Düzce Derdin Kaplıcası'nda ücretlendimeler alınan hizmete göre değişmektedir.

Düzce'de muhteşem manzaraları ile sizi uzaklara götürecek gezi rehberi için Düzce gezi rehberi sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Hemşin Cami

Hemşin Camii Hemşin Camii

Hemşin Köyü, Akçakoca ilçesinde yer alan ve Düzce gezi rehberine dahil edilen en renkli yerleşim yerlerinden birisi konumundadır. Köyde yer alan Hemşin Camii ise 200 yıla yakın olan geçmişi ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

Çantı yöntemi kullanılarak birbirine geçirilmiş olan keresterelerden yapılan cami, Osmanlı İmparatorluğu’nda 2. Mahmud Dönemi’nde 1834 yılında inşa edilmiştir. Cuma günleri çevre ilçelerden de namaza gelen ziyaretçilerden dolayı Cuma Camisi olarak da anılmaktadır. 

İki katlı olan caminin alt bölümü taş yığma yöntemi ile yapılmıştır. Üst bölümü ise ahşaptan inşa edilmiştir. Restorasyon işlemlerinin yapılmasıyla turistlerin de ziyaretlerine açılmış bir durumdadır. 


Dadalı

Dadalı Köyü Dadalı Köyü

Düzce iline bağlı Akçakoca İlçesi’ndeki Dadalı Köyü, turistik noktaları ile Düzce gezilecek yerler arasına dahil edilmiştir. Bu köy, organik tarım oranı çok yüksek bir noktadadır. Köyde en göze çarpan özelliği ise yapıların hala 1800’lü yıllardan kalma bir gibi görünüyor olmasıdır.

Dadalı Köyü, geleneksel düğünleri, ahşap evleri, akraba ve komşuluk ilişkilerini hala korumaktadır. Ayrıca doğal köy ortamı içerisinde tatil yapmak isteyenler için uygun çalışmalar yapılmıştır. Dadalı köyü, köy turizmi açısından Düzce gezilecek yerler arasına mutlaka dahil edilmektedir.


Orhangazi Cami

Orhan Gazi Camii Orhan Gazi Camii

Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucularından birisi olan Orhan Gazi’nin Düzce’de konakladığı sırada yaptırmaya karar verdiği ve kendi ismiyle anılmış olan Orhangazi Cami, 2007 yılında restore edilmiştir.

Orhangazi Camii hem ziyarete hem de ibadete açık konumdadır. Caminin inşası 1323 yılında tamamlanmıştır. Çantı yöntemi kullanılarak yapılmış olan caminin inşası sırasında uzun kütükler kullanılmış fakat çivi kullanılmamıştır. 


Samandere Şelalesi Tabiat Alanı

Samandere Şelalesi Tabiat Alanı Samandere Şelalesi Tabiat Alanı

Düzce il merkezine bağlı Samandere Köyü'de yer alan Samandere Şelalesi Tabiat Alanı, anıt ağaçları ve ilginç jeolojik özellikleri ile Düzce gezilecek yerler listesinde bulunmaktadır. Türkiye içerisinde yer alan ilk tescillenmiş tabiat anıtıdır.

Uğursuyu ile birleşen akarsuları Efteni Gölü ile birleşmekte ve Akçakoca'dan Karadeniz'e dökülmektedir. Samandere Şelalesi Tabiat Alanı içerisinde kamp, piknik ve doğa yürüyüşü alanları yer almaktadır.


Konuralp Türbesi

Konuralp Türbesi Konuralp Türbesi

Düzce il merkezine bağlı Konuralp Mahallesi'nde yer alan Konuralp Türbesi, bölgeyi Bizanslılardan kurtaran Konur Alp adına 1323 yılında inşa edilmiştir.

Türbe içerisinde 3 farklı mezar yer almaktadır. Bu üç mezardan birisi Konur Alp'e aitken, bir diğeri ise Konur Alp'in yakınlarından birisi olan Ali Hamza'ya aittir. Günümüzde dini turizm amacıyla gezilecek yerler arasındadır.


Odayeri Yaylası

Odayeri Yaylası Odayeri Yaylası

Düzce il merkezine bağlı Çınardüzü Köyü'nde yer alan yayla, Düzce il merkezinden 28 kilometre uzaklıktadır. Yaylanın denizden yüksekliği 1200 metredir. Asırlık çınar ağaçları ile bakir güzelliklere sahiptir.

Yayla üzerinde foto-safari, kamp,trekking, dağ bisikleti, olta balıkçılığı ve safari gibi doğa aktiviteleri gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca adrenalin dolu anlar yaşayabileceğiniz off-road aktivitesine katılım sağlamak da mümkündür. Birçok aktiviteye ev sahipliği yapması, doğaseverler tarafından gezilecek yerler listesine dahil olmasına olanak sağlamıştır.

Düzce'de bir çok aktiviteyi içerisinde barındıran ihtişamlı otelleri sizin için Düzce herşey dahil oteller sayfasında listeledik.


Torkul Göleti ve Yaylası

Torkul Göleti ve Yaylası Torkul Göleti ve Yaylası

Düzce il merkezine bağlı Uğurköyü içerisinde yer alan Torkul Göleti ve Yaylası, denizden 1251 metre yüksekliktedir. 5000 metrekare alana sahil göl, volkanik çöküntü sonrası oluşmuştur. Gölü çevreleyen köknar, akçaağaaç, karaçam, kayın ve gürgen gibi ağaç türleri, panoramik bir görüntü sunmaktadır.

Yayla üzerinde kamp, olta balıkçılığı, piknik ve foto-safari gibi aktiviteler gerçekleştirilebilmektedir. Bunun yanı sıra Torkul ve Odayeri yaylalarının arasında yer alan 6 kilometrelik trekking parkuru, iki farklı doğal güzelliği bir arada görmenize olanak tanımaktadır. Düzce gezilecek yerler arasında oldukça popülerdir.


Yörükler Yaylası

Yörükler Yaylası Yörükler Yaylası

Düzce iline bağlı Kaynaşlı ilçesinde yer alan yayla, 475 metre rakıma sahiptir. Düzce il merkezine 15 kilometre uzaklıktadır. Yayla genellikle spor aktiviteleri için kullanılmaktadır.

Düzce sınırlarında off-road yarışları için en çok tercih edilen bu yayla, ayrıca kamp yapmak isteyenlere de uygun olanaklar sunmaktadır. Düzce ilinde görülmesi gereken yerler arasındadır.


Sakarca Yaylası

Sakarca Yaylası Sakarca Yaylası

Düzce ile Bolu arasına konumlandırılmış yayla, Düzce il merkezine 40 kilometre uzaklıktadır. Eşsiz doğal güzellikteki yerler arasında bulunan yaylanın rakımı 1550 metredir.

Yaylanın batısı kayın ormanları ile doğusu ise çam ormanları ile kaplıdır. Trekking için uygun güzergahlara sahiptir ve eşsiz güzellikte bir manzara ziyaretçilerini karşılamaktadır.


Harmankaya Şelalesi

Harmankaya Şelalesi Harmankaya Şelalesi

Düzce iline bağlı Cumayeri ilçesinin Harmankaya Köyü'nde bir konuma sahip Düzce Harmankaya Şelalesi, Düzce il merkezine 31 kilometre uzaklıktadır. Bölgenin saklı cenneti olarak değerlendirilen şelale, 700 metre uzunluğundaki orta derece zorluğa sahip yürüyüş parkuru üzerinde yer almaktadır.

Düzce Harmankaya Şelalesi çevresi foto-safari, kamp, rafting ve trekking gibi çeşitli aktiviler için uygun alanlar sunmaktadır. Düzce ilinde zengin olanakları ile görülmesi gereken yerler arasındadır.


Düzce Günübirlik Gezilecek Yerler

Dinlendirici doğası, zengin aktivite seçenekleri ve köklü tarihi ile ziyaretçilerine dolu dolu bir tatil deneyimi sunan Düzce, şehir merkezinin yanı sıra çevre ilçelerinde de birbirinden özel gezilecek yerler sunmaktadır. Merkez sınırları içerisinde oluşturacağınız gezilecek yerler listesini tamamladıktan sonra mutlaka çevre ilçeleri de keşfetmeniz önerilmektedir.


Topuk Yaylası ve Göleti

Topuk Yaylası ve Göleti Topuk Yaylası ve Göleti

Gezilecek yerler arasında bulunan Topuk Yaylası ve Göleti, Kaynaşlı ilçesinin Bıçkıyanı Köyü’nde yer almaktadır. Düzce il merkezine 35 kilometre uzaklıktadır. Sarıçam, kayın, gürgen ağaçlarının eşsiz bir göl manzarası ile buluştuğu bu doğa harikası gezi durağı, 1280 rakıma sahiptir. Kuş seslerinin huzur dolu bir ortam yarattığı yaylada, kamp, bisiklet, foto safari gibi pek çok aktiviteyi denemeniz mümkündür. Doğa ile iç içe huzur dolu bir tatil deneyimi sunmaktadır.


Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı

Günübirlik gezilecek yerler arasında bulunan Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı, Gölkaya İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. 22 hektarlık geniş bir alana sahip olan Güzeldere Şelalesi, 2011 yılında tabiat parkı unvanı almıştır. Orman içerisinde düzenlenmiş piknik ve mesire alanları bulunmaktadır. Ayrıca burası trekking, kampçılık, bisiklet, foto-safari gibi eğlence ve adrenalin dolu aktiviteler için de oldukça elverişlidir. Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı’nın Düzce şehir merkezine uzaklığı ortalama 40 km’dir.


Ceneviz Kalesi Plajı

Ceneviz Kalesi Plajı Ceneviz Kalesi Plajı

Tarihi, doğayı ve denizi konuklarına bir arada sunan eşsiz duraklardan biridir. Akçakoca sınırları içerisinde kalan plaj temizliği ve güzelliği ile Mavi Bayrak Sertifikası almaya hak kazanmıştır. Dünyada ender görülen ve siyah inci olarak adlandırılan kuma sahiptir. Düzce – Ceneviz Kalesi Plajı arası mesafe ortalama 41 km’dir.

Düzce'de dinlenmek ve uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz o hayalinizdeki tatili yapmak için Düzce tatil otelleri sayfasına göz atmayı unutmayın.


Sarıkaya Mağarası

Sarıkaya Mağarası Sarıkaya Mağarası

Kendisi ile aynı adı taşıyan Sarıkaya Mağarası, Paleosen-Alt Eosen yaşlı kireç taşları ile eğimli bir şekilde gelişmiştir. Yarı aktif olup, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından birinci derece sit alanı olarak koruma altına alınmıştır. Uzunluğu 717 metre olan mağara ziyaretçilerine adeta bir görsel şölen sunmaktadır. Sarıkaya Mağarası – Düzce arası mesafe ortalama 36 km’dir.  


Toptepe Seyir Terası 

Toptepe Seyir Terası Toptepe Seyir Terası

Halk tarafından Şahin Tepesi olarak adlandırılan Toptepe Seyir Terası, 162 basamağı aştıktan sonra 45 m2’lik alanda konuklarına benzersiz bir doğa manzarası sunmaktadır. Efteni Gölü ve Düzce Ovası’nı kuşbakışı görebileceğiniz bir seyir terasının yanı sıra bölgede piknik – mesire alanı ve kafe restoranlar hizmet vermektedir. Toptepe Seyir Terası’nın Düzce şehir merkezine uzaklığı 40 km’dir.